Jump to content

Αγορά Dobsonian - επιλογή μάρκας και μαγαζιού


mcrn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε, καλημέρα σε όλους! :)

Θέλω να αγοράσω το 1ο μου τηλεσκόπιο, Dobsonian έχω κατασταλάξει και ζητάω βοήθεια σας για το ποιο να διαλέξω και από ποιο μαγαζί να το πάρω.

Σκέφτομαι τηλεσκόπια είτε από το ελληνικό μαγαζί skyandweather.gr το οποίο ανακάλυψα εδώ στο forum και ελπίζω να είναι αξιόπιστο-να μείνω ικανοποιημένος με αυτό είτε από το Πλανητάριο είτε να αγοράσω από εξωτερικό αν μου το προτείνετε (Teleskop-Express,Astroshop,FLO). Προτιμώ από ελληνικό μαγαζί για να μην αντιμετωπίσω προβλήματα-καθυστερήσεις-ελαττωματικό προϊόν.

Αυτά που μου άρεσαν:

-SW Dobson 6” από πλανητάριο (334€) https://www.planitario.gr/dobsonian-6.html

-Omegon Dobson Advanced N 152/1200 (299€) https://www.skyandweather.gr/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B9%CE%BA%CE%AE/394-159-omegon-dobson-advanced-n-1521200.html

-Orion XT6 classic (299€) https://www.skyandweather.gr/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B9%CE%BA%CE%AE/241-100-orion-dobson-n-1501200-skyquest-xt6-classic-dob.html

 

Προβληματίζομαι ποιο από αυτά είναι το ποιοτικότερο. Το Omegon αν και έχει ερευνητή κόκκινης κουκκίδας, έχει Crayford εστιαστή 2” αν δεν κάνω λάθος και λογικά τα προσοθφάλμια του θα είναι καλής ποιότητας. Το Orion παρόμοιο με το SW αλλά φθηνότερο, όμως έχει ερευνητή κόκκινης κουκκίδας και 1 μόνο προσπφθαλμιο. Το SW αν και καλύτερη μάρκα και έχει κανονικό ερευνητή 6x30 ο εστιαστης του δεν αναφέρεται πουθενά αν είναι Crayford, και τα προσοφθάλμια του είναι άγνωστης ποιότητας. Το πλανητάριο τα αναφέρει απλώς ως Super 25mm και 10mm. Παλιότερα, πριν πέσει η τιμή του, όταν το είχε 349€ ανέφερε Super Plossl 25 & 10mm http://web.archive.org/web/20200421122527/https://www.planitario.gr/dobsonian-6.html

Άρα υποψιάζομαι πτώση τιμής-> χαμηλότερη ποιότητα προσοφθάλμια. Τα προσοφθαλμια παίζουν κι αυτά σημαντικό ρόλο στην ποιότητα;

Τι θα μου προτείνατε να επιλέξω;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φιλε. Τα προσοφθαλμια της sky watcher που αναγραφονται ως super δεν ειναι καθολου καλης ποιοτητας σε σχεση με τα supeer plossl. Αν ολα ειναι ιδιας εστιακης και διαμετρου το omegon πιστευω ειναι καλυτερο.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Omegon είναι 152mm/1200mm και κάτι που μόλις πρόσεξα είναι ότι ως προσοφθάλμια αναφέρει K 25mm και Κ 10mm. Εννοεί Kellner? Αυτά δεν είναι κατώτερα των Plossl?

Τα οπτικά της (κάτοπτρα, προσοφθάλμια) είναι ποιοτικά; Δεν μου πάει να δώσω τόσα λεφτά για το SW από το πλανητάριο γνωρίζοντας ότι τα προσοφθαλμια του είναι μάπα, άμα ήταν φθηνότερο, τουλάχιστον τότε θα έπαιρνα απλώς ξεχωριστά προσοφθαλμια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις δίκιο τα kelner9 είναι κατώτερα των plossl. Κοίτα το 6 ιντσών από το πλανηταριο είναι καλό γιατί και πολλοί φίλοι μπορούν να στο επιβεβαιώσουμε. Μπορείς να πάρεις super Plossl μαζί με το τηλεσκόπιο αλλά θα ανέβει η τιμή. Μπορείς να μου πεις τι προσοφθαλμια έχει το orion. Καλά θα κάνεις να μην λάβεις πολύ στα σοβαρα υπόψη τα προσοφθαλμια αλλά το τηλεσκόπιο.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου να ξεκαθαριστεί κάτι σημαντικό για τις συστάσεις τηλεσκοπίων που κάνουμε:

Συνήθως συστήνουμε τηλεσκόπια που έχουν δοκιμαστεί απο πολλούς και είμαστε αρκετά βέβαιοι για την ποιότητά τους.

Όμως και άλλες εταιρίες εκτός απο την SkyWatcher πιθανόν να έχουν εξίσου ποιοτικά τηλεσκόπια,όπως συμβαίνει και στους προσοφθάλμιους.Το νέο κατάστημα www.skyandweather.gr έχει ενδιαφέρουσες προτάσεις σε μάρκες,διαφορετικές απο το παλαιότερο Πλανητάριο.Και σε πολύ ανταγωνιστικές τιμές!!

Απλώς εμείς οι παλαιότεροι συνήθως έχουμε στην κατοχή μας τα κλασικά SkyWatcher,γιατί με τα παλιά δεδομένα είχαν το καλύτερο value for money.Αυτό όμως με τις νέες μάρκες που έχουν μπεί στην ελληνική αγορά,ενδεχομένως θα αλλάξει.Στους προσοφθάλμιους σίγουρα θα αλλάξει,γιατί υπάρχουν ποιοτικές εταιρίες όπως η Explore Scientific κλπ.που έχουν εξαιρετικό value for money και είναι σε μερικά είδη καλύτερη αγορά!

Λοιπόν επειδή οι περισσότεροι απο τα παλιά μέλη δεν έχουμε εμπειρία των τηλεσκοπίων που ανέφερες,δεν μπορούμε να σου πούμε μια ασφαλή γνώμη για το πιο είναι το καλύτερο.

Γι'αυτό θα πρέπει να διαβάσεις πάρα πολλά reviews απο χρήστες ανά τον κόσμο,όπου συνδυάζοντας και φιλτράροντας απόψεις,μπορείς να σχηματίσεις μια σχετικά ασφαλή άποψη!Να γλυτώσεις και χρήματα,αλλά να αποκτήσεις και πολύτιμη εμπειρία στην έρευνα αγοράς!

Και να την κοινοποιήσεις και εδώ,ώστε να πούμε και οι εμπειρότεροι κάποια γνώμη.Και φυσικά να ωφεληθούν και οι νεοεισερχόμενοι!

Καλή αναζήτηση και ΜΗΝ βιάζεσαι στις αγορές!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και κάτι σημαντικό στα τηλεσκόπια : να εξασφαλίσεις οτι έχουν παραβολικό κάτοπτρο,ειδικά όσα τηλεσκόπια έχουν εστιακό λόγο κάτω απο f/8,και οτι οι εστιαστές είναι μεταλλικοί και όχι πλαστικοί!

Καλύτεροι εστιαστές είναι οι 2"/1.25" crayford απο τους κρεμαγιέρας (με γρανάζια).

Ψάξε το λοιπόν και δεν θα χάσεις!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις δίκιο τα kelner9 είναι κατώτερα των plossl. Κοίτα το 6 ιντσών από το πλανηταριο είναι καλό γιατί και πολλοί φίλοι μπορούν να στο επιβεβαιώσουμε. Μπορείς να πάρεις super Plossl μαζί με το τηλεσκόπιο αλλά θα ανέβει η τιμή. Μπορείς να μου πεις τι προσοφθαλμια έχει το orion. Καλά θα κάνεις να μην λάβεις πολύ στα σοβαρα υπόψη τα προσοφθαλμια αλλά το τηλεσκόπιο.

Το Orion έχει Sirius Plossl 25.0mm.

Στην αρχή θα προτιμούσα να έχω καλά ποιοτικά προσοφθάλμια και αργότερα στο μέλλον να επενδύσω σε καλά προσοφθάλμια, γι αυτό ψάχνω κάτι που να είναι ποιοτικό ως ολοκληρωμένο set.

 

Φίλε μου να ξεκαθαριστεί κάτι σημαντικό για τις συστάσεις τηλεσκοπίων που κάνουμε:

Συνήθως συστήνουμε τηλεσκόπια που έχουν δοκιμαστεί απο πολλούς και είμαστε αρκετά βέβαιοι για την ποιότητά τους.

Όμως και άλλες εταιρίες εκτός απο την SkyWatcher πιθανόν να έχουν εξίσου ποιοτικά τηλεσκόπια,όπως συμβαίνει και στους προσοφθάλμιους.Το νέο κατάστημα www.skyandweather.gr έχει ενδιαφέρουσες προτάσεις σε μάρκες,διαφορετικές απο το παλαιότερο Πλανητάριο.Και σε πολύ ανταγωνιστικές τιμές!!

 

Και κάτι σημαντικό στα τηλεσκόπια : να εξασφαλίσεις οτι έχουν παραβολικό κάτοπτρο,ειδικά όσα τηλεσκόπια έχουν εστιακό λόγο κάτω απο f/8,και οτι οι εστιαστές είναι μεταλλικοί και όχι πλαστικοί!

Καλύτεροι εστιαστές είναι οι 2"/1.25" crayford απο τους κρεμαγιέρας (με γρανάζια).

Ψάξε το λοιπόν και δεν θα χάσεις!

Φιλικά-Κώστας

 

Πολυ δυσκολη η αγορα τηλεσκοπιου, δεν περιμενα οτι θα ειναι τοσο περιπλοκο η η διαδικασια επιλογης. πανω που καταληγεις σε ενα μοντελο, μετα ανακαλυπτεις όλο μειονεκτήματα. Αρκεί η χαμηλή τιμή του τηλεσκοπίου να υπερτερεί των μειονεκτημάτων αυτών, απλώς στην περίπτωση του SW Dobson 6" απο το πλανηταριο δεν ισχυει. Βρηκα σε διαφορα sites του εξωτερικου πολυ φθηνοτερα, το teleskop-express στα 295, το FLO 245.. Δηλαδη στη τιμη του 6" απο πλανηταριο θα μπορουσα να βρω που λεει ο λογος και 8".

ΒΡΗΚΑ ακομα και ενα GSO 6" στα 249+ μεταφορικα https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7222_GSO-Dobsonian-Telescope-150C---6-inch-aperture-with-fine-Crayford-focuser.html αλλα δεν μπορω να εμπιστευτω ιντερνετικα μαγαζια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου δεν γνωρίζω σχετικά με την οπτική και μηχανική ποιότητα των τηλεσκοπίων που ανέφερες.Αρκετά μέλη πάντως του φόρουμ έχουν στην κατοχή τους GSO,οπότε καλό θα ήταν να πούνε την γνώμη τους.

Στην ευρωπαϊκή αγορά αξιόπιστα είναι-απο όσο γνωρίζω-τα firstlightoptics,astroshop,telescope-express.Χωρίς να μπορώ να πώ με βεβαιότητα λεπτομέρειες.Υπάρχουν πολλά μέλη που έχουν ψωνίσει απο αυτά και δεν εκφράστηκε κάποιο παράπονο.Το πρώτο μάλιστα έχει την καλύτερη εξυπηρέτηση!

Και σε ελληνικά καταστήματα μπορείς να βρείς ανταγωνιστικές τιμές ειδικά σε προσοφθάλμια!

Μάλιστα αν πάρεις τηλεσκόπιο,προσοφθάλμια κλπ.σε μια αγορά μπορείς να διεκδικήσεις και καλύτερη τελική τιμή!

Ψάξιμο θέλει σε όλα και όχι βιασύνες!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το SW Dob 6" (150/1200) είναι ένα τηλεσκόπιο δοκιμασμένο που σίγουρα αξίζει!Εγγυημένη η αγορά του!Για τις τιμές ψάξε το γενικώς αν πάρεις και προσοφθάλμια σε μια συνολική αγορά,θα κερδίσεις χρήματα...

Μην βιάζεσαι πάντως,θέλει ψάξιμο και μόνο κερδισμένος θα βγείς απο την διεξοδική έρευνα αγοράς!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης