Jump to content

ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ T-ring και T-adapter


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να συνδέσω την dslr μου (Canon) στο τηλεσκόπιο (SkyWatcher 130). Και ψάχνω για t ring και t adapter. Πιστεύετε καλύτερα με Barlow το adapter η όχι? Όποιος έχει κάτι ας μου στείλει

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Up.

 

Αν έχει κάποιος κάτι ας μου στείλει, έχει έρθει η κάμερα η κάμερα αλλά το adapter αργεί και δεν έχω πως να την συνδέσω στο τηλεσκόπιο. :( :( :(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω να συνδέσω την dslr μου (Canon) στο τηλεσκόπιο (SkyWatcher 130). Και ψάχνω για t ring και t adapter. Πιστεύετε καλύτερα με Barlow το adapter η όχι? Όποιος έχει κάτι ας μου στείλει

 

Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα φίλε,

 

δεν είμαι ειδικός οπότε μπορεί να σου λέω κάτι λάθος, αλλά επειδή πρόσφατα θέλησα κι εγώ να συνδέσω την eos1300d μου με το 130 μου, έμαθα πως εκτός απ' το t adapter ( εγώ είχα 2χ barlow και το γλίτωσα ), θες σωστά το Canon T-ring, αλλά για να βάζεις και προσοφθάλμια και να μην έχεις την σταθερή μεγέθυνση του barlow θες έναν σωλήνα opfa, ένα focuser στυλ bahtinov mask γιατί από μόνο του δεν θα εστιάζει σωστά και έναν μοτέρ ορθής αναφοράς που αμφιβάλω αν περιείχε το SW130.

 

Κάνε λίγο παραπάνω έρευνα για να μην σου βγαίνουν 1-1 τα έξοδα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω να συνδέσω την dslr μου (Canon) στο τηλεσκόπιο (SkyWatcher 130). Και ψάχνω για t ring και t adapter. Πιστεύετε καλύτερα με Barlow το adapter η όχι? Όποιος έχει κάτι ας μου στείλει

 

Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα φίλε μου. Εγώ χρησιμοποιώ με την eos 1200D τον αντάπτορα της Svbony,αγορασμένο από eBay. Χρειάζεσαι T-ring για την κάμερα,το extension tube και το t adapter σε περίπτωση που θες να βάλεις Barlow και πετυχαίνεις εστίαση. Σε περίπτωση που δεν θες να βάλεις Barlow, εστίαση θα πετύχεις με το Tring και τον extension tube κουμπωμενο στη βάση για το 2ιντσο αντάπτορα.

IMG_20200806_230044.thumb.jpg.4b634c2d7e34735a31fac14b17bd558d.jpg

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αυτό εχω αγοράσει και εγώ αλλα το βλέπω θα αργήσει. Για αυτό έλεγα μήπως πουλάει κάποιος κάτι αντίστοιχο
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω να συνδέσω την dslr μου (Canon) στο τηλεσκόπιο (SkyWatcher 130). Και ψάχνω για t ring και t adapter. Πιστεύετε καλύτερα με Barlow το adapter η όχι? Όποιος έχει κάτι ας μου στείλει

 

Ευχαριστώ

 

Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις: αν είναι για να δοκιμάσεις φωτογράφηση σε βαθύ ουρανό χρειάζεσαι μόνο το t-ring που θα κομπλάρει πάνω στην κάμερα. Ο αντάπτορας σε 1.25" που έρχεται με το 130pds ξεβιδώνει και εμφανίζονται σπειρώματα T2 στα οποία θα βιδώσεις κατευθείαν την άλλη μεριά του t-ring.

 

Αν θέλεις έχω ένα t-ring για canon από την εποχή που έκανα δοκιμές με dslr. Στείλε μου το τηλέφωνό σου να μιλήσουμε και αν μπορείς να το έχω πάνω μου να βρεθούμε αύριο ή μεθαύριο κάπου να στο δώσω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης