Jump to content

Η σωστή έκθεση με το Baader Astrosolar 5.0


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποιος έχει κάνει προσεκτικές δοκιμές έκθεσης για τον Ήλιο με το Astrosolar ας αναφέρει τα ευρήματά του εδώ για μεταξύ μας σύγκριση και επαλήθευση (να αναφέρεται φυσικά ISO, f/number και έκθεση). Πάντως το καλύτερο είναι να εμπιστευθεί κανείς τις δικές του δοκιμές.

 

Εγώ βρίσκω ότι για το μέγιστο κοντράστ στην επιφάνεια του Ηλίου η καλύτερη έκθεση με ISO 100 και περίπου f/8 (για την ακρίβεια f/7.7) είναι 1/1000 τελικά. Και η έκθεση 1/500 δίνει καλό αποτέλεσμα, με πιό φωτεινό ηλιακό δίσκο χωρίς να φτάνει στον υπερφωτισμό (προσοχή όμως αν είναι slides). Για διάφραγμα περίπου f/16 θα χρησιμοποιήσω φίλμ ISO 200 και έκθεση 1/500. Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ισοδύναμα ISO 100 και 1/250, αλλά ανησυχώ (ίσως άδικα) για τις ταλαντώσεις του "κλικ" όταν η ταχύτητα είναι μικρότερη.

 

Οι περισότεροι (και παλαιότεροι) πίνακες εκθέσεων για τα ηλιακά φίλτρα πυκνότητας 5.0 δίνουν μεγαλύτερους χρόνους, 1/125 ή 1/250 (ISO100, f/8), που οδηγούν σε σίγουρη υπερέκθεση με το Baader Astrosolar, κι ας είναι πυκνότητας 5.0.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στεφανε,

 

Το εχω επισημανει πολλες φορες .... οποια μηχανη επιτρεπει Exposure Compensation, να γινει χρηση EC +/- 1.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για διάφραγμα περίπου f/16 θα χρησιμοποιήσω φίλμ ISO 200 και έκθεση 1/500. Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ισοδύναμα ISO 100 και 1/250, αλλά ανησυχώ (ίσως άδικα) για τις ταλαντώσεις του "κλικ" όταν η ταχύτητα είναι μικρότερη.

 

Στεφανε το προγραμμα του M. Covington δινει ακριβως αυτη την εκθεση, συνεπως και οι δικες σου δοκιμες το δειχνουν να ναι ακριβεστατο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Στεφανε ακριβως τις ιδιες μετρησεις εχω κανει κι εγω με film 100 iso

αν κ με λιγα συννεφα.Παραθετω παρακατω κ φωτογραφιες.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω βάλει κάποιες φώτο στο "Αστροφωτογραφίες", μην τις βάλω κι εδω... Πιστεύω ότι το ISO100 , 1/1500 με f/6.7 (τόσο γράφει η κάμερα, δεν ξέρω ο φακός αν έχει τις ίδιες διαβαθμίσεις) μου δίνει το πιο λεπτομερες είδωλο. Δείτε κι εσείς και πέστε μου.

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περα απο τον απλο γεωμετρικο εστιακο λογο F number υπαρχει και ο λογος πραγματικης οπτικης διαπερατητητας-ανακλαστικοτητας T number.

Ετσι ενας κατοπτρικος τηλεφακος f/6.3 μπορει να ειναι t/8 παραδειγμα, η ενα SC f/10 t/12.5. Δηλαδη μισο στοπ η καμμια φορα και παραπανω σκοτεινοτερος.

Αυτο χρειαζεται να το γνωριζει κανεις αν φωτομετρει με εξωτερικο φωτομετρο η κανει χρηση πινακων.

Πρακτικοτερο να κανει καποιες δοκιμες.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στεφανε απαντω για το θεμα των δοκιμων εκθεσης.

Πραγματι τα νουμερα που αναφερεις χρησιμοποιησα και εγω κατα την διαβαση της Αφροδιτης και η λεπτομερεια ηταν ικανοποιητικη.

Συγκεκριμενα με το διοπτρικο 6'', F/8 και την F75 (φιλμ) σε κυρια εστια με iso 100 και 1/1000 αλλα και 1/500 ειχα καλα αποτελεσματα..

.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σημερα εκανα κι αλλες δοκιμες.

 

Φακος 300mm teleconverter x2 iso 100.To καλυτερο αποτελεσμα το πηρα με διαφραγμα f11 κ ταχυτητα κλειστρου 1/500.Αυτο θα χρησιμοποιησω με μπρακετινγκ +- 1

 

Με teleconverter πρωτη φορα δοκιμασα κ εμεινα εντυπωσιασμενος απο το μεγεθος του ηλιου.Υπερδιπλασιος απ οτι με το φακο σκετο.Χαλαλι του τα χρηματα που εδωσα. \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αληθεια ρε παιδια.Ολες οι μετρησεις που κανουμε ειναι για τη φαση της μερικης.Τη στιγμη της ολικης τι σκεφτεστε να κανετε?Εγω λεω με f11 να ξεκινησω απο 1/4000(ξερω ειναι υπερβολικο) κ να κατεβαινω 1/3 του στοπ κ οπου το πετυχω.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικα Παναγιωτη κ εγω αυτη την απορια την σκεφτομαι εδω κ πολυ καιρο!!!

 

Δε ξερω ποσοι μειναμε ακομα εδω,αλλα εγω παιδια το προγραμματακι αυτο μου βγαζει αντε γεια αποτελεσματα!!!

 

Χρησιμοποιω την Canon 350D

με ενα φακο 70-300mm ο οποιος λογικα γινεται 450mm στην ψηφιακη, ή ειπα μεγαλη :-# ?

 

Anyway,εμενα μου αρεσαν φωτογραφιες με τα εξης

iso 100

ταχυτητα 1/400

διαφραγμα 16

 

και βγαινει μια χαρα ο ηλιος με αυτο το πολυ απαλο χρωμα προς το βιολετι,βασικα δε μου αρεσει κ το πολυ ασπρο!

 

Νικος

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο βιβλιο του H.J.P ARNOLD Αστροφωτογραφια λεει:

 

ISO 100.

1)Μερικη φαση=f11 1/125

 

Ολικοτητα

2)χαντρες του Baily = f11 1/500

3)Διαμαντενιο δαχτυλιδι=f8 1/250

4)Προεξοχες=f8 1/125

5)εσωτερικο στεμmα = f5.6 1/30

6)εξωτερικο στεμμα - f5,6 1/4

 

Αντιστοιχα για ISO 200

1)f16 1/125

2)f16 1/500

3)f8 1/500

4)f11 1/125

5)f8 1/30

6)f8 1/4

 

Για ISO 400

1)f16 1/500

2)f16 1/1000

3)f11 1/500

4)f16 1/250

5)f8 1/125

6)f8 1/15

 

Παντα εφαρμοζοντας μπρακετινγκ

 

Δεν ξερω αν πρεπει να τον εμπιστευτω γιατι οι μετρησεις μου (γιατι μερικη φαση) μου λενε αλλα.Στις ταχυτητες που προτεινει μου βγαινει καμενος ο ηλιος.Ισως κ να χρησιμοποιουμε αλλο φιλτρο.Δεν ξερω.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επισεις λεει να εξασκηθουμε σε συνθηκες λυκοφωτος με κοκκινο φακο.Θα ηταν καλυτερο για την ολικοτητα να φοτωσουμε λιγο πριν ενα καινουριο φιλμ (ενδεχομενως μεγαλυτερης ταχυτητας).Να σκεπαζουμε τη μηχανη με ενα ασπρο υφασμα για προστασια του εξοπλισμου αλλα κ του φιλμ
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντως κάθομαι και γράφω ακριβώς τι πόζες και με τι ταχύτητες θα πάρω... (Ίσως να το κάνετε ήδη όλοι και να ξαναανακαλύπτω την Αμερική...)

Αν δεν το κάνετε πάντως, καλό θα είναι να έχετε μετρημένες ακριβώς τις πόζες. Μην ξεχνάτε και την αλλαγή φιλμ, όσοι δεν είναι με ψηφιακές... :)

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, προγραμμάτισα να κάνω τις εξής εκθέσεις:

 

Μερική φάση (12:35 - 13:45 περίπου):

 

Είναι 70 λεπτά διάρκεια, οπότε 3 λήψεις ανά 7 λεπτά στα 100 ISO με f/8 , 1/750, 1/1000, 1/1500

 

Επίσης, όσες μείνουν από αυτό το φιλμ, αλλά χωρίς φίλτρο, για το diamond ring, στα f/8, 1/45, 1/60, 1/90, 1/125, 1/180 (με την αντίστροφη σειρά από αυτή που έγραψα, αφού η φωτεινότητα μειώνεται)

 

Στην ολική φάση, με ISO 200, λήψεις από 1/1500 - 2'' (25 λήψεις) για την κορόνα και οι υπόλοιπες για το διάστημα μέχρι το τέλος της ολικότητας.

 

Τέλος, παρόμοια με την 1η φάση, είναι και η τρίτη, όπου μεγαλώνει ξανά ο ηλιακός δίσκος και πάμε όλοι σπίτια μας..... :(

 

Αν έχετε καμιά παρατήρηση, ή κάνω κάτι λάθος (το πιθανότερο...) πείτε μου!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε vag_stephanou,

 

Δεν προσπάθησα να επιβεβαιώσω τις ταχύτητες που γράφεις. Θέλω να επικεντρωθώ κάπου αλλού:

 

Μου δίνεις την εντύπωση ότι ενδιαφέρεσαι να τραβήξεις όσες πιο πολλές φωτογραφίες μπορείς. Δεν ξέρω όμως αν θα προλάβεις να χαρείς το φαινόμενο με τα ίδια σου τα μάτια. Εγώ κάπου θα τα μοίραζα. Θα σου πρότεινα να μην βάζεις πολλά στο νου σου για να κάνεις, γιατί απ΄ ότι διαβάζω, οι ολικές εκλείψεις ασκούν στο νου του παρατηρητή μεγάλη γοητεία, με αποτέλεσμα οι παρατηρητές να γοητεύονται από το θέαμα και να τα «χάνουν», αφήνοντας τα πολύτιμα λεπτά να φύγουν σα νερό. Γιαυτό χρειάζεται προγραμματισμός και αρκετές πρόβες στο σπίτι μέσα στο σκοτάδι.

 

Επίσης, αν για όλα αυτά που γράφεις θα τα τραβήξεις με 1 φωτογραφική μηχανή με αναλογικό φιλμ, καλό θα ήταν να αποφύγεις να αλλάξεις φίλμ στην έναρξη της ολικότητας, μετά το diamond ring, γιατί έτσι χάνεις περαιτέρω πολύτιμο χρόνο. Το καλύτερο θα ήταν να έχεις ένα καινούργιο φιλμ μέσα στη μηχανή σου περίπου 10 λεπτά πριν την ολικότητα.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε PapGeo,

 

Έχω ακούσει κι εγώ για το γεγονός ότι η έκλειψη ασκεί "περίεργες" δυνάμεις στους παρατηρητές... Γι αυτό και προγραμματίζω επακριβώς τι θα κάνω, μήπως και ελαχιστοποιήσω τις απώλειες... Μέτρησα πως οι λήψεις από 2" μέχρι 1/2000 μου παίρνουν γύρω στο 1 λεπτό, αν όλα πάνε καλά... Τώρα αν δω και τα χάνω και πατάω άλλα αντι άλλων, τα παρατάω και κοιτάω τον ήλιο στα μάτια..! :cheesy: Α, και κάτι άλλο, από τις λήψεις που γράφω, στην ουσία θα κάνω μόνο το 1/3 από αυτές, αφού κάθε φορά που θα πατάω το κουμπί η μηχανή θα κάνει τρεις λήψεις.

 

Το καλύτερο θα ήταν να έχεις ένα καινούργιο φιλμ μέσα στη μηχανή σου περίπου 10 λεπτά πριν την ολικότητα.

Σωστό είναι αυτό, το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά αν βάλω νεο φιλμ πριν το diamond ring και πρέπει δηλαδή με αυτό να πάρω και το δαχτυλίδι και την κορόνα στη συνέχεια, θα αναγκαστώ να πάρω λιγότερες πόζες από την κορόνα... :( Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή... Θα δούμε!

 

Το δυσάρεστο είναι ότι δεν έχω ντεκλανσέρ, και δε βρίσκω και στα μαγαζιά... :( Αν έχει κανείς κανα δεύτερο και δεν το χρειάζεται ας μου το φέρει! :P

 

Επίσης, αν για όλα αυτά που γράφεις θα τα τραβήξεις με 1 φωτογραφική μηχανή με αναλογικό φιλμ...

 

Υπάρχει και ψηφιακό φιλμ;;; :P

 

Θα τα πούμε και στο πλοίο, αν δεν κάνω λάθος ταξιδεύουμε μαζί. :cheesy:

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης