Jump to content

Αρχαριος παρατηρητης


nadia123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους σας!

 

Ονομαζομαι Ναντια και ειμαι λατρης του ουρανου εδω και πολλα χρονια. Εχω διαβασει πολλα πραγματα σχετικα με την αστροφυσικη αλλα δεν εχω ασχοληθει με την παρατηρηση του διαστηματος.

Θελω λοιπον να κανω τα πρωτα μου βηματα στην παρατηρηση αλλα δεν υπαρχει στο περιβαλλον μου καποιος γνωστης που να μπορει να με βοηθησει. Θα το εκτιμουσα πολυ λοιπον αν -ως ειδικοι- με κατευθυνετε σχετικα με τα παρακατω ερωτηματα:

 

1. Ποιο τηλεσκοπιο θα μπορουσα να αγορασω με ενα συνολικο προυπολογισμο που να περιλαμβανει και τα εξαρτηματα εως 300ευρω το οποιο να μπορει να μου δωσει και καποιες εικονες απο βαθυ ουρανο οπως καποια νεφελωματα? (Δεν με προβληματιζει το να δωσω ενα τετοιο ποσο μεχρι να κατακτησω τα πρωτα σταδια γνωσης και μετα απο χρονια να παρω κατι καλυτερο.) Εχω διαβασει για τηλεσκοπια 6 ιντσων αλλα εχω χαθει με τα τοσα που υπαρχουν στο εμποριο

2. Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να μαθω να χρησιμοποιω σωστα το τηλεσκοπιο και πως μπορω να εξοικειωθω καλυτερα με τα εξαρτηματα και την συντηρηση τους?

3. Πως μπορω να εχω προσβαση σε αστρονομικους χαρτες? Υπαρχει καποια αξιοπιστη εφαρμογη ή κατι αλλο που μου προτεινετε ωστε να μπορω να καταλαβαινω τι βλεπω (περα απο τα προφανη, φεγγαρι, αρης κλπ? Υπαρχουν τηλεσκοπια που να πληρουν τα οσα αναφερονται στο ερωτημα 1 και παρεχουν μια μινι ταυτοποιηση των σωματων που "πιανουν"?

 

 

--> Οι παρατηρησεις μου θα γινονται κυριως σε μερη με σκοτεινο ουρανο εφοσον υπαρχει οχημα που μπορω να χρησιμοποιησω.

--> Συγνωμη αν κουρασα με τις ερωτησεις αλλα θεωρω οτι εδω ειναι το καταλληλο μερος για να απευθυνθω

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

 

Μην πάρεις τίποτε μικρότερο απο το Skywatcher heritage 130 dobsonian.

https://www.planitario.gr/dobsonian-truss-130mm.html

 

Το συγκεκριμένο είναι καλό για τα χρήματα του, φορητό, σταθερό, εύκολο στη χρήση, καλό και για βαθύ ουρανό και για πλανητική χρήση, με έναν barlow 2X για μεγαλύτερη μεγένθυση. Το βάζεις πανω σε ένα σταθερό τραπεζάκι και είναι έτοιμο.

Δεν θα το βρεις εύκολα μεταχειρισμένο γιατί όσοι το έχουν σπάνια το πουλάνε. Ακόμα κι όταν έχει κάποιος πάρει κάποιο μεγαλύτερο, καλύτερο και βαρύτερο, θέλει κι ένα που να είναι έτοιμο για παρατήρηση σε 5 λεπτά μόνο, για γρήγορες εξορμήσεις στο μπαλκόνι.

 

Μπορείς να πάρεις εκτός από τον barlow και το βιβλίο Nightwatch για ενημέρωση σχετικά με την αστροπαρατήρηση.

https://www.planitario.gr/nightwatch-enas-praktikos-odhgos-gia-na-deite-to-sumpan-new.html

 

Χάρτες : Εφαρμογες για κινητό android, δωρεαν: SkEye

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lavadip.skeye

 

SkyMap

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.stardroid&hl=el

 

SkySafari

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.simulationcurriculum.skysafari5

 

Καλή αρχή!

Μενέλαος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω σε όλα με τον Μενέλαο, τα είπε όλα και έγκυρα.

 

Θέλω όμως να τονίσω κάτι για το Heritage 130mm που πράγματι είναι το καλύτερο για να ξεκινήσει κάποιος.

Πρέπει όταν το προτείνουμε να μην ξεχνάμε να λέμε πως το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο (που το έχω από το 2009) χρειάζεται απαραιτήτως φωτοχιτώνιο!

 

Το δευτερεύον κάτοπτρο είναι εντελώς ακάλυπτο και η μόνη περίπτωση να δείξει το όργανο καλά με αυτή την κατάσταση, χωρίς φωτοχιτώνιο δηλαδή, είναι σε σκοτεινό ουρανό αποκλειστικά και χωρίς κανένα περιβάλλοντα φωτισμό από πουθενά. Ακόμη και μια λάμπα να υπάρχει γύρω μας καθιστά αδύνατη σχεδόν την παρατήρηση και το λέω από πάμπολλες απόπειρες παρατήρησης που είχα κάνει πριν το φωτοχιτώνιο.

Χώρια από την προστασία που παρέχει για να μη μας πέσει κάτι εντός του σωλήνα αλλά και από την υγρασία.

 

Οπότε αγαπητή φίλη Νάντια (καλώς ήρθες κιόλας!), πρέπει να του εξασφαλίσεις ένα φωτοχιτώνιο για να το εκμεταλλευτείς το όργανο, όχι στο έπακρο απλώς, αλλά για να μπορέσεις έστω να δεις κάτι! Εκτός αν θα πας σε σκοτεινό ουρανό χωρίς κανένα περιβάλλοντα φωτισμό, δεν ξέρω όμως αν σαν αρχάρια έχεις πρόσβαση σε τέτοιο μέρος, αν γνωρίζεις δηλαδή ήδη ένα τέτοιο σημείο.

 

Δες στο ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΘΕΜΑ για αυτό το τηλεσκόπιο πόσα έχουμε γράψει και επίσης, δες πως είναι το φωτοχιτώνιο που επιβάλλεται να βάλεις.

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=14068

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μενελαε και Τασο σας ευχαριστω πολυ που απαντησατε στις ερωτησεις μου. Επισκεφθηκα τα site που μου προτεινατε και ηταν πολυ βοηθητικα. Δεν ειμαι ακομα σε θεση να κατανοω ολες τις ορολογιες που διαβαζω, δηλαδη ναι μεν κατανοω οτι το εν λογω τηλεσκοπιο χρειαζεται καλυψη ομως δεν νιωθω καθολου αυτοπεποιθηση για το εαν ειμαι σε θεση να βαλω το φωτοχιτωνιο σωστα. Οπως και να εχει, ομως, θα προσπαθησω να μελετησω περισσοτερο αυτες τις τοσο σημαντικες λεπτομερειες και τις συμβουλες που δινετε στο φορουμ.

 

Δυο τελευταιες ερωτησεις που θα ηθελα προς το παρον να θεσω ειναι οι εξης:

 

Αρχικα, βρηκα το DOBSONIAN TRUSS 130mm Heritage σε αυτον τον συνδεσμο:

https://www.planitario.gr/dobsonian-truss-130mm.html

 

Μου προτεινετε να αγορασω και κατι αλλο οταν τελικα προβω στην αγορα; Υπαρχει δηλαδη καποιο αλλο εξαρτημα που εσεις θεωρειτε αναγκαιο; Επισης, τι ειδους φωτοχιτωνιο μου προτεινεται (χειροποιητο ή ετοιμο) και πως μπορω ως αρχαρια να το τοποθετησω σωστα? Υπαρχει καπου σχετικο βιντεο με οδηγιες?

 

Επισης, θα ηθελα πολυ να κραταω αρχειο των παρατηρησεων που κανω τραβωντας καποιες φωτογραφιες κατα καιρους. Αυτο το τηλεσκοπιο μπορει να μου δωσει τη δυνατοτητα να τραβηξω καποιες φωτογραφιες με το κινητο μου απο το προσοφθαλμιο σε κοντινα ουρανια σωματα οπως το φεγγαρι, ο Αρης ή ο Κρονος ή θεωρειτε οτι ειναι ανεφικτο?Δηλαδη οτι δεν υπαρχει περιπτωση να φαινεται το τι ακριβως τραβαω στην οθονη του κινητου?

 

Τελος, αγαπητε Τασο, δεν εχω βρει ακομα τα μερη για τις παρατηρησεις μου ομως εχω αρχισει μια μικρη ερευνα με σημεια σκοτεινου ουρανου που θα μπορουσα να εκμεταλλευτω αλλα και παλι θα ηθελα να προστατευσω το οργανο απο αλλους κινδυνους οπως την υγρασια ή ο,τιδηποτε αλλο και, αρα, ειμαι διατεθειμενη να παρω οποιο μετρο χρειαστει (δλδ να επιλεξω το φωτοχιτωνιο εκεινο που θα εξασφαλισει το τηλεσκοπιο)

 

Κλεινοντας να πω ποσο σημαντικο θεωρω το γεγονος οτι οι πιο εμπειροι βοηθατε εμας να ξεκινησουμε. Σας ευχαριστω απο καρδιας =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νάντια καλώς ήλθες και απο εμένα στο astrovox και την ερασιτεχνική αστρονομία!

Θα συμφωνήσω με τους φίλους Μενέλαο και Τάσο σε όσα είπαν!

Πράγματι το SW Heritage 130/650 είναι το καλύτερο value for money για την κατηγορία του.

Επειδή είναι μικρού μεγέθους μπορείς εύκολα να κατασκευάσεις δικό σου φωτοχιτώνιο,υπάρχουν πολλές προτάσεις στον σύνδεσμο που προαναφέρθηκε.Θα στοιχίσει πολύ φθηνότερα απο κάποιο έτοιμο.

 

Όμως έχω και μια άλλη πρόταση τηλεσκοπίου με μεγαλύτερη διάμετρο,καλύτερη οπτική ποιότητα,εστιαστή 2" και στιβαρότερη κατασκευή:

Το SkyWatcher Dob 6",150/1200.

https://www.planitario.gr/dobsonian-6.html

 

Θα σε βολέψει περισσότερο και για φωτογράφιση Σελήνης και φωτεινών πλανητών απο το Heritage 130/650.

Πιστεύω οτι αξίζει να δώσεις λίγο παραπάνω απο 300€,για τηλεσκόπιο που η οπτική του ποιότητα είναι εφάμιλλη με αρκετά ακριβότερα σε αυτή την διάμετρο.

Ο εστιαστής 2" που έχει σου επιτρέπει να βάλεις ευρυγώνιους φακούς μεγάλης εστιακής,άνω των 26mm που συνήθως είναι 2",για να πάρεις μεγαλύτερα οπτικά πεδία!

 

Στην πορεία του χρόνου θα μαζέψεις χρήματα και για προσοφθάλμιους.

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φωτοχιτώνιο, όπως είπε κι ο Τάσος είναι απολύτως απαραίτητο, αλλιως θα σε ενοχλούν οι αντανακλάσεις απο φώτα τριγύρω.

Μπορείς να κάνεις μόνη σου με μαύρο ματ χαρτόνι 50x70 εκατοστά που θα αγοράσεις από βιβλιοπωλείο. Το κόβεις και το συγκρατείς σε κύλινδρο με λαστιχα ή με βέλκρο. Είναι πολύ φτηνο και μπορείς να πειραματιστείς.

Αργότερα, μπορείς να κάνεις καλύτερα φωτοχιτώνια με καλύτερα υλικά, είτε πτυσσόμενα που να μπαινουν μέσα στο τηλεσκόπιο, όπως έκαναν πολλοί άξιοι παρατηρητές στο forum του αστροβοξ στο παρελθόν.

 

Για φωτογράφιση με το κινητό απο το προσοφθάλμιο, το φεγγάρι μπορείς να το φωτογραφίσεις εύκολα, γιατί έτσι όπως γεμίζει το οπτικό πεδίο του προσοφθάλμιου, το κινητό εύκολα φωτομετρεί και εστιάζει σε αυτό. Οι πλανήτες θέλουν περισσότερη προσπάθεια και λίγο τύχη για φωτογραφιση με κινητό απο το προσοφθάλμιο.

'

Οπως σου είπε πολύ σωστά και ο Κώστας, ένα ακόμα μεγαλύτερο τηλεσκόπιο όπως το dobson 6" σίγουρα θα σου δώσει ακόμα καλύτερες παρατηρήσεις, (όσο μεγαλώνει η διάμετρος του τηλεσκοπίου τόσο αυξάνεται η φωτεινότητα και η ευκρίνεια).

 

Πρόσεξε όμως το βάρος και το μέγεθος. Το Heritage 130 ζυγίζει 6,5 κιλά. Με ένα χέρι το βγάζεις έξω. Το dobson 6" ζυγίζει 17 κιλά και το dobson 8", που είναι ακόμα καλύτερο ζυγίζει 26 κιλά. Πρέπει οπωσδήποτε να τα μεταφέρεις σε δύο τμήματα. Πιάνουν όλο το πίσω κάθισμα του αυτοκινήτου για να τα πας κάπου.

Λόγω του βάρους και του μεγέθους βλέπεις συχνά στις μικρες αγγελίες να πουλιούνται μεταχειρισμένα μεγάλα και καταπληκτικά τηλεσκόπια τα οποία βγήκαν για παρατήρηση μερικές φορές και μετέπειτα έμειναν στην ντουλάπα.

 

Το καλύτερο θα ήταν να δείς από κοντά, να σηκώσεις και να δοκιμάσεις να μεταφέρεις τα τηλεσκόπια που σε ενδιαφέρουν, είτε πηγαίνοντας στο κατάστημα, είτε αν έχει κάποιος γνωστος σου.

Μην υποτιμάς το θέμα βάρος- όγκος του τηλεσκοπίου. Καλύτερα να το χρησιμοποιήσεις συχνά τον πρωτο χρόνο, όντας ελαφρύτερο και αν δεις πως σου άρεσε η αστροπαρατήρηση και κόλησες στο χόμπυ, μετά μπορείς να διαθέσεις όσα χρήματα θέλεις για αγορά μεγαλύτερου εξοπλισμού.

 

Μενέλαος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον Μενέλαο στο θέμα της φορητότητας των τηλεσκοπίων.Για κάποιους παρατηρητές το μεγαλύτερο μέγεθος και βάρος μπορεί να αποτρέψει την συχνή χρήση του τηλεσκοπίου...

Όμως εδώ υπάρχουν λιγότερο και περισσότερο υποκειμενικοί παράγοντες.

Οι λιγότερο υποκειμενικοί έχουν να να κάνουν με την σωματοδομή του χρήστη και το μέγιστο βάρος που μπορεί να μεταφέρει,χωρίς πρόβλημα.Τα dob χωρίζονται σε δυο μέρη-σωλήνας και βάση-και μεταφέρονται ξεχωριστά,εκτός απο τα πολύ μικρά.

Οι περισσότερες γυναίκες με κανονική σωματοδομή μπορούν να μεταφέρουν (χωριστά βάση και σωλήνα),συνήθως μέχρι 8" dob τηλεσκόπια.

Οπότε το 6" είναι γενικά φορητό απο άποψη βάρους.

Και οι σωλήνες με εστιακό μήκος 1200 mm χωράνε στο πίσω κάθισμα των περισσότερων αυτοκινήτων.

Οι περισσότερο υποκειμενικοί παράγοντες όμως έχουν να κάνουν με την διάθεση κάποιου να μεταφέρει ένα πιο ογκώδες και βαρύτερο σύστημα...

Κάποιοι βαριούνται πιο εύκολα,αν και μπορούν άνετα να κουβαλήσουν τη βάση και τον σωλήνα.Αυτό θα επηρεάσει και την συχνότητα των παρατηρήσεων,ακόμα και αν είναι να βγαίνει το τηλεσκόπιο μόνο στην ταράτσα του σπιτιού...

Οπότε χρήσιμο είναι να δεί η φίλη μας απο κοντά διάφορα τηλεσκόπια,για να σχηματίσει πιο σαφή άποψη για το θέμα.

 

Επειδή ενδιαφέρεται να φωτογραφίζει με το κινητό της,να τονίσω οτι χωρίς αυτόματη οδήγηση του σωλήνα,μπορεί να φωτογραφίζει μόνο φωτεινά αντικείμενα όπως Σελήνη και Αφροδίτη,Δία,Κρόνο,Άρη χωρίς ιδιαίτερες αξιώσεις στην ποιότητα...

Το SW Dob 6",150/1200 είναι πολύ πιο σταθερό απο το Heritage 130/650 και αυτό μετράει πολύ στο φωτογραφικό αποτέλεσμα.

Το 130/650 επειδή είναι πολύ πιο ελαφρύ,είναι ευάλωτο στο φύσημα του αέρα και θα δονείται πολύ πιο εύκολα.

 

Να διευκρινήσω οτι η μεγαλύτερη διάμετρος σημαίνει:

1)Περισσότερη φωτοσυλλεκτικότητα,δηλ.θα βλέπει πιο αμυδρά και περισσότερα αντικείμενα.

2)Μεγαλύτερη διακριτική/διαχωριστική ικανότητα,δηλ.θα διαχωρίζονται καλύτερα τα φαινομενικά "κοντινά" μεταξύ τους αντικείμενα ως διαφορετικά.Έτσι θα "σπάνε" πιο αποτελεσματικά διπλά και πολλαπλά αστρικά συστήματα,θα φαίνεται καλύτερα η δομή των αντικειμένων και γενικά θα φαίνονται περισσότερες λεπτομέρειες σε ΟΛΑ τα αντικείμενα,και στην Σελήνη και τους πλανήτες!

3)Η ευκρίνεια/σαφήνεια/οξύτητα της εικόνας δεν εξαρτάται απο την διάμετρο,αλλά απο την ποιότητα των οπτικών και την διαύγεια και το seeing της ατμόσφαιρας.

 

Το SW 6",150/1200 έχει σαφώς καλύτερη ευκρίνεια εικόνας απο το 130/650,λόγω μεγαλύτερου εστιακού λόγου και μικρότερης κεντρικής παρεμπόδισης απο το δευτερεύον κάτοπτρο.

Η ποιότητα της εικόνας του συναγωνίζεται αρκετά ακριβότερα τηλεσκόπια της ίδιας διαμέτρου με σχεδίαση SCT,Maksutov κλπ.

 

Συν οτι έχει μεγαλύτερο και στιβαρότερο εστιαστή 2",που μαζί με την σταθερότητά του,την μεγαλύτερη εστιακή απόσταση και την ποιότητα εικόνας,το κάνουν πιο καλό και στην φωτογράφιση Σελήνης και φωτεινών πλανητών.

 

Όλα αυτά θα πρέπει να συνεκτιμηθούν με προσοχή για την τελική επιλογή του τηλεσκοπίου.

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο αφορά τα αστρονομικά προγράμματα για εκμάθηση του ουρανού και εύρεση στόχων,να συμπληρώσω οτι σε android υπάρχουν τα καλά Stellarium,Mobile Observatory Pro (MO Pro) και το καλύτερο όλων:

το SkySafari 6 Pro που τους τελευταίους 8 μήνες προσφέρεται πολύ συχνά με έκπτωση (-50%) στα $20.Αξίζει η αγορά του περισσότερο απο όλα τα άλλα!

 

Σε windows υπάρχουν δωρεάν τα πολύ καλά και με ελληνικό μενού:

Stellarium,Hallo Nothern Sky (HNSky),Cartes du Ciel.

Επειδή έχουν διαφορετικά πλεονεκτήματα το καθένα,μπορούν να χρησιμοποιηθούν συνδυαστικά για εμάθηση του ουρανού,εύρεση αντικειμένων και δημιουργία πλάνων παρατήρησης (για τα πλάνα ειδικά το Cartes du Ciel).

 

Η μελέτη και εκμάθηση του ουρανού,όπως και η σχεδίαση των πλάνων παρατήρησης,πρέπει να γίνεται αρκετό χρονικό διάστημα πριν την κανονική παρατήρηση στον νυχτερινό ουρανό.

Οπότε είναι πολύ χρήσιμο να υπάρχουν τα ανωτέρω προγράμματα στον Η/Υ ή στο laptop,και να γίνεται αρκετή προεργασία απο την άνεση του σπιτιού σε μεγάλη οθόνη,και όχι μόνο απο το κινητό ή το tablet την νύχτα της παρατήρησης.

 

Υπάρχουν επίσης πολλοί και αξιόπιστοι δωρεάν αστρικοί χάρτες σε μορφή pdf,πολύ χρήσιμη δυνατότητα και αυτό!

 

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
Καλησπέρα σας.πάντοτε μου άρεσε να παρατηρώ τον ουρανό και ήθελα πολύ ένα τηλεσκόπιο για να το κάνω ώσπου το πήρα.Αγόρασα το celestron 127 slt αλλά με δυσκολεύει πολύ για αρχάρια που είμαι.δεν μπορώ να κάνω Algin.κατέβασα και την εφαρμογή skyportal για βοηθηθώ αλλά δεν μπορώ να την συνδέσω με το τηλεσκόπιο.Μπορεί κάποιος να μου πει τι μπορώ να κάνω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου. Δες αυτο το βιντεο και μαλλον θα το καταλαβεις. Για τις πρωτες φορες μην χρησιμοποιεις την εφαρμογη αλλα το control του τηλεσκοπιου για εξοικειωση.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης