Jump to content

Ζημιά στην στήριξη EQ6 PRO


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Από ηλεκτρονικά είμαι άσχετος.

Παρ όλα αυτά πείραξα αρκετά την στήριξη EQ6 PRO .

Το αποτέλεσμα ήταν μάλλον ... να την κάψω !!!

Όταν λοιπόν την συνδέω με το ρεύμα φωτίζεται το χειριστήριο

(κόκκινο χρώμα) αλλά στην οθόνη του δεν εμφανίζεται καμία ένδειξη.

Το τροφοδοτικό δεν έχει πρόβλημα και το χειριστήριο όταν συνδέεται με τον

υπολογιστή για αναβάθμιση λειτουργεί.

Υποθέτω ότι έπαθε ζημιά η πλακέτα μέσα στην στήριξη.

Η ερώτηση είναι αν ξέρει κανείς αν διορθώνεται αυτή η ζημιά.

Ευχαριστώ.

Φιλικά

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν λες οτι την πειραξες αρκετα τι ακριβως εννοεις?

Με ποιον τροπο? Οταν λες την εκαψες, ειδες καπνο ή μυρισες κατι καμενο ή απλως το υποθετεις?

Το προβλημα παντως με αυτα που περιγραφεις φαινεται οντως να βρισκεται στην πλακετα και οχι στο χειριστηριο αλλα πρεπει να γινεις περισσοτερο συγκεκριμενος.

Βεβαια δεν ειμαι κατοχος eq6 και δεν γνωριζω τα ηλεκτρονικά της αλλα εχω λιγη εμειρια στην οδηγηση βηματικων μοτερ.. και αν γινεις λιγο πιο αναλυτικος ως προς τον τροπο που προασπαθησες να την πειραξεις ισως εγω η καποιος αλλος στο φορουμ να μπορεσει να βοηθησει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πλακέτες νομίζω έχει στο ts.

Τι ακριβώς έκανες πριν σταματήσει να δουλεύει;

https://www.teleskop-express.de/shop/index.php/cat/c83_Mount-Accessories----Other.html/page/2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα .

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας !!!!

Πριν σταματήσει να δουλεύει σύνδεσα με ένα καλώδιο USB 2.0 σε DB9 απευθείας

την στήριξη με το λάπτοπ.

Στην μία φωτό φαίνεται ολόκληρη η πλακέτα και στην άλλη νομίζω ότι φαίνεται

κάτω δεξιά η ζημιά.

Σημειώνω οτι είμαι άσχετος απο ηλεκτρονικά.

Φιλικά

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να συνδεσεις την eq6 θες τα εξης καλωδια USB -> RS232 και θα συνδεσεις το καλωδιο αυτο με το RS232 καλωδιο που εχει η βαση και μετα το τηλεφωνικο βυσμα στο hand controller. Ή μπορεις να παρεις αυτο https://www.planitario.gr/eqdir-antaptoras-gia-eqmod-usb-stick.html για αεπευθειας συνδεση της βασης με τον η/υ.

 

Απο κει μετα βλεποντας τις φωτο μαλλον εχει καει το εξαρτημα L2, το οποιο πρεπει να ειναι απο φιλτρο προστασιας ηλεκτομαγνητικων παρεμβολων. Αυτο τωρα πρεπει να εγινε απο καποια υπερταση ή κατι να βραχυκυκλωσε. Δες αν μυριζει καμενο.

 

Ψαχνοντας βρηκα οτι και αλλοι εχουν προβλημα σε αυτο το εξαρτημα και βρηκαν τον κωδικο Murata Electronics BLM31PG500SN1L ( https://gr.mouser.com/ProductDetail/Murata-Electronics/BLM31PG500SN1L?qs=VMgHkCMUXU%252BcLr8Vf2o1sw== ) οποτε θεωρητικα αν ξερεις καποιον απο ηλεκτρονικες επισκευες ισως και να το φτιαξεις χωρις μεγαλο κοστος (λινκ απο αντιστοιχο θεμα http://translate.google.co.uk/translate?hl=en&sl=es&u=http://www.astronomo.org/foro/index.php%3Ftopic%3D8554.0&prev=/search%3Fq%3DSMD%2Binductor%2Bskywatcher%2BNEQ6%26rlz%3D1C1OPRA_enGB517GB520%26espv%3D2%26biw%3D1366%26bih%3D643 )

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πηνιο φαινεται να εχει καει. Μοιαζει με καποιου ειδους φιλτρο εκει που ειναι αλλα δεν μπορω να πω με σιγουρια. Αν ειναι μονο αυτη η ζημια επισκευαζεται. Θα προτεινα να την πας σε ενα ηλεκτρονικο (το κοστος επισκευης ειναι ασημαντο αλλα τα εργατικα να τα υπολογισεις σαν σε επισκεψη σε οδοντίατρο :cheesy: )

 

Διαφορετικα παραγγελνεις απο telescope service οπως ειπε και ο diorip

 

ΥΓ: απ την αλλη μερια την γυρισες? Υπαρχει κατι?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις.

Παρήγγειλα το εξάρτημα που ανέφερε ο kookoo_gr.

Murata Electronics BLM31PG500SN1L

Ελπίζω να είναι αυτό το πρόβλημα και να το λύσει γνωστός μου ηλεκτρονικός.

Η παραγγελία είναι για 10 τεμάχια οπότε να έχετε υπ όψιν ότι θα υπάρχουν .

Εύχομαι να μην το χρειαστεί κανείς .

Φιλικά

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πιο πιθανό είναι ότι σύνδεσες τα 12V στο TX ή RX pin (έβαλες ότι DB9 σε RJ45 είχες;) που θέλει 5V και πέρασαν 12V με αποτέλεσμα:

 

α) Να κάψουν το πηνίο

β) Να κάψουν τον microcontroller (που έχει το firmware)

 

Αν έγινε αυτό τα πράγματα είναι δύσκολα:

 

Εν κατακλείδι, δεν υπάρχει περίπτωση να την επαναφέρεις αν έχει καει ο microcontroller.

Και να ξέρεις να αλλάξεις τον microcontroller δεν έχεις το firmware της Skywatcher

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

Η ζημιά έγινε με το παραπάνω καλώδιο .

Μοιάζει με αυτό που συνδέω το χειριστήριο με το λάπτοπ.

Η σύνδεση ήταν λάπτοπ (USB 2.0) με στήριξη (DB9)

Το καλώδιο αυτό κάπου με πολύ ψιλά γράμματα γράφει "TX POWER RX"

Αν είναι λοιπόν όπως τα λέει ο Evansg τότε θα χρειαστώ την πλακέτα από

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3446_Skywatcher-Main-board---Motherboard-for-EQ6-SkyScan-SynScan-Pro-mount.html

Το κόστος είναι διαφορετικό και θα έχει χαθεί χρόνος .

Το "καλό" της υπόθεσης είναι ότι με τον έναν ή τον άλλον τρόπο η ζημιά

διορθώνεται .

Και θα υπάρχει ένα μικρό στόκ 9 ή 10 ..Murata Electronics BLM31PG500SN1L

για όποιον το χρειαστεί.

Εύχομαι να μην το χρειαστεί κανείς !!!

Φιλικά

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα .

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας !!!!

Πριν σταματήσει να δουλεύει σύνδεσα με ένα καλώδιο USB 2.0 σε DB9 απευθείας

την στήριξη με το λάπτοπ.

Στην μία φωτό φαίνεται ολόκληρη η πλακέτα και στην άλλη νομίζω ότι φαίνεται

κάτω δεξιά η ζημιά.

Σημειώνω οτι είμαι άσχετος απο ηλεκτρονικά.

Φιλικά

Νίκος

 

Έψησες την πλακέτα και θα χρειαστείς καινούργια όπως λέει ο evansg. ΠΟΤΕ δεν συνδέεται η βάση χωρίς το χειριστήριο στον υπολογιστή απευθείας σε σειριακή! Μεγάλο λάθος! Θελει είτε μέσω του χειριστηρίου είτε με κουτάκι EQdir. Αν δεν το έχεις θέλει το καλώδιο που σου έδωσαν μαζί με το χειριστήριο στο χειριστήριο και αυτο στο USB σε DB9 (η πρώτη μέθοδος από αυτές που φαίνονται στην φωτό και η οικονομικότερη καθώς απλά θέλεις ένα καλώδιο σαν αυτό που έχεις θεωρώντας πως εχεις αυτό που σου δίνουν μαζί με το χειριστήριο αλλιώς πρέπει και αυτό να το αγοράσεις η να το φτιάξεις). Έπρεπε να ρωτήσεις εδώ πριν το δοκιμάσεις αφού δεν ξέρεις από ηλεκτρονικά.

EQ6_to_PC.thumb.png.c59a2316a40fbee90523a264da3f9c72.png

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

Giorgosgr πάντα εφάρμοζα την 1η σύνδεση που έχεις στην εικόνα

Είχα αγοράσει καλώδια από Αμερική πριν πολλά χρόνια.

Ε θέλησα να κάνω και πειράματα και ... την πάτησα.

Θα βγάλω εντελώς την πλακέτα και θα δω αν και από την άλλη μεριά

έχει τα ίδια χάλια.

Θα περιμένω αυτά που παρήγγειλα και αν δεν γίνει κάτι θα πάρω την πλακέτα

από το πλανητάριο γιατί έχουν τις ίδιες σχεδόν τιμές.

Φιλικά

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα 12v εχουν ηλεκτρικη απομόνωση οπως φαινεται στην πλακετα και το καλωδιο usb σε σειριακο που λανθασμενα χρησιμοποιησες ειναι 5v. Εγω ειμαι αισιόδοξος οτι δεν εχεις ψησει καποιο ολοκληρωμενο στην πλακετα. Αλλα ξαναλεω οτι την eq6 δεν την ξερω. Αν παντως βιαζεσαι να δεις αν δουλευεο μπορεις να πεις στον φιλο σου ηλεκτρονικο να βγαλει το καμμενο πηνιο και μα βραχυκυλωσει τις επαφες του στην πλακετα ή να βαλει μια αντισταση χαμηλης τιμης (1206 μεγεθος 1 ως 10 ωμ). Αν δουλεψει τοτε εισαι μια χαρα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Giorgosgr πάντα εφάρμοζα την 1η σύνδεση που έχεις στην εικόνα

Είχα αγοράσει καλώδια από Αμερική πριν πολλά χρόνια.

Ε θέλησα να κάνω και πειράματα και ... την πάτησα.

Θα βγάλω εντελώς την πλακέτα και θα δω αν και από την άλλη μεριά

έχει τα ίδια χάλια.

 

Από όσο έχω δοκιμάσει με την EQ6 η πρώτη σύνδεση είναι η καλύτερη! Το EQDIR είναι πεταμένα λεφτά. Μόνη περίπτωση που δικαιολογείται αν δεν έχεις χειριστήριο γιατι χάλασε η το έχασες και δεν θέλεις να ξοδευτείς να πάρεις άλλο. Επίσης ούτε το EQmod μου αρέσει! Προτιμώ την απλούστερη μέθοδο με τους παλιούς Celestron drivers που κάνεις την ευθυγράμμιση με το χειριστήριο και δυο ή τρία άστρα και εν συνεχεία συνδέεις την στήριξη με τον υπολογιστή και την βλέπει εκεί που στοχεύει.

Έχω δοκιμάσει και την τελευταία με το ΒΤ της Pegasus Optics που είναι πολύ καλό και εύχρηστο εαν δεν θέλεις καλώδια. Επίσης δοκίμασα με wifi που είναι ό,τι χειρότερο καθότι ποτέ δεν κατόρθωσα να πετύχω απροβλημάτιστη σύνδεση με τις δύσκολες ρυθμίσεις και πέραν τούτου σου δεσμεύει την κάρτα δικτύου στον υπολογιστή και δεν μπορείς να εισαι ταυτόχρονα και στό ίντερνετ.

Επιστρέφοντας στο αρχικό μήν κάνεις πειράματα πάρε όλη την πλακέτα απο την αρχή και τέλος. Δεν μπορείς να ξέρεις τι έχει "ψήσει".

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πρώτη σύνδεση γίνεται με rj11 στο χειριστηριο; Στην άλλη μεριά αν έχουμε καινούριο λαπτοπ τι κανουμε;

Ψαχνω να δω πως θα συνδέσω και γω την az eq6 και δεν εχω καταλήξει ακομα

Για εμένα δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις την επισκευη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

Την πρώτη σύνδεση εγώ την κάνω με τα δύο καλώδια της παραπάνω φωτογραφίας.

Το γκρι καλώδιο είναι db9 σε rj11 .

Το μαύρο καλώδιο είναι db9 σε usb 2.0 και νομίζω ότι είναι "ειδικό" και αυτό κάνει

όλη την δουλειά.

Το σετ αυτό των δύο καλωδίων τα είχα πάρει από Αμερική .

Θα δω αν διορθώνεται η πλακέτα και αν όχι θα την παραγγέλλω.

Φιλικά

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πρώτη σύνδεση γίνεται με rj11 στο χειριστηριο; Στην άλλη μεριά αν έχουμε καινούριο λαπτοπ τι κανουμε;

Ψαχνω να δω πως θα συνδέσω και γω την az eq6 και δεν εχω καταλήξει ακομα

Για εμένα δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις την επισκευη.

 

Στο έδειξε και ο Νίκος παραπάνω. Είναι αστείο αυτό βρε παιδιά ενα search στο google και το βρίσκεις σε δευτερόλεπτα. Ολοι γνωρίζουν πως υπάρχει καλώδιο απο USB se RS-232. Εκείνο που τονίζω είναι ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ EQDIR καθότι είναι πεταμένα λεφτά. Δεν καταλαβαίνω σε τί χρειάζεται αν χρησιμοποιήσεις έτσι κι αλλιώς καλώδιο. Το δεύτερο είναι πως ούτε το eqmod μου αρέσει με ασύρματο χειριστήριο. Είχα φάει ένα βράδυ για να τα ρυθμίσω όλα και στο τελος δεν κατόρθωσα να παρατηρήσω. Η ιδανική διάταξη για μένα είναι η εξής: καλώδιο με χειριστήριο (οπως στο 1), rtgui+s που δεν θελει ascom εχει πανάλαφρο δικό του driver το πρόγραμμα είναι 700k μισή δισκέτα δηλαδή για όσους τις θυμούνται ακόμα και cartes du ciel. Την EQ6 την διαβάζει σαν Celestron Nexstar. Το rtgui+s δεν έχει χάρτες αλλά τους τραβάει από το Cartes du Ciel με το οποίο συνεργάζεται άψογα. Ευθυγραμμίζεις το τηλεσκόπιο με το χειριστήριο και εν συνεχεία το συνδέεις με το rtgui+s. Απλά, κομψά, εύκολα και εύχρηστα! Ακόμα και με το αρχαίο μου λάπτοπ Dell P IV. Ascom + eqdir + eqmod RAUS! :mrgreen:

Νίκο ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ με την επισκευή νέα πλακέτα από την αρχή και τέλος! Θα καταλήξεις και να παιδευτείς και την δουλειά να μην κάνεις και να σου παρουσιάσει προβλήματα που δεν τα περιμένεις... Εγώ θα έπαιρνα καινούργια από την αρχή.

ΥΓ το καλώδιο με DB9 σε RJ-11 φτιάχνεται με ένα κολλητήρι σε πέντε λεπτά (έφτιαξα μόνος μου ένα και ξέρω ελάχιστα από ηλεκτρονικά γιατί το μαμίσιο ήταν πολυ κοντό), το αλλο το πουλάνε σε όλα τα καταστήματα υπολογιστών. Και ναι δουλεύει και το παλιού τύπου στα Win10 υπάρχει τρόπος.

Και το τελευταίο: ΠΑΙΔΙΑ ΡΩΤΑΜΕ ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΟΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΜΑΘΕΙ ΠΟΤΕ ΟΛΑ!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα.

Χρόνια πολλά .

Καλή χρονιά με υγεία .

Μόλις παρέλαβα αυτά που είχα παραγγείλει από Αμερική

στις 27/12/2020 .

Μου φαίνεται "θαύμα" που ήρθαν τόσο γρήγορα !!

Τώρα περιμένω να ανοίξει η αγορά και να πάω την πλακέτα στον ηλεκτρονικό !!

Επίσης εντύπωση μου έκανε (καθότι άσχετος από ηλεκτρονικά) το μέγεθος των 10

τεμαχίων που παράγγειλα γι αυτό και παραθέτω την φωτογραφία !!!

Φιλικά

Νίκος

[/img]

_Viber_2021-01-02_11-28-12.thumb.jpg.429ad83398d87ad080c58119de9504e8.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

Ο φίλος μου ο ηλεκτρονικός τοποθέτησε το εξάρτημα Murata Electronics

BLM31PG500SN1L που είπε ο kookoo_gr.

Βέβαια η διαστάσεις αυτού που παρήγγειλα είναι τριπλάσιες από αυτό της πλακέτας.

Παρ όλα αυτά τοποθετήθηκε και προς το παρόν δουλεύει μια χαρά.

Ελπίζω να κρατήσει !!!

Φιλικά

Νίκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χα χα χα diorip λίγο δύσκολο να ξανακάνω ... πειράματα .

Από την άλλη το κέρδος είναι ότι υπάρχουν 9 ακόμη τέτοια "φίλτρα" που όποιος

χρειαστεί (εύχομαι κανείς) είναι για δωρεάν αποστολή !!!!

Παρακάτω τα 9 πλέον φίλτρα και το καμένο που έβγαλα.

Φιλικά

Νίκος

_Viber_2021-01-05_20-40-55.thumb.jpg.2c1e15c1c9b97f9778a9eb465c271342.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης