Jump to content

Συγκριτικό διαγωνίων W.O DIELECTRIC και BAADER PRISM (1,25)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στους αστρόφιλους,το θέμα απευθύνεται σε όσους έχουν διοπτρικά τηλεσκόπια.Έκανα ένα συγκριτικό τεστ το οποίο κράτησε τρεις μέρες παρατήρησης σε διπλά αστέρια,παλαιότερα είχε γίνει και σε πλανήτες,τα αποτελέσματα εδώ όλα μαζί.Παρατήρησα κάποια δύσκολα διπλά με τα ίδια προσοφθάλμια τις ίδιες μεγεθύνσεις και με τα δύο διαγώνια που αναφέρω στον τίτλο.(william optics dielectric και baader prism,όχι το zeiss,το απλό το οικονομικό)Το κόστος τους είναι σχεδόν το ίδιο(γύρω στα 130 με 140 ευρώ)

Το τηλεσκόπιο που χρησιμοποίησα είναι το evostar 120/1000.

Προσοφθάλμια Takahashi 5mm LE,Takahashi 7,5mm LE και Vixen ssw 3,5mm.

Στους παρακάτω στόχους το πρίσμα ήταν πολύ καλύτερο,καλύτερο κοντράστ,πιο καθαρά τα αστέρια,φαίνονταν πολύ καλά ο δίσκος του airy,γενικά ο διαχωρισμός ήταν πολύ πιο εύκολος σε σχέση με το william.(Takahashi 5mm μεγέθυνση 200)

(η) ωρίωνα διαχ 1,8 mag 3.56 και 4,87

stf 734 (ωρίων) διαχ 1,6 mag 6,67 και 8,22

(ψ)ωρίωνα διαχ 3 mag 4,57 και 8,62

stf 757(ωρίωνα) διαχ 1,5 mag 7,96 και 8,33

(η)Διδύμων (propus) διαχ 1,7 mag 3.52 και 6,15 (εδώ οριακά το william,ίσα ίσα που το διαχώρισε σε αντίθεση με το baader που το είχε για πλάκα.

Στα επόμενα το william δεν τα διαχώρισε σε σχέση με το baader που το έκανε.

(Vixen ssw 3,5mm μεγέθυνση 285)

32 ωρίωνα διαχ 1,3 mag 4,44 και 5,75

52 ωρίωνα (στα όρια του τηλεσκοπίου) διαχ 1 mag 5,99 και 6,03

(ζ)καρκίνου διαχ 1,1 mag 5,30 και 6,25.

Τελευταίο άφησα το τραπέζιο στον ωρίωνα(Τakahashi 7,5mm μεγέθυνση 133)

Ε και F με το william ίσα ίσα και με πολύ δυσκολία κατάφερα να τα δω,πολύ αμυδρά,αντίθετα με το baader όσες φορές και αν κοίταξα τα έβλεπα πάντα και πολύ πιο άνετα από το william.Στους πλανήτες που είχα συγκρίνει παλαιότερα,αυτό είναι πλέον γνωστό,καλύτερο και εδώ το πρίσμα.(περισσότερες λεπτομέρειες)

Αυτά τα λίγα,ευχαριστώ!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενδιαφέρον. Θα περίμενε κανείς το κάτοπτρο να υπερτερεί. Μας δείχνεις για ποιο διαγώνιο πρόκειται; https://www.baader-planetarium.com/en/accessories/optical-accessories/prism-and-mirror-star-diagonals.html

 

Υποθέτω δεν μπορείς να επεκτείνεις τα συμπεράσματα στα αντίστοιχα των 2". Αναγκαστικά, όσοι δεν ειδικεύονται σε πλανήτες και διπλούς κάποια στιγμή καταλήγουν στις 2".

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενδιαφέρον. Θα περίμενε κανείς το κάτοπτρο να υπερτερεί. Μας δείχνεις για ποιο διαγώνιο πρόκειται; https://www.baader-planetarium.com/en/accessories/optical-accessories/prism-and-mirror-star-diagonals.html

 

Υποθέτω δεν μπορείς να επεκτείνεις τα συμπεράσματα στα αντίστοιχα των 2". Αναγκαστικά, όσοι δεν ειδικεύονται σε πλανήτες και διπλούς κάποια στιγμή καταλήγουν στις 2".

 

https://www.baader-planetarium.com/en/accessories/optical-accessories/prism-and-mirror-star-diagonals/baader-prism-diagonal-t-290%C2%B0-32mm.html

 

και το william

 

https://www.firstlightoptics.com/diagonals/william-optics-125-dura-bright-dielectric-diagonal.html

 

Φίλε Κώστα δεν χρησιμοποιώ 2"άρα δεν μπορώ να πω τίποτα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενδιαφέρον. Θα περίμενε κανείς το κάτοπτρο να υπερτερεί. Μας δείχνεις για ποιο διαγώνιο πρόκειται; https://www.baader-planetarium.com/en/accessories/optical-accessories/prism-and-mirror-star-diagonals.html

 

Υποθέτω δεν μπορείς να επεκτείνεις τα συμπεράσματα στα αντίστοιχα των 2". Αναγκαστικά, όσοι δεν ειδικεύονται σε πλανήτες και διπλούς κάποια στιγμή καταλήγουν στις 2".

 

https://www.baader-planetarium.com/en/accessories/optical-accessories/prism-and-mirror-star-diagonals/baader-prism-diagonal-t-290%C2%B0-32mm.html

 

και το william

 

https://www.firstlightoptics.com/diagonals/william-optics-125-dura-bright-dielectric-diagonal.html

 

Φίλε Κώστα δεν χρησιμοποιώ 2"άρα δεν μπορώ να πω τίποτα.

 

Αν συγκρίνεις και το πρίσμα της Celestron 1,25 που δίνεται με τα τηλεσκόπια ως βασικό εξοπλισμό θα δείς οτι είναι καλύτερο και απο το συγκεκριμένο της baader.

Τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση αυτό έχω καταλάβει...

Η διαφορά τους είναι το εξωτερικό μεταλλικό περίβλημα και οτι της baader έχει πολλες επιλογές συνδεσιμότητας όντας t2.

Κατα τα άλλα το prisma εσωτερικά της celeston είναι και πιο μεγάλο και φαίνεται να έχει και επιστρώσεις και καλύτερη διαχείριση του φωτός...

Ολα τα άλλα που γράφουν είναι θέμα marketing.... 32mm ανοιγμα και το εργοστασιακο της celestron εχει μεγαλύτερο ανοιγμα που δε χρειάζεται να το μετρήσεις, φαινεται με το μάτι.

Γενικά πέφτει πολύ δούλεμα οταν βλέπεις συγκριτικά test διάσημων ερασιτεχνών....μάλλον υπάρχουν άλλα στη μέση.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα μας εδώ δεν είναι πιο πρίσμα είναι καλύτερο,αυτό που λες με το celestron ισχύει απόλυτα,το έχω και εγώ και είναι πάρα πολύ καλό.Το συγκριτικό το έκανα για να συγκρίνω πρίσμα με καθρέφτη διηλεκτρικό.Αυτά τα δύο έχω αυτά χρησιμοποίησα,και ανήκουν στην ίδια κατηγορία κόστους.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και ήμουν ικανοποιημένος με της Celestron, η αγορά προσοφθαλμίων 2" με έκανε να το πουλήσω κοψοχρονιά. Τώρα έχω 3 των 2", οι 2 από τη William Optics, καθώς και 2 1.25" αλλά Amici, οι οποίοι δεν κάνουν για αστρονομική. Πάντα σκεπτόμουν το Baader, λόγω του ότι μου αρέσει το clicklock και μου περισσεύει μάλιστα 1, αλλά όταν πας στις 2" δεν επιστρέφεις εύκολα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και ήμουν ικανοποιημένος με της Celestron, η αγορά προσοφθαλμίων 2" με έκανε να το πουλήσω κοψοχρονιά. Τώρα έχω 3 των 2", οι 2 από τη William Optics, καθώς και 2 1.25" αλλά Amici, οι οποίοι δεν κάνουν για αστρονομική. Πάντα σκεπτόμουν το Baader, λόγω του ότι μου αρέσει το clicklock και μου περισσεύει μάλιστα 1, αλλά όταν πας στις 2" δεν επιστρέφεις εύκολα.

 

Φίλε Κώστα λένε ότι το πρίσμα της baader το zeiss είναι ότι καλύτερο υπάρχει σε διαγώνιο.Πανάκριβο βέβαια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό είναι να έχεις και τηλεσκόπιο ανάλογης ποιότητας, αλλιώς θα βλέπεις ούτως ή άλλως τα σφάλματα του αδύναμου κρίκου στο οπτικό σου σύστημα. Όποιος έχει διοπτρικό TV, Takahashi, Zeiss κλπ, δεν θα πρέπει να τσιγκουνευτεί στον διαγώνιο. Με τα οπτικά που διαθέτει ο μέσος παρατηρητής όμως ίσως να πηγαίνει χαμένο το Zeiss.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα μας εδώ δεν είναι πιο πρίσμα είναι καλύτερο,αυτό που λες με το celestron ισχύει απόλυτα,το έχω και εγώ και είναι πάρα πολύ καλό.Το συγκριτικό το έκανα για να συγκρίνω πρίσμα με καθρέφτη διηλεκτρικό.Αυτά τα δύο έχω αυτά χρησιμοποίησα,και ανήκουν στην ίδια κατηγορία κόστους.

 

Ναι το κατάλαβα απλά ήθελα να τονίσω το γεγονός οτι το απλο και φθηνό εργοστασιακό πρίσμα είναι ακόμα καλύτερο στη δικιά μου εμπειρία ως προς το οπτικό κομμάτι τουλάχιστον.

Οσον αφορά τη διαφορά καθρέπτη και πρίσματος πάντως νομίζω ότι εχει επισημανθεί και εδώ και στα ξένα forum οτι προτιμάται το πρίσμα σε εστιακούς λογους απο f7-8 και πάνω και το δικό σου τηλεσκόπιο που έκανες τη δοκιμή όντως είναι f8,3.

Στα δε sct κρατάει τον εστιακό λόγο στο f10 εξαιτίας της μικρής εστιακής απόστασης που προσφέρει το πρίσμα στη διαδρομή του φωτός.

Θα είχε ενδιαφέρον και δοκιμή με κάτω απο f7 εστιακό λόγο.

Σε ευχαριστούμε για τη δοκιμή σου και μακάρι να δώσεις έναυσμα για περισσότερες δοκιμές απο τα μέλη στο μέλλον!!!

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και επίσης οι διαφορές που εντόπισες δεν ξέρω αν οφείλονται σε κακή κατασκευή του καθρέπτη ή γενικά του διαγωνίου εσωτερικά της william, ή όλο αυτό έχει να κανει με το γεγονός οτι χρησιμοποίησες πρίσμα.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορώ να ξέρω με σιγουριά,πιστεύω ότι το πρίσμα κάνει τη διαφορά,παλαιότερα είχα κάνει το ίδιο με το ed80 με το baader πρίσμα και με skywatcher διηλεκτρικό.Το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο,καλύτερο το πρίσμα.Αν είχα εδώ το celestron θα το έβαζα και αυτό στο συγκριτικό.Δοκιμές πάντα σε διαγώνια ίδιας περίπου αξίας γιατί μπορεί το televue everbrite να τα κάνει σκόνη αυτά τα πρίσματα,δεν ξέρω.Στις χαμηλές μεγεθύνσεις και στα deep sky δεν μπορείς να δεις διαφορές,αλλά εκεί στα όρια του τηλεσκοπίου έκανε διαφορά το πρίσμα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και ήμουν ικανοποιημένος με της Celestron, η αγορά προσοφθαλμίων 2" με έκανε να το πουλήσω κοψοχρονιά. Τώρα έχω 3 των 2", οι 2 από τη William Optics, καθώς και 2 1.25" αλλά Amici, οι οποίοι δεν κάνουν για αστρονομική. Πάντα σκεπτόμουν το Baader, λόγω του ότι μου αρέσει το clicklock και μου περισσεύει μάλιστα 1, αλλά όταν πας στις 2" δεν επιστρέφεις εύκολα.

 

Eγώ πάντως ψιλό απογοητεύτηκα με το συγκεκριμένο της baader γιατί το περίμενα καλύτερο στο οπτικό κομμάτι, είναι σίγουρα υποδεέστερο του celestron του στυλ με της celestron βλέπεις κατι πολύ οριακά ενώ με το baader δεν το βλέπεις (δέ θυμάμαι αλλα νομίζω ήταν στο veil nebula που πρωτο είδα οτι δεν το βλέπω και αμέσως μετα δοκίμασα το εργοστασιακό ίδιο setup και το έβλεπα απο την αυλή μου).

Επίσης σε πολύ φωτεινά αντικείμενα (αστέρια και Δία) με τον es 16 68 έκανε ελάχιστες ανακλάσεις ενω το εργοστασιακό όχι.

Το κρατάω μόνο και μόνο για τη χρήση σε bino, εκεί δεν κάνει ανακλάσεις και να φανταστείς εστιάζει με reducer 6,3 στο c8 και το λεπτό (κοντό) σπείρωμα της baader σε sct δίνοντας απίστευτα χορταστικό πεδίο.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπερα, εγω εχω ενα celestron 90/1000 astromaster με ενα διαγωνιο amici της πλακας και κατα καιρους σκεφτομαι για αγορα πρισματος. Μπορειτε να μου πειτε σε πιο celestron πρισμα αναφερεστε? ειναι αυτο? https://www.astroshop.eu/diagonal-prisms/celestron-zenith-prism-90d-1-25-/p,7987#tab_bar_1_select

κατι reviews λενε οτι απο το 2018 η celestron τα αλλαξε απο πρισμα σε καθρεπτη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν συγκρίνεις και το πρίσμα της Celestron 1,25 που δίνεται με τα τηλεσκόπια ως βασικό εξοπλισμό θα δείς οτι είναι καλύτερο και απο το συγκεκριμένο της baader.

Τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση αυτό έχω καταλάβει...

Η διαφορά τους είναι το εξωτερικό μεταλλικό περίβλημα και οτι της baader έχει πολλες επιλογές συνδεσιμότητας όντας t2.

Κατα τα άλλα το prisma εσωτερικά της celeston είναι και πιο μεγάλο και φαίνεται να έχει και επιστρώσεις και καλύτερη διαχείριση του φωτός...

Ολα τα άλλα που γράφουν είναι θέμα marketing.... 32mm ανοιγμα και το εργοστασιακο της celestron εχει μεγαλύτερο ανοιγμα που δε χρειάζεται να το μετρήσεις, φαινεται με το μάτι.

Γενικά πέφτει πολύ δούλεμα οταν βλέπεις συγκριτικά test διάσημων ερασιτεχνών....μάλλον υπάρχουν άλλα στη μέση.[/quote

 

καλησπερα, εγω εχω ενα celestron 90/1000 astromaster με ενα διαγωνιο amici της πλακας και κατα καιρους σκεφτομαι για αγορα πρισματος. Μπορεις να μου πεις σε πιο celestron πρισμα αναφερεσαι? ειναι αυτο? https://www.astroshop.eu/diagonal-prisms/celestron-zenith-prism-90d-1-25-/p,7987#tab_bar_1_select

κατι reviews λενε οτι απο το 2018 η celestron τα αλλαξε απο πρισμα σε καθρεπτη.

 

Ναι σε αυτό αναφέρομαι και ενδεχομένως να μην το παράγουν πλέον με πρίσμα λόγω κόστους.

Το δικό μου είχε έρθει με την αγορά του τηλεσκοπίου το 2010 ως βασικό star diagonal το οποίο δεν ειναι amici ουτε καθρέπτης.

Το amici prisma είναι διαφορετικό μόνο για επιγεια, δεν κάνει για παρατήρηση ουρανου και είναι για χαμηλες μεγεθύνσεις απο όσο ξέρω .

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υποθέτωντας πως είναι καλής ποιότητος και ο καθρέφτης και το πρίσμα προσωπικά προτιμώ το πρίσμα. Έχω της Vixen / Celestron από το 1985 και ΔΕΝ το αλλάζω με κανένα διαγώνιο καθρέφτη. Ένα ακόμα πλεονέκτημα του πρίσματος που δεν το βλέπω να το αναφέρουν πολλοί είναι το ότι προστατεύει και το εσωτερικό του τηλεσκοπίου σε κλειστούς σωλήνες (διοπτρικά, σμιτ, μακσούτοβ) από σκόνη έντομα κλπ.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υποθέτωντας πως είναι καλής ποιότητος και ο καθρέφτης και το πρίσμα προσωπικά προτιμώ το πρίσμα. Έχω της Vixen / Celestron από το 1985 και ΔΕΝ το αλλάζω με κανένα διαγώνιο καθρέφτη. Ένα ακόμα πλεονέκτημα του πρίσματος που δεν το βλέπω να το αναφέρουν πολλοί είναι το ότι προστατεύει και το εσωτερικό του τηλεσκοπίου σε κλειστούς σωλήνες (διοπτρικά, σμιτ, μακσούτοβ) από σκόνη έντομα κλπ.

 

Καθαρίζεται και πανέυκολα και όντας γυαλί θεωρητικά κρατάει για πάντα!!!

 

 

**Αυτό το C8 σου το vintage ρε Γιώργο κάθε φορά που το βλέπω μου πέφτουν τα σάλια, πέρα απο το ότι είναι πλήρως λειτουργικό και άψογο έπειτα απο τοσα χρόνια, θα ήθελα να το έχω μόνο και μόνο για να το κοιτάζω!!!! Όλο το πακέτο μαζί και με την κλασσική διπήρουνη βάση!!!

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης