Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Εχω ενα γνωστο μου αστροφυσικο που εργαζεται στην αμερικη και ασχολειται με την αστροφωτογραφια. Οταν ακουσα το σετ που εχει επαθα πλακα. Το σετ εχει για κυριο τηλεσκοπιο το παντοδυναμο RASA η αλλιως rowe-ackermann schmidt telescope 14 ιντσων πανω στην "μικρη" εκδοση της paramount με οδηγιτικο ενα 80αρι ed και μια asi 120. Η κυρια καμερα ειναι η santa barbara instruments STF-4070SC. Ολο το σετ βγαινει περιπου στις 35 χιλιαδες. Ρωταω τωρα εγω ως ταπεινος παρατηρητης αξιζει οντως τα λεφτα του το σετ. Γιατι με ενα σετ στην μιση τιμη μπορεις να βγαλεις ιδιας ποιοτητας φωτογραφιες. Μιλαω για αστροφωτογραφιες και οχι για χρησιμοτητα σε επιστημονικες ερευνες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το σετ βγαίνει κάπου στα 18k- max και γενικά με εξοπλισμό πλέον των 4k μπορείς να βγάλεις πολύ καλύτερες φωτογραφίες από αυτό το setup. Αρκεί να γνωρίζεις πως χειρίζεσαι τον εξοπλισμό και να έχεις και καλό ουρανό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν έχεις ουρανό ότι και έχεις στο μάξ δε θα φτάσεις ποτέ!

 

Οσο για τον εξοπλισμό απλά πρέπει να ξέρεις να τον χρησιμοποιείς.Και φερράρι να έχεις

αν δεν ξέρεις να οδηγάς σε προσπερνάνε και τα lada :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ και χρόνια γνωρίζουμε ότι η αστροφωτογραφία είναι ένα αρκετά υπερτιμημένο χόμπυ και πιστεύω αυτό είναι κάτι που δεν πρόκειται να αλλάξει στο μέλλον. Αν έχεις πολλά χρήματα $$$$ μπορείς να αγοράσεις εξοπλισμό αιχμής που μετά σε συνδυασμό με άριστη τεχνική γνώση και ένα πολύ σκότεινο ουρανό μπορείς να βγάζεις αστροφωτογραφίες που λίγοι βγάζουν στην Ελλάδα αλλά και παγκοσμίως...

 

Προσωπικά παλεύω με την αστροφωτογραφία εδώ και 20 χρόνια περίπου με εξοπλισμό μέσης κατηγορίας θα έλεγα ίσως και παρακάτω και πιστεύω τον έχω φτάσει στα όρια του.

 

Παραθέτω μερικές φώτο που έχω τραβήξει από πολύ σκοτεινό ουρανό

 

https//1.bp.blogspot.com/-ba82daOyedM/Xwtotu63xrI/AAAAAAAAAnc/ihX5Qb6cEjU-gJBXsIFU_62cNhlgoF7NgCNcBGAsYHQ/s1600/IC5076-LRGB.png

 

https//2.bp.blogspot.com/-i8yLsRSap7k/W56nFEx2EBI/AAAAAAAAAVs/tGlPRQDiQM8qfYP7u9vu5wDT7_mxuc1FACLcBGAs/s1600/Cocoon_Nebula_Wide_Field.jpg

 

https//1.bp.blogspot.com/-GuR1W_cMRI0/XT316rX4EbI/AAAAAAAAAf0/I21wEM4pbNQf-L-2F0zCCPIvRqR4BW_MgCLcBGAs/s1600/M8_HaLRGB.png

 

Αν είχα εξοπλισμό αιχμής $$$$ οι αστροφωτογραφίες που είδες θα ήταν ακόμα πιο καλές στο μάτι. Αλλά δεν με ενδιαφέρει να σου πω την αλήθεια, πιο πολύ μου αρέσει η διαδρομή και τα στάδια λήψης και επεξεργασίας μιας αστροφωτογραφίας παρά το τελικό αποτέλεσμα να είναι άριστο.

 

Με άλλα λόγια σημασία έχει να περνάς καλά σε αυτό το χόμπυ και να μη σκέφτεσαι προκαταβολικά πόσο ακριβό είναι γιατί λύσεις πάντα υπάρχουν εξαρτάται πως τις βλέπει κανείς.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης