Jump to content

Παρατήρηση -Σάββατο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για όσους νέους φίλους ενδιαφέρονται .

Ο καιρός δείχνει καλός για το βράδυ , είναι μια καλή ευκαιρία για παρατήρηση

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=538&highlight=m81

και όχι μόνο

 

Aλλωστε αυτο το Σαβ/κο εναι το ενδεδειγμένο για

http://www.astronomia.org.gr/pdf/messier_marathon.pdf

( απο τη σελίδα της ένωσης )

m81-m82.gif.162ce4af6d8bfa5ee685c63e1a6c3550.gif

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ σημαντικό είναι να σημειώσουμε ότι οι καλοκαιρινοί αστερισμόι φαίνονται τέλεια τις πρωινές ώρες 3-5.Πιστέυω οτι τα αντικείμενα απο καλοκαιρινούς αστερισμούς είναι άριστοι αυτή τη περίοδο γιατί είναι αργά το βράδυ, αυτό σημαίνει σχετικά λιγότερη φωτορύπανση.
There is no dark side of the moon, its all dark.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα Messier 81 και 82 τα ανακάλυψα στην τελευτέα παρατήρηση που έκανα οταν ο ουρανός ήταν πολύ καθαρός με πολύ λίγη υγρασία.Ήταν πάρα πολύ αμυδρά-μόλις μπορούσα να τα διακρίνω.Ελπίζω τώρα το καλοκαίρι που οι αστρονομικές εξωρμήσεις μας θα ευνοούνται όσο ποτέ άλλωτε να δούμε καταπληκτικά πράγματα.Για την ώρα έχω βάλει στο μάτι το NGC 7000(North American nebula) και το Σφαιρωτό σμήνος Μ 5.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα Messier 81 και 82 τα ανακάλυψα στην τελευτέα παρατήρηση που έκανα οταν ο ουρανός ήταν πολύ καθαρός με πολύ λίγη υγρασία.Ήταν πάρα πολύ αμυδρά-μόλις μπορούσα να τα διακρίνω.Ελπίζω τώρα το καλοκαίρι που οι αστρονομικές εξωρμήσεις μας θα ευνοούνται όσο ποτέ άλλωτε να δούμε καταπληκτικά πράγματα.Για την ώρα έχω βάλει στο μάτι το NGC 7000(North American nebula) και το Σφαιρωτό σμήνος Μ 5.

 

Τα m81-82-108 τα διέκρινα στην πρώτη μου παρατήρηση! Έπειτα από αρκετή μελέτη βέβαια.. Νίκο, τα m81-82 είναι πολύ πιο λαμπρά απ`το m108!(Στην μεγάλη άρκτο όλα). Προσπάθησε να τον εντοπίσεις στην επόμενη εξόρμηση σου και θα δείς πόσο αμυδρός είναι. Φυσικά, αυτοί οι γαλαξίες διακρίνονται καλά μόνο με πλάγια διόπτευση, ειδικά ο m108 τον οποίο είναι αδύνατον να τον διακρίνεις εάν δεν είσαι σε σκοτεινό ουρανό και τον κοιτάς κατάματα.

Παρατηρώ και γω με 8ιντσο dobs. Θέλω να ακούσω κι εμπειρίες από άλλους!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά ο m108 είναι πολύ δύσκολος αλλά εντοπίζεται σχετικά εύκολά γιατί είναι δίπλα στον merac όπως και ο m109 λίγο πιο κάτω.

Χθές κατάφερα να εντοπίσω μέσα απο τη Χαλκίδα στο νότιο ουρανό πάνω απο τους προβολείς φωτισμού ενός γηπέδου τον m104.Πραγματικά με το μάτι είναι πολύ δύσκολος να φανεί ακόμη και με πλάγια διόπτευση είναι δύσκολος.ΑΛΛΑ μπορεί να ενοπιστεί γιατί είναι δίπλα σε ένα πολύ χαρακτησιστικό αντικείμενο.Είναι 4-5 αστεράκια που κάνουν κάτι σαν καράβι και φαίνονται μόνο απο το τηλεσκόπιο.Μόλις τα δείτε αυτά δίπλα είναι ο sombero :D .Αίζει να το δοκιμάσετε.Όσοι έχετε το winstar κοιτάχτε το.

There is no dark side of the moon, its all dark.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Exoυμε το ιδιο τηλεσκοπιο jk 423 πραγματικα ετσι ειναι οπωs λεs. :) m 81 82 ειναι σχετικα έυκολη . Οπωs και ΄το νεφελωμα <πλανητικο > τηs κουκουβαγιαs λιγο κατω απο το merak kai 2 περιπου μοιρεs δεξια απο τον 108 .Μιαζη με γνουδωτο μπαλακι. :) Δισκολια έχω με κατι πιο αμυδρουs kατω στην ουρα τηs αρκτου πχ μ51 πολυ δισκολοs :(
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά εγώ έχω το starry night. Mε το winstar βλέπεις τα αντικείμενα όπως φαίνονται μέσα από ένα τηλεσκόπιο? Αν όχι, υπάρχει τέτοιο πρόγραμα? Δηλαδή να βάζεις τον τύπο του τηλεσκοπίου σου και τα αντικείμενα να εμφανίζονται ανάλογα

Κrubetis την επόμενη φορά που θα πάω για παρατήρηση θα προσπαθήσω να "συλλάβω" τον m57! Ούτε το νεφέλωμα της κουκουβάγιας έχω δει :(

Ούτε καν τον γαλαξία της Ανδρομέδας!!! Φαντάζομαι ο τελευταίος θα φαίνεται πολύ γαμάτος, πολύ λαμπρός και πολύ μεγάλος!!

:idea:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά με το starry night ενώ έχει τα αντικείμενα με ακρίβεια στις αποστάσεις δεν έχει πολλά αστέρια και έτσι δεν μπορώ να ενοπίσω εύκολα τα αμυδρά αντικείμενα.Το winstar δείχνει όπως τα βλέπω απο το τηλεσκόπιο και όλα τα αντικείμενα ενοπίζονται σχετικά πιο έυκολα.
There is no dark side of the moon, its all dark.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Νομίζω πως στο starry night απο deafault δεν έχει όλα τα αστέρια που μπορεί να δείξει... Στα options-->stars αν δεν κάνω λάθος, αν ψάξεις έχει μια επιλογή που λέει more stars-less stars ή μπορείς να καθορίσεις από ποιο εως ποιο mag αστέρια θες να φαίνονται...

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως στο starry night απο deafault δεν έχει όλα τα αστέρια που μπορεί να δείξει... Στα options-->stars αν δεν κάνω λάθος, αν ψάξεις έχει μια επιλογή που λέει more stars-less stars ή μπορείς να καθορίσεις από ποιο εως ποιο mag αστέρια θες να φαίνονται...

Πράγματι έτσι είναι αλλά δεν αλλάζει και πολύ, εμφανίζονται περισότερα αστέρια αλλά δεν είναι σαν το win star σε αυτό το θέμα.

There is no dark side of the moon, its all dark.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλημέρα

Θα ήταν καλό να ρυθμίσετε στα προγράμματα που χρησιμοποιείτε το mag (φαινόμενο μέγεθος ) των αστέρων , σύμφωνα και με το μεγεθος του τηλεσκοπίου σας, για να ξέρετε απο αστέρια τι θα έχετε μεσα στον προσοφθάλμιο και τι θα περιμένετε απο DSO .

Τό ίδιο ισχύει στις ρυθμίσεις και για γαλαξίες ,νεφελωματα,σμήνη κ.λ.π

 

Χονδρικά ( το οριο )

 

Κιάλια 50χ 9 mag

Tηλεσκόπ. 3" 11 mag

Τηλεσκοπ. 6" 12,5 mag

Τηλεσκοπ. 12 " 14,5 mag

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και λεμε για ρυθμισεις προγραμματων,

ξερει κανεις ποια γραμματοσειρα χρειαζεται για να δουλεψει σωστα

στα Ελληνικα το "Cartes du Ciel" ?

Παρακαλαμε να μην βρεξει για να μην πνιγουμε...

παρακαλαμε να βρεξει να εχουμε νερο να πιουμε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης