Jump to content

Μονος στο σκοταδι!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Takver????????????

 

εχω λιωσει στο γελιο μα το θεο!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

απιστευτη εμπειρια!!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

εγω το καλοκαιρι π παρατηρουσα στο χωριο,ακουγα πυκνα συχνα κτ θορυβους μεσα στο θεοσκοταδο κ παραταγα εξοπλισμους κινητα τα παντα κ εκανα το κεντερη! με αναβολικα φυσικα :mrgreen:

για ποτε εφτανα στο σπιτι δ λεγεται!

κ ο εξοπλισμος 20-30 μετρα μακρια.

αφου επερνα φακο κ ενα τσεκουρι π χει η γιαγια για να κοβει τα ξυλα ξανα πλησιαζα. :mrgreen:

χωρις παρεα ειναι οντως δυσκολο.

μπορει να σου πεταχτει κανα Κω**φιδο!νυχτα να μου πεις??κ αν πατησεις τη φωλια του?

μπορει να ερθουν τα τσακαλια!εμεις στο χωριο εχουμε!κουναβια να δειτε...

λυκους...λυκοσκυλα...

παρεα κ παλι παρεα..μονο ετσι!

 

αν κ ενα βραδυ ημουν με το ξαδερφακι μ κ αρχισαμε να λεμε ιστοριες εξω στο θεοσκοταδο κ να βλεπουμε τα αστερια ...

κ ακουμε εναν αγνωστο ηχο λες κ ερχοταν κανας τρελος......

καλα δ μπορειτε να φανταστειτε... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :!:

οποτε κ η παρεα ακυρη!

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

συνιστωμενη λυση???

 

να εισαι πανω σε ενα παρατηριτηριο να χεις διπλα το αυτοματο,

αραζεις με τα κυαλακια σου..παρατηρεις κ με το π ακους κτ βουτας το αυτοματο απο ψηλα κ οργωνεις ολη την περιοχη! :mrgreen:

1131780086_Soldier202.jpg.02814a1c605fd63fac8184cf4cbd16e8.jpg

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ το καλοκαίρι περιμένω πως και πως να πάω στο χωριό μου για την απόλυτη παρατήρηση αλλά θα το ξανασκεφτώ διπλά να παω μόνος μου στους κάμπους :cheesy: Όχι πως υπάρχουν ιδιαίτεροι φόβοι-αντιθέτως σίγουρα δεν ισχύουν τα παραπάνω λεγομενά σας περί αρκούδων,αγριογούρουνων και λύκων :mrgreen:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πω την αλήθεια πιστεύω πως είναι χίλιες φορές πιο επικίνδυνη η οδήγηση τη νύχτα με κούραση στο βουνό παρά τα άγρια θηρία. Τουλάχιστον στη Πελοπόννησο δεν υπάρχουν λύκοι ούτε αρκούδες, βέβαια όσο πάμε προς τα βόρεια μάλλον αυξάνουν τα "ζωύφια"...

 

Επισης θεωρώ ακόμη πιο επικίνδυνη τη παρουσία ενός όπλου στο σκοτάδι που μέσα στον πανικό ενός υποτιθέμενου κινδύνου πυροβολήσει αλλού για αλλού...

 

Η καλύτερη λύση είναι η παρατήρηση με παρέα σε μέρος που γνωρίζουμε καλά.

 

Τώρα για να μη λέμε και ψέματα, θυμάμαι μια φορά στο Πλατάνι που είχαμε ανέβει (προ γέφυρας Ρίου Αντιρρίου, όταν ακόμη αυτή η περιοχή είχε κατασκότεινο ουρανό) κάτι τα μαντρόσκυλα -που προφανώς ηταν δεμένα- μιας στάνης στα 300-400 μέτρα μας πήραν χαμπάρι και άρχισαν να μας γαυγίζουν. Ε και να μη τα φοβάσαι, μέσα στο σκοτάδι δεν είναι ότι καλύτερο, στην αρχή δε δώσαμε σημασία αλλά μετά από λίγο τα μαζέψαμε και φύγαμε.

 

Όσο για άλλου είδους φόβους, το δάσος, οι παράξενες σκιές που σχηματίζονται καθώς και οι θόρυβοι αγριεύουν τον καθένα. Ενας γνώστος μου ορειβάτης και ατρόμητος τύπος, μου έλεγε οτι να μην αγριεύεται επελεγε να περνάει τη νύχτα κοντά σε κορυφές ώστε να έχει μεγάλο οπτικό πεδίο και να έχει έτσι μια αίσθηση ασφάλειας. Από την άλλη στις κορυφές υπάρχει ο κίνδυνος των κεραυνών.

 

Συμπέρασμα ότι είναι να του 'ρθει του καθενός θα του ρθει, πουθενά δεν είναι ακίνδυνα ας χαρούμε μακριά από φόβους αλλά συνετά τη ζωή μας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

συμφωνω οτι καλυτερη λυση ειναι η παρεα.πριν καμια εβδομαδα καταφερα να παρω 3 φιλους μαζι μου (αφου τους ειπα οτι δεν γινεται να αναψουμε φωτια και να ψησουμε παιδακια :-note διπλα στη βαση του dob)πολυ γρηγορα αρχισαν τα παραπονα τυπου"ε τοσο μικρος φαινετε ο κρονος","που μας εφερες εδω στα σκοταδια"πειναω,κρυωνω"κτλ (νομιζω οτι τα ξερεται)τοτε καταλαβα οτι και λυση "παρεα" ειναι αρκετα δυσκολη.ετσι σκεφτηκα να πω τον πονο μου σε εσας αλλα απο οτι βλεπω δεν ειναι πονος μου αλλα πονος ΜΑΣ :cheesy:
Για ολα φταιει η μανα του Χριστοφορου(κολομβου)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για δειτε στο κεντρο της εικονας(στο τραπεζακι) τι παρεα ειχαμε χθες βραδυ με το φιλο deepblue!!!!

1355594117_2005-07-1201-42-51_0081fox.thumb.JPG.82a41155fe1fcb8a87068d5645bd7170.JPG

Για ολα φταιει η μανα του Χριστοφορου(κολομβου)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης