Jump to content

Μονος στο σκοταδι!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετα απο μερικες(4 εξοδους)νυχτες στο βουνο μεσα στο σκοταδι μονος καθε περιεργος θορυβος :shock: βαζει στο μυαλο διαφορα σεναρια καποιο ζωο,καποιος τρελακιας με το πριονι :-({|= κτλ ολοι θελουν εμενα.Νομιζω οτι δεν ειμαι ο μονος που βλεπω τετοιο (εργο). ](*,) Πως το ξεπερναω?????? :-note
Για ολα φταιει η μανα του Χριστοφορου(κολομβου)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

βάζεις φωτιά που κρατάει μακρυά τα θηρία (λιοντάρια, τίγρεις κλπ)

 

και έχεις μαζί σου ένα magnum για τον τρελάκια με το πριόνι

 

(τώρα αν σε βουτήξει η πυροσβεστική ή σε μπαγλαρώσει η ασφάλεια ...) :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τον τρελακια με το πριονι...ξεβιδωνεις με μιας την μπαρα με τα αντιβαρα, του αναβεις μια στην κεφαλα και ξαναγυρνας στην παρατηρηση...μουαχαχα!!! :twisted:

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εσεις παιζεται με τον πονο μου #-o #-o [-( .εγω λεω να παρω κανα :idea: :cheesy: ντομπερμαν μαζι για παρατηριση
Για ολα φταιει η μανα του Χριστοφορου(κολομβου)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εσεις παιζεται με τον πονο μου #-o #-o [-( .εγω λεω να παρω κανα :idea: :cheesy: ντομπερμαν μαζι για παρατηριση

E.T Καλησπέρα,

πραγματικά ο φόβος της μοναξιάς πάνω σε ένα βουνό ή τέλος πάντων σε κάποια ερημική τοποθεσία είναι κάτι που δεν ξεπερνιέται έυκολα (ανάλογες εμπειρίες έχω βιώσει) και γι αυτό σου απαντώ.

Αλλωστε δεν είναι και ασφαλές από την άποψη ότι αν κάτι σου συμβεί τραυματισμός, αδιαθεσία κλπ (χτύπα ξύλο), δεν έχεις την παραμικρή βοήθεια. Η χρήση κινητού τηλφ. στην περίπτωση αυτή αποδεικνύεται αναξιόπιστη "λύση" καθ΄όσον η χρήση του μπορεί να μην είναι εφικτή.

Η συντροφιά κάποιου σκύλου είναι πραγματικά μία λύση που βοηθά στην ελλάτωση του αισθήματος της μοναξιάς αλλά δεν συμβάλλει στην αντιμετώπιση των προβλημάτων της προηγούμενης περίπτωσης.

Μοναδικός τρόπος: οι εξορμήσεις μέσω παρέας που λύνουν και τα 2 προβλήματα.

Η ανεύρεση παρέας επαφίεται στην δική σου προσπάθεια.

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι ο φόβος είναι ένα πρόβλημα.

Μόνο να σας πώ ότι το περσινό καλοκαίρι είχα πάει εγώ με τον ξαδερφό μου και την μητέρα μου για παρατήρηση σε ένα πύργο κοντά στη Στενή στο βουνό Δίρφυ.Ήταν 11.00 όταν η μητέρα μου άρχισε να θυμάται τον πύργο όταν ήταν στην ηλικία μου.Και μου επισήμανε ότι είχε ακουσει ιστορίες για ξωτικά και άλλα περίεργα οτι βρίσκονταν κοντά στο πύργο.Ακούσαμε δυο τρείς ήχους κοντά στο ποτάμι πιθανόν απο κάποιο ζώο και τα μαζέψαμε και φύγαμε μέσα σε μισή ώρα. :| :| :|

Εγώ πιστέυω πώς μόνος πάνω στο βουνό είναι λίγο φρίκη.Η παρέα είναι το καλύτερο.

There is no dark side of the moon, its all dark.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαβάστε και αυτό το πολύ όμορφο που είχε γράψει ο Στέφανος http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=1025 :cheesy:

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι ωραία η αφήγηση του φίλου Στέφανου.

 

Σκεφτείτε όμως και την άλλη πλευρά. Αντί να ψάχνουμε εμείς για αυτόν που θα έχει σκοπό να μας βλάψει, υπάρχουν και αυτοί, που δεν έχουν ιδέα τι μπορεί να είναι αυτό που κάνει ένας αστροπαρατηρητής με τον εξοπλισμό του και ίσως αυτό να προκαλέσει ανάστροφο φόβο.

 

Αυτό που εννοώ σε μια τέτοια περίπτωση, είναι να επιχειρήσουμε εμείς πρώτα να το "παίξουμε" άγριοι, γιατί υπάρχει η πιθανότητα να τραπεί σε φυγή ο "εφιάλτης" μας, παίρνοντας μάλιστα μια λαχτάρα που θα τη θυμάται δια βίου... :mrgreen: :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι ωραία η αφήγηση του φίλου Στέφανου.

 

Σκεφτείτε όμως και την άλλη πλευρά. Αντί να ψάχνουμε εμείς για αυτόν που θα έχει σκοπό να μας βλάψει, υπάρχουν και αυτοί, που δεν έχουν ιδέα τι μπορεί να είναι αυτό που κάνει ένας αστροπαρατηρητής με τον εξοπλισμό του και ίσως αυτό να προκαλέσει ανάστροφο φόβο.

 

Αυτό που εννοώ σε μια τέτοια περίπτωση, είναι να επιχειρήσουμε εμείς πρώτα να το "παίξουμε" άγριοι, γιατί υπάρχει η πιθανότητα να τραπεί σε φυγή ο "εφιάλτης" μας, παίρνοντας μάλιστα μια λαχτάρα που θα τη θυμάται δια βίου... :mrgreen: :wink:

 

Εννοείς δηλαδή -γιά παράδειγμα- να τρέξουμε προς το σημείο του "εχθρού" κραδαίνοντας κανένα laser collimator ;

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εύγε Χρήστο !

Στο ένα χέρι. Στο άλλο τα αντίβαρα, όπως προείπε κάποιος φίλος !

Σημείωση: Όλα αυτά ουρλιάζοντας άγρια....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και πειτε μου ποιος τρελλος με το πριονι θα αντεξει την τυφλωση απο το collimator και την καρπαζια απο τα αντιβαρα.. =D> =D> :cheesy:

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλο ειναι καποιος να μην παει ποτε για παρατηρηση εντελως μονος.

Αν ομως παει θα πρεπει να χει ενημερωσει τους οικειους του για το που ακριβως πηγαινει και για την ωρα που σκοπευει να γυρισει, ωστε να μπορουν να τον αναζητησουν σε περιπτωση που κατι παει στραβα.

Επισης σε ομαδικες αστροπαρατηρησεις (star parties) ποτε δεν αφηνουμε τον τελευταιο μονο να μαζευει, ειδικοτερα αν ειναι γυναικα. Ακομα και σε περιπτωση που αρνηθει καλο ειναι να προσποιουμαστε πως μαζευουμε ακομα και εμεις ωστε να μην μεινει μονη στο βουνο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία,αφού βρήκαμε τη λύση για το πώς θα αντιμετωπίσουμε τον Φρεντυ Κρούγκερ, να πω κι εγώ τη σοβαρή μου έγνοια: τα αγριογούρουνα. Μη γελάσει κανείς, τα ελληνικά βουνά είναι γεμάτα από αυτά και τα άτιμα είναι εντελώς άφοβα και απολύτως θανατηφόρα. Αν σε εντοπίσουν ορμάνε χωρίς δεύτερη σκέψη. Ομολογώ πάντως ότι δεν ξέρω τις νυκτόβιες συνήθειές τους. Φαντάζομαι πως σε πολύ μεγάλα υψόμετρα δεν συχνάζουν, όμως δεν πάει κανείς εκεί κάθε μέρα για αστροπαρατήρηση. Α! Και μαθαίνω ότι στον Όλυμπο τώρα τελευταία εμφανίστηκαν και κάτι Μεγάλες Άρκτοι ολίγον πιο τριχωτές από το γνωστό αστερισμό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία,αφού βρήκαμε τη λύση για το πώς θα αντιμετωπίσουμε τον Φρεντυ Κρούγκερ, να πω κι εγώ τη σοβαρή μου έγνοια: τα αγριογούρουνα. Μη γελάσει κανείς, τα ελληνικά βουνά είναι γεμάτα από αυτά και τα άτιμα είναι εντελώς άφοβα και απολύτως θανατηφόρα. Αν σε εντοπίσουν ορμάνε χωρίς δεύτερη σκέψη. Ομολογώ πάντως ότι δεν ξέρω τις νυκτόβιες συνήθειές τους. Φαντάζομαι πως σε πολύ μεγάλα υψόμετρα δεν συχνάζουν, όμως δεν πάει κανείς εκεί κάθε μέρα για αστροπαρατήρηση. Α! Και μαθαίνω ότι στον Όλυμπο τώρα τελευταία εμφανίστηκαν και κάτι Μεγάλες Άρκτοι ολίγον πιο τριχωτές από το γνωστό αστερισμό.

 

Το κακό με τις αρκούδες είναι ότι είναι και δύσπεπτες και δεν κάνουν για στιφάδο.......

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

'Η παίρνεις θόλο και μπαίνεις μέσα, ή αν προλάβεις μπαίνεις στο αμάξι. Μετά έχει ο Θεός.

Πλάκα πλάκα είχα ακούσει ότι στον Πάρνωνα πολλοί είχαν ακούσει αγριόσκυλα.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κακό με τις αρκούδες είναι ότι είναι και δύσπεπτες και δεν κάνουν για στιφάδο.......

 

Ναι αλλά το καλό είναι ότι σου δίνουν ευκαιρία να πραγματοποιήσεις πειράματα Φυσικής που αλλιώς δε θα κατάφερνες, όπως να... μηδενίσεις το g, ε Vegan?

 

Άσε... να μην αρχίσω να αναφέρω τις εμπειρίες μας με ασπροφορεμένα κοριτσάκια σε στοιχειωμένα βουνα \:D/ :cheesy:

 

Σ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πλάκα πλάκα είχα ακούσει ότι στον Πάρνωνα πολλοί είχαν ακούσει αγριόσκυλα.

 

Σε ενα βιβλιο ορειβασιας διαβασα οτι στο βουνο πρεπει να φοβασαι τρια πραγματα:

Τα σκυλια, τους κεραυνους και τον .. εαυτο σου.

 

ΥΓ δεν εχω ακουσει σκυλια στον Παρνωνα εχω ακουσει αηδονι ομως που απο την ταρατσα σου δεν θα ακουσεις ποτε! :mrgreen:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η καλυτερη λυση για φοβιες ,αρκουδες,λυκους,αγριογουρουνα κτλ. ειναι μια..................

Αγοραζεις ενα DOBSON,με 70 ιντσες διαμετρο τουλαχιστον!

 

Σε περιπτωση που κανει καποιο απο τα παραπανω θηρεια την εμφανηση του,μπαινεις μεσα στο τηλεσκοπιο(απο την πορτα που πιο μπροστα εχεις φροντισει να πατεντιασεις) και περιμενεις μεχρι να φυγουν ή μεχρι να ξημερωσει \:D/ \:D/ \:D/ :cheesy:

 

ΥΓ. οσο για τις ανεπανορθωτες ζημιες που θα παθει το κατοπτρο μη σε νοιαζει,οποιος εχει χρηματα να αγορασει DOBSON 70ιντσο,εχει χρηματα να αγορασει και δευτερο :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πλακα - πλακα εχει δικιο ο Ε.Τ. να φοβαται.. Το εχω παθει κ εγω καποιες φορες. Εχεις ενα μερος με καταπληκτικο ουρανο, τρομερο ανοιγμα, καλη προσβαση αλλα πως να ξαναπας - εστω κ με παρεα- οταν εχεις ακουσει για εμφανιση αρκουδων, αγριογουρουνων ή αλλων φιλικοτατων ζωων που εδω στα βουνα της Μακεδονιας αφθονουν?? Και αντε να εχεις την τυχη να ερθει μαζι σου κανενας κυνηγος, (το εχω κανει και "δουλευει" πιστεψτε με!! Πηραμε και λαγο!) αν οχι?? Γι αυτο προτιμω την εποχη που κατεβαινουν πιο κατω, μερη κοντινοτερα στην πολη κ ας μην ειναι οπως τα οροπεδια!

Aut dosce, aut disce, aut discede

(Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης