Jump to content

Με αφορμή την ταινία "Deep Impact"


Michalis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...Νομίζω τότε ο άνθρωπος θα καταλάβει καλύτερα από ποτέ ότι αν η φύση θέλει να κάνει κάτι έχει τον τρόπο να αφήσει τον άνθρωπο να κοιτάει χωρίς να μπορεί να κάνει απολύτως τίποτα.Και επειδή πιστεύω ότι ο άνθρωπος είναι παιδί της Φύσης, αν κάτι τέτοιο συμβεί θα είναι δίκαιο. Γιατι η μόλυνση που έχουμε προκαλέσει στη Γη μας είμαι σίγουρος ότι θα την πληρώπουμε κάποτε. Και να είστε σίγουροι ότι ό,τι και να κάνουμε δε καταστρέφουμε τη Φύση. Κάποτε θα μας πετάξει από πάνω της ως ανωφελές είδος και θα συνεχίσει χωρίς εμάς. Αν είναι δυνατόν ,το ασήμαντο μέρος να καταστρέψει το δότη της ζωής του. Είναι μια αλαζονική σκέψη που πολλοί νομίζουν ότι μπορούμε να κάνουμε. Γι΄ αυτό του θεραπεύειν κάλλιον το προλαμβάνειν.

 

Παρότι δεν είναι το θέμα του post, έχω πάντα την εξής απορία όταν διαβάζω παρόμοιες αντιλήψεις:

Διαθέτει η "φύση" κάποιου είδους συνείδηση ώστε να τιμωρεί τα δικά της πλάσματα όταν ξεπεράσουν κάποια (αυθαίρετα) όρια; Μου θυμίζει κάτι με μήλο/Αδάμ/Εύα. Και αν αυτό είναι "δίκαιο", τότε τι κακό έκαναν οι φτωχοί δεινόσαυροι και τους αφάνισε; Και γιατί άφησε τα κυανοβακτήρια να δηλητηριάσουν όλους τους υπάρχοντες -μέχρι τότε- οργανισμούς με οξυγόνο και να συνεχίσουν την εξέλιξή τους χωρίς τίμημα; Κι αν τα κάνει όλα αυτά, γιατί είναι "αλαζόνας" ο άνθρωπος και όχι η ίδια η φύση;

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Διαθέτει η "φύση" κάποιου είδους συνείδηση ώστε να τιμωρεί τα δικά της πλάσματα όταν ξεπεράσουν κάποια (αυθαίρετα) όρια;

 

Δεν ειναι συνειδηση, ειναι απλα μια αρνητικη αναδραση.

Τα παντα πρεπει να ειναι σε ισσοροπια οποτε οταν κατι ξεφευγει πολυ απο το μεσο ορο ( εμεις και οι δεινοσαυροι γιναμε κυριαρχοι του περιβαλλοντος) τοτε πολυ απλα εξαφανιζεται ή αναγκαζεται να επιστεψει σε φυσιολογικα ορια.

Το πως εξαφανιζεται?? Απλα σκεψου οτι τελειωνουν οι φυσικοι ποροι!!!

Το θεμα με το αντικειμενο που πεφτει στη γη , ειναι οτι επιταχυνει την παραπανω διαδικασια.

Τα πρωτα ειδη που θα εξαφανιστουν θα ειναι αυτα που εξαρτωνται περισσοτερο απο ολα τα υπολοιπα.

Να σου θυμισω οτι ο ανθρωπος ειναι παμφαγο ον!!!

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σε ενα βιβλιο το οποιο μου διαφευγει αυτη την στιγμη ειχα διαβασει οτι η συχνοτητα με την οποια μας επισκεπτονται αστεροειδης ικανοι να εξαφανισουν σχεδον καθε ειδους ζωης ειναι τα 60 εκ χρονια...

επομενως αν ανατρεξει κανεις στο προσφατο παρελθον θα διαπιστωσει οτι στατιστικα τουλαχιστον ειμαστε ακριβως στο οριο...

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαθέτει η "φύση" κάποιου είδους συνείδηση ώστε να τιμωρεί τα δικά της πλάσματα όταν ξεπεράσουν κάποια (αυθαίρετα) όρια;

 

Δεν ειναι συνειδηση, ειναι απλα μια αρνητικη αναδραση.

Τα παντα πρεπει να ειναι σε ισσοροπια οποτε οταν κατι ξεφευγει πολυ απο το μεσο ορο ( εμεις και οι δεινοσαυροι γιναμε κυριαρχοι του περιβαλλοντος) τοτε πολυ απλα εξαφανιζεται ή αναγκαζεται να επιστεψει σε φυσιολογικα ορια.

Το πως εξαφανιζεται?? Απλα σκεψου οτι τελειωνουν οι φυσικοι ποροι!!!

Το θεμα με το αντικειμενο που πεφτει στη γη , ειναι οτι επιταχυνει την παραπανω διαδικασια.

Τα πρωτα ειδη που θα εξαφανιστουν θα ειναι αυτα που εξαρτωνται περισσοτερο απο ολα τα υπολοιπα.

Να σου θυμισω οτι ο ανθρωπος ειναι παμφαγο ον!!!

 

Δηλαδή, όταν το "παράκαναν" οι δεινόσαυροι, αποκαταστάθηκε η ισορροπία με έναν θεόσταλτο μετεωρίτη;

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλα οταν ο κομητης επεσε τοτε πρωτοι οι δυνοσαυροι δεν ειχαν να φανε και πρωτοι εξαφανιστικαν.

Τα θηλαστικα που ηταν πολυ μικροτερα την γλιτωσαν(ευτηχως).

Παντως σιγουρα ο κομητης δεν ηταν θεοσταλτος.

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

dimo, αυτές οι σκέψεις ότι θα δαμάσουμε τη Γη και τον Ήλιο και δε ξέρω γω τι μου μοιάζουν πλήρως αλαζονικές. Μου θυμίζουν τον πύργο της Βαβέλ. Οι άνθρωποι πάντα πίστευαν ότι μπορούν να δαμάσουν τη Φύση, το Θεό. Και όποτε προσπάθησαν να το κάνουν η φύση τους απάντησε. Η φύση έχει δυνάμεις που ο άνθρωπος δε θα μπορέσει να τιθασεύεσει. Παραδείγματος χάριν. Γίνεται ένας σεισμός 8 ρίχτερ. Τι μπορεί να κάνει ο άνθρωπος; Τίποτα. Είδατε τι έγινε στη Σουμάτρα. Τι θα κάνει αν εκραγεί ένα ηφαίστειο; Μη μου πείτε για πρόβλεψη, γιατί δαμάττω τη φύση σημαίνει χαλιναγωγώ τις δυνάμεις της.Τι θα κάνει αν έρθει ένα σώμα να πέσει στη Γη όχι 5-6 χιλιομέτρων αλλά 800 χιλιομέτρων; Ή αν έρθουν 10 τέτοια μαζί. Τι θα κάνει αν γίνει μία έκρηξη ακτίνων γ στα 10 έτη φωτός, κάτι ικανό να διαλύσει την ατμόσφαιρά μας. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να αφανιστούμε, μη το ψάχνετε, και το μόνο που θα κάνουμε θα είναι να κοιτάμε. Μπροστά σε όλο αυτό το τεράστιο σύμπαν είμαστε ένα απειροελάχιστον κλάσμα. Λοιπόν, ας θαυμάσουμε το μεγαλείο της φύσης και ας τη σεβαστούμε ως γνήσια παιδιά της. Αν προσπαθήσουμε να την υποτιμήσουμε και νομίσουμε ότι θα την ξεπεράσουμε ή να ζήσουμε χωρίς αυτή τότε θα πληρώσουμε το τίμημα. Γι' αυτό να είστε σίγουροι.

Μαρίνο, τα περί δικαιοσύνης της Φύσης και χαρακτηρισμός της ως ''οντότητα'' είναι μια προσωπική εκτίμηση που δε μπαίνει σε πλαίσια διαλόγου.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι θα κάνει αν έρθει ένα σώμα να πέσει στη Γη όχι 5-6 χιλιομέτρων αλλά 800 χιλιομέτρων; Ή αν έρθουν 10 τέτοια μαζί.

 

Τι σεναριο μου ηρθε τωρα στο μυαλοοοο....... :idea: Γεια σου ρε Ιφικρατη...

Πραγματι τρομακτικη εικασια...Αρμαγεδδων εις πολλαπλουν...πωπω.. 8-[

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

dimo, αυτές οι σκέψεις ότι θα δαμάσουμε τη Γη και τον Ήλιο και δε ξέρω γω τι μου μοιάζουν πλήρως αλαζονικές.

Μου θυμίζουν τον πύργο της Βαβέλ.

Εμένα μου θυμίζουν λόγια οραματιστών όπως ο Καρλ Σάγκαν, ή ο Άρθουρ Κλαρκ.

Πάντως δεν μίλησα πουθενά για μη σεβασμό στη φύση.

Όταν δαμάζεις ένα άγριο άλογο δεν σημαίνει ότι δεν το σέβεσαι.

Απλά σημαίνει ότι το έχεις καταλάβει καλά, και το χρησιμοποιείς προς όφελος σου.

Τελοσπάντων προφανώς σκεπτόμαστε διαφορετικά.

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ifikratis

σε 10 χιλ χρόνια πολιτισμού όλο και κάτι έχει πετύχει ο άνθρωπος

και αναλογίσου ότι η αύξηση δεν είναι γραμμική, τους τελευταίους 2 αιώνες

ας πούμε έχει προχωρήσει (σε ορισμένους τομείς το παραδέχομαι) περισσότερο

απ οτι τα υπόλοιπα 9800

 

βάλε τώρα με το νου σου το έτος ... 1.000.000.006 (έστω ότι θα έχουμε τη σύνεση

να μην αλληλοσφαχτούμε τα πρώτα χρόνια) θεωρείς ότι θα αποτελεί πρόβλημα

το όποιο φυσικό φαινόμενο του όποιου κόσμου θα βρισκόμαστε;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τη σημερινή γνώση αποτελεί. Με τη γνώση του 1.000.000.006 δε ξέρω. Αλλά κάτι μου λέει ότι και πάλι θα αποτελεί. Αλλά δεν έχει νόημα να μιλάμε με υποθέσεις.
IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

«dimo, αυτές οι σκέψεις ότι θα δαμάσουμε τη Γη και τον Ήλιο και δε ξέρω γω τι μου μοιάζουν πλήρως αλαζονικές.

Μου θυμίζουν τον πύργο της Βαβέλ.»

 

Με το που θα περάσει ο άνθρωπος σε Τύπου Ι πολιτισμό απο Τύπου 0 τότε θα δαμάσουμε τα καιρικά φαινόμενα που παρατηρούμε σήμερα. Προς το παρόν είμαστε ανήμποροι στα παραπάνω να επέμβουμε. Το να μπορείς να αλλάξεις πορεία κάποιου ανεμοστρόβιλου δεν νομίζω να θεωρείται αλαζονικό φίλε Ifikratis.

 

Άλλωστε είναι το μέλλον μας να δαμάσουμε την ενέργεια του δικού μας ήλιου μετά από τον πλήρη έλεγχο του καιρού στο πλανήτη μας και άλλους του ηλιακού μας συστήματος.

Read not to contradict and confute, nor to believe and take for granted, but to weigh and consider.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά καλά άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε! Η πολλή φαντασία βλάπτει. Προσγειωθείτε λίγο, κι αφήστε την ιστορία να δείξει. Αν λέγατε σε ένα άνθρωπο του 2000πΧ ότι κάποτε ο άνθρωοπος θα φτιάχνει σπίτια στο διάστημα και θα στέλνει ρομποτ σε άλλους πλανητες ή ότι θα πετάει με μηχανές και θα κανει σε μια μερα το γυρω της Γης, αλλά θα πεθαίνει από τους σεισμούς και τα τσουμαμι, θα σου έλεγε ''αυτό είναι αδύνατον''. Με την ίδια λογική και σεις νομίζετε ότι επειδή στο μελλον θα ανεπτυξουμε τους υπολογιστές, τις μεταφορές, την ιατρική και γενικά τη τεχνολογία, νομίζετε ότι θα μπορέσουμε να κάνουμε τα πάντα. Να ελέγχουμε τον Ήλιο και την εξέλιξη των καιρικών φαινομένων. Αναλογιστείτε μόνο το μέγεθος αυτού σας του ισχυρισμού. Ας πούμε για τον Ήλιο. Μου λές sagaviper ότι ο άνθρωπος, που μποστά στον Ήλιο είναι ένα 0, θα φτιάξει κάτι που θα μπορεί να τον ελέγχει?? Μα τι λέμε τώρα; 'Η ότι θα αντλεί ενέργεια;; Ξέρεις πόσα εκατομμύρια βατ ενέργεια έχει ένας ανεμοστρόβιλος? Που θα τη βάλει; 'Η πως θα φτιάξει μεγαλύτερη για να την χαλιναγωγίσει? Και γενικά υπάρχουν πολλά δύσκολα ερωτήματα. Δεν αποκλείω τίποτα, αλλά ας βάλουμε και κάποια όρια. Κι αν δε θεωρείς αλαζονικό να δαμάσουμε ένα ανεμοστρόβιλο, τουλάχιστον είναι αλαζονικό να εκφράζουμε τέτοιες απόψεις τη στιγμή που δε γνωρίζουμε ούτε πως θα γίνει κάτι τέτοιο, ούτε γι συνέπειες θα έχει μια τέτοια ενέργεια. Γιατί εγώ είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν συνέπειες. Υπάρχουν τόσοι πολλοί παράμετροι στην μετεωρολογία (και όχι μόνο), οι περισσότεροι από τους οποίους μας είναι άγνωστοι ακόμα. Κανείς δε ξέρει ακόμα πως αντιδρά το οικοσύστημα, η Φύση σε τέτοιες παραβιάσεις. Γιατί και μόνο να αλλάξεις πορεία ένα ανεμοστρόβιλο, ή να επέμβεις σε ένα σεισμό (φαντασίες τώρα), αυτό σημαίνει ότι αλλάζεις χίλους δυο άλλους παράγοντες τους περισσότερους από τους οποίους δε μπορείς ποτέ ναα προβλέψεις όλους.
IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε ifikratis ήδη γίνονται χαλαρές κουβέντες για έλεγχο του κλίματος ή ακόμα και για μετεωρολογικούς πολέμους που ενδεχομένως να διεξαχθούν (ή διεξάγονται?) στο κοντινό μέλλον από τις υπερδυνάμεις.

 

Θα έπρεπε να ρίξεις ίσως και μια προσεχτική ματιά στο παρακάτω δίκτυο ενεργών κεραιών στην Αλάσκα:

 

Haarp.jpg

 

http://www.haarp.alaska.edu/

 

Επίσης ο πρώην υπουργός άμυνας των ΗΠΑ William S. Cohen, φάνηκε να δήλωσε σε μια σύσκεψη τον Απρίλιο του 1997, "Άλλοι εμπλέκονται ακόμα σε μια οικολογικού τύπου τρομοκρατία, όπου μπορούν και αλλάζουν το κλίμα, ενεργοποιούν από μακριά σεισμούς και ηφαίστεια, με τη χρήση ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων"

 

Σίγουρα για να δηλώσει κάτι τέτοιο θα είχε μια σχετική ανώτερη πληροφόρηση που δεν γίνεται ευρύτερα γνωστή και με λεπτομέριες στο κοινό.

Ξέρεις πόσοι δορυφόροι μπαίνουν σε τροχιά κάθε χρόνο που δεν γνωρίζουμε τον σκοπό για τον οποίο θα χρησιμοποιηθούν;

 

Οπότε πολύ πιθανό ήδη να έχουμε μέρος της τεχνολογίας που χρειάζεται για να γίνουν αυτά που ανάφερα εγώ και ο sagaviper σε επίπεδο τουλάχιστον πλανήτη Γη.

Σίγουρα υπάρχουν προβληματισμοί και ανησυχίες για το μεχρί που μπορεί να φτάσει ο άνθρωπος στην προσπάθεια του να δαμάσει δυνάμεις πολύ ανώτερες από αυτόν καθώς και τι επιπτώσεις θα έχει αυτή η προσπάθεια στο ίδιο το οικοσύστημά μας που μας συντηρεί.

Αλλά και το λυπηρό της διαπίστωσης ότι χρησιμοποιεί αυτές τις δυνάμεις πρώτα για πολεμικούς σκοπούς. :(

 

Πεποιθησή μου είναι ότι ενδεχομένως να υπάρξουν στο μέλλον κάποιες δυσμενείς επιπτώσεις για όλους μας από αυτούς τους επικίνδυνους νέους πειραματισμούς αλλά όπως έγινε και στο παρελθόν πχ με την πυρηνική ενέργεια βρέθηκαν λύσεις που διασφαλίζουν την ελάχιστη δυνατή ασφάλεια με την μέγιστη ειρηνική αξιοποίηση αυτής της φοβερής δύναμης.

Έτσι θα γίνει και με το κλίμα.

Πρώτα θα υπάρξουν βέβαια κάποια στραβοπατήματα μέχρι να ισορροπήσουμε τελικά στην σοφή αξιοποίηση της νέας αυτής τεχνολογικής δυνατότητας δαμάσεως των δυνάμεων της φύσης προς όφελος μας.

Μην ξεχνάμε ότι η πραγματική τεχνολογική έκρηξη του παγκόσμιου πολιτισμού μας δεν έχει ηλικία πάνω από τρεις αιώνες.

Τεχνολογικά δηλαδή είμαστε ακόμα βρέφη που πειραματιζόμαστε παιχνιδιάρικα με τις κολοσιαίες αυτές δυνάμεις...

Σκέψου δηλαδή τι έχει να γίνει μετά από άλλους τρεις αιώνες όμοιας τεχνολογικής εξέλιξης :!:

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ουσια φιλοι μου ειναι οτι πραγματι συμβαινουν παρα πολλα πραγματα για τα οποια εμεις δεν εχουμε ιδεα! Το μονο που εχουμε δυστυχως να κανουμε ειναι να περιμενουμε...

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταλαβαίνω τι λες dimos, το έχω ακουστά το Haarp. Το θέμα είναι ότι δε μπορώ να φανταστώ ότι θα αλλάζουμε το κλίμα χωρίς συνέπειες. Πιστεύω στον απλό νόμο δράσης-αντίδρασης καθώς και σε αυτόν ο οποίος λέει όλα τα φυσικά συστήματα τείνουν στην ηρεμία. Συνεπώς έας σεισμός, ένας τυφώνας, μια καταιγίδα ή η έκρηξη ενός ηφαιστείου είναι φαινόμενα που στοχεύουν στο ''ξεθύμασμα'' πολλών αγνώστων σε μας δυνάμεων και διαδικασιών. Συνεπώς αν παρέμβουμε σε αυτή την αρμονία, οτιδήποτε κάνουμε θα διαταράξει το σύστημα. Οπότε τα αντίποινα δε θα αργήσουν να έρθουν. Δες το και φιλοσοφικά. Είναι δυνατόν η φύση που μας έφτιαξε να μας έχει δώσει τη δυνατότητα να την ελέγχουμε; Είναι σαν αυτός που φτιάχνει ένα ρομποτ να το έχει προγραμματίσει να μπορεί να ελέγχει τη σκέψη του κατασκευαστή. Και επειδή πιστεύω ότι υπάρχει σοφία και αρμονία στη φύση, δε μπορώ να φανταστώ ότι έχουμε τέτοια δικαιοδοσία να παρέμβουμε. Μου φαίνεται αλαζονικό. Προσωπική μου γνώμη η τελευταία.
IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mα ήδη έχουμε καταφέρει να ελέγξουμε μεγάλο μέρος της φύσης που μας περιβάλλει.

Οι τεράστιες μονοκαλλιέργειες, η ελεγχόμενη τεχνητή επιλογή (σε αντιπαράθεση με την φυσική επιλογή) της εξελιγμένης κτηνοτροφίας και της γεωργίας, τα μεγάλα υδροηλεκτρικά έργα και φράγματα που ανατρέπουν ροές μεγάλων ποταμών, οι τεχνητές λίμνες, οι υδατογέφυρες, τεράστιες πόλεις που αντικατέστησαν την τοπική φύση και άλλαξαν δραματικά το σκηνικό και αρκετά άλλα παραδείγματα ανθρώπινης επεμβατικότητας και ελέγχου της φύσεως. Όλα αυτά είναι στοιχεία που μας δείχνουν ότι ο άνθρωπος ήδη έχει αρχίσει την προσπάθεια του να δαμάσει την φύση προς όφελος του.

Οπωσδήποτε υπάρχει αντίδραση στις επεμβάσεις μας αλλά είναι στο χέρι μας να βρούμε τις υγιείς λύσεις παρά να καθόμαστε μοιρολατρικά και να λέμε ότι είναι αλαζονεία και ότι είναι στη μοίρα μας να καταστραφούμε.

Δεν πιστεύω λοιπόν ότι είναι αλαζονική αυτή η συμπεριφορά.

Απλά θεωρώ ότι είναι η λογική συνέχεια της εξελικτικής πορείας της ανθρώπινης νοημοσύνης που μεταμορφώνεται σε τεχνολογία που μεταλλάσει σταδιακά τον γύρω κόσμο προς όφελος μας.

Η ίδια η φύση μας προκαλεί να επέμβουμε πάνω της και ήδη έχουμε αρχίσει να το κάνουμε δειλά δειλά από τα πανάρχαια χρόνια!

Μέσω εμάς όμως το σύμπαν τελικά αποκτά την ευκαιρία να γνωρίσει τον εαυτό του!

Το μέλλον μας είναι το άπειρο του διαστήματος.

Τα άστρα μας καλούν...

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέσω εμάς όμως το σύμπαν τελικά αποκτά την ευκαιρία να γνωρίσει τον εαυτό του!

 

Ε αυτό κατ' εμέ είναι αλαζονεία. Το να πιστεύει κάποιος (και ιδιαίτερα αστρονόμος) ότι το σύμπαν μας έχει ανάγκη.

Σου επαναλαμβάνω το πολύ απλό. Είναι δυνατόν να σταματήσουμε ας πούμε την εκδήλωση ενός σεισμού και αυτό να μην έχει συνέπειες; Νομίζεις ότι σε τέτοιες διαστάσεις και μέγεθος δυνάμεων οι συνέπειες είναι τόσο εύκολα υπολογίσιμες όπως το φράγμα ενός ποταμού, ή μία τεχνητή γέφυρα;; Αυτά είναι μηδαμινά μπροστά στα φυσικά φαινόμενα. Και μπορεί να μου πεις :''ναι, αλλά στο μέλλον μπορεί να τα χαλιναγωγίσουμε και αυτά". Δεν αποκλείω τίποτα, απλώς λέω να μην είμαστε και τόσο σίγουροι ή τόσο αισιόδοξοι. Δε μοιρολατρώ αλλά μου αρέσει το μέτρο και η σύνεση. Νομίζω όπως έχω πει και στο παρελθόν ότι η φύση έχει το σκοπό της, και μεις εμαστε απλά ό τελευταίος της κρίκος. Θα ζούσε και χωρίς εμάς. Φανταστείτε λίγο τον κόσμο που νομίζετε ότι θα είναι ο μελλοντικός. Αν χαλιναγωγούμε όλα τα φυσικά φαινόμενα και όλες τις αρρώστιες τότε ο πληθυσμός της υφηλίου θα ανέβει ραγδαία. Πως θα ζήσουμε; Πολλοί εξέφρασαν την άποψη ότι κάθε καταστροφή έχει κάποιο σκοπό, και όπως είπα και πριν κάθε φυσικό φαινόμενο γίνεται για το ''ξεθύμασμα'' της φύσης. Αν ''βουλώνεις'' κάθε ''τρύπα'' που έχει το φυσικό σύστημα για να εκτονωθεί με σκοπό να ζήσουν περισσότεροι άνθρωποι και περιουσίες, κάποτε το σύστημα θα εκραγεί. Είναι αναπόφευκτο. Συνεπώς ο παραλληλισμός του ''ξεθυμασμού'' της φύσεως με κάποια τεχνιτά έργα που δε αναμιγνύονται σε τέτοιες δυνάμεις είναι ατυχής.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σου επαναλαμβάνω το πολύ απλό. Είναι δυνατόν να σταματήσουμε ας πούμε την εκδήλωση ενός σεισμού και αυτό να μην έχει συνέπειες;

Και εγώ σου εξήγησα ότι πιθανόν ήδη έχουμε σε πρώτο βαθμό την τεχνολογία.

Όταν θα αποκτήσουμε την τεχνολογία και το δυναμικό και θα έχουμε φτιάξει πόλεις στον Άρη, πιστεύεις ότι κάτι τέτοια μικροπροβλήματα στη Γη θα μας εμποδίζουν ιδιαίτερα;

Δεν νομίζω ότι αξίζει να επαναλαμβανόμαστε. Κατάλαβα πως σκέπτεσαι.

 

Αν χαλιναγωγούμε όλα τα φυσικά φαινόμενα και όλες τις αρρώστιες τότε ο πληθυσμός της υφηλίου θα ανέβει ραγδαία. Πως θα ζήσουμε;

Βασικά αυτό που λες δεν ισχύει.

Στον δυτικό κόσμο τα ζευγάρια κάνουν 1-2, άντε σπανίως 3 παιδιά κατα μέσο όρο.

Ο πολιτισμός φαίνεται να φέρνει και τον έλεγχο των γεννήσεων. Πάνε πακέτο αυτά τα δύο.

Όταν λύσουμε (μόνο ευχή μπορώ να εκφράσω εδώ) επιτέλους και τα προβλήματα του τρίτου κόσμου (την κύρια αιτία του υπερπληθυσμού) και φέρουμε και εκεί την τεχνολογία και τον πολιτισμό τότε ο πληθυσμός του πλανήτη θα ισορροπήσει και θα σταθεροποιηθεί.

Μην ξεχνάς επίσης ότι και μέχρι να χαλιναγωγήσουμε σε μεγαλό βαθμό τις αρρώστιες και τις φυσικές καταστροφές στη Γη θα έχουμε ήδη βγει και στο διάστημα σε μεγάλους αριθμούς οπότε το πρόβλημα του υπερπληθυσμού θα πάψει πρακτικά να υφίσταται. Η ποιότητα της ζωής εντωμεταξύ θα έχει δραματικά αυξηθεί για τον κάθε κάτοικο του πλανήτη. Και έχω σημαντικούς λόγους για αυτήν την αισιοδοξία μου.

Υπάρχουν πάντως πολλές σχολές σκέψης πάνω σ'αυτό το θέμα.

Υπάρχουν πχ περίεργες ομάδες που υποστηρίζουν την μείωση του πληθυσμού σε δραματικά επίπεδα. Μέχρι και μόνο 800 εκατομμύρια για να έρθουμε λένε σε ισορροπία με τη φύση. Τώρα πως θα το πετύχουν κάτι τέτοιο, κανείς δεν ξέρει, παρα μόνο να κάνει κάποιες τρομαχτικές υποθέσεις...

 

Το να πιστεύει κάποιος (και ιδιαίτερα αστρονόμος) ότι το σύμπαν μας έχει ανάγκη.

Καθόλου αλαζονεία δεν είναι. Είναι φιλοσοφική διαπίστωση.

Είμαστε τα μόνα όντα που μέχρι στιγμής γνωρίζουμε ότι έχουν εξελιχθεί από αστρική ύλη που απέκτησε σταδιακά συνείδηση της ύπαρξης της και ένα σημαντικό βαθμό κατανόησης και ευφυΐας. Αυτό το μέσο, αυτό το μοναδικό δώρο που μας έχει δοθεί, επιτρέπει κατα κάποιο τρόπο στο σύμπαν την δυνατότητα να αποκτήσει σταδιακά την αυτογνωσία, καθώς είμαστε ένα από τα πιο πολύτιμα μέρη του. Το μέρος όπου η ύλη έχει μετατραπεί σε συνείδηση.

Ίσως όμως αυτός να είναι και ο σκοπός του σύμπαντος. Ποιοι είμαστε; Που βρισκόμαστε; Από που προερχόμαστε; Που θα πάμε; Τα αιώνια ερωτήματα που θέτει βασανιστικά κάθε άνθρωπος από τη στιγμή της γέννησης του.

Σήμερα μέσω της φοβερής μεθόδου της επιστήμης, βρισκόμαστε στην απίστευτα ευνοϊκή στιγμή να έχουμε απαντήσει σε μέρος αυτών των ερωτημάτων ενώ η τεχνολογία μας συνεχώς εξελίσσεται δυναμικά και επεκτείνει την αυτογνωσία μας (του σύμπαντος κόσμου).

Το διάστημα και τα άστρα πλέον μας καλούν ανοιχτά και εκεί αναπόφευκτα θα οδηγηθούμε για να ικανοποιήσουμε την απύθμενη δίψα μας για γνώση και περιπέτεια.

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως απο τις πολλές ταινιες τα έχετε παίξει. Εχετε ξεφύγει . Πριν 3000 χρόνια ο άνθρωπος πίστευε πως αν πέταγε θα καιγόταν απο τον ήλιο , σήμερα που πετάμε καιγόμαστε ? ε λοιπόν μην λεμε μ^$@&ιες για το μέλον και ας προσγειωθούμε λίγο. Α και κάτι ακόμα Μπροστα στην φυση και το σύμπαν ο άνθρωπος είναι ένα μηδενικο δεν έχουμε καμια δύναμη πάνω στην φύση , είμαστε σαν φύλα στον άνεμο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαστε τα μόνα όντα που μέχρι στιγμής γνωρίζουμε ότι έχουν εξελιχθεί από αστρική ύλη που απέκτησε σταδιακά συνείδηση της ύπαρξης της και ένα σημαντικό βαθμό κατανόησης και ευφυΐας. Αυτό το μέσο, αυτό το μοναδικό δώρο που μας έχει δοθεί, επιτρέπει κατα κάποιο τρόπο στο σύμπαν την δυνατότητα να αποκτήσει σταδιακά την αυτογνωσία, καθώς είμαστε ένα από τα πιο πολύτιμα μέρη του. Το μέρος όπου η ύλη έχει μετατραπεί σε συνείδηση.

Ίσως όμως αυτός να είναι και ο σκοπός του σύμπαντος. Ποιοι είμαστε; Που βρισκόμαστε; Από που προερχόμαστε; Που θα πάμε; Τα αιώνια ερωτήματα που θέτει βασανιστικά κάθε άνθρωπος από τη στιγμή της γέννησης του.

Σήμερα μέσω της φοβερής μεθόδου της επιστήμης, βρισκόμαστε στην απίστευτα ευνοϊκή στιγμή να έχουμε απαντήσει σε μέρος αυτών των ερωτημάτων ενώ η τεχνολογία μας συνεχώς εξελίσσεται δυναμικά και επεκτείνει την αυτογνωσία μας (του σύμπαντος κόσμου).

Το διάστημα και τα άστρα πλέον μας καλούν ανοιχτά και εκεί αναπόφευκτα θα οδηγηθούμε για να ικανοποιήσουμε την απύθμενη δίψα μας για γνώση και περιπέτεια.

 

Αυτο που λες ειναι η αρχή της αιτιοκρατίας. Συμφωνώ και γω ότι τα πάντα έχουν ένα σκοπό, αλλά το ότι το σύμπαν θα μάθει τον εαυτό του μέσω των ανθρώπων δε το καταλαβαίνω. Βασικά δίνεις οντότητα στο σύμπαν. Αυτό παίρνει ανάλυση. Εννοείς τη γεννεσιουργό δύναμη, ή την ύλη; Αν εννοείς τη πρώτη, τότε είναι γελοίο αυτός που το δημιούργησε να πρέπει να φτιάξει εμάς για να του απαντήσουμε τα ερωτήματα. Αν πάλι λες τη σκέτη ύλη, τότε δε νομίζω ότι έχει υπόσταση όπως σε ένα ον σα τον άνθρωπο, άρα τι να μάθει; Το σύμπαν θα υπήρχε και χωρίς εμάς, ούτε ξέρεις αν είμαστε οι μόνοι σε αυτό. Άρα αν και είμαστε κάτι εκλεκτό δε ξέρεις αν είμαστε το μόνο. Είναι τρελλό πάντως να υπάρχει ένα τόσο απίστευτα τεράστιο σύμπαν μόνο και μόνο για μας. Μοιάζει με τη πίστη των ανθρώπων στο παρελθόν ότι είναι η Γη το κέντρο του κόσμου.

 

Όταν θα αποκτήσουμε την τεχνολογία και το δυναμικό και θα έχουμε φτιάξει πόλεις στον Άρη, πιστεύεις ότι κάτι τέτοια μικροπροβλήματα στη Γη θα μας εμποδίζουν ιδιαίτερα;

 

Ναι, το πιστεύω. Και σήμερα έχουμε ολόκληρο διαστημικο σταθμό. Διαστημόπλοια εκτοξεύονται προς αυτόν και ολόκληρο το ηλιακό σύστημα συνέχώς. Σου είπα και πριν. Ένας άνθρωπος του 2000πΧ σκεπτόμενος με τη λογική σου θα είχε πέσει έξω. Γιατί με τη σημερινή τεχνολογία τα φυσικά φαινόμενα είναι μια άπιαστη απειλη.

 

Και επειδή νομίζεις ότι τώρα ελέγχουμε τη φύση φτιάχνοντας ένα τεχνητό φράγμα. Τι κάνει το φράγμα; Απλώς φρενάρει την ορμή του νερού. Αν θέλει η φύση, σου σπάει όποιο φράγμα θες. Αν μου λες ότι ελέγχουμε ένα ποτάμι επειδή το φρενάρουμε αυτό δεν είναι χαλιναγώγιση. Χαλιναγώγιση θα ήταν να μπορείς να του αφαιρέσεις πχ όλο το νερό, ή να σταματήσεις τη ροή τελείως. Πράγμα αδύνατον ακόμα και για ένα ποτάμι. Και μου λες ότι θα σταματήσεις ολόκληρο τυφώνα, σεισμό, ηφαίστειο, ἠ ότι θα ελέγχουμε τον Ήλιο. Ε ήμαρτον. Λίγο προσγείωση όπως είπε και ο Ζάχος.

 

Νόμίζεις dimo ότι αν "θέλει" η Φύση να μας εξαφανίσει δε μπορεί;; Νομίζεις ότι μπορούμε να κάνουμε τα πάντα;

Σου επαναλαμβάνω το πιο απλό τρόπο.

Μια μη προβλέψιμη έκρηξη ακτίνων γ σε αστέρι 10-30 ετών φωτός σε τελείως μη προβλέψιμο χρόνο. Καταστρέφει την ατμόσφαιρά μας και παθάίνουν καρκίνο ακαριαία δισεκατομμύρια άνθρωποι. Τι θα κάνουμε; Τίποτα. Περνά μια μαύρη τρύπα κοντά από τον Ήλιο και καταστρέφει τα πάντα. Τι θα κάνουμε; Τίποτα. Υπάρχουν τρόποι να αφανιστούμε άπειροι. Δε λέω ωραία τα λέει και ο Σαγκαν, αλλά μόνο ωραία. Η πραγματικότητα είναι τελείως διαφορετική.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ και γω ότι τα πάντα έχουν ένα σκοπό, αλλά το ότι το σύμπαν θα μάθει τον εαυτό του μέσω των ανθρώπων δε το καταλαβαίνω.

Νομίζω στο εξήγησα ικανοποιητικά πιο πριν. Με λίγα λόγια το σύμπαν αυτοδημιουργεί όντα που εξελίσσονται σε επίπεδο συνείδησης και ευφυΐας, παρατηρούν το σύμπαν και μαθαίνουν σταδιακά γι'αυτό. Συνεπώς το σύμπαν μέσω αυτών των όντων μαθαίνει τον εαυτό του. Είμαστε τα παρατηρητικά όργανα του κόσμου. Είναι μια κυκλική ή καλύτερα αυτοαναλισκόμενη διαδικασία.

Εάν κάποτε εξαφανιστούμε για κάποιους λόγους και είμαστε οι μόνοι, τότε το σύμπαν θα περάσει σε μια προσωρινή νεκρική-τυφλή κατάσταση καθώς θα έχει απωλέσει των μέσων παρατήρησης του. Χρονικά όμως θα έχει συσσωρεύσει απίστευτη συλλογική γνώση. Ενδεχομένως όμως να εξελίξει μια άλλη διαφορετική μορφή συνείδησης κάπου αλλού στο χωρόχρονο. Ποιος μπορεί να ξέρει…Μην ξεχνάμε ότι το σύμπαν είναι ακόμα σχετικά νεαρό σε αυτή τη φάση της παλλόμενης δημιουργίας. «Μόλις» 13.5 δις χρόνια παλιό με τον ήλιο να είναι ένας δευτέρας γενιάς αστέρας.

Δεν είπα όμως πουθενά ότι πιστεύω να είμαστε οι μόνοι, το μόνο είδος που έχει αποκτήσει συνείδηση και βαθμό ευφυΐας και κατανόησης. Mακριά από μένα οι γεωκεντρικές ιδεοληψίες του παρελθόντος. Αντιθέτως θεωρώ μάλιστα ότι πολύ πιθανόν να υπάρχουν και άλλα είδη που έχουν πάρει πολύ διαφορετικές εξελικτικές οδούς από εμάς και έχουν διαμορφώσει επίπεδο νόησης, τεχνολογίας και ευφυΐας πέρα από κάθε σημερινή ανθρώπινη φαντασία.

Η αναζήτηση και η επαφή με άλλες μορφές ζωής και μάλιστα νοήμονος ζωής και πολιτισμού θα είναι για εμάς ίσως η μεγαλύτερη ανακάλυψη που μπορούμε να κάνουμε για το σύμπαν.

Και εάν κάποτε συναντηθούμε κάτω από ελεγχόμενες συνθήκες και αυτοί θα έχουν να μάθουν πολλά από εμάς αλλά και εμείς από αυτούς, ανεξάρτητα του επιπέδου πολιτισμικής εξέλιξης του καθενός.

Η συνεχής αναζήτηση προς την αυτογνωσία του κόσμου είναι μια συλλογική-ολιστική προσπάθεια.

Βέβαια ΔΕΝ αποκλείεται να είμαστε και οι μόνοι. Τουλάχιστον σ' αυτό το χωροχρονικό ορίζοντα των γεγονότων, αν και στατιστικά είναι μάλλον απίθανο...

 

Ένας άνθρωπος του 2000πΧ σκεπτόμενος με τη λογική σου θα είχε πέσει έξω.

Ένας άνθρωπος του 2000πΧ σκεπτόμενος με τη λογική μου θα έλεγε ότι ο άνθρωπος θα μπορέσει κάποτε να πετάξει και να γυρνάει ολόκληρο τον κόσμο τιθασεύοντας και αξιοποιώντας τη δύναμη του αέρα ως μέρος της φύσης προς όφελος του.

Μόνο που οι περισσότεροι σύγχρονοι του θα του έλεγαν παρηγορητικά ότι οι θεοί εάν ήθελαν τον άνθρωπο να πετάει θα τον έφτιαχναν με φτερά, και θα τον συμβούλευαν επίσης να "προσγειωθεί".

Λίγο αργότερα, στον μεσαίωνα πιθανόν να τον έκαιγαν και στην πυρά...για ασέβεια.

 

Όταν όμως με το καλό θα αποικήσουμε τον Άρη σε καμιά τρακοσαριά χρόνια από τώρα, μικρολεπτομέρειες όπως πχ το deflection του τυφώνα Κατρίνα θα μας φαίνονται τότε τόσο απλές και φυσικές όπως μας φαίνεται σήμερα η 15μερη αναλυτική πρόβλεψη καιρού που παίρνουμε από το internet.

 

Μια μη προβλέψιμη έκρηξη ακτίνων γ σε αστέρι 10-30 ετών φωτός σε τελείως μη προβλέψιμο χρόνο. Καταστρέφει την ατμόσφαιρά μας και παθάίνουν καρκίνο ακαριαία δισεκατομμύρια άνθρωποι. Τι θα κάνουμε; Τίποτα. Περνά μια μαύρη τρύπα κοντά από τον Ήλιο και καταστρέφει τα πάντα. Τι θα κάνουμε; Τίποτα. Υπάρχουν τρόποι να αφανιστούμε άπειροι

Ένας διαστρικός πολιτισμός τύπου ΙΙΙ θα έχει τη δυνατότητα να επιβιώσει τέτοιων καταστροφών αν και με σημαντικές βέβαια παράπλευρες απώλειες. Θα είναι πραγματικά όμως ένα «αθάνατο» είδος.

Λόγου χάρη θα μπορεί να ελέγξει το άστρο του. Για παράδειγμα να αφαιρέσει ή να τροποποιήσει αστρική μάζα ώστε να αποτρέψει μια έκρηξη σουπερνόβα ή κάποια άλλη επικίνδυνη ηλιακή έκλαμψη.

Ήδη ο καιρός του ήλιου μας είναι αντικείμενο έντονης μελέτης. (http://www.spaceweather.com/)

Αλλά τι κάθομαι και σου λέω τώρα…

 

Δε λέω ωραία τα λέει και ο Σαγκαν, αλλά μόνο ωραία. Η πραγματικότητα είναι τελείως διαφορετική.

Άποψη σου…

 

ΥΓ: αν και οι ιδέες μου είναι αρχικά εμπνευσμένες από τον Σάγκαν (που τον θαύμαζα όταν τον έβλεπα, στην παιδική μου ηλικία) παρόλα αυτά διαφοροποιούνται καθώς τις έχω εμπλουτίσει με νέες απόψεις που προέρχονται κυρίως και από την επανάσταση της κβαντομηχανικής θεωρίας.

 

Δικαίωμα σου να μην τις δέχεσαι. Δεν φιλοδοξώ να πείσω κανέναν. Άλλωστε όπως είπα και πριν: σκεπτόμαστε εντελώς διαφορετικά.

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

dimos, δηλαδή αν αυτή τη στιγμή όλοι οι νοήμονες οργανισμοί του σύμπαντος εξαφανιστούν, τι θα πάθει το σύμπαν;; Θα κλαίει;; Όχι, δε θα πάθει απολύτως τίποτα. Η ύπαρξή μας είναι τελείως αδιάφορη στο σύμπαν, και δε μου απάντησες ως τι το οντοποιείς το σύμπαν.

 

Όταν όμως με το καλό θα αποικήσουμε τον Άρη σε καμιά τρακοσαριά χρόνια από τώρα, μικρολεπτομέρειες όπως πχ το deflection του τυφώνα Κατρίνα θα μας φαίνονται τότε τόσο απλές και φυσικές όπως μας φαίνεται σήμερα η 15μερη αναλυτική πρόβλεψη καιρού που παίρνουμε από το internet.

 

Δε λέω ότι αυτά που λες είναι αδύνατα, αλλά με ενοχλεί η σιγουριά που τα πιστεύεις. Είσαι σίγουρος ότι θα αποικήσουμε τον Άρη. Και λειτουργείς όπως πολλοί άλλοι, λανθασμένα κατ' εμέ με την παιδαριώδη λογική του ότι "αφού κατακτήσαμε τον πλανήτη μας, ε έχουμε και ISS πατήσαμε και στη Σελήνη, άρα θα αποικήσουμε τη Σελήνη, τον Άρη, την Ευρώπη, όλα''. Ε αυτή η λογική είναι που με εκνευρίζει. Για λίγο προσγείωση. Έχεις σκεφθεί ποτέ τι εστί αποικίζω τον Άρη; Η προσωπική μου άποψη είναι ότι θα πάνε άνθρωποι στον Άρη αλλά δε θα αποικησθεί όπως εννοείται ποτέ. Ίσως στέλνονται επιστημονικές αποστολές σα το διαστημικό σταθμό, τίποτε άλλο. Θα μου πεις, γιατί; Η απάντηση είναι γιατί πολύ απλά ο Άρης είναι τελείως αφιλόξενος. Δεν έχει οξυγόνο, υγρό νερό δεν υπάρχει στην επιφάνεια, οι θερμοκρασίες είναι αντίξοες, σα γήινη έρημο σε μεταβλητότητα, δεν έχει μαγνητικο πεδίο, ούτε μπορεί να ευδοκιμήσει κανένα φυτό στην επιφάνειά του. Τι θα κάνει ο άνθρωπος λοιπόν; Αυτά που ακούω ότι και καλά θα τον μολύνει και θα τον κάνει πιο θερμό; Καλά ήθελα να ξέρω αν αυτοί που τα λένε ξέρουν για τι μιλάνε. Το μεγαλύτερο πρόβλημα στον Άρη είναι η έλλειψη μαγνητικού πεδίου. Ακόμα κι αν προσπαθούμε να του αυξήσουμε την ατμόσφαιρα, αυτή θα χάνεται στο διάστημα από τον ηλιακό άνεμο που θα τη σκουπίζει, όπως γίνεται και τώρα. Ο οποιοσδήποτε άνθρωπος θα πάθει καρκίνο από την ηλιακή ακτινοβολία που πέφτει αφιλτράριστη απουσίας όζοντος στην επιφάνεια, αλλά και ακόμα χειρότερα από τα ηλιακά σωματίδια που δεν αποκρούονται απο μαγνητικό πεδίο. Η πίεση δε θα μπορέσει να γίνει ποτέ γήινη, γιατί ο Άρης έχει τη μισή μάζα από τη Γη. Τι θα κάνουμε; Μήπως θα του προσθέοσυμε και μάζα; Ή θα υλοποιήσουμε την ταινία Core? Και τώρα θα πεις ότι θα φοράνε ξέρω γω ειδικές στολές, θα, θα ,θα... Και ποιός θα πάει να ζήσει σε ένα μέρος που θα ζει είτε σε εσωτερικό χώρο συνέχεια, είτε έξω με στολή; Ποιές θα είναι οι ψυχολογικές επιπτώσεις του να βλέπεις συνέχεια ένα κόκκινο ουρανό; Χωρίς φυτά, χωρίς θάλλασα, θα είναι μία κόλαση. Ποιός θα δώσει εκατομμύρια δολλάρια για να παέι να ζήσει σε ένα τέτοιο μέρος, και να κάνει ταξίδι 6 μηνών σε ένα κλουβί;Εκτός από επιστημονικές αποστολές, άποικοι δε πρόκειτε να πάνε κατ' εμέ στον Άρη ποτέ. Το ίδιο και για τη Σελήνη. Αυτή είναι η αλήθεια που διδάσκει η επιστήμη. Γιατί οι διαστημικές αποστολές και οι αποικίες δε χτίζονται ποτέ με κριτήριο την φαντασία, αλλά τη λογική και το οικονομικό και επιστημονικό συμφέρον. Μπορούμε να μάθουμε πολλά από τις επανδρωμένες αποστολές στον Άρη, αλλά δε μας χρειάζεται να κάνουμε αποικία εκεί, όχι γιατί έχουμε χώρο στη Γη άπλετο αλλά γιατί οι ο Άρης είναι Άρης και η Γη είναι Γη. Καλύτερα για κάποιον να πάει να μείνει στη Σαχάρα παρά στον Άρη. Στη Σαχάρα έχει και οξυγόνο, και ατμόσφαιρα για να ζήσεις, και θερμοκρασίες που υπαρχει υγρό νερο. Στον Άρη τίποτα από αυτά. Συνεπώς γιατί να θέλει κάποιος να ζήσει εκεί και όχι στη Σαχάρα; Και μη μου αρχίσεις τις συναισθηματικές μπαρούφες γιατί αν μείνεις εκεί μια βδομάδα (και πολύ λέω) θα καταλαβεις τι εστί βερύκοκο.

 

Όσο για τις απειλές που σου εξέφρασα (μαύρες τρύπες, ακτίνες γ) ποιά θα είναι η αντίδραση του θαυμαστου είδους μας που θα κατακτήσει το Ηλιακό σύστημα και δε ξέρω εγώ τι?

 

Ένας διαστρικός πολιτισμός τύπου ΙΙΙ θα έχει τη δυνατότητα να επιβιώσει τέτοιων καταστροφών αν και με σημαντικές βέβαια παράπλευρες απώλειες. Θα είναι πραγματικά όμως ένα «αθάνατο» είδος.

Λόγου χάρη θα μπορεί να ελέγξει το άστρο του. Για παράδειγμα να αφαιρέσει ή να τροποποιήσει αστρική μάζα ώστε να αποτρέψει μια έκρηξη σουπερνόβα ή κάποια άλλη επικίνδυνη ηλιακή έκλαμψη.

 

Τι;; ΔΙΑΣΤΡΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΥΠΟΥ ΙΙΙ? ΟΥΑΟΥ!

Που το είδες αυτό, στο Star wars, ή στο Star Treck?

Ειλικρινά πάντως, τα πιστεύεις αυτά; Θα αφερεί λέει αστρική μάζα. Ξέρεις πόση μάζα έχει μια Ηλιακή έκλαμψη;; Χιλιάδες φορές τη μάζα της Γης. Θα την αφαιρεί, πώς και που θα τη βάλει; Μα αν είναι δυνατόν πια; Κάτσε και διάβασε λίγο τα μεγέθη στο σύμπαν και άσε τους τύπους ΙΙΙ και ΙV.

 

Φρένο dimos φρένο. Εδώ ζούμε με την επιστήμονική και λογική ψυχρότητα. Οι φαντασίες που όλοι μας κάνουμε έχουν το χώρο τους σε δύο μέρη. Στο μυαλό μας και στον κινηματογράφο.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τον σταδιακό αποικισμό και την γεωποίηση του Άρη ήδη από χρόνια τώρα γίνονται σοβαρές σκέψεις και έντονη συνδυασμένη επιστημονική έρευνα για την πρακτικότητα ενός τέτοιου μεγαλεπήβολου εγχειρήματος.

Δεν μιλάμε εντελώς θεωρητικά εδώ.

Για ρίξε μια ματιά στα παρακάτω sites:

 

http://www.redcolony.com/

 

http://www.marssociety.org/

 

http://spot.colorado.edu/~marscase/Home.html

 

http://www.geocities.com/marsterraforming/colo.html

 

http://library.thinkquest.org/19455/colonization_of_mars.htm

 

http://www.ibiblio.org/astrobiology/index.php?page=mars03

 

Ενδεχομένως να μην αποικιστεί γρήγορα και σε μεγάλους αριθμούς αλλά μια ομάδα ανθρώπων σύντομα θα κατοικεί σε μόνιμο βαθμό εκεί (στα πρότυπα του ΙSS)

Βέβαια θα χτιστούν πρώτα μικρές πόλεις/σταθμοί σε προστατευμένους θόλους-βιόσφαιρες (ήδη έχουν χτιστεί στη Γη δοκιμαστικά: http://www.biospheres.com/Images/bio2diagram3.jpg) και από εκεί θα εξορμούν για εξερευνήσεις του πλανήτη, στα πρότυπα των βάσεων-θόλων που υπάρχουν αυτή την στιγμή στην Ανταρκτική.

Ο Άρης δεν είναι σαν τη Σελήνη, είναι ένας τόπος που μοιάζει αρκετά με τη Γη. Μπορεί τεχνικά να γεωποιηθεί και να πλησιάσει ακόμα περισσότερο το γήινο περιβάλλον. Αυτό το έχουν ήδη πει εδώ και καιρό πολλοί αξιολογότατοι επιστήμονες. Το θέμα είναι μόνο το πολιτικό κίνητρο το οποίο πιστεύω ότι θα έρθει όσο περνάει ο καιρός και με τα αυξανόμενα προβλήματα του υπερπληθυσμού και της έλλειψης πόρων που θα δημιουργηθούν στη Γη στο μέλλον.

 

Τι;; ΔΙΑΣΤΡΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΥΠΟΥ ΙΙΙ? ΟΥΑΟΥ!

Που το είδες αυτό, στο Star wars, ή στο Star Treck?

Πουθενά από τα δύο και περιόρισε το ειρωνικό υφάκι.

Πρόκειται για μια θεωρητική κατηγοριοποίηση τεχνοκρατικών πολιτισμών βάση της κοσμικής εξέλιξης τους που έχει κάνει -αν θυμάμαι καλά- μια ομάδα επιστημόνων.

Αν βρω το άρθρο θα σου δώσω αναλυτικά στοιχεία αν και μάλλον θα τα απορρίψεις όλα ως φαντασία. Ο άνθρωπος όμως πρέπει να έχει φαντασία που να την συνδυάζει παράλληλα με την νοημοσύνη και την λογική. Δίχως τη φαντασία θα ήμασταν ακόμα στα σπήλαια να τρώμε ωμό κρέας.

Και έννοια σου, γνωρίζω κάποια πράγματα για τα μεγέθη του ήλιου, εσύ δεν λες όμως να εννοήσεις το μέγεθος και την δύναμη του ανθρώπινου πνεύματος.

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης