Jump to content

Την γνώμη σας για προσοφθάλμιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα..θα ήθελα την βοήθεια σας για αγορά ενός προσοφθάλμιου .. Έχω ένα τηλεσκόπιο cassegrain ts 154/1848 ποίο προσοφθάλμιο θα  ήταν καλύτερο για παρατήρηση της σελήνης , ένα Omegon   Panorama II 10mm 1.25’’ ή ένα Omegon Panorama II 1.25'', 5mm eyepiece..Σας Ευχαριστώ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας 

Το 5mm παραδίνει μεγάλη μεγέθυνση (μεγαλύτερη και από το 2 x Διαμετρο σε mm) 

Και για το 10 στις 185x δεν είμαι σίγουρος αν θα μείνετε ευχαριστημένος..

Στη θέση σας θα έπαιρνα ένα που να δίνει 0,6 μοίρες πραγματικό πεδίο ώστε να χωράει όλη η Σελήνη με μαύρο φόντο γύρω γύρω και όσο το δυνατόν περισσότερη μεγέθυνση. Για παράδειγμα το Baader Morpheus 14mm (μεγέθυνση 132, πραγματικό πεδίο 0,57 μοίρες)

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

8 minutes ago, vagkaf said:

Καλησπέρα σας 

Το 5mm παραδίνει μεγάλη μεγέθυνση (μεγαλύτερη και από το 2 x Διαμετρο σε mm) 

Και για το 10 στις 185x δεν είμαι σίγουρος αν θα μείνετε ευχαριστημένος..

Στη θέση σας θα έπαιρνα ένα που να δίνει 0,6 μοίρες πραγματικό πεδίο ώστε να χωράει όλη η Σελήνη με μαύρο φόντο γύρω γύρω και όσο το δυνατόν περισσότερη μεγέθυνση. Για παράδειγμα το Baader Morpheus 14mm (μεγέθυνση 132, πραγματικό πεδίο 0,57 μοίρες)

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..έχω μια σειρά από(  32mm 2" ). -(10mm 1.25) (14mm 1.25) (16mm 1.25) (7mm 1.25) barlow 2x. Barlow 3x. barlow 5x. Όλους τους φακούς σε διάμετρο 0.965 . Απλά θα ήθελα να δοκιμάσω και κάποιον από τούς συγκεκριμένους..Και πάλι Ευχαριστώ για την απάντηση..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

9 hours ago, vagkaf said:

Δείτε και τους αντίστοιχους 100° της ΑΡΜ διότι γράφονται πολύ καλά σχόλια  και είναι προσιτοί σε τιμή 

Σε Ευχαριστώ πολύ Φίλε για ακόμη μια φορά..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 20/11/2021 at 9:36 ΜΜ, geozisis said:

Καλησπέρα στην παρέα..θα ήθελα την βοήθεια σας για αγορά ενός προσοφθάλμιου .. Έχω ένα τηλεσκόπιο cassegrain ts 154/1848 ποίο προσοφθάλμιο θα  ήταν καλύτερο για παρατήρηση της σελήνης , ένα Omegon   Panorama II 10mm 1.25’’ ή ένα Omegon Panorama II 1.25'', 5mm eyepiece..Σας Ευχαριστώ...

Γιώργο, επειδή το τηλεσκόπιό σου έχει πολύ υψηλή κεντρική παρεμπόδιση (περ. 45% της διαμέτρου), στις πολύ μεγάλες μεγεθύνσεις το κοντράστ περιορίζεται περισσότερο από άλλα τηλεσκόπια.. Συνεπώς, για παρατήρηση Σελήνης/πλανητών η μέγιστη μεγέθυνση με ικανοποιητική εικόνα περιορίζεται το πολύ στο 1Χδιάμετρο, δηλ. περ. στο 150Χ. Για την εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου σου (1848mm) αυτή η μεγέθυνση επιτυγχάνεται με ένα προσοφθάλμιο 12mm. Αν δεν σκοπεύεις να δώσεις πολλά χρήματα, ένας καλός ορθοσκοπικός 12mm ή 12,5mm θα σου έδινε την καλύτερη δυνατή εικόνα με τίμημα το περιορισμένο οπτικό πεδίο (περ. 42°). Aν πας σε πιο ευρυγώνιο φακό φρόντισε να έχει πολύ καλές επιστρώσεις και ποιότητα για να μην έχεις επιπλέον επιδείνωση του κοντράστ (π.χ ένας μεταχειρισμένος TeleVue Nagler 13mm). Παρατηρώντας με φακούς μικρότερους από 10mm θα δεις ότι θα επιστρέφεις πάλι στην περιοχή των 12 mm για καλύτερη εικόνα. (Αυτά πάντα για το συγκεκριμένο Cassegrain τηλεσκόπιο).

  • Μου αρέσει 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

15 hours ago, Στέφανος Σοφολόγης said:

Γιώργο, επειδή το τηλεσκόπιό σου έχει πολύ υψηλή κεντρική παρεμπόδιση (περ. 45% της διαμέτρου), στις πολύ μεγάλες μεγεθύνσεις το κοντράστ περιορίζεται περισσότερο από άλλα τηλεσκόπια.. Συνεπώς, για παρατήρηση Σελήνης/πλανητών η μέγιστη μεγέθυνση με ικανοποιητική εικόνα περιορίζεται το πολύ στο 1Χδιάμετρο, δηλ. περ. στο 150Χ. Για την εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου σου (1848mm) αυτή η μεγέθυνση επιτυγχάνεται με ένα προσοφθάλμιο 12mm. Αν δεν σκοπεύεις να δώσεις πολλά χρήματα, ένας καλός ορθοσκοπικός 12mm ή 12,5mm θα σου έδινε την καλύτερη δυνατή εικόνα με τίμημα το περιορισμένο οπτικό πεδίο (περ. 42°). Aν πας σε πιο ευρυγώνιο φακό φρόντισε να έχει πολύ καλές επιστρώσεις και ποιότητα για να μην έχεις επιπλέον επιδείνωση του κοντράστ (π.χ ένας μεταχειρισμένος TeleVue Nagler 13mm). Παρατηρώντας με φακούς μικρότερους από 10mm θα δεις ότι θα επιστρέφεις πάλι στην περιοχή των 12 mm για καλύτερη εικόνα. (Αυτά πάντα για το συγκεκριμένο Cassegrain τηλεσκόπιο).

Σε Ευχαριστώ πολύ Φίλε μου για την απάντηση σου..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα στην παρέα.. Προχτές παρέλαβα ένα καταπληκτικό προσοφθάλμιο..APM Προσοφθάλμιος HDC XWA 9mm, 100° 1,25’’ / 2’’ 

https://www.skyandweather.gr/Αρχική/1132-apm-hdc-xwa-9mm-100-125-2.html

Έκανα παρατηρήσεις στο Κρόνο , Διά και στην σελήνη..Μπορώ να πω ότι έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος με την συγκεκριμένη αγορά.. Αντίστοιχη μεγένθυση μέχρι τώρα έκανα με ένα προσοφθάλμιο 32 mm  70° 2" και ένα barlow 3x. Πολύ έντονες αντιθέσεις και πολύ καλή ποιότητα εικόνας.. Αυτά τα λίγα από εμένα.καλη σας ημέρα..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 20/11/2021 at 11:19 ΜΜ, geozisis said:

Ίσως να βολεύει σε ένα κατοπτρικό που έχω 254/1150..

Με αυτό το τηλεσκόπιο κάνε παρατήρηση της Σελήνης με το συγκεκριμένο φακό. Μεγέθυνση 128x  με 0,78 μοίρες πεδίο να τη χωράει άνετα ολόκληρη στο πεδίο......τα λόγια είναι περιττά

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης