Jump to content

Ποιο τηλεσκόπιο να αγοράσω.


serpan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι μεταξύ δυο τηλεσκοπίων.

Το πρώτο είναι: Celestron Τηλεσκόπιο Κατοπτρικό Starsense Explorer LT 127AZ με Υποδοχή για Smartphone Camera

και το δεύτερο είναι : Celestron Τηλεσκόπιο Κατοπτρικό AstroMaster 130EQ

Μήπως μπορείτε να μου προτείνεται ποιο να διαλέξω ή αν έχετε στο νου σας και κάποιο άλλο καλό τηλεσκόπιο μέχρι περίπου 300 ευρώ ;

Υπόψιν είμαι αρχάριος και θα ήθελα ένα τηλεσκόπιο για να παρατηρώ το φεγγάρι τους πλανήτες και το βαθύ διάστημα όπως νεφελώματα αστρικά σμήνη κτλπ.

Το επεξεργάστηκε ο serpan
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, εγώ θα σου πρότεινα να ανεβάσεις αν μπορείς το μπάτζετ στα 400 και να πάρεις το 6-ιντσο dobson της SW. 

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήλθες στο astrovox!

Θα συμφωνήσω με την αγορά του SW Dob 6",150/1200.

Αξίζει πολύ περισσότερο τα χρήματά του απο τα μικρότερα και υποδεέστερα σε οπτική απόδοση τηλεσκόπια.

Αυτές τις ημέρες είναι σε προσφορά:

https://www.planitario.gr/gr/dobsonian-6.html

Φιλικά-Κώστας 

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, ψάχνω για τηλεσκόπιο (λογικά κατοπτρικό) μέχρι 850 ευρώ, το πολύ 900 - 950. Το θέλω για να παρατηρώ και να φωτογραφίζω τους πλανήτες του ηλιακού συστήματος με αρκετά μεγάλη ανάλυση (νομίζω καταλάβατε τι εννοώ ανάλυση - ευκρίνεια), αλλά και να κάνω αντίστοιχα σε νεφελώματα, άστρα και ίσως κάποιους γαλαξίες. Το τηλεσκόπιο αρχικά θα ήθελα να είναι ρομποτικό, και να μπορεί να πάει αυτόματα στο σώμα που θέλω να παρατηρήσω. Επίσης θα επιθυμούσα να συνδέεται σε υπολογιστή (όχι για να το κατευθύνω αλλα για να παρακολουθώ απο εκεί και να φωτογραφίζω απο εκεί, έστω και αν αυτό γίνεται μόνο με μία Orion StarShoot USB Eyepiece Camera II (Black): Amazon.co.uk: Computers & Accessories τέτοια κάμερα που έχω βρει για τηλεσκόπια, ή οποία θα ήθελα να συμπεριλαμβάνεται μέσα στην τιμή. Τέλος θα ήθελα να μπορώ να το πάρω με μεταφορική ή όχι αν είναι εντώς αθηνων άμεσα διαθέσιμο. (επίσης ζώ κοντά στην Αθήνα, οπότε έχει υψηλή φωτορύπανση) 

Το επεξεργάστηκε ο Ε.Τ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης αν δεν έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο, αυτό Celestron Τηλεσκόπιο Κατοπτρικό NexStar 130SLT Ρομποτικό - Skroutz.gr  με την κάμερα που προ είπα αξίζει ?

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως πρέπει πρώτα να διαβάσεις αρκετά ακόμη περί παρατήρησης, τηλεσκοπίων και αστροφωτογραφίας ώστε να καταλάβεις τι μπορείς να κάνεις και με τι εξοπλισμό. Για τη φωτογράφιση πλανητών με αρκετά μεγάλη ανάλυση, όπως γράφεις, αλλά και για άλλα ουράνια σώματα, πρέπει να επενδυθούν αρκετά περισσότερα χρήματα από αυτά που αναφέρεις, αλλά κυρίως χρόνος και γνώση. Η αστροφωτογραφία δεν γίνεται αυτόματα από κανένα μηχάνημα, είναι συνδιασμός πολλών γνώσεων και συσκευών μαζί. Πάντως αν το θέλεις αρκετά, θα το πετύχεις, με την προϋπόθεση ότι θα αφιερώσεις ΠΟΛΥ χρόνο για διάβασμα και κατανόηση των τεχνικών. Ξεκίνησε με απλά βήματα (πχ. φωτογράφηση Σελήνης με φωτογραφική μηχανή/τηλεφακό) και θα διδαχτείς πολλά με κάθε επιπλέον βήμα που θα κάνεις. Είσαι πάντως στο σωστό forum, ψάξε πολύ προηγούμενες σχετικές δημοσιεύσεις.

  • Μου αρέσει 2

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης