Jump to content

Πρόβλημα με φωτογραφίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. 

Λίγο μετά το καλοκαίρι ξεκίνησα να ασχολούμαι με αστροφωτογραφια. 

Όσο καιρό έκανα προσπάθειες τις έκανα από τον κήπο με αρκετά εμπόδια γύρω μου (φώτα της ΔΕΗ δενδρα σπίτια κλπ) 

Πριν λίγες μέρες κατάφερα όμως και ανέβασα τον εξοπλισμό μου στην "ταράτσα". 

Όπου εκεί έχω ελεύθερο πεδίο 360°

Και είμαι και πάνω από τα φώτα της ΔΕΗ. Βέβαια έχω 3 πάνελ ηλιακών (για ζεστό νερό). Τα αναφέρω μήπως τυχόν δημιουργούν ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΗ. 

Πριν λίγες μέρες όπου έκανα λήψη 2 στοχων (Μ33 και διπλό σμήνος Περσέα) στις φωτογραφίες μου παρατήρησα κάτι περίεργο. Και δυστυχώς κι ολας λόγω αυτών δεν μπορώ να τις επεξεργαστώ. Βγαίνουν κάποια περίεργα "νερά" μεσα. 

Το φεγγάρι ήταν στο 26% και ο εξοπλισμός ηταν ένα 8" νευτωνιο f4.4 baader MPCC mark iii και μια nikon d90 ir mod. 

Κάποιος που ασχολείται με αστροφωτογραφια μπορεί να μου πει σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό; 

Ευχαριστώ και ελπίζω να έδωσα κάπως να καταλάβατε 

 

IMG_20211211_142917.jpg

Collage_20211211_062642.jpg

IMG_20211208_201101.jpg

Το επεξεργάστηκε ο John..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να συμπληρώσω ότι λίγες μέρες πιο πριν είχα ξανά προσπαθήσει για το Μ33  (1h 46m) χωρίς να έχω ιδιαίτερο πρόβλημα μετά στην επεξεργασία. Και αυτή την φορά όπου ήθελα να μαζέψω και άλλη πληροφορία για την φωτογραφία δυσκολεύτηκα πάρα πολύ. 

Παρακάτω η 1η μου προσπάθεια 

1h 46m no flats test2.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλαξες κάτι στις ρυθμίσεις της κάμερας ή στη αποθήκευση (κάρτα SD / PC) ; Μήπως στην τροφοδοσία της Nikon (μπαταρία / dummy battery);

Μήπως χάλασε η ευθυγράμμιση των οπτικών η έχεις tilt/sag στον εστιαστη;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι κύκλοι εμφανίζονται στα μονωμένα καρέ;

Τα flat σου δείχνουν εντάξει ή το δημιουργούν αυτά το πρόβλημα; Σε τι ταχύτητα είναι κ με τι φωτεινή πηγή;

Το επεξεργάστηκε ο diorip
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε κάθε καρέ η λήψη είναι όπως στην φωτογραφία πιο κάτω. Σίγουρα έχω αρκετή φωτορυπανση δε λέω. Κηφισιά είμαι. Σκάλα 8. Οι ληψεις ήταν λεπτου και iso 400

Στην φωτογραφία πιο πανω όπου είναι 2 οθόνες μαζί. Στην πάνω είναι στακαρισμενη με flats

Ενω στην κάτω είναι χωρίς flats.

Και η εντολή που έχει δοθεί με το siril είναι η background extraction 

 

 

Screenshot_20211211_214138_com.android.gallery3d.jpg

Το επεξεργάστηκε ο John..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι ήταν τα flat

Γενικά με τα flat έχω θέμα. Δε ξέρω να τα βγάζω καλά ακόμα γι αυτό και δεν τα χρησιμοποιώ παντα

Screenshot_20211209_220426_com.android.gallery3d.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με ποίο πρόγραμμα  έκανες stacking?

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Me to dss. 

Να έχω λάθος ρυθμίσεις; η να άλλαξα κάτι και να μην τονκαταλαβα; δεν ξέρω. Πολύ θα ήθελα να μάθω ποιες ρυθμίσεις χρησιμοποιούν συνήθως για κάθε αρχείο (flat dark light bias) και γενικά τι ρυθμίσεις πρέπει να έχει. Όπως είπα και πιο πάνω είμαι τελείως νέος σε όλα. Και στα προγράμματα και στην επεξεργασία 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι πολλά πρεπει να δούμε με την σειρά κάποια πράγματα βασικά. Επίσης να αποκλείσουμε το πρόβλημα να έχει πιάει υγρασία κάτοπτρο η κάμερα!!

 

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έχω φυλαγμένο το τηλεσκοπιο σε σημείο με 35% υγρασία και σταθερή θερμοκρασία 13 βαθμών! Η κάμερα επίσης είναι μέσα στο σπίτι. Και βγαίνει έξω μόνο για τις λήψεις! Θα τα τσεκάρω βέβαια! Γιατί ποτέ δεν ξέρεις! 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 11/12/2021 at 4:35 ΜΜ, John.. said:

 

 

 

IMG_20211208_201101.jpg

Δοκίμασε ένα παρέκταμα δρόσου (προσωρινά έστω κ από ένα στρώμα γυμναστικής - μαύρο κατά προτίμηση - ) και ένα σκουφί μαύρο στο πίσω μέρος να καλύπτει τον πρωτεύοντα. "Μπάζει" άχρηστα φωτόνια από παντού το νευτώνειο , ειδικά στην πόλη :)

Κάνε μερικές δοκιμαστικές λήψεις , και μερικά flats και ανέβασε τα raw αρχεία κάπου για να τα δούμε και εμείς :)

Το επεξεργάστηκε ο silios
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρεκταμα δρόσου έχω. Είχα φτιάξει ένα. Πόσο θεωρείς ότι θα πρέπει να είναι σε μήκος για να είναι σωστό και να μην έχω και πολύ βινιεταρισμα; γιατι ήδη έχω! 

Επίσης ο 1ον αν και νομίζω ότι είναι καλά προστευμενος από το εργοστάσιο θα το κάνω και αυτό που λες

received_1081358039294322.jpeg

received_1049219235809100.jpeg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Γιάννη. Κάποια μοντέλα της Nikon υποφέρουν από color concentric banding όταν στακάρονται βλ 5300,5600,Z6/Z7. Δεν ξέρω αν το πρόβλημά σου είναι αυτό αλλά οι φωτογραφίες σου αυτό μου θύμισαν. Αν είναι όντως αυτό δύο τρόποι αντιμετώπισης υπάρχουν. Το ένα είναι η έκθεσή σου να είναι ως το μέσο τoυ ιστογράμματος αντί του κλασσικού 1/3 και δεύτερον είναι να θέσεις υψηλότερο iso όπου τείνει το banding να "θαφτεί" στον θόρυβο. Αν δεν βρεις οτι είναι από κάτι άλλο κάνε μια δοκιμή.

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι ότι 1η φορά τραβάω χωρίς φίλτρο και τόσο χαμηλό iso (400)

Συνήθως παίζω με φίλτρο φωτορυπανσης η το l enhance και το iso εκεί είναι 1600.

Απλα μου κάνει εντύπωση γιατί την 1η φορά που έβγαλα το Μ33 και χωρίς flats δεν είχα κανένα θέμα! Ενώ όταν είπα να συμπληρώσω άλλη μια ώρα και κάτι... Με ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις σε όλο το setup και στην καμερα! Να παρουσιαστεί αυτό το πρόβλημα! Και η διαφορά ήταν στις 5 μερες περίπου. Συν το φεγγάρι στο 26%

 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! 

Το επεξεργάστηκε ο John..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να είναι και βινιεταρισμα δεν φτάνει να φωτιστεί ο αισθητήρας. Αν θες ανέβασε 2 fit να δούμε λίγο.

  • Μου αρέσει 1

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

Το ότι την πρώτη φορά δεν υπήρξε πρόβλημα και μάλιστα χωρίς flats, ενώ όταν προστέθηκαν τα νέα καρέ και flats δημιουργήθηκε το πρόβλημα, με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι συμβαίνει κάτι από τα παρακάτω :

α. Τα flats δεν τραβήχτηκαν σωστά.

β. Τα καρέ δεν τοποθετήθηκαν σωστά στο DSS (τα αρχεία της 1ης νύχτας τοποθετούνται στο Main Group και της 2ης στο Group1).

γ. Άλλαξε θέση η κάμερα ως προς το τηλεσκόπιο ή/και το φίλτρο (απόσταση/γωνία) μεταξύ πρώτης και δεύτερης νύχτας, οπότε τα flats που τράβηξες τη 2η νύχτα δεν "ταιριάζουν" με τα καρέ που τράβηξες την 1η νύχτα. Αυτό μπορεί να συνέβη αν ξεμοντάρισες την κάμερα από το τηλεσκόπιο και το φίλτρο την 1η νύχτα και τα ξαναμοντάρισες τη 2η, οπότε σίγουρα δεν τοποθετήθηκαν ακριβώς στην ίδια θέση με πριν.  Άλλωστε στη φωτογραφία φαίνονται κάποιες "πιτσιλιές" που κανονικά με τα flats θα έπρεπε να τα εξαφανίσουν.

Θα πρότεινα να κάνεις επεξεργασία στο DSS μόνο τα καρέ (ight, darks, flats) που τράβηξες τη 2η νύχτα. Αν το αποτέλεσμα είναι εντάξει τότε συνέβη κάτι από τα παραπάνω.

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4 hours ago, GALEX said:

Καλησπέρα

Το ότι την πρώτη φορά δεν υπήρξε πρόβλημα και μάλιστα χωρίς flats, ενώ όταν προστέθηκαν τα νέα καρέ και flats δημιουργήθηκε το πρόβλημα, με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι συμβαίνει κάτι από τα παρακάτω :

α. Τα flats δεν τραβήχτηκαν σωστά.

β. Τα καρέ δεν τοποθετήθηκαν σωστά στο DSS (τα αρχεία της 1ης νύχτας τοποθετούνται στο Main Group και της 2ης στο Group1).

γ. Άλλαξε θέση η κάμερα ως προς το τηλεσκόπιο ή/και το φίλτρο (απόσταση/γωνία) μεταξύ πρώτης και δεύτερης νύχτας, οπότε τα flats που τράβηξες τη 2η νύχτα δεν "ταιριάζουν" με τα καρέ που τράβηξες την 1η νύχτα. Αυτό μπορεί να συνέβη αν ξεμοντάρισες την κάμερα από το τηλεσκόπιο και το φίλτρο την 1η νύχτα και τα ξαναμοντάρισες τη 2η, οπότε σίγουρα δεν τοποθετήθηκαν ακριβώς στην ίδια θέση με πριν.  Άλλωστε στη φωτογραφία φαίνονται κάποιες "πιτσιλιές" που κανονικά με τα flats θα έπρεπε να τα εξαφανίσουν.

Θα πρότεινα να κάνεις επεξεργασία στο DSS μόνο τα καρέ (ight, darks, flats) που τράβηξες τη 2η νύχτα. Αν το αποτέλεσμα είναι εντάξει τότε συνέβη κάτι από τα παραπάνω.

Δυστυχώς η επεξεργασία έγινε μόνο στην καινούρια λήψη (περίπου μιας ώρας και κάτι). Πρώτα ήθελα να δω τι έχω βγάλει σαν πληροφορία. Και αφού έβλεπα ότι θα ήταν καλή θα την στακαρα στην 1η προσπάθεια ώστε να μαζέψω ώρες! Εννοείται ότι ο εξοπλισμός λύθηκε και ξανά δέθηκε. Αλλά έχω στάνταρ θέση ως προς την γωνία που βάζω την κάμερα! 

Σίγουρα το φεγγάρι θεωρώ έκανε την ζημιά του. Μιας και ήμουν πάλι χωρίς φίλτρο και ίδιο iso όπως την 1η προσπάθεια όπου δεν υπήρχε καθόλου φεγγάρι. 

Σίγουρα την επόμενη φορά θα βάλω και παρεκτασμα δροσου είτε έχω φίλτρο για τον στόχο μου είτε όχι! 

 

Πάντως είτε βάζω φλατς είτε όχι το πρόβλημα είναι ίδιο. 

Φλατς λογικά ακόμα δε βγάζω σωστά. Αν και έχω την φώτο πιο πάνω στο πως ήταν. 

Έφτιαξα και flat box μπας και καταφέρω και βγάλω καμία σωστη

Το επεξεργάστηκε ο John..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

46 minutes ago, John.. said:

Σίγουρα την επόμενη φορά θα βάλω και παρεκτασμα δροσου είτε έχω φίλτρο για τον στόχο μου είτε όχι! 

Υγρασία μπορεί να έπιασε ο CC. Κάνε ένα γρήγορο πέρασμα των subs να δεις αν εμφανίζεται το ίδιο σε όλα (blink στο πιξ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, diorip said:

Υγρασία μπορεί να έπιασε ο CC. Κάνε ένα γρήγορο πέρασμα των subs να δεις αν εμφανίζεται το ίδιο σε όλα (blink στο πιξ)

Blink στο πιξ;;

Δε σε καταλαβαίνω σύγνωμη μιας και είμαι νέος. Πάντως στα single frame όλα φαίνονται οκ. Μέχρι και stack έκανα μόνο με τα καλύτερα frame και πάλι τα ίδια. Το παρεκτασμα αν θα το βάζω δε θα είναι τόσο για την υγρασία όσο για τυχών αντανακλασεις! 

  • Μπερδεμένος 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

16 hours ago, John.. said:

Blink στο πιξ;;

Ήθελε να πει να χρησιμοποιήσεις την λειτουργία Blink στην εφαρμογή PixInsight, με την οποία μπορείς να δεις γρήγορα τις φωτογραφίες την μία μετά την άλλη, έτσι ώστε να δεις εάν αυτό το πρόβλημα εμφανίζεται σε όλες και στο ίδιο σημείο.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σίγουρα το νέο dew shield που έφτιαξα φαίνεται να βοήθησε λίγο στις φωτογραφίες. Είναι λίγο κοντό ίσως... 

Αλλά το πρόβλημα δεν έφυγε τελείως... 

Επόμενη κίνηση να σκεπασω και τον καθρέπτη πίσω. Αλλά και να κάνω κάποιο σκιάστρο για τα φώτα που έχω γύρω μου... 

Πείτε μου κατά πόσο θεωρείται να ενοχλούν στο θέμα μου. 

Στο siril οι αντανακλασεις φαίνονται περισσότερο σε stretch του Β καναλιού 

Ενω στου κόκκινου και του πρασίνου όχι θα ελεγα. Στις παρακάτω φωτογραφίες είναι η προσπάθεια για flaming star nebula 

Ευχαριστώ 

IMG_20220104_183013.jpg

IMG_20220104_182729.jpg

IMG_20220103_204705.jpg

IMG_20220103_204646.jpg

Το επεξεργάστηκε ο John..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης