Jump to content

Τι περίπου βλέπουμε με το τηλεσκόπιο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρήκα ένα βιντεάκι που δείχνει πως περίπου βλέπουμε κάποια deep sky αντικείμενα,σε κάθε αντικείμενο δείχνει πως περίπου φαίνεται μέσα από το προσοφθάλμιο και μετά φωτογραφικά.Το βάζω εδώ για να βοηθήσω κάποιους νέους στο χόμπι  να καταλάβουν και να δουν πως φαίνονται τα αντικείμενα.

 

 

  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι το βίντεο αδικεί την οπτική παρατήρηση . Η εικόνα αναφέρεται σε τηλεσκόπιο με μικρό άνοιγμα . Από 10 ίντσες και πάνω τα αντικείμενα είναι πιο εντυπωσιακά . Επίσης η οπτική παρατήρηση σου προσφέρει την αίσθηση της ακτινοβολίας των αντικειμένων πράγμα που το παραπάνω βίντεο δεν μπορεί να αποτυπώσει . Το καλύτερο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να πάει στις εκδηλώσεις που κάνουν οι διάφοροι σύλλογοι και να παρακολουθήσει μερικά αντικείμενα .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

9 minutes ago, geo1970 said:

Νομίζω ότι το βίντεο αδικεί την οπτική παρατήρηση . Η εικόνα αναφέρεται σε τηλεσκόπιο με μικρό άνοιγμα . Από 10 ίντσες και πάνω τα αντικείμενα είναι πιο εντυπωσιακά . Επίσης η οπτική παρατήρηση σου προσφέρει την αίσθηση της ακτινοβολίας των αντικειμένων πράγμα που το παραπάνω βίντεο δεν μπορεί να αποτυπώσει . Το καλύτερο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να πάει στις εκδηλώσεις που κάνουν οι διάφοροι σύλλογοι και να παρακολουθήσει μερικά αντικείμενα .

Ναι έχεις δίκιο ότι αδικεί την οπτική παρατήρηση,τα βλέπουμε πολύ καλύτερα,απλά είναι το μοναδικό βίντεο που φέρνει πιο κοντά στην  πραγματικότητα και γι αυτό το έβαλα.Έτσι για να πάρουν μία ιδέα οι αρχάριοι μέχρι να τους δοθεί η ευκαιρία να πάνε σε κάποια εκδήλωση.Σε σκοτεινό ουρανό ακόμη και με μικρότερο τηλεσκόπιο φαίνονται πολύ καλύτερα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης