Jump to content

Live view σε laptop από dslr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά,

Έχω ένα sw db 10'' και μια dslr nikon D3500. Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να έχω live view στο λάπτοπ μου και να βλέπω στο λάπτοπ ό,τι βλέπει η κάμερά μου κουμπωμένη στο τηλεσκόπιο?

Έχω Mac κι όχι windows.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, να έχετε όλοι μια υπέροχη και δημιουργική χρόνια με καθαρούς ουρανούς!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 Καλημέρα, χρονια πολλα!

Χρειάζεσαι εξαρτημα hdmi-in σαν το παρακατω:

https://gr-m.banggood.com/4K-1080P-HD-HDMI-to-USB-2_0-with-Cable-Portable-HDMI-Video-Recording-Capture-Card-Game-Live-Broadcast-Camera-Video-Capture-Box-p-1794329.html

(Δες αν υποστηριζει mac)

Επισης ενα καλωδιο mini hdmi male to hdmi male.

Mini hdmi δεχεται η μηχανη. Κανονικο hdmi συνηθως παίρνουν οι συσκευές hdmi-in.

 

Το επεξεργάστηκε ο thanasisZ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διορθωσα πιο Καλημέρα, χρονια πολλα!

Χρειάζεσαι εξαρτημα hdmi-in σαν το παρακατω:

https://gr-m.banggood.com/4K-1080P-HD-HDMI-to-USB-2_0-with-Cable-Portable-HDMI-Video-Recording-Capture-Card-Game-Live-Broadcast-Camera-Video-Capture-Box-p-1794329.html

(Δες αν υποστηριζει mac)

Επισης ενα καλωδιο micro hdmi male to hdmi male.

Micro hdmi δεχεται η μηχανη. Κανονικο hdmi συνηθως παίρνουν οι συσκευές hdmi-in.

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Live view μπορείς να έχεις και με το micro usb που έχει πάνω η κάμερα. Εγώ έτσι την είχα 

 

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλεια, σας ευχαριστώ πολύ! Έχω και hdmi και micro usb οπότε είμαι μια χαρά!

Arsentsol μιας και το έχεις κάνει, χρησιμοποιείς κάποια συγκεκριμένη εφαρμογή στο λάπτοπ για να βάλεις το live view? Που πρέπει να μπω?

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ χρησημοποιό το DigiCamControll απλά δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο για mac.

 

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς δεν είναι για Mac.

Υπάρχει κάποιος που να ξέρει κάποια εφαρμογή να κάνει για Mac ή με ποια ορολογία μπορώ να την γκουγκλάρω?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

10 hours ago, PhilipposK said:

Υπάρχει κάποιος που να ξέρει κάποια εφαρμογή να κάνει για Mac ή με ποια ορολογία μπορώ να την γκουγκλάρω?

Αυτή η λειτουργία γενικά περιγράφεται ως tethering, και αν αναζητήσεις εφαρμογές με αυτό τον όρο θα βρεις αποτελέσματα.

Με την D3500 μπορείς να κάνεις liveview του video μέσω του USB, αλλά δεν μπορείς να κάνεις προγραμματισμένες φωτογραφικές λήψεις σε bulb mode. Οπότε εάν ενδιαφέρεσαι για λήψη αστροφωτογραφιών θα χρειαστείς ένα ιντερβαλόμετρο. Γενικά πάντως το liveview video με DSLR σε τηλεσκόπιο δεν δίνει ιδιαίτερα καλή ποιότητα εικόνας, γιατί λόγω του σκοτεινού πεδίου η DSLR ανεβάζει πολύ το ISO και δημιουργείται αρκετός ψηφιακός θόρυβος. Είναι χρήσιμο π.χ. για να εστιάσεις με μια μάσκα Bahtinov πριν αρχίσεις τις λήψεις σου.

Καλή χρονιά και καλή επιτυχία στις δοκιμές σου!!!

 

Φιλικά

Αντώνης

Screenshot 2022-01-01 at 08.05.03.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλιππε, όταν δοκιμάσεις τα παραπάνω, πες μας τα αποτελέσματα αν μπορείς.

Τι ακριβώς προσπαθείς να κάνεις; Είχα ψαχτεί λίγο με τα παρακάτω (με περιορισμένη επιτυχία)...

-Προγραμματισμένες λήψεις (...πονεμένη ιστοριά το ιντερβαλόμετρο για τη D3500... εγώ βρήκα τελικά λύση με εφαρμογή android στο κινητό.)

-Παρουσίαση σε κόσμο γύρω από το τηλεσκόπιο (προτίμησα HDMI σε οθόνη τηλεόρασης)

-Αναμετάδοση/Streaming video από το λάπτοπ (αυτή η ιδέα δεν προχώρησε ακόμη...)

...Οπότε αν κάνεις κάτι σχετικό, θα βοηθήσει να το μοιραστείς.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 1/1/2022 at 11:39 ΜΜ, thanasisZ said:

Φίλιππε, όταν δοκιμάσεις τα παραπάνω, πες μας τα αποτελέσματα αν μπορείς.

Τι ακριβώς προσπαθείς να κάνεις; Είχα ψαχτεί λίγο με τα παρακάτω (με περιορισμένη επιτυχία)...

-Προγραμματισμένες λήψεις (...πονεμένη ιστοριά το ιντερβαλόμετρο για τη D3500... εγώ βρήκα τελικά λύση με εφαρμογή android στο κινητό.)

-Παρουσίαση σε κόσμο γύρω από το τηλεσκόπιο (προτίμησα HDMI σε οθόνη τηλεόρασης)

-Αναμετάδοση/Streaming video από το λάπτοπ (αυτή η ιδέα δεν προχώρησε ακόμη...)

...Οπότε αν κάνεις κάτι σχετικό, θα βοηθήσει να το μοιραστείς.

Εννοείται ό,τι δοκιμάσω θα σας ενημερώσω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης