Jump to content

Φωτογράφιση Dslr D3500


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!

Έχω μια DSLR d3500 και ένα τηλεσκόπιο sw db 10  και θέλω τώρα να ξεκινήσω να φωτογραφίσω τις φάσεις της σελήνης και την πανσέληνο όπως και να επιχειρήσω να φωτογραφίσω πλανήτες.

Διαθέτω t ring, nosepiece και ενα Barlow x3. Απο όσα γνωρίζω νομιζω πως με την dslr αυτή μπορώ να κάνω σωστό focus μόνο με τον Barlow. Αν γνωρίζει κάποιος ας με επιβεβαιώσει. Τέλος, με αυτά που διαθέτω είναι ικανοποιητικά για να βγάλω φωτογραφίες σελήνης και πλανήτες, χρειάζομαι κάτι άλλο? Κάποιο "τρικ" για καλή λεπτομέρια?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα.Εσυ είσαι οι μόνος που μπορεί να μας πει αν τελικά μπόρεσες να εστιάσεις με την κάμερα μόνο η με τον barlow. Πρέπει να δοκιμάσεις.Την σελήνη μπορείς να την φωτογραφίσεις. Παίξε με χαμηλό iso και διαφορετικούς χρόνους έκθεσης μέχρι να πετύχεις την βέλτιστη ρύθμιση. Μπορείς και να στακαρεις περισσότερες φωτογραφίες με κάποιο πρόγραμμα όπως το registax για καλύτερα αποτελέσματα. Τώρα στους πλανήτες σίγουρα θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τον barlow αλλά με την διαφορά ότι θα πρέπει να πάρεις video και όχι μια φωτογραφία. (Όχι πως δεν μπορείς..). Ψάξε και διάβασε για την τεχνική lucky imaging. Καθαρούς ουρανούς!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε ξέρω αν μόνο με barlow θα μπορείς να βγάλεις πλανήτες είναι η αληθεια. Μπες στο astronomy tools στο ίντερνετ. Πάτα imaging mode. Και βάλε τον εξοπλισμό σου. Θα σου δείξει τι θα βλέπει η κάμερα μέσω του τηλεσκοπίου σου. 

Σελήνη λογικά θα μπορείς να βγάλεις. Και πραγματικά κάθε φάση της είναι πολύ όμορφη! 

Δες μήπως δεν θες barlow για να εστιάσεις. Και ενημέρωσε μας για να δούμε αν μπορούμε να βοηθήσουμε κάπως αλλιως. 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου έχω ΑΚΡΙΒΩΣ τον ίδιο εξοπλισμό! Απλώς η μηχανή θα είναι στα χέρια μου την άλλη εβδομάδα καθώς την έχω δανείσει σε ένα φίλο. Θα αποπειραθώ κι εγώ την πρώτη μου αστροφωτογράφηση.

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επέστρεψα μόλις από πολλές λήψεις της σελήνης, επιβεβαιώνω ότι με d3500 σε db św 10'' δεν μπορεί να γίνει focus χωρίς τον Barlow. Διαθέτω εναν χ3 και δεν έχω όλη την σελήνη στο κάδρο μου. Με έναν χ2 θα είμαι οκ? θα έχω όλη την σελήνη στο κάδρο? Αν γνωρίζει καποιος αν θα ειμαι οκ κι αν εχει να προτεινει καποιον χ2. Ευχαριστω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπες εδώ και δοκίμασε με τον εξοπλισμό σου να δεις τι πεδίο σου δίνει. Σαν κάμερα επέλεξα την Nikon D3300 μιας και δεν έχει την D3500 αλλά έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά (resolution & pixel size -pitch σε μm): https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

Με ένα barlow x2 δεν θα μπορείς να έχεις όλη την σελήνη στο κάδρο. Μπορείς να αγοράσεις ένα extension tube που μπαίνει ανάμεσα από t-ring & nosepiece έτσι ώστε να κερδίσεις την απόσταση που χρειάζεται άμα δεν πιάνεις εστίαση "προς τα έξω" (όσο απομακρίνεσαι από τον εστιαστή) ή να το χρησιμοποιήσεις σαν προσοφθάλμιο 2 ιντσών, δηλαδή να βγάλεις το nosepiece, έτσι ώστε να μπορεί να μπει πιο μέσα στην εστιαστή και πιθανώς να πιάσεις εστίαση. Για το extension tube: https://www.amazon.com/SVBONY-Extension-Compatible-Photography-Telescope/dp/B0114CGRP4

 

Όσον αφορά την φωτογράφιση πλανητών, μπορείς με τον barlow x3 να τραβήξεις καλές φωτογραφίες του Δία και του Κρόνου, ανάλογα και την ποιότητα του barlow χρησιμοποιώντας βίντεο, κάνοντας δηλαδή βιντεοαστρονομία. Μετά με την χρήση προγραμμάτων, δωρεάν και έυκολα στην εκμάθηση (PIPP,Autostakkert3,Registax 6), κάνεις τα βίντεο φωτογραφίες, στακάροντας τα καλύτερα καρέ κλπ.

Screenshot 2022-01-09 at 19-06-18 astronomy tools.png

  • Ευχαριστώ 1

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

55 minutes ago, Greekdestiny said:

Μπες εδώ και δοκίμασε με τον εξοπλισμό σου να δεις τι πεδίο σου δίνει. Σαν κάμερα επέλεξα την Nikon D3300 μιας και δεν έχει την D3500 αλλά έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά (resolution & pixel size -pitch σε μm): https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

Με ένα barlow x2 δεν θα μπορείς να έχεις όλη την σελήνη στο κάδρο. Μπορείς να αγοράσεις ένα extension tube που μπαίνει ανάμεσα από t-ring & nosepiece έτσι ώστε να κερδίσεις την απόσταση που χρειάζεται άμα δεν πιάνεις εστίαση "προς τα έξω" (όσο απομακρίνεσαι από τον εστιαστή) ή να το χρησιμοποιήσεις σαν προσοφθάλμιο 2 ιντσών, δηλαδή να βγάλεις το nosepiece, έτσι ώστε να μπορεί να μπει πιο μέσα στην εστιαστή και πιθανώς να πιάσεις εστίαση. Για το extension tube: https://www.amazon.com/SVBONY-Extension-Compatible-Photography-Telescope/dp/B0114CGRP4

 

Όσον αφορά την φωτογράφιση πλανητών, μπορείς με τον barlow x3 να τραβήξεις καλές φωτογραφίες του Δία και του Κρόνου, ανάλογα και την ποιότητα του barlow χρησιμοποιώντας βίντεο, κάνοντας δηλαδή βιντεοαστρονομία. Μετά με την χρήση προγραμμάτων, δωρεάν και έυκολα στην εκμάθηση (PIPP,Autostakkert3,Registax 6), κάνεις τα βίντεο φωτογραφίες, στακάροντας τα καλύτερα καρέ κλπ.

Screenshot 2022-01-09 at 19-06-18 astronomy tools.png

Ευχαριστώ πολυ για την προσφορά. Νομίζω πως το θέμα είναι ότι θέλω φοκους μπαίνοντας πιο μέσα. (Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια) αλλά νομίζω ότι όταν προσπαθώ να κάνω το φοκους νομίζω πως πρέπει να μπει πιο μέσα η κάμερα για να πιάσω το φοκους που θέλω. Μια ερώτηση σχετικά με το βίντεο στην κάμερα. Προσπάθησα να βγάλω βίντεο την σεληνη το απόγευμα και στο live view στο βίντεο ήταν πολύ σκοτεινή η οθόνη. Γιατί; Μήπως βράδυ θα είμαι οκ αν βλέπω κάτι στο σκοτάδι;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, PhilipposK said:

Ευχαριστώ πολυ για την προσφορά. Νομίζω πως το θέμα είναι ότι θέλω φοκους μπαίνοντας πιο μέσα. (Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια) αλλά νομίζω ότι όταν προσπαθώ να κάνω το φοκους νομίζω πως πρέπει να μπει πιο μέσα η κάμερα για να πιάσω το φοκους που θέλω. Μια ερώτηση σχετικά με το βίντεο στην κάμερα. Προσπάθησα να βγάλω βίντεο την σεληνη το απόγευμα και στο live view στο βίντεο ήταν πολύ σκοτεινή η οθόνη. Γιατί; Μήπως βράδυ θα είμαι οκ αν βλέπω κάτι στο σκοτάδι;

Μήπως είχες μειώσει - άθελα σου, αρκετά το χρόνο έκθεσης και το iso; Όταν τραβάς βίντεο μπορείς να αλλάξεις το χρόνο έκθεσης καθενός frame (κάπου θα δεις να γράφει 1/4000,1/8,1/2 κλπ - αυτά είναι δευτερόλεπτα),το ISO (από 100 μέχρι 6400 και παραπάνω ανάλογα πόσο φτάνει η κάμερα),τα fps - frames per second και την ανάλυση. Πειραματίσου με τις επιλογές και σιγουρέψου ότι είσαι στο πεδίο και δεν έχει μετακινηθεί γιατί με τον barlow x3 η μεγέθυνση είναι αρκετά μεγάλη και σε χειροκίνητα dobsonian μπορεί να μετακινηθεί το πεδίο με ένα ασυναίσθητο κούνημα του τηλεσκοπίου.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

12 minutes ago, Greekdestiny said:

Μήπως είχες μειώσει - άθελα σου, αρκετά το χρόνο έκθεσης και το iso; Όταν τραβάς βίντεο μπορείς να αλλάξεις το χρόνο έκθεσης καθενός frame (κάπου θα δεις να γράφει 1/4000,1/8,1/2 κλπ - αυτά είναι δευτερόλεπτα),το ISO (από 100 μέχρι 6400 και παραπάνω ανάλογα πόσο φτάνει η κάμερα),τα fps - frames per second και την ανάλυση. Πειραματίσου με τις επιλογές και σιγουρέψου ότι είσαι στο πεδίο και δεν έχει μετακινηθεί γιατί με τον barlow x3 η μεγέθυνση είναι αρκετά μεγάλη και σε χειροκίνητα dobsonian μπορεί να μετακινηθεί το πεδίο με ένα ασυναίσθητο κούνημα του τηλεσκοπίου.

Ναι τα γνωρίζω όλα αυτά, θα τα ξανατσεκάρω όλα και θα δω τι μπορεί να φταίει.

Ευχαριστώ και πάλι!

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι Nikon είναι λίγο δυστροπες στο liveview. Κατεβαίνει μέχρι 1/30 ή 1/24 που είναι το framerate και δεν κάνουν exposure compensation όπως οι canon. Για να δεις κάτι κ να εστιάσεις με το liveview, ανέβασε τέρμα το iso και εστίασε σε φωτεινό αστέρι η πολύ μακρινό φως.

Για πλανητική τραβά βίντεο με το πιο γρήγορο frame rate κι ας είναι σε μικρότερη ανάλυση.

Με το νευτώνεια το θέμα είναι το in focus, θέλεις κ άλλη διαδρομή προς τα μέσα. Για πλανητική, θα βάλεις Barlow που τον θες έτσι κ αλλιώς για σωστo image scale γιατί βγάζει το image plane πιο εξω. Για deep sky θέλει πατέντα να φέρεις πιο μπροστά όλο το πρωτεύον.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βγήκα γρήγορα έξω, έβαλα την κάμερα στο τηλεσκόπιο και την έβαλα σε λειτουργία βίντεο. Όλα καλά, φαίνεται στο live view όπως πρέπει και το βίντεο τραβιέται κανονικά, είχα σημαδέψει ένα τυχαίο αστέρι κι όπως το έβλεπα έτσι τραβιόταν και στο βίντεο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τις απογευματινές ωρες όταν έβαζα βίντεο στο live view μου εδριχνε το θέμα τελείως σκοτεινό με αποτέλεσμα να μην ξέρω τι τραβάω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικά με το focus που ΔΕΝ γινεται στο τηλεσκοπιο αυτο με την καμερα μου χωρις τον Barlow, εψαξα λιγακι και βρηκα οτι μπορει να διορθωθει αυτο εαν μετακινησω πιο μπροστα το κυρίως κατοπτρο του τηλεσκοπιου. Θα μπορουσε αυτο να βοηθησει? Αξιζει να το πειραξω για να κανω focus με την καμερα μονο και μονο για να εχω την σεληνη σε ολοκληρο καδρο? Θα με επηρεασει καπου αλλου στην παρατηρηση? 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να προσθέσω, σε ένα ξένο forum ένας μου πρότεινε ότι μπορεί να διορθωθεί επίσης με έναν low profile Εστιαστη. Γνωρίζει κάποιος κάτι; Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το πρήξιμο 

Το επεξεργάστηκε ο PhilipposK
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί δεν κάνεις απλά ένα μωσαϊκό με 2-4 φωτογραφίες. Εγώ χρησιμοποίησα το gimp που είναι δωρεάν.

Η αλλαγή του εστιαστη θέλει προσοχή και είναι και ακριβούτσικος και η μεταφορά του πρωτεύοντος κατά μπροστά εμένα με τρομάζει.

Τσέκαρε αν μπορείς να μειώσεις την απόσταση του οπτικού στοιχείου του Barlow. Όσο πιο κοντά είναι στον αισθητήρα τόσο μειώνεται και η δύναμη του. Ίσως είναι αρκετό για να φτάσεις σε σημείο εστίασης με μικρή μεγέθυνση.

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης