Jump to content

Αρχάριο set up αστροφωτογραφίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. EQM-35 PRO SynScan GoTo mount και SKYWATCHER EVOSTAR 72ED DS PRO σαν αρχικό set up αστροφωτογραφίας όσον αφορά ηλιακό σύστημα και dso(κυρίως) είναι οκ? Ξεκινάω μια έρευνα αγοράς και επειδή είμαι σε αρχάριο επίπεδο θα ήθελα μερικές προτάσεις. Επίσης μιλώντας για dso θέλω ο οπτικός μου σωλήνας να μην έχει μεγάλο focal length σωστα? Όσον αφορά το f/ (εστιακό λόγο) τι θα πρέπει να κοιτάξω?

Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

Είναι τόσα, μα τόσα πολλά που πρέπει να συμπεριλάβεις υπόψιν σου - που κανείς μας δεν το κάνει στην αρχή - που δεν ξέρω από που να το πιάσεις.. :-)

Θα πρότεινα να δώσεις 2-3 πληροφορίες για να αρχίζει κάπως να παίρνει μια κατεύθυνση: Από που θα φωτογραφίζεις; Έχεις άλλο εξοπλισμό (κάμερα πχ); Για DSO έχεις κάτι πιο συγκεριμένα; Τι θέλω να πω, DSO πχ τραβάς Milky Way και με 50mm φακό, τον γαλαξία της Ανδρομέδας ή πχ το North America Nebula και με 135mm φακό, αλλά ακόμα και στα 420mm που γράφεις πιο πάνω το Dumbell πχ εξακολουθεί να είναι μικρό. Και πάει λέγοντας...

Επιπλέον θα μπορούσες να μπεις εδώ στην καρτέλα Imaging Mode και να βάλεις δοκιμαστικά κάποιο εξοπλισμό για να δεις σε εικόνα το πως θα το βλέπεις, πως θα είναι το κάδρο σου δηλαδή για να σε βοηθήσει στις σκέψεις σου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

9 hours ago, Euripides said:

Καλησπέρα,

Είναι τόσα, μα τόσα πολλά που πρέπει να συμπεριλάβεις υπόψιν σου - που κανείς μας δεν το κάνει στην αρχή - που δεν ξέρω από που να το πιάσεις.. :-)

Θα πρότεινα να δώσεις 2-3 πληροφορίες για να αρχίζει κάπως να παίρνει μια κατεύθυνση: Από που θα φωτογραφίζεις; Έχεις άλλο εξοπλισμό (κάμερα πχ); Για DSO έχεις κάτι πιο συγκεριμένα; Τι θέλω να πω, DSO πχ τραβάς Milky Way και με 50mm φακό, τον γαλαξία της Ανδρομέδας ή πχ το North America Nebula και με 135mm φακό, αλλά ακόμα και στα 420mm που γράφεις πιο πάνω το Dumbell πχ εξακολουθεί να είναι μικρό. Και πάει λέγοντας...

Επιπλέον θα μπορούσες να μπεις εδώ στην καρτέλα Imaging Mode και να βάλεις δοκιμαστικά κάποιο εξοπλισμό για να δεις σε εικόνα το πως θα το βλέπεις, πως θα είναι το κάδρο σου δηλαδή για να σε βοηθήσει στις σκέψεις σου.

Καλημέρα, μετά από αρκετό ψάξιμο αυτό κατάλαβα κι εγώ, ότι είναι πολλά μα πάρα πολλά που στην αρχή ίσως και λόγω ενθουσιασμού δεν τα είχα σκεφτεί. Ας αφοσιωθώ στην παρατήρηση για την ώρα και στην μελέτη πάνω στην αστροφωτογραφία και καλά να είμαστε θα έρθει στο μέλλον, είμαι και της άποψης του αν γίνει κάτι να γίνει σωστά. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση πάντως! Έχεις κατα νου κάποιο βιβλίο, άρθρο, οτιδήποτε που θα μπορέσω να διαβάσω σχετικά με την αστροφωτογραφία? Τι τηλεσκόπιο χρειάζεται? γιατί αυτά τα mm κι όχι αυτά? 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς όχι δεν έχω κάτι.

Εγώ έβαζα ένα στόχο και άρχιζα να ψάχνω πως θα το καταφέρω, forums, YouTube, google κτλ. Από την άλλη δεν ξέρω εάν και εφόσον υπάρχει κάτι τέτοιο που να απαντάει σε τέτοια ερωτήματα, δηλαδή , "τι τηλεσκόπιο χρειάζεται" καθώς είναι τόσο πολύπλοκο το ζήτημα όπως προείπα που δεν έχει αρχή και τέλος.

Αρχικά δεν χρειάζεσαι ντε και καλά τηλεσκόπιο, μπορείς να τραβήξεις DSO με μια φωτογραφική μηχανή, με ένα φακό και ένα απλό τρίποδο.

Παράδειγμα 1

Παράδειγμα 2

Το ζήτημα είναι, ο καθένας μας τι είδους ιστορία θέλει να πει με την φωτογραφία του, πόσο χρόνο και διάθεση διαθέτει και φυσικά πόσο χρήμα :-)

 

Γι αυτό θεωρώ πως είναι ευκολότερα να το πάρεις και λίγο ανάποδα, να δεις στόχους και να ψάχνεις πως το κατάφεραν. Και φυσικά διάβασμα από εδώ και από εκεί.

 

- Τι είδους ιστορία:

Ο γαλαξίας της Ανδρομέδα με φακό 135mm (ιδιαίτερα διαδεδομένος στο χώρο)

astronomy_tools_fov.thumb.png.9391db0bb4d2bf80b195664b170dcace.png

 

Ο ίδιος στόχος με ένα τηλεσκόπιο 500mm

astronomy_tools_fov-2.thumb.png.b9b91ee6ab727c41262375e0a7cd51c6.png

 

Στο ίδιο σενάριο στα 135mm

135.thumb.jpg.bede9141af2c88643baa4eda1309431a.jpg

 

Στα 500mm

500mm.thumb.jpg.c773d6381d9a4cf7ef4ae8dc720674c5.jpg

 

Στα 900mm

900mm.thumb.jpg.9bd7c11b14150090e96de02f77054002.jpg

 

 

Όπως βλέπεις ο στόχος που θέλουμε "αλλάζει" πολύ ανάλογα τον εξοπλισμό που χρησιμοποιούμε.

Πολύ μα πολύ γενικά:

Γαλαξίες = Θέλουμε πολλά mm εκτός ελαχίστων περιπτώσεων.

Νεφελώματα = Ανάλογα το μέγεθος τους και ανάλογα το τι θέλουμε να δείξουμε, προσαρμόζουμε τα mm. Παράδειγμα στο NGC7000 που βλέπεις επάνω, με τον 135mm φακό το έβγαλα όλο. Εάν όμως ήθελα να χρησιμοποιώ ένα τηλεσκόπιο όπως του τελευταίου (900mm) σκέψου πόσα κάδρα θα έπρεπε να ενώσω για να απεικονίσω την ίδια περιοχή. Στο 135mm έχω μεγάλο πεδίο, αλλά φυσικά όχι λεπτομέρεια. Στο 900mm έχω μικρό πεδίο, αλλά έχω λεπτομέρεια και πάει λέγοντας...

 

- Χρόνος και διάθεση

Σε ενδιαφέρει και μπορείς να βγάζεις και κάθε μέρα, καιρού επιτρέποντος;

Θα στήνεις και θα ξεστήνεις εξοπλισμό; (Βάρος, παροχή ρεύματος, wifi, αυλή - ταράτσα - οικοδομή κτλ)

Θέλεις να κάνεις χιλιόμετρα για να βρεις σκοτεινό ουρανό για καλύτερη απόδοση;

 

- Χρήμα

Εδώ το ζήτημα δεν έχει πάτο... :-)

 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

43 minutes ago, Euripides said:

Δυστυχώς όχι δεν έχω κάτι.

Εγώ έβαζα ένα στόχο και άρχιζα να ψάχνω πως θα το καταφέρω, forums, YouTube, google κτλ. Από την άλλη δεν ξέρω εάν και εφόσον υπάρχει κάτι τέτοιο που να απαντάει σε τέτοια ερωτήματα, δηλαδή , "τι τηλεσκόπιο χρειάζεται" καθώς είναι τόσο πολύπλοκο το ζήτημα όπως προείπα που δεν έχει αρχή και τέλος.

Αρχικά δεν χρειάζεσαι ντε και καλά τηλεσκόπιο, μπορείς να τραβήξεις DSO με μια φωτογραφική μηχανή, με ένα φακό και ένα απλό τρίποδο.

Παράδειγμα 1

Παράδειγμα 2

Το ζήτημα είναι, ο καθένας μας τι είδους ιστορία θέλει να πει με την φωτογραφία του, πόσο χρόνο και διάθεση διαθέτει και φυσικά πόσο χρήμα :-)

 

Γι αυτό θεωρώ πως είναι ευκολότερα να το πάρεις και λίγο ανάποδα, να δεις στόχους και να ψάχνεις πως το κατάφεραν. Και φυσικά διάβασμα από εδώ και από εκεί.

 

- Τι είδους ιστορία:

Ο γαλαξίας της Ανδρομέδα με φακό 135mm (ιδιαίτερα διαδεδομένος στο χώρο)

astronomy_tools_fov.thumb.png.9391db0bb4d2bf80b195664b170dcace.png

 

Ο ίδιος στόχος με ένα τηλεσκόπιο 500mm

astronomy_tools_fov-2.thumb.png.b9b91ee6ab727c41262375e0a7cd51c6.png

 

Στο ίδιο σενάριο στα 135mm

135.thumb.jpg.bede9141af2c88643baa4eda1309431a.jpg

 

Στα 500mm

500mm.thumb.jpg.c773d6381d9a4cf7ef4ae8dc720674c5.jpg

 

Στα 900mm

900mm.thumb.jpg.9bd7c11b14150090e96de02f77054002.jpg

 

 

Όπως βλέπεις ο στόχος που θέλουμε "αλλάζει" πολύ ανάλογα τον εξοπλισμό που χρησιμοποιούμε.

Πολύ μα πολύ γενικά:

Γαλαξίες = Θέλουμε πολλά mm εκτός ελαχίστων περιπτώσεων.

Νεφελώματα = Ανάλογα το μέγεθος τους και ανάλογα το τι θέλουμε να δείξουμε, προσαρμόζουμε τα mm. Παράδειγμα στο NGC7000 που βλέπεις επάνω, με τον 135mm φακό το έβγαλα όλο. Εάν όμως ήθελα να χρησιμοποιώ ένα τηλεσκόπιο όπως του τελευταίου (900mm) σκέψου πόσα κάδρα θα έπρεπε να ενώσω για να απεικονίσω την ίδια περιοχή. Στο 135mm έχω μεγάλο πεδίο, αλλά φυσικά όχι λεπτομέρεια. Στο 900mm έχω μικρό πεδίο, αλλά έχω λεπτομέρεια και πάει λέγοντας...

 

- Χρόνος και διάθεση

Σε ενδιαφέρει και μπορείς να βγάζεις και κάθε μέρα, καιρού επιτρέποντος;

Θα στήνεις και θα ξεστήνεις εξοπλισμό; (Βάρος, παροχή ρεύματος, wifi, αυλή - ταράτσα - οικοδομή κτλ)

Θέλεις να κάνεις χιλιόμετρα για να βρεις σκοτεινό ουρανό για καλύτερη απόδοση;

 

- Χρήμα

Εδώ το ζήτημα δεν έχει πάτο... :-)

 

Χαοτικό η αλήθεια είναι, αλλά εντάξει διάθεση έχω οπότε μελέτη και πάλι μελέτη.

Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις απαντήσεις!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης