Jump to content

IDAS NBZ


qforce

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτη δοκιμή με το IDAS NBZ που υπόσχεται ότι λειτουργεί πολύ καλά σε γρήγορα τηλεσκόπια σε αντίθεση με το L-extreme που φαίνεται να έχει προβλήματα.

Η εικόνα είναι 120" με Samyang 135 σε f/2 ,QHY268C και το IDAS NBZ ,σήμερα με φουλ φεγγάρι. Νομίζω ότι τα πάει πολύ καλά τόσο στο Ha όσο και στο OIII

Οι εικόνες είναι ακριβώς όπως κατέβηκαν με ένα debayer και ABE μόνο.

image.thumb.png.bdd373e0304684a6d432120c640dc1d3.pngimage.thumb.png.3102c09105ac43d90502a169912c3019.png

 

Το επεξεργάστηκε ο qforce
  • Μου αρέσει 2
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης υποστηρίζει ότι είναι halos free κάτι που δεν ισχύει με το L-extreme που και εδώ έχει σημαντικό πρόβλημα.

Ίδιες ρυθμίσεις με πριν φαίνεται να είναι και εδώ όπως ακριβώς υπόσχεται

image.thumb.png.320d4cf968b18be388b2302e0a5af230.png

  • Μου αρέσει 1
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως φαινεται να δουλεύει πολύ καλά! Κι εγώ το θέλω για το f4 νετωνειο μου. Είμαι στο τσακ να το πάρω αλλά το f4 είναι στα όρια του ευρους λειτουργίας του φίλτρου και με βάζει σε σκέψεις αν θα δουλεύει όσο καλά δουλεύει σε f2. Πάντως αν έχεις κάποιο φακό f4 θα χαιρομουν πολύ αν ανεβαζες μια δοκιμαστική φωτο..

To L-extreme κάνει καλή δουλειά στο f6 διοπτρικό μου αλλά ισχύει ότι σχηματιζει έντονη άλω γύρω από φωτεινά άστρα. 

Το επεξεργάστηκε ο coreos
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4 hours ago, coreos said:

Όντως φαινεται να δουλεύει πολύ καλά! Κι εγώ το θέλω για το f4 νετωνειο μου. Είμαι στο τσακ να το πάρω αλλά το f4 είναι στα όρια του ευρους λειτουργίας του φίλτρου και με βάζει σε σκέψεις αν θα δουλεύει όσο καλά δουλεύει σε f2. Πάντως αν έχεις κάποιο φακό f4 θα χαιρομουν πολύ αν ανεβαζες μια δοκιμαστική φωτο..

To L-extreme κάνει καλή δουλειά στο f6 διοπτρικό μου αλλά ισχύει ότι σχηματιζει έντονη άλω γύρω από φωτεινά άστρα. 

Εγώ το δούλευα σε F4, θέλεις να σου ανεβάσω κάποιο raw Fit;

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 hours ago, Euripides said:

Εγώ το δούλευα σε F4, θέλεις να σου ανεβάσω κάποιο raw Fit;

Αν έχεις κάποιο raw fit με το IDAS ΝΒΖ σε f4 θα χαρώ να το δω..

Επίσης, θα χαρώ να ακούσω τις εντυπώσεις σου από τον συνδυασμό αυτον ειδικά μέσα απο την πολη ή το προάστιο κλπ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

Πολύ ευχαρίστως, θα ανεβάσω link το βράδυ, καθώς δεν έχω το δίσκο μαζί μου με τα RAW.

Το χρησιμοποίησα από Θεσσαλονίκη (Χαριλάου) όποτε παίζουμε στα καθαρά B8 και χαϊδεύουμε θα έλεγα το B9, με τον Samyang 135. 
 

Με τα πολλά και τα λίγα κατέληξα να τον βάλω σε f4 με λήψεις του 1’. (Το smart histogram του sharpcap μου πρότεινε λήψεις των 30’’ αν θυμάμαι καλά). Χαμηλότερο f είναι απλά καταστροφικό για τα άστρα και ασύμφορο από άποψη χώρου καθώς μαζεύεις μερικές χιλιάδες raw. Προσωπικά στοχεύω πλέον τουλάχιστον σε 30 ώρες για το στόχο.
 

Το φίλτρο έδειξε από την 1η στιγμή ότι πραγματικά κάνει αυτό που λέει : μαζεύει φουλ πληροφορία σε χαμηλό f και χωρίς halo. 


Το έδωσα μόνο και μόνο επειδή δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω στο έπακρο. Δεν θα βγω έξω βουνό για να τραβήξω και εάν βγω θα είναι 1 φορά το χρόνο.

Προσωπική μου άποψη, ναι σε όποιον έχει f2 φακό και ουρανό μμμ να πω βαριά μέχρι 6-7. Εάν θες να είσαι με f4+ θα πήγαινα σε άλλο, καθώς εγώ εκει βλέπω το όριο του και να αρχίζει να φθίνει. Γι αυτό πέρασα στο Antlia 5nm για να το χρησιμοποιώ στο έπακρο. (Ελπίζω το βράδυ σήμερα να καταφέρω να τραβήξω κάποια raw με αυτό εάν καθαρίσει ο ουρανός…)

Εάν θέλεις στο astrobin μου θα δεις τελικό αποτέλεσμα με τον παραπάνω συνδυασμό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 Βασικά καταλήγουμε πάλι στο τι εξοπλισμό έχεις και από που τραβάς. Τo IDAS είναι στα 12nm, το L-extreme στα 7nm και το Antlia στα 5nm. Το IDAS έπρεπε να είναι πιο φαρδύ ώστε να μπορεί να καλύπτει την μετατόπιση του φάσματος και να έχει πιο κάθετα πλαϊνά στην καμπύλη ώστε να μην δημιουργεί halos. Για Bortle 5 που είμαι εγώ και για f/2 είναι η καλύτερη επιλογή. Να ξεκαθαρίσω ότι το χρησιμοποιώ στο travel setup μου, που χρησιμοποιεί OSC κάμερα για λιγότερα παρελκόμενα, ώστε να μπορώ να το χρησιμοποιώ και από Αρτέμιδα, ενώ σε σκοτεινό ουρανό με ενδιαφέρουν μόνο broadband στόχοι. Αν θα ήθελα να τραβάω από bortle 8 τότε θα πήγαινα και εγώ σε ένα πιο "κλειστό" φίλτρο όπως τα άλλα δύο και θα το συνδύαζα με ένα πιο αργό τηλεσκόπιο. Για αυτό και το σταθερό μου setup είναι με Redact f4.9/183MM και baader 3.5nm φίλτρα. Το πρόβλημα είναι αυτό ακριβώς που λέει ο Ευρυπίδης ,δηλαδή με f/2 και QHY268C που τα αρχεία είναι 51Mb η διαχείριση των δεδομένων γίνεται πάρα πολύ κουραστική (4 ώρες στόχος με λήψεις 30" => 480 αρχεία =>24Gb χωρίς τα calibration files που μόλις βάλει το χέρι του πάνω το Pi  θέλουμε έναν μικρό σκληρό και πολύ χρόνο για μία και μόνο εικόνα) .Θα πάρω μετρήσεις μόλις φύγει και η σελήνη για να δούμε τι optimal exposure μου δίνει στο f/2, πάντως τα 120" που μου έδωσε με φεγγάρι είναι υποσχόμενα.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ είναι, 2 raw:

Samyang 135mm σε f4 - Omegon 533C - 60sec - Bortle 8-9

https://www.icloud.com/iclouddrive/046lWYT4UguOB93iXRochOXRg#Bubble_Light_IDAS_60_secs_2021-10-22T20-38-52_010

https://www.icloud.com/iclouddrive/01aR9PeM41tYNxzuW3P-keSIw#Flaming_Light_IDAS_60_secs_2022-01-02T18-42-58_010

 

 

Το επεξεργάστηκε ο Euripides
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης