Jump to content

Δημοσίευση σχετικά με το φαινόμενο της Νεφικής Ασυνέχειας στην Αφροδίτη...με Ελληνικό άρωμα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάστηκαν περισσότερο από δύο χρόνια πολύ εντατικής εργασίας στο πρόσφατα ανακαλυφθέν φαινόμενο της vεφικής ασυνέχειας (Cloud Discontinuity) στην ατμόσφαιρα της Αφροδίτης. 
Για να φτάσουμε στη δημοσίευση χρειάστηκε πολύ παρατήρηση,μελέτη, επικοινωνία με την επιστημονική και ερασιτεχνική κοινότητα, ανάλυση και μετρήσεις παρατηρήσεων, ανάλυση δεδομένων της διαστημοσυσκευής AKATSUKI, πολύ γράψιμο και σβήσιμο....
Τελικά η εργασία μας δημοσιεύθηκε σε ειδική έκδοση του επιστημονικού περιοδικού ATMOSPHERΕ, αποτέλεσμα της δυναμικής της Επαγγελματικής και Ερασιτεχνικής συνεργασίας.
Στους συγγραφείς της εργασίας συμμετέχουμε τρεις 'Ελληνες!
Στην εργασία καταγράφονται βασικά χαρακτηριστικά του φαινομένου, υπολογίζεται ή θέση του στην ατμόσφαιρα της Αφροδίτης λίγο πάνω από τα μεσαία νέφη και εντοπίζεται η σχέση του με φαινόμενα της ανώτερης ατμόσφαιρας.
Το άρθρο μπορείτε να το διαβάσετε εδώ:
και να παρακολουθήσετε την παρουσίαση της εργασίας εδώ:
  • Μου αρέσει 5

Μάνος Καρδάσης

http://kardasis.weebly.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θερμά συγχαρητήρια Μάνο σε εσένα και στους άλλους δυο Έλληνες που συμμετείχαν στην δημοσίευση!!!

Εύχομαι ολόψυχα κάθε επιτυχία και στο μέλλον!!!

Καλή και δημιουργική συνέχεια-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία εργασία και για εμένα εντελώς νέα γνώση (δομή ατμόσφαιρας αφροδίτης, super-rotation του άνω στρώματος, momentum transfer κτλ). Επίσης εντυπωσιακό ότι μπορεί κανείς από την γη να μελετήσει την κίνηση των επί μέρους στρωμάτων. Πραγματικά μπράβο.

Το επεξεργάστηκε ο terrain_inconnu
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια στους συμπατριώτες μας ! Πάντα τέτοια να έχουμε !

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάνο, συγχαρητήρια σε σένα και σε όλη την ομάδα για το επίτευγμά σας! Είναι ολοφάνερο ότι δουλέψατε με γνώση, αγάπη και μεράκι για το αντικείμενό σας. Δίνετε ολοκληρωμένο νόημα στον όρο "ερασιτεχνική αστρονομία". Ελπίζω πως θα έχουμε την ευκαιρία να δούμε την παρουσίαση της εργασίας στην Πάτρα. Καλή συνέχεια! 

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 μήνες αργότερα...
Χαίρετε, άρθρο του Sky & Τelescope  αυτό το μήνα στην στήλη PRO-AM συνεργασιών αφιερωμένη στην σχετική εργασία μας

s&t.jpg

  • Μου αρέσει 9

Μάνος Καρδάσης

http://kardasis.weebly.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Με πολύ χαρά εκ μέρους της ερασιτεχνικής κοινότητας σας ενημερώνω ότι η εργασία μας βραβευτηκε με το  

"JAVIER GOROSABEL PRIZE" απο την Ισπανική Αστρονομική Εταιρεία (Spanish Astronomy Society  - SEA)

https://www.sea-astronomia.es/noticias/javier-peralta-y-emmanuel-kardasis-ganadores-del-ii-premio-javier-gorosabel-de-colaboracion

'Οταν ξεκίνησα την περιπέτεια της αστρονομικής παρατήρησης πρίν απο 25 περίπου χρόνια ποτε δεν περίμενα ότι στο μέλλον θα ηγηθώ μιας διεθνούς συνεργασίας επαγγελαμτιών-ερασιτεχνών αστρονόμων με σκοπό της διερεύνυση ενός τόσο εντυπωσιακού φαινομένου στην ατμόσφαιρα της Αφροδίτης.

Η ερασιτεχνική αστρονομία προσφέρει και θα συνεχίσει να προσφέρει πολυ σημαντική συνδρομή στην εξερέυνηση του σύμπαντος. Υπάρχουν πολλές ενδείξεις και αποδείξεις για αυτό. Μην ακούτε αυτους που λένε το αντίθετο....

 

Την εργασία θα έχω την χαρα να την παρουσιάσω στο 12ο ΠΣΕΑ στη Πάτρα.

JP & MK Prize Image.jpg

  • Μου αρέσει 11

Μάνος Καρδάσης

http://kardasis.weebly.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

<<Μην ακούτε αυτούς που λένε το αντίθετο.... >>

Το βραβείο που κρατάς  (πέτρα) είναι μια "πετριά" σε αυτούς ....

ΕΥΓΕ  ΜΑΝΟ !!!

  • Ευχαριστώ 1

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και πάλι συγχαρητήρια Μάνο, αναμένουμε με πολύ ενδιαφέρον την παρουσίαση στην Πάτρα!

  • Μου αρέσει 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης