Jump to content

Έκλειψη Σελήνης ξημέρωμα Δευτέρας 16 Μαΐου 2022


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ξημέρωμα της Δευτέρας 16 Μαΐου θα έχουμε την ευκαιρία στην Ελλάδα να παρατηρήσουμε μερικώς μια έκλειψη Σελήνης. Η έκλειψη θα είναι ολική σε άλλα μέρη του κόσμου (Αμερική, Δυτική Ευρώπη) αλλά δυστυχώς στη χώρα μας η Σελήνη θα δύσει λίγα λεπτά πριν εισέλθουμε στην ολική φάση. Παρόλα αυτά, το θέαμα αναμένεται πολύ όμορφο καθώς η προχωρημένη μερική φάση σε συνδυασμό με το ότι η Σελήνη θα ετοιμάζεται να δύσει αναμένεται να δώσουν ενδιαφέροντα χρώματα και σκηνικά με τον ορίζοντα.


Η Σελήνη θα αρχίζει σταδιακά να σκοτεινιάζει ελαφρώς ήδη από την φάση παρασκιάς ωστόσο αυτό θα γίνει πιο ορατό κατά τις 5πμ και ιδιαίτερα κατά την έναρξη της μερικής φάσης στις 5:28. Ήδη η Σελήνη θα βρίσκεται χαμηλότερα των 10 μοιρών στο νοτιοδυτικό ορίζοντα συνεπώς όλο το φαινόμενο χρειάζεται καθαρό ορίζοντα για να παρατηρηθεί.


Η Σελήνη θα σκοτεινιάζει σταδιακά καθώς προχωράει βαθύτερα στη σκιά ωστόσο για τους Έλληνες παρατηρητές η παρατήρηση θα λήξει γύρω στις 6:22, μερικά μόλις λεπτά πριν την έναρξη της ολικής φάσης.
 
Οι ακριβείς χρόνοι του φαινομένου έχουν ως εξής σε θερινή ώρα Ελλάδας:
 
Έναρξη έκλειψης παρασκιάς: 4:32
Έναρξη μερικής έκλειψης: 5:28
Δύση Σελήνης: ~ 6:22 (ανάλογα την περιοχή)
-----Μη ορατό από εδώ και πέρα----
Έναρξη ολικής έκλειψη: 6:29
Μέγιστο έκλειψης: 7:12
Τέλος ολικής έκλειψης: 7:53
Τέλος μερικής έκλειψης 08:55
Τέλος έκλειψης παρασκιάς 09:50

LE2022May16T.jpg

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλός καιρός αναμένεται σε μεγάλο μέρος της χώρας.

 

 

weather20220516.jpg

  • Μου αρέσει 1
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρόλο που το λέγανε ματωμένο Φεγγάρι ήταν βέβαιο ότι κάτι τέτοιο δεν θα ήταν ορατό από την Ελλάδα όπως της έκλειψης του Ιουλίου του 2018. Το φεγγάρι γίνεται κόκκινο όταν βρίσκεται στην φάση της ολικότητας.  Έτσι κι εγώ δύο ημέρες πριν, περπάτησα σε όλη την παραλία της Σαρωνίδας και κρατώντας την πυξίδα μου προσπάθησα να βρω ένα καλό κάδρο με αζιμούθιο 245 μοίρες. Το αζιμούθιο της Σελήνης εκείνης της ώρας το έμαθα από το Hello Northem Skay!     

Έκλειψη Σελήνης  15-5-2022 4100 μα.jpg

  • Μου αρέσει 4

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης