Jump to content

Οι δορυφόροι είναι φωτεινοί????


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά τώρα καθουν έξω και έβλεπα τα αστέρια στον ουρανό με το τηλεσκόπιο. Και με γυμνό μάτι και με οδηγό το stelarium είδα να περνάει από τον αστερισμό του λέοντος από το κεφάλι ένα φωτεινό πράγμα σαν αστέρι. Ήταν σε απόσταση σαν αστέρι (έτσι φαινόταν δλδ) αλλά άσπρο φως και παίρνουμε γρήγορα μέχρι που απομακρύνθηκε και το έχασα. Δεν ήταν αεροπλάνο γιατί αυτά πάνε πιο αργά και έχουν και κόκκινο φως που αναβοσβηνει. Αυτό είχε σταθερό φως.

Με το τηλεσκόπιο δεν μπορούσα να δω γιατί δεν προλάβαινα να εστιάσω. Πήγαινε γρήγορα.

Όταν εστριψα το  κινητό είδα στο stelarium έδειχνε δορυφόρο starlink 1260 αν θυμάμαι καλά το νούμερο.

Υπάρχει πιθανότητα να φαίνονται με γυμνό μάτι οι δορυφόροι και να είναι φωτεινοί?

Και κάτι ακόμα. Όταν ξεκινάω να βλέπω τον ουρανό βλέπω λίγα στεριά και όσο πιο πολύ κοιτάω τόσα περισσότερα βλέπω. Και το stelarium είναι πολύ καλό για μας τους αρχάριους που δεν είχαμε ιδέα μέχρι χθες από αστέρια. 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ματι για να συνηθησει στο σκοτάδι θέλει περίπου 15λ

Με το που θα δεις όμως πχ την οθόνη του κινητού αυτό χάνεται! Είναι λογικό όσο πιο πολύ κοιτάς τον ουρανό να μπορείς να δεις πιο πολλά γιατί συνηθίζει το ματι. Έτσι για να στο πω οοοοσο πιο απλά γίνεται. 

 

Όσο για τους δορυφόρους ανάλογα την θέση τους. Και σίγουρα και τον ουρανό που είσαι. Ναι μερικές φορές μπορεί να είναι αρκετά φωτεινοί 

Το επεξεργάστηκε ο John..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

8 hours ago, John.. said:

Το ματι για να συνηθησει στο σκοτάδι θέλει περίπου 15λ

Με το που θα δεις όμως πχ την οθόνη του κινητού αυτό χάνεται! Είναι λογικό όσο πιο πολύ κοιτάς τον ουρανό να μπορείς να δεις πιο πολλά γιατί συνηθίζει το ματι. Έτσι για να στο πω οοοοσο πιο παλιά γίνεται. 

 

Όσο για τους δορυφόρους ανάλογα την θέση τους. Και σίγουρα και τον ουρανό που είσαι. Ναι μερικές φορές μπορεί να είναι αρκετά φωτεινοί 

Ευχαριστώ john.

Είναι αρχή και μου  φαίνονται περίεργα ακόμη

 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά μπορείτε να δείτε τεχνητούς δορυφόρους με γυμνό μάτι, εκατοντάδες! Τον συγκεκριμένο τον ξεχωρίσατε πολύ σωστά, από το ότι δεν "αναβοσβήνει" και έχει σταθερό λευκό φως (έτσι φαίνονται όλοι οι δορυφόροι). Μετά τη δύση του ηλίου και για 1-2 ώρες, όσοι περνάνε από πάνω μας, δηλ σε μιά ακτίνα λίγων εκατοντάδων χιλιομέτρων από τον τόπο μας, φωτίζονται ακόμη από τον ήλιο (δεν έχουν δικό τους φως) και βλέπουμε πολλούς! Ακολουθούν συνήθως πολική τροχιά, δηλ. φαίνονται να πλησιάζουν ή να απομακρύνονται από τον Πολικό Αστέρα. 

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβώς. Εκείνη την τροχιά ακολουθούσε.

Εχθές έβλεπα το φεγγάρι και έπαθα πλάκα. Απλά η βάση μου δεν γυρνάει ομαλά αλλά σαν σκαλοπάτακια και νομίζω θέλει γρασαρισμα. Θα τον γρασαρω σήμερα γιατί ήταν μαγικά εχθές 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 10 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα.

Έχω δει αρκετές φορές δορυφόρους παρατηρώντας τον ουρανό όπως ακριβώς περιγράφεται παραπάνω. 

Προχθές περίπου 1 ώρα πριν το ξημέρωμα είδα ένα πολύ έντονο φως στον ορίζοντα με λάμψη και αίσθηση όγκου (λόγο της λαμπρότητας) συγκρίσιμο της Αφροδίτης (ίσως και λίγο παραπάνω) σε μια καλή ημέρα όταν φαίνεται πολύ έντονα στον ορίζοντα (αυτά με γυμνό μάτι).

Διαπίστωσα με έκπληξη πως υπήρχε κίνηση προς τη θέση μου..

Η κατεύθυνση από Δύση προς Ανατολή και πέρασε ακριβώς από πάνω μου πριν εξαφανιστεί στον ορίζοντα.

Η τροχιά του ήταν σχεδόν κάθετη σε σχέση με αυτούς που έχουν κατεύθυνση από ή προς τον Πολικό αστέρα.. 

Ο χρόνος θέασης μέχρι να εξαφανιστεί ήταν περίπου 1 λεπτό ή ίσως και παραπάνω καθώς πρόλαβα να στήσω πρόχειρα το μικρό ευρυγώνιο τηλεσκόπιο που έχω για να δω καλύτερα. 

Δυστυχώς δεν έκανα κίνηση να κατέβω από την ταράτσα στο σπίτι να φέρω κινητό ή κάμερα για βίντεο καθώς φοβήθηκα μήπως δεν προλάβω (ή μην σκοτωθώ στη σκάλα..😅), το τηλεσκόπιο το έχω σε δώμα στην ταράτσα πολύ κοντά. 

Με το τηλεσκόπιο (102/460) και με έναν φακό 30mm που το παρακολούθησα για λίγο (έχω προπονηθεί παρακολουθώντας αεροπλάνα και το κατάφερα.. 🙃) δεν φάνηκε κάποια δομή παρά μόνο έντονο φως (ήταν τόσο έντονο που στην αρχή όταν το είδα με το μάτι και κατάλαβα πως έχει κίνηση νόμιζα πως ήταν κοντά ώστε το πέρασα για drone). 

Μετά από 10 λεπτά περίπου είδα άλλο ένα όχι τόσο έντονο (δεν πέρασε από πάνω μου) αλλά πολύ φωτεινό κι αυτό άνετα ορατό με το μάτι με ίδια περίπου ταχύτητα και κατεύθυνση από Βορρά προς Νότο. 

Αυτά περιοχή Πειραιά με έντονο φωτισμό από τα φώτα της πόλης αλλά ήταν αρκετά καθαρός ο ουρανός. 

Έχετε παρατηρήσει ποτέ δορυφόρο να φαίνεται τόσο έντονα όσο το περιγράφω? (τέλος, δεν ανεβαίνω ποτέ ξανά ταράτσα χωρίς κινητό ή κάμερα 😕)

 

 

Το επεξεργάστηκε ο Dimitris 210
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 hours ago, Dimitris 210 said:

Προχθές περίπου 1 ώρα πριν το ξημέρωμα είδα ένα πολύ έντονο φως στον ορίζοντα

🙃Έχετε παρατηρήσει ποτέ δορυφόρο να φαίνεται τόσο έντονα όσο το περιγράφω? (τέλος, δεν ανεβαίνω ποτέ ξανά ταράτσα χωρίς κινητό ή κάμερα 😕)

Φίλε Δημήτρη αυτό που είδες ξημερώματα Κυριακής,περίπου 04:42-04:50,με παράλληλη τροχιά σχετικά χαμηλά στον ορίζοντα,και με κατεύθυνση νοτιοδυτικά προς ανατολικά,πιθανότατα ήταν ο Διεθνής Διαστημικός Σταθμός (ISS-ZARYA) που έχει την μεγαλύτερη φωτεινότητα από όλους τους δορυφόρους.

Επίσης φωτεινοί με μικρή διάρκεια είναι και οι δορυφόροι τύπου IRIDIUM.

Φιλικά-Κώστας 🙂

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι δορυφόροι φαίνονται πιο εύκολα με κιάλια,που έχουν μεγαλύτερο πεδίο και μπορείς να τα κινήσεις γρήγορα,ακολουθώντας τέτοια αντικείμενα.

Με το τηλεσκόπιο μεγάλου πεδίου όπως το πολύ καλό 102/460 ( Bresser υποθέτω) που έχεις,με φακό μεγάλης εστιακής (πχ.30mm) και καλύτερα μεγάλου πεδίου,αν γνωρίζεις εκ των προτέρων την ακριβή ώρα και την τροχιά του αντικειμένου,μπορείς να το παρακολουθήσεις εφ'όσον δεν κινείται πολύ γρήγορα!

Οι ακριβείς ώρες,θέσεις και τροχιές των δορυφόρων,φαίνονται με κάποιο καλό αστρονομικό πρόγραμμα,αφού οριστεί να φαίνονται οι δορυφόροι.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης