Jump to content

Αγορά Skywatcher Heritage 150P FlexTube


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι στην διαδικασία αγοράς του Skywatcher Heritage 150P και επειδή  δυστυχώς δεν υπάρχει διαθέσιμο στο Πλανητάριο Θεσσαλονίκης εξετάζω διάφορες επιλογές από το εξωτερικό. Υπάρχει άμεσα διαθέσιμο στα εξής καταστήματα:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p12279_Skywatcher-Dobson-Telescope-Heritage-150P-Flextube---150-mm-Aperture.html

https://www.astroshop.eu/telescopes/skywatcher-dobson-telescope-n-150-750-heritage-flextube-dob/p,67527

https://www.teleskop-spezialisten.de/shop/Telescope/Telescopes-for-beginners-children-and-as-a-gift/Skywatcher-Heritage-150P-FlexTube-Dobson-150mm-750mm-f/5-Telescope-Telescope::4796.html

Θα ήταν μεγάλη βοήθεια αν κάποιος που έχει παραγγείλει από τα παραπάνω καταστήματα μπορεί να μοιραστεί εντυπώσεις σχετικά με αξιοπιστία και ευκολία συναλλαγής, χρόνους παράδοσης κ.ο.κ.

 

 

Το επεξεργάστηκε ο terrain_inconnu
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από τα 2 πρώτα έχω πάρει, από το τρίτο όχι. Είναι Ευρωπαϊκή Ένωση, άρα δεν έχεις τελωνεία κτλ, η τελική τιμή θα είναι αυτή που αναφέρουν με τα μεταφορικά, συνήθως έρχονται σε μια εβδομάδα - 10 μέρες.

Μοναδικό θέμα το Ελληνικό κούριερ που θα σε "εξυπηρετήσει"...

  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα καλά μιας δραστήριας κοινότητας: μέλος του AstroVox ήρθε σε επαφή μαζί μου με αφορμή το νήμα που ξεκίνησα σήμερα το απόγευμα, συναντηθήκαμε πριν 2 ώρες και έχω πλέον στην κατοχή μου ένα πολύ καλά σεταρισμένο Heritage 150P.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Οικονόμου, τα τηλεσκόπια με διαιρετό σωλήνα, φτιάχτηκαν για να μπορούν   να μεταφέρονται στον τόπο παρατήρησης και πίσω. Δεν γίνεται να θέλεις ένα 12ιντσο και ο σωλήνας του να είναι ενιαίος και να το μεταφέρεις με το αυτοκίνητο σου. Όμως μέχρι και τα 10ιντσα F5 γίνεται.  

Με τα επάνω θέλω να πω, αφού θέλεις 6ιντσο, γιατί το θέλεις με διαιρετό σωλήνα που είναι και πιο ακριβός από τα αντίστοιχα ενιαίου; Σου λέω μάλιστα ότι ιδικά στις 6 ίντσες (150mm), τα νευτώνεια F8 (1200mm εστιακή απόσταση)   με παραβολικό κάτοπτρο είναι τα καλύτερα   από άποψη ποιότητας εικόνας. Διότι δεν φτάνει που είναι παραβολικά, έχουν επιπλέον πολύ μικρή κεντρική παρεμπόδιση. Το δευτερεύον είναι πολύ μικρό. Είναι μόλις 30 mm με αποτέλεσμα πάρα πολύ καλό κοντράστ και οξύτητα στην εικόνα. Αυτό μάλιστα της SW, βγαίνει και για ισημερινές στηρίξεις και ο σωλήνας είναι μαύρος.  Στο εξωτερικό αυτό + την απλή χωρίς go to στήριξη EQ3-4, είναι ένα πολύ δημοφιλές σετάπ.

Επομένως ρίξε και εσύ μία ματιά σε νευτώνεια ενιαίου σωλήνα. Είναι και πιο φτηνά, και ίσως η ατυχία αυτή, τελικά να σου βγει σε καλό.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επεξήγηση.

Για κάποιο λόγο, δεν εμφανίστηκαν οι απαντήσεις των επάνω φίλων όταν άρχισα να γράφω τα επάνω. Ίσος γιατί δεν έκανα σύνδεση.  Εμφανίστηκαν όταν έκανα την δημοσίευση και μπήκα εκ νέου στο νήμα.

Αφού λοιπόν το αγόρασες, ξέχνα αυτά που έγραψα και κράτα αυτό το τελευταίο που σου γράφω τώρα.

Σου εύχομαι καλοτάξιδο και σκοτεινούς ουρανούς.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Γιάννη,

Κατανοώ πλήρως το σκεπτικό που περιγράφεις αλλά επέλεξα συνειδητά την έκδοση με αναδιπλούμενο σωλήνα για την ευκολία μεταφοράς (π.χ. στο αυτοκίνητο μαζί με την οικογένεια και τις αποσκευές μας). Αλλά ακόμα και στο σπίτι με βολεύει το βάλε-βγάλε με δύο κινήσεις για 15-30 λεπτά παρατήρηση μαζί με τα παιδιά συν την εύκολη και γρήγορη αποθήκευση. Προφανώς αν θέλει κανείς να μεγιστοποιήσει την οπτική απόδοση θα κατευθυνθεί όπως πολύ σωστά εξηγείς σε κάποια έκδοση με σταθερό σωλήνα και ισημερινή στήριξη. Στην δική μου περίπτωση το ζητούμενο ήταν η ευκολία και ταχύτητα μιας grab & go λύσης.

Μιχάλης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Μιχάλη καλορίζικο και απο εμένα!

Συμφωνώ βέβαια με όσα έγραψε ο Γιάννης παραπάνω!Συν οτι το κανονικό SW 150/1200 έχει και στιβαρότερο εστιαστή 2".

Για το δικό σου πρέπει αμέσως να το εφοδιάσεις με φωτοχιτώνιο (αν δεν έχει ήδη),που θα αποτρέψει όχι μόνο το φως (εκτός αν παρατηρείς απο πολύ σκοτεινό ουρανό) να εισέρχεται πλευρικά,αλλά κυρίως την είσοδο σκόνης που θα λερώσει γρήγορα τα κάτοπτρα!

Επίσης θα περιορίσει και την είσοδο υγρασίας.

Προσοχή θέλει η ανάπτυξη και η σύμπτυξη του σωλήνα να γίνεται με απαλό και ευγενικό τρόπο,για να διατηρήσει την σταθερότητα όλο το σύστημα για πολλά χρόνια.

Παρόμοια απαλή και ευγενική μεταχείριση θέλει και ο εστιαστής,που είναι (τουλάχιστον έτσι ήταν στα πρώτα μοντέλα) κοχλιωτού τύπου (helical focuser) και πλαστικός αν δεν κάνω λάθος.

Για την βάση δεν γνωρίζω σχετικά με τη στιβαρότητά της,γενικά αρκετές βάσεις dob μαζικού τύπου έχουν θέματα,καθώς είναι κατασκευασμένες απο φθηνά υλικά.Οπότε και εδώ θέλει προσοχή στην μεταφορά κυρίως.

Καλές παρατηρήσεις σε καθαρούς ουρανούς-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Ευχαριστώ 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ Κώστα. Για καλή μου τύχη το τηλεσκόπιο συνοδευόταν από φωτοχιτώνιο που κατασκεύασε ο προηγούμενος κάτοχος και το οποίο εφαρμόζει άψογα. Ο εστιαστής όπως σωστά λες είναι πλαστικός κοχλιωτού τύπου με τα γνωστά προβλήματα, στον οποίο όμως έχει προστεθεί ταινία PTFE ώστε να μειώσει όσο δυνατόν το όποιο "παιχνίδι".

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης