Jump to content

Διάβαση Ιάπετου 17-18/7/2022


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Χθές ξημερώματα είχαμε την ευκαιρία να παρατηρήσουμε μια σπάνια διάβαση του δορυφόρου Ιάπετου στον Κρόνο. Με πολύ κακές ατμοσφαιρικές συνθήκες, πολύ αέρα και ζέστη (27 κελσίου στις 04:00!) και παρόλο που το τηλεσκόπιο είναι σχετικά μικρό για αυτή την αποστολή (9,25"), εντούτις πετύχαμε να καταγράψουμε σε ορισμένα frames την μικροσκοπική σκοτεινή σιλουέτα του Ιάπετου ενώ προχωρεί στην πορεία της μπροστά απο τον Κρόνο! 

Είναι πάρα πολύ δύσκολο να ξεχωρίσει ο Ιάπετος σε απλές εικόνες αφού καταλαμβάνει μόλις 2x2 pixel, έτσι δημιουργήθηκαν timelapse animations για να γίνει πιο εύκολα αντιληπτός.

Η πρώτη timelapse καλύπτει το χρονικό πεδίο 23:02 - 23:18 UT (17/07/2022) και λήφθηκε με την ASI224MC. Ο Ιάπετος κινείται σχεδόν πάνω στο διάκενο Κασσίνι. Είναι καλύτερα ορατός σε 2-3 καρέ απο τα συνολικά 11 αυτής της timelapse ή οποία κάνει rewind στο τέλος για να δοθεί καλύτερα το εφφέ της κίνησης του δορυφόρου. Την έχω ανεβάσει δυο φορές, η δεύτερη με ένα ενδεικτικό κουτάκι που δείχνει που βρίσκεται ο στόχος.

Η δεύτερη timelapse καλύπτει το χρονικό πεδίο 00:06 - 00:56 UT (18/07/2022) και λήφθηκε με την ASI462MC με φίλτρο IR642nm. Ο Ιάπετος είναι ένα μικροσκοπικό σκούρο σημαδάκι που εμφανίζεται απο αριστερά προς δεξιά, στο σημείο όπου ο Β δακτύλιος (εσωτερικός) περνάει πίσω απο τον πλανήτη στην αριστερή πλευρά.

Να σημειώσω πως η διάμετρος του Ιάπετου είναι 0.2" ενώ η διακριτική ικανότητα του τηλεσκοπίου είναι 0.5" δηλαδή, πολύ μικρότερος στόχος απο το θεωρητικά παρατηρήσιμο οπτικά. Η ανάλυση του συστήματος με τον συνδυασμό της ASI224 είναι 0.13"ppx σε άριστες συνθήκες. Οι συνθήκες για αυτή την απόπειρα ήταν πολύ δυσμενείς, με κακό seeing (2/5) και θερμό αέρα. Πριν την απόπειρα το τηλεσκόπιο καθαρίστηκε επιμελώς και ευθυγραμμίστηκε με απόλυτη ακρίβεια (τελευταία εικόνα ο αστέρας Enif μετά την ευθυγράμμιση).

Ευχαριστώ,

Αγάπιος Ηλία

 

 

 

 

IAPETUS-TRANSIT-RINGS-17072022_2302-2318UT_125.gif

IAPETUS-TRANSIT-RINGS-17072022_2302-2318UT_125_ANNOTATED.gif

IAPETUS-TRANSIT_0006-0056UT-JUL18.gif

2022-07-17-2150_4-IR610-Jup_lapl6_ap1.png

Το επεξεργάστηκε ο Foehammer
  • Μου αρέσει 2

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Αγάπιε,σίγουρα ο Ιαπετός είναι ένας πολύ δύσκολος στόχος,λόγω του μικροσκοπικού του μεγέθους!

Και βέβαια οι ατμοσφαιρικές συνθήκες κατά τη διάρκεια των λήψεων ήταν χάλια,όπως φαίνεται και απο τη θολή εικόνα του Κρόνου.

Έτσι με πολλή προσπάθεια ο Ιαπετός είναι εξαιρετικά αχνός,στα όρια της αντίληψης...

Μήπως μπορείς να επεξεργαστείς την εικόνα για να καθαρίσει λιγάκι;

Η προσπάθεια πάντως ούτως ή άλλως είναι αξιέπαινη σε έναν τόσο δύσκολο στόχο!

Καλή συνέχεια-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 23/7/2022 at 12:57 ΜΜ, fotodektis said:

 Ιαπετός

Ευχαριστώ για την διόρθωση!

Έχω δοκιμάσει να επεξεργαστώ με ποικίλους τρόπους αλλά δεν έχω καταφέρει ακόμη να αποδώσω αρκετά καλή ευκρίνεια σε αυτό τον τόσο μικροσκοπικό στόχο. Καλύπτει 2x2 πίξελ μόλις πάνω στον αισθητήρα και ενώ στην RGB απόδοση οι συνθήκες ήταν κάπως καλύτερες, η ανάλυση είναι χαμηλότερη απο ότι στην IR. Θα ξαναδοκιμάσω εννοείται και είδομεν. 

 

Αγάπιος

  • Μου αρέσει 1

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγάπιε έχω δεί πολύ καλές και καθαρές πλανητικές φωτογραφίες σου!Πρέπει να έχεις γενικά καλές ατμοσφαιρικές συνθήκες στην περιοχή σου,βλέπω τη διαφορά στην ευκρίνεια σε σχέση με φωτογραφίες απο άλλες πόλεις.

Ήταν πολύ καλή η προσπάθεια,αλλά δεν βοήθησαν καθόλου οι συγκεκριμένες ατμοσφαιρικές συνθήκες...Ελπίζω να συνεχίσεις και η τύχη βοηθάει τους τολμηρούς! 

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης