Jump to content

Αγορά νέου τηλεσκοπίου για παρατήρηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην Αστροπαρεα!

Είμαι κάτοχος ενός dob 10" SW και μιας ισημερινης NEQ6 pro, κάνω 12 χρόνια παρατήρηση αποκλειστικά με το dob και ελάχιστες φορές με τον σωλήνα πάνω στην NEq6(δεν με βολεψε ποτέ..)

Σκέφτομαι να πουλήσω το dob και να αναβαθμίσω την NEQ6 με ένα νέο τηλεσκόπιο καθαρά για παρατήρηση Deepsky και πλανητών.Μια σκέψη είναι το καταδιοπτρικο C11 αλλά ακριβό... θέλω ιντσες αλλά στα όρια του φορητού 

Τι τηλεσκόπιο προτείνετε?

Θέλω τα φώτα σας!

 

 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, εμένα με έχεις μπερδέψει. Έχεις κάνει παρατήρηση deepsky με το δεκαιντσο και θέλεις κάτι παραπάνω; Δε σε έχει βολεψει η NEQ6 ή το να βάζεις το δεκαιντσο στη  NEQ6; Αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να πουλήσεις τη  NEQ6. Η φορητότητα αφορά μόνο το τηλεσκόπιο, τον τρίποδα όχι; Γενικά πολλές ιντσες και φορητό τηλεσκόπιο, μόνο κάποιο ακριβό Dobson μπορώ να φανταστώ. Γιατί δε σε καλύπτει το δεκαιντσο μάλλον δεν έχω καταλάβει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ έχω την ίδια απορία γιατί δεν βόλεψε η στήριξη το 10".Για φωτογράφιση το σετ δεν κάνει (με το 254/1200),αλλά για παρατήρηση απο ο,τι διαβάζω είναι εντάξει,έστω και οριακά με σωστό ζύγισμα.

Το θέμα είναι οτι σε μια EQ-6  μόνο κοντού σωλήνα τηλεσκόπια μπορείς να βάλεις πάνω απο 10",όπως τα SCT.Φυσικά είναι ακριβά,οπότε για να θέλεις ίντσες πιο πολλές απο 10" σε ήπιο κόστος,μόνο νευτώνια dob μπορείς να πάρεις.

Το λογικό είναι να πουλήσεις την ισημερινή και να πάρεις 14",ή 16"dob (κάπου  σε παλαιότερες αγγελίες είδα να πουλιέται ένα).

Για auto-tracking υπάρχει ή λύση μιας καλής ισημερινής πλατφόρμας που σηκώνει διάφορα τηλεσκόπια ή βάση dob με σύστημα go-to.

Αυτά βέβαια αν δυσκολεύει η χειροκίνητη οδήγηση.

Φιλικά-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να με δυσκολέψει τόσο η πρεσβυωπία  (νέο απόκτημα...😀)στην ανάγνωση χαρτών που να θέλω να πουλήσω το dob.

Θα ξαναδουλεψω το 10ιντσο πάνω στην στήριξή ,απλά καμιά φορά ο φακός κοιτάει το χώμα...αλλά θα μείνω σε αυτό το  setup(dob ως σωλήνας στην eq6)

Σας ευχαριστώ!

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν το dob σου προσφέρει ευκολία για παρατήρηση νομίζω οτι αξίζει πρώτα προσπαθήσεις να λύσεις αυτό το κομμάτι πριν κάνεις αλλαγή στο setup σου.
Για το συγκεκριμένο θέμα, μιας και έγινε μια ομιλία για χάρτες στην πανελλήνια (και αναφέρθηκε το θέμα της πρεσβυωπίας) συγκράτησα τα εξής:

  1. Σκανάρισμα χαρτών και εκτύπωση/πλαστικοποίηση σε μεγαλύτερο μέγεθος.
  2. Χρήση πολυεστιακων γυαλιών 

 Δεν ξερω κατα πόσο μπορούν να βοηθήσουν, αλλά το ελπίζω. 🙂 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 hours ago, dimitris77 said:

...η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να με δυσκολέψει τόσο η πρεσβυωπία  (νέο απόκτημα...😀)στην ανάγνωση χαρτών που να θέλω να πουλήσω το dob.

Φίλε Δημήτρη όσοι έχουμε περάσει τα 50 έχουμε έστω και λίγη πρεσβυωπία 🙂

Αν χρησιμοποιείς έντυπους χάρτες,προφανώς χρειάζεσαι γυαλιά,ή μεγεθυντικό φακό,δεν γίνεται αλλιώς.

Στους ηλεκτρονικούς χάρτες είτε είναι σε μορφή pdf είτε χρησιμοποιείς κάποιο αστρονομικό πρόγραμμα,έχεις τη δυνατότητα πολύ εύκολα να μεγεθύνεις αρκετά την περιοχή που θέλεις ώστε να δεις με μεγάλη ευκολία λεπτομέρειες!

Το SW Dob 10" (254/1200) το έχω και εγώ,και δεν έχω εξαντλήσει τις δυνατότητές του.Μη ξεχνάς οτι όσο περνάει η ηλικία,η μεταφορά βαρύτερων σωλήνων και βάσεων θα δυσκολεύει ολοένα και περισσότερο τη μέση...

Όσο γερνάμε τόσο ελαφρύτερο εξοπλισμό θα αποζητάμε!

Φιλικά-Κώστας 🙂

  • Μου αρέσει 3

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα! Άν κατάλαβα καλά τον φίλο Δημήτρη το θέμα του είναι οι περίεργες θέσεις που παίρνει ο εστιαστής στα νευτώνια τηλεσκόπια όταν είναι τοποθετημένα σε ισημερινή στήριξη. Τα δαχτυλίδια που σου επιτρέπουν την περιστροφή του σωλήνα χωρίς να χαθεί η ευθυγράμμιση του goto είναι μονόδρομος αφού σε ενδιαφέρει καθαρά η παρατήρηση.

Το C11 που σκέφτεσαι είναι ονειρικό τηλεσκόπιο!!!

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης