Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας φίλοι 

Υπάρχει κάποιος στη Θεσσαλονίκη που να χρησιμοποιεί το Stellarmate; 

Μόλις το έχω εγκαταστήσει αλλά έχω πολλές απορίες σχετικά με την λειτουργία του. 

Χρήστος 6944440158 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Χρήστο,

Παρόλο που έχω το Stellarmate δεν το χρησιμοποιώ καθώς δεν με έχει βολέψει καθόλου η εφαρμογή. 

Απορίες σχετικά με τι ακριβώς έχεις; Γράψε εάν θέλεις εάν μπορούμε να σε βοηθήσουμε κάπως.

Διότι όλο το σύστημα πατάει επάνω στο Kstars/Ekos το οποίο και χρησιμοποιώ.

 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. 

Το χρησιμοποιώ σε skywatcher azgti altaz mode.

Το ξεκινάω, ολα ΟΚ , το τηλεσκόπιο ευθυγραμισμενο στον βορά, πηγαίνω στην επιλογή στόχου, διαλέγω κάποιον που έχει ανατείλει,  επιλέγω goto η βάση ξεκινάει γυρίζει ανατολικά κάποιες μοίρες και μέρα σταματάει. Αυτό το κάνει ότι και αν επιλέξω. 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να μπορέσουμε να έχουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα, καλό θα ήταν να δώσεις κάποιες πληροφορίες: Συνδέεις με καλώδιο, συνδέεις ασύρματα; Επίσης να μπεις με VNC (ή απλά να συνδέσεις το stellarmate σε μια οθόνη, είναι πιο εύκολο από ότι στην εφαρμογή) για να δούμε πως έχεις στήσει το προφίλ του εξοπλισμού.

Επίσης το ρολόι στο stellarmate και την τοποθεσία τα έχεις ενημερωμένα σωστά; Η θέση που το έχεις σαν parked είναι όταν κοιτάς Πολικό; Αυτό παίζει τεράστιο ρόλο.

Τέλος καλό θα ήταν όταν φτάσεις στο σημείο να κάνεις πάλι δοκιμή (ακόμα και μέσα στο σπίτι) να βλέπεις στον χάρτη στο Kstars την κίνηση καθώς και το τι γράφει στο log κάτω από το mount στην καρτέλα στο indi.

 

Screenshot 2022-08-09 at 14.19.51.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης