Jump to content

θερμαντήρας δρόσου για dobson 12"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρετω ολη την ομαδα,
εχω το συγεκριμενο προβλημα και δεν ξερω πως να το λυσω, δεν μπορω να κανω παρατηρηση ουτε μια ωρα, θολωνουν ολα...

δεν μπορω να βρω σε ελληνικο ουτε σε ξενο καταστημα κατι που να ειναι για 305mm. :( (εκτος να ψαχνω σε λαθος κατηγοριες)

 

υπαρχει καποια προταση η πατεντα που εχει καποιος για να λυνει το προβλημα της δροσου σε αυτες τις ιντζες?
 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρώτα απ' όλα μου θολώνουν οι προσοφθάλμιοι μετά το δευτερεύον. Το κύριο κάτοπτρο εξαιρετικά σπάνια. Πρέπει να έχουν γίνει μούσκεμα όλα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άποψή μου, αν έχεις δρόσο στον πρωτεύων που είναι χωμένος τόσο βαθειά στον σωλήνα, μάζεψέ τα και φύγε άρον άρον. Γιατί ο πρωτεύων είναι πάντα το τελευταίο πράγμα που θα πιάσει δρόσο και αυτό σημαίνει ότι όλα τα υπόλοιπα γύρω σου θα στάζουν (στην κυριολεξία) από υγρασία. Δλδ ανοίγεις το βαλιτσάκι να βγάλεις / βάλεις ένα φακό και πέφτει μέσα ΝΕΡΟ. Όταν όλα στάζουν, εγώ δε θέλω να ρισκάρω, γιατί δεν είναι μόνο τα οπτικά, έχεις και μεταλλικά μέρη, όλα τα προσοφθάλμια της αγοράς δεν είναι πλήρως αδιάβροχα, προφανώς η μελαμίνη της βάσης του dob σου ρουφάει το νερό σαν το σφουγγάρι, κλπ. Για ποιο λόγο να ρισκάρεις φθορές λόγω υπερβολικής υγρασίας?

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, quarck said:

Άποψή μου, αν έχεις δρόσο στον πρωτεύων που είναι χωμένος τόσο βαθειά στον σωλήνα, μάζεψέ τα και φύγε άρον άρον. Γιατί ο πρωτεύων είναι πάντα το τελευταίο πράγμα που θα πιάσει δρόσο και αυτό σημαίνει ότι όλα τα υπόλοιπα γύρω σου θα στάζουν (στην κυριολεξία) από υγρασία. Δλδ ανοίγεις το βαλιτσάκι να βγάλεις / βάλεις ένα φακό και πέφτει μέσα ΝΕΡΟ. Όταν όλα στάζουν, εγώ δε θέλω να ρισκάρω, γιατί δεν είναι μόνο τα οπτικά, έχεις και μεταλλικά μέρη, όλα τα προσοφθάλμια της αγοράς δεν είναι πλήρως αδιάβροχα, προφανώς η μελαμίνη της βάσης του dob σου ρουφάει το νερό σαν το σφουγγάρι, κλπ. Για ποιο λόγο να ρισκάρεις φθορές λόγω υπερβολικής υγρασίας?

Έχεις απόλυτο δίκιο, και αυτό κάνω. Απλά υπάρχει κάποια λύση σε αυτές τις ιντζες;  

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 18/8/2022 at 2:17 ΜΜ, vagkaf said:

ευχαριστω πολυ φιλε μου Βαγγελη! θα κοιταξω για το omegon...

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με αυτό πιθανόν να αποφύγεις την υγρασία στο πρωτεύον αλλά θα έχεις πρόβλημα πολύ νωρίτερα στο δευτερεύον και στους προσοφθάλμιους.Υπάρχει strap και για το δευτερεύον πάντως...

  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, mad said:

Με αυτό πιθανόν να αποφύγεις την υγρασία στο πρωτεύον αλλά θα έχεις πρόβλημα πολύ νωρίτερα στο δευτερεύον και στους προσοφθάλμιους.Υπάρχει strap και για το δευτερεύον πάντως...

σε ευχαριστω για την απαντηση, αν εχεις κατι ευκολο να μου δειξεις, δεν το πολυκατεχω με αυτο...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

10 hours ago, fotispigi said:

σε ευχαριστω για την απαντηση, αν εχεις κατι ευκολο να μου δειξεις, δεν το πολυκατεχω με αυτο...

Κάτι τέτοιο.

https://www.firstlightoptics.com/dew-prevention/4tronix-secondary-mirror-heater-for-8-12-inch-newtonian-telescopes.html

  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4 hours ago, mad said:

σε ευχαριστω πολυ! δεν ηξερα καν την υπαρξη του!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης