Jump to content

Λεπτομέρειες στη σεληνιακή επιφάνεια


Georgegramm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, έχω ακούσει ότι τα H-Alpha φίλτρα βοηθούν στο να αναδειχθούν οι λεπτομέρειες σε διάφορα σημεία της σελήνης, ξέρετε εάν θα μπορέσω να δω κάποια διαφορά από το προσοφθάλμιο ή την κάμερα; Αξίζει δηλαδή να πάω να πάρω ένα;

 

Ευχαριστώ.

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα κοιτούσα για κάποιο πολωτικό φίλτρο.

 

Πες μας λίγες πληροφορίες. Π.χ. τηλεσκόπιο, προσοφθάλμια, barlow.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 hours ago, βολιωτης said:

Θα κοιτούσα για κάποιο πολωτικό φίλτρο.

 

Πες μας λίγες πληροφορίες. Π.χ. τηλεσκόπιο, προσοφθάλμια, barlow.

Το τηλε μου είναι το 130/900 και για barlow τον κανονικό x2, προσοφθάλμια τα βασικά 10mm και 25mm. 

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανονικά χρησιμοποιούμε φίλτρο Σελήνης γενικά ή το Baader Moon & Skyglow (Neodymium) όταν φωτίζεται μικρό τμήμα της επιφάνειας (φάση μηνίσκου).

Καλύτερα το πολωτικό φίλτρο (μεταβλητής πόλωσης),το οποίο είναι ακριβό,εκτός αν έχεις ήδη φωτογραφικό πολωτικό.Αυτό (το φωτογραφικό) μπορεί να μπεί με ιδιοκατασκευή στο μπροστινό μέρος του φακού,αν το επιτρέπει το eye-relief του προσοφθάλμιου.

Για το Η-α φίλτρο δεν έχω δει κάτι,μπορείς να μας δώσεις επιπλέον πληροφορίες;

Μιλάμε πάντα για παρατήρηση,για φωτογράφιση δεν γνωρίζω.

Φιλικά-Κώστας 

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 hours ago, fotodektis said:

Κανονικά χρησιμοποιούμε φίλτρο Σελήνης γενικά ή το Baader Moon & Skyglow (Neodymium) όταν φωτίζεται μικρό τμήμα της επιφάνειας (φάση μηνίσκου).

Καλύτερα το πολωτικό φίλτρο (μεταβλητής πόλωσης),το οποίο είναι ακριβό,εκτός αν έχεις ήδη φωτογραφικό πολωτικό.Αυτό (το φωτογραφικό) μπορεί να μπεί με ιδιοκατασκευή στο μπροστινό μέρος του φακού,αν το επιτρέπει το eye-relief του προσοφθάλμιου.

Για το Η-α φίλτρο δεν έχω δει κάτι,μπορείς να μας δώσεις επιπλέον πληροφορίες;

Μιλάμε πάντα για παρατήρηση,για φωτογράφιση δεν γνωρίζω.

Φιλικά-Κώστας 

Το είχα δει πριν από αρκετό καιρό σε ένα forum δυστυχώς δεν έχω το λινκ, και δεν απαντούσε κάνεις, οπότε ήθελα να ρωτήσω, μήπως και ήξερε κανείς εδώ πέρα επειδή you know ποτέ δεν ξες.

Για τα φίλτρα που με λες πάνω κάτω τα είχα ξανά ακούσει, ίσως να ξαναψαξω κάποιο πολωτικό υποθέτω; Άμα βοηθάει στην ανάδειξη λεπτομερειών με χαρά θα το πάρω.

Ναι ναι με ενδιαφέρει και η παρατήρηση όσο και η φωτογράφηση.

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, Georgegramm said:

Για τα φίλτρα που με λες πάνω κάτω τα είχα ξανά ακούσει, ίσως να ξαναψαξω κάποιο πολωτικό υποθέτω; Άμα βοηθάει στην ανάδειξη λεπτομερειών με χαρά θα το πάρω.

Το πολωτικό για αστρονομική χρήση είναι καλύτερη λύση,διότι "προσαρμόζεται" το αποτέλεσμα της αποκοπής μέρους του ανακλώμενου σεληνιακού φωτός-που είναι πολωμένο-στις μεταβολές φωτεινότητας της Σελήνης.

Το θέμα όμως είναι  η ακριβή του τιμή.Κάνει και ένα φωτογραφικό πολωτικό φίλτρο (που θα είναι φθηνότερο),όμως πρέπει να προσαρμοστεί μπροστά από τον προσοφθάλμιο με ιδιοκατασκευή,ενώ το αστρονομικό βιδώνει στη βάση των φακών όπως και τα άλλα φίλτρα.

Το πρόβλημα με την τοποθέτηση μπροστά από τον φακό,είναι αν το επιτρέπει το eye-relief του φακού.

Με τους δύο plossl που έχεις δεν είμαι βεβαιος.Και η οπτική τους ποιότητα δεν είναι καλή (ιδίως του 10mm).

Νομίζω ότι είναι καλύτερο να αγοράσεις καλύτερους φακούς και μετά να πάρεις πολωτικό φίλτρο.

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και πολωτικά γυαλιά ηλίου κάνουν σαν φίλτρα Σεληνης αν έχεις,και εφ'όσον το πάχος τους επιτρέπει να δεις (λόγω eye-relief) από τους προσοφθάλμιους που διαθέτεις.

Και τα απλά γυαλιά ηλίου επίσης.Δοκίμασε πρώτα να δεις το αποτέλεσμα.

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To Ha δεν θα σε βοηθήσει. Επειδή η Σελήνη δεν εκπέμπει φως, το Ηα θα λειτουργήσει σαν ένα πολύ στενό κόκκινο φίλτρο. 

Με την διάμετρο που έχεις ένα τέτοιο φίλτρο είναι προτιμότερο (ή το πολωτικό).

Επίσης σημασία έχει και η προετοιμασία πριν την παρατήρηση. Π.χ. ποιοι στόχοι είναι κοντά την διαχωρίζουσα.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει σε προσφορά μέχρι αύριο 27 Μαρτίου το παρακάτω μεταβλητής πόλωσης φίλτρο για την παρατήρηση Σελήνης,αλλά και για την μείωση της περίσσειας λαμπρότητας πλανητών:

https://planitario.gr/gr/metablito-polotiko-filtro-1-25.html

Θα βοηθήσει να γίνει και πιο άνετη και ξεκούραστη η παρατήρηση της σεληνιακής επιφάνειας ,διότι το λαμπρό της φως ενοχλεί αρκετούς στα μάτια.

Φιλικά-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης