Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ_ΚΙΑΛΙΑ


dragonace

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα σας,

θα ήθελα την βοήθειά σας/εμπειρία για αγορά ενός νέου ζευγαριού κιάλα. Πιο συγκεκριμένα το budget είναι max 150€. Ξεκίνησα την αναζητηση για τηλεσκόπιο, κάπου στην πορεία "χάθηκα", σκέπτικα ότι είμαι ενθουσιώδης κ ίσως κάνω λάθος αγορά, διαπίστωσα ότι χρήζει πολλές γνώσεις τεχνικές κ μη. Δεν έχω δει ποτέ μέσα από ένα ούτε ξέρω αν θα με "βολέψει", αν θα εντρυφήσω ή όχι γιαυτό κ το περιορισμένο budget κ φυσικά όλες οι αναφορές που διάβασα ήταν αρνητικές για "φθηνό" τηλεσκόπιο παρόλο που είχα αποφασίσει με τα πολλά στο bresser nano 70/700.

Έβγαλα λοιπόν 1 ζευγάρι κιάλια Breaker 7x50 από το συρτάρι, άρχισα να κοιτάω τα άστρα, γλυκάθηκα. Άρχισα να το ψάχνω περισσότερο, άλλες πληροφορίες κλπ. Με αυτά κατάφερα κ είδα το νεφέλωμα του Ωρίωνα κ εν κατακλείδι ίσως μια αγορά σε κάτι καλύτερο να αναβαθμίσει την εμπειρία. Μένω σε πόλη κ νησί, αυτό σημείναι έντονη φωτορύπανση κ πολλούς αέρηδες ειδικά το καλοκαίρι οπότε ουσιαστικά κλείνει η αγορά φθηνού τηλεσκόπιου (κυρίως λόγω τρίποδου) κ θεωρώ κάτι "αρπάζω κ πάω" πιο λογικό στη περίπτωσή μου όπως τα κιάλια.

Επειδή δεν έχω εμπειρία επίσης σε μεγαλύτερη μεγένθυση πχ 12Χ50 ή 10Χ50  +την ηλικία που διαπίστωσα ότι επηρεάζει την διαστολή της κόρης του ματιού κ τη συσχέτισή της με το προσοφθάλμιο κ τη μεγένθυση.  Θα ήθελα να ρωτήσω αποκλειστικά για αστροπαρατήρηση τί τεχνικά χαρακτηριστικά προτείνετε; 12Χ50, 10Χ50, 10Χ60; έχω καταλήξει σε εταιρεία (pentax ή ts-optics) κ bak4, porro, multicoat.

 

ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας, Σπύρος

Το επεξεργάστηκε ο dragonace
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Σπύρο καλώς ήλθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!🙂

Η αλήθεια είναι ότι τα 7Χ50 κιάλια σου δίνουν κόρη εξόδου (exit pupil): 50/7=7.14mm.

Ανάλογα με την ηλικία δηλ.όσο μεγαλώνουμε η κόρη του ματιού μας (ίριδα) μικραίνει στο σκοτάδι.Μετά τα 40-45 έτη ανάλογα και τον άνθρωπο,γίνεται μικρότερη των 6mm και δεν μπορούν τα μάτια να αξιοποιήσουν όλο το φως που δίνουν τα κιάλια και οι προσοφθάλμιοι των τηλεσκοπίων,αν η κόρη εξόδου είναι πάνω από 6mm.Οι πιο νέοι σε ηλικία μπορούν.

Όμως κιάλια 7Χ50 έχουν δύο σημαντικά πλεονεκτήματα:

1) Μεγαλύτερη σταθερότητα στο κράτημα σε σχέση με κιάλια μεγαλύτερης μεγέθυνσης.

2) Μεγαλύτερο οπτικό πεδίο,πράγμα πολύ χρήσιμο στην εκμάθηση του ουρανού,στην αναζήτηση στόχων και στην θέαση μεγάλων αστρικών πεδίων.

Για αυτά τα δύο κυρίως πλεονεκτήματα χρησιμοποιούμε τα κιάλια!

Αν θέλεις μεγαλύτερη μεγέθυνση,είναι προτιμότερο ένα τηλεσκόπιο που θα δώσει ευελιξία στις μεγεθύνσεις και καλύτερη ποιότητα εικόνας από μεγάλα κιάλια που υποφέρουν από χρωματικό σφάλμα,έχουν σταθερή μεγέθυνση και χρειάζονται στήριξη.

Γενικά κιάλια με μεγέθυνση πάνω από 10Χ δεν είναι εύκολο να κρατηθούν σταθερά στα χέρια και χρειάζονται μονόποδο για να στηριχθούν.Τρίποδο μόνο σε επίγεια παρατήρηση.

Οπότε προτείνω να κρατήσεις τα 7Χ50 που ήδη έχεις και με κάποιο αστρονομικό πρόγραμμα στο κινητό ή στο τάμπλετ,να αρχίσεις να μαθαίνεις τον ουρανό.

Παράλληλα να μαζεύεις χρήματα για αγορά τηλεσκοπίου.

Υπάρχουν και στα μεταχειρισμένα εδώ στο φόρουμ ευκαιρίες.Μπορεις να βρεις τηλεσκόπια σε πολύ καλή κατάσταση σε σημαντικά φθηνότερες τιμές από τα καινούργια.

Μην βιάζεσαι στις αγορές αστρονομικών ειδών,πριν κατασταλάξεις στο τί θέλεις!

Μια καλή λύση για εισαγωγικό τηλεσκόπιο είναι και τα βραχύσωμα διοπτρικα,όπως 80/400,102/500.

Εκτός από την φορητότητα,θα δώσουν ευελιξία στις μεγεθύνσεις,μεγαλύτερα οπτικά πεδία από τα μεγαλύτερου εστιακού λόγου,και σαφώς καλύτερη ποιότητα εικόνας από τα φθηνά κιάλια.

Θα σου μείνει ένα τέτοιο τηλεσκόπιο και σαν βοηθητικό,παράλληλα με το μεγαλύτερο που κάποια στιγμή θα αγοράσεις στο μέλλον.

Φιλικά-Κώστας 🙂

  • Ευχαριστώ 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

6 hours ago, fotodektis said:

Φίλε Σπύρο καλώς ήλθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!🙂

Η αλήθεια είναι ότι τα 7Χ50 κιάλια σου δίνουν κόρη εξόδου (exit pupil): 50/7=7.14mm.

Ανάλογα με την ηλικία δηλ.όσο μεγαλώνουμε η κόρη του ματιού μας (ίριδα) μικραίνει στο σκοτάδι.Μετά τα 40-45 έτη ανάλογα και τον άνθρωπο,γίνεται μικρότερη των 6mm και δεν μπορούν τα μάτια να αξιοποιήσουν όλο το φως που δίνουν τα κιάλια και οι προσοφθάλμιοι των τηλεσκοπίων,αν η κόρη εξόδου είναι πάνω από 6mm.Οι πιο νέοι σε ηλικία μπορούν.

Όμως κιάλια 7Χ50 έχουν δύο σημαντικά πλεονεκτήματα:

1) Μεγαλύτερη σταθερότητα στο κράτημα σε σχέση με κιάλια μεγαλύτερης μεγέθυνσης.

2) Μεγαλύτερο οπτικό πεδίο,πράγμα πολύ χρήσιμο στην εκμάθηση του ουρανού,στην αναζήτηση στόχων και στην θέαση μεγάλων αστρικών πεδίων.

Για αυτά τα δύο κυρίως πλεονεκτήματα χρησιμοποιούμε τα κιάλια!

Αν θέλεις μεγαλύτερη μεγέθυνση,είναι προτιμότερο ένα τηλεσκόπιο που θα δώσει ευελιξία στις μεγεθύνσεις και καλύτερη ποιότητα εικόνας από μεγάλα κιάλια που υποφέρουν από χρωματικό σφάλμα,έχουν σταθερή μεγέθυνση και χρειάζονται στήριξη.

Γενικά κιάλια με μεγέθυνση πάνω από 10Χ δεν είναι εύκολο να κρατηθούν σταθερά στα χέρια και χρειάζονται μονόποδο για να στηριχθούν.Τρίποδο μόνο σε επίγεια παρατήρηση.

Οπότε προτείνω να κρατήσεις τα 7Χ50 που ήδη έχεις και με κάποιο αστρονομικό πρόγραμμα στο κινητό ή στο τάμπλετ,να αρχίσεις να μαθαίνεις τον ουρανό.

Παράλληλα να μαζεύεις χρήματα για αγορά τηλεσκοπίου.

Υπάρχουν και στα μεταχειρισμένα εδώ στο φόρουμ ευκαιρίες.Μπορεις να βρεις τηλεσκόπια σε πολύ καλή κατάσταση σε σημαντικά φθηνότερες τιμές από τα καινούργια.

Μην βιάζεσαι στις αγορές αστρονομικών ειδών,πριν κατασταλάξεις στο τί θέλεις!

Μια καλή λύση για εισαγωγικό τηλεσκόπιο είναι και τα βραχύσωμα διοπτρικα,όπως 80/400,102/500.

Εκτός από την φορητότητα,θα δώσουν ευελιξία στις μεγεθύνσεις,μεγαλύτερα οπτικά πεδία από τα μεγαλύτερου εστιακού λόγου,και σαφώς καλύτερη ποιότητα εικόνας από τα φθηνά κιάλια.

Θα σου μείνει ένα τέτοιο τηλεσκόπιο και σαν βοηθητικό,παράλληλα με το μεγαλύτερο που κάποια στιγμή θα αγοράσεις στο μέλλον.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Ευχαριστώ πολύ Κώστα για τις συμβουλές σου, μάλλον θα δώσω χρόνο να ωριμάσει λίγο η διάθεση όπως το λες

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΤΟ ΕΞΗΣ ,ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΧΑΡΤΕΣ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΚΑΙ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΣΤΕΡΙΣΜΟ ,ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΒΛΕΠΕΙΣ .ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΥΑΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ , ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΑ ΚΑΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ.ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΟΛΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ .ΚΑΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης