Jump to content

15η Πανελλήνια Εξόρμηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων - Πάρνωνας 14-16 Ιουλίου 2023


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Αστρονομική Ένωση Σπάρτης "Διός Κούροι"ανακοινώνει ότι βγήκε στον αέρα η επίσημη σελίδα της 15ης Πανελλήνιας Εξόρμησης Ερασιτεχνών Αστρονόμων που θα πραγματοποιηθεί στο όρος Πάρνωνα στις 14-16 Ιουλίου 2023. H σελίδα της 15ης ΠΕΕΑ βρίσκεται στην διεύθυνση https://astroexormisi.gr και μπορείτε ήδη να κάνετε την εγγραφή σας.
Για την καλύτερη προετοιμασία της διοργάνωσης παρακαλούμε κάντε έγκαιρα την εγγραφή σας.
Για την άρτια διοργάνωση της εξόρμησης θα χρειαστούν εθελοντές. Οι εθελοντές μπορούν να εγγραφούν στον σύνδεσμο https://astroexormisi.gr/event/volunteers
Στην σελίδα της εξόρμησης μπορείτε να δείτε όλες τις έως τώρα προγραμματισμένες δραστηριότητες στο πρόγραμμα, και χρήσιμες οδηγίες όσο αφορά την τοποθεσία τους τρόπους πρόσβασης και διαμονής. Ειδικά για τους φίλους που σκοπεύουν να διαμείνουν σε ξενώνες παρακαλούμε πολύ κάντε έγκαιρα την κράτηση σας επειδή στο τριήμερο της εξόρμησης διεξάγονται και άλλες εκδηλώσεις στην περιοχή και τα διαθέσιμα καταλύματα είναι περιορισμένα.
Μείνετε σε επαφή, η σελίδα μας θα ενημερώνεται τακτικά με τα νέα της διοργάνωσης !
Σας περιμένουμε όλους για ένα ακόμα αστρονομικό τριήμερο κάτω από τον σκοτεινό έναστρο ουρανό του “Ιερού όρους” της ερασιτεχνικής Αστρονομίας !
Η Οργανωτική Επιτροπή

15peea.jpg

  • Μου αρέσει 3
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • astrovox changed the title to 15η Πανελλήνια Εξόρμηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων - Πάρνωνας 14-16 Ιουλίου 2023

Σαν τους φυλακισμένους είμαστε! Μετράμε τις μέρες! 

https://www.tickcounter.com/countdown/4094370/15

 

Καλή αντάμωση παιδιά.................

Το επεξεργάστηκε ο themis_kart
  • Χαχα 1

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αγαπητοί ερασιτέχνες αστρονόμοι και φίλοι του ενάστρου ουρανού,
Το αστρονομικό γεγονός του καλοκαιριού η ετήσια συνάντηση μας πλησιάζει.
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα τελευταία νέα της εξόρμησης και κάποιες οδηγίες ώστε να προετοιμαστείτε κατάλληλα.

·   Φτάνοντας στην είσοδο του γηπέδου θα σας περιμένει η γραμμάτια μας όπου θα κάνετε την εγγραφή σας, θα παραλάβετε υλικό από τους χορηγούς, το πρόγραμμα της εξόρμησης, κόκκινη ζελατίνα για λάπτοπ, φακούς, φανάρια - λαμπάκια αυτοκίνητων.

·   Για να καλυφθεί μέρος από έξοδα της διοργάνωσης μπορείτε να αγοράσετε τα αναμνηστικά μπλουζάκια της εξόρμησης και λαχνούς με πλούσια δώρα όπως τηλεσκόπιο, κιάλια, αστρονομικά βιβλία & παιχνίδια, αστροκούπες, αστρονομικά κοσμήματα, παραδοσιακά προϊόντα και πολλά άλλα.    

·   Οι εθελοντές μας θα σας δώσουν όλες τις απαραίτητες οδηγίες για το που μπορείτε να στήσετε την σκηνή σας και τον εξοπλισμό σας.

·  Στο χώρο του γηπέδου θα εισέρχονται μόνο αυτοκίνητα με βαρύ εξοπλισμό όπως τηλεσκόπιο που θα στηθεί εντός του γηπέδου.

·  Τα ΙΧΕ εντός του γηπέδου θα μπορούν να κινηθούν από το πρωί έως την δύση του Ηλίου. Μετά την δύση του ηλίου θα υπάρχουν μπάρες στις εισόδους του γηπέδου. Τα ΙΧΕ χωρίς αστρονομικό εξοπλισμό & των επισκεπτών θα παρκάρουν στους δρόμους πέριξ του γηπέδου και από τον προαύλιο χώρο του καταφυγίου και κάτω.

·   Στον χώρο της εξόρμησης θα υπάρχουν χημικές τουαλέτες και υπαίθριοι νιπτήρες με σαπούνι. Για όποιον θέλει να κάνει ντους θα πρέπει να φέρει μαζί του σακούλες ντουζ για κάμπινγκ και να τις γεμίζει στην πηγή ή σε δεξαμενή νερού που είναι θα δίπλα στο χώρο του γηπέδου.

·   Για πόσιμο νερό υπάρχει η πηγή στα 50 μέτρα από το γήπεδο αλλά καλό θα είναι να φέρεται μαζί σας παγούρια ή και εμφιαλωμένο νερό. 

·   Στο χώρο της εξόρμησης θα μπορείτε να παραγγείλετέ μαγειρευτά & της ώρας φαγητά από τις ταβέρνες του Άγιου Πέτρου τα οποία θα πρέπει να τα παραγγέλλεται έγκαιρα ώστε να τα παραλάβετε στην επιθυμητή ώρα. Παραδόσεις φαγητών θα γίνονται 2-3 φορές την ημέρα κυρίως τις μεσημεριανές και απογευματινές ώρες.

· Στον χώρο της εξόρμησης κατά την διάρκεια της ημέρας θα υπάρχει ψησταριά που θα ψήνει σουβλάκια και θα υπάρχουν παγωμένα αναψυκτικά.

· Ρεύμα θα παρέχεται από την διοργάνωση με γεννήτριες κυρίως τις  νυχτερινές ώρες μόνο για χρήση από τους αστροφωτογράφους & παρατηρητές. Απαραίτητο είναι να έχετε μαζί  σας μια μικρή μπαλαντέζα 5-10 μέτρων. Στην γραμματεία θα υπάρχει δυνατότητα να φορτίσετε τα κινητά σας και ορισμένες ώρες την ημέρα και καλό είναι να έχετε ένα μικρό πολύμπριζο.

·         Μην ξεχάσετε να φέρεται μαζί σας τον προς πώληση μεταχειρισμένο αστρονομικό σας εξοπλισμό ώστε να μπορέσετε να τον πουλήσετε στο Bazar μεταχειρισμένων ειδών που θα διεξαχθεί το μεσημέρι του Σαββάτου στις 13:00 

·  Παρόλο που προβλέπεται καύσωνας την ερχόμενη εβδομάδα ο καιρός στο βουνό τις βραδινές ώρες μπορεί να είναι δροσερός , οπότε μην παραμελήσετε να έχετε μαζί σας κατάλληλα ρούχα. Επίσης κατά τις πρωινές ώρες καλό είναι να έχετε μαζί σας καπέλο και αντηλιακό !

Παρακαλούμε πολύ για την ομαλή διεξαγωγή  της εξόρμηση σας να σεβαστείτε του κανόνες παρατήρησης δίνοντας μεγάλη έμφαση, στην απαγόρευση λευκών φώτων, στο άναμμα φωτιάς και στην διατήρηση της καθαριότητας σε όλους τους χώρους της εξόρμησης.  

Σας περιμένουμε στον Πάρνωνα για ένα πλούσιο αστρονομικό τριήμερο  !

  • Μου αρέσει 5
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 9/7/2023 at 12:30 ΜΜ, Φαρμακόπουλος Αντώνης said:

Αγαπητοί ερασιτέχνες αστρονόμοι και φίλοι του ενάστρου ουρανού,
Το αστρονομικό γεγονός του καλοκαιριού η ετήσια συνάντηση μας πλησιάζει.
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα τελευταία νέα της εξόρμησης και κάποιες οδηγίες ώστε να προετοιμαστείτε κατάλληλα.

·   Φτάνοντας στην είσοδο του γηπέδου θα σας περιμένει η γραμμάτια μας όπου θα κάνετε την εγγραφή σας, θα παραλάβετε υλικό από τους χορηγούς, το πρόγραμμα της εξόρμησης, κόκκινη ζελατίνα για λάπτοπ, φακούς, φανάρια - λαμπάκια αυτοκίνητων.

·   Για να καλυφθεί μέρος από έξοδα της διοργάνωσης μπορείτε να αγοράσετε τα αναμνηστικά μπλουζάκια της εξόρμησης και λαχνούς με πλούσια δώρα όπως τηλεσκόπιο, κιάλια, αστρονομικά βιβλία & παιχνίδια, αστροκούπες, αστρονομικά κοσμήματα, παραδοσιακά προϊόντα και πολλά άλλα.    

·   Οι εθελοντές μας θα σας δώσουν όλες τις απαραίτητες οδηγίες για το που μπορείτε να στήσετε την σκηνή σας και τον εξοπλισμό σας.

·  Στο χώρο του γηπέδου θα εισέρχονται μόνο αυτοκίνητα με βαρύ εξοπλισμό όπως τηλεσκόπιο που θα στηθεί εντός του γηπέδου.

·  Τα ΙΧΕ εντός του γηπέδου θα μπορούν να κινηθούν από το πρωί έως την δύση του Ηλίου. Μετά την δύση του ηλίου θα υπάρχουν μπάρες στις εισόδους του γηπέδου. Τα ΙΧΕ χωρίς αστρονομικό εξοπλισμό & των επισκεπτών θα παρκάρουν στους δρόμους πέριξ του γηπέδου και από τον προαύλιο χώρο του καταφυγίου και κάτω.

·   Στον χώρο της εξόρμησης θα υπάρχουν χημικές τουαλέτες και υπαίθριοι νιπτήρες με σαπούνι. Για όποιον θέλει να κάνει ντους θα πρέπει να φέρει μαζί του σακούλες ντουζ για κάμπινγκ και να τις γεμίζει στην πηγή ή σε δεξαμενή νερού που είναι θα δίπλα στο χώρο του γηπέδου.

·   Για πόσιμο νερό υπάρχει η πηγή στα 50 μέτρα από το γήπεδο αλλά καλό θα είναι να φέρεται μαζί σας παγούρια ή και εμφιαλωμένο νερό. 

·   Στο χώρο της εξόρμησης θα μπορείτε να παραγγείλετέ μαγειρευτά & της ώρας φαγητά από τις ταβέρνες του Άγιου Πέτρου τα οποία θα πρέπει να τα παραγγέλλεται έγκαιρα ώστε να τα παραλάβετε στην επιθυμητή ώρα. Παραδόσεις φαγητών θα γίνονται 2-3 φορές την ημέρα κυρίως τις μεσημεριανές και απογευματινές ώρες.

· Στον χώρο της εξόρμησης κατά την διάρκεια της ημέρας θα υπάρχει ψησταριά που θα ψήνει σουβλάκια και θα υπάρχουν παγωμένα αναψυκτικά.

· Ρεύμα θα παρέχεται από την διοργάνωση με γεννήτριες κυρίως τις  νυχτερινές ώρες μόνο για χρήση από τους αστροφωτογράφους & παρατηρητές. Απαραίτητο είναι να έχετε μαζί  σας μια μικρή μπαλαντέζα 5-10 μέτρων. Στην γραμματεία θα υπάρχει δυνατότητα να φορτίσετε τα κινητά σας και ορισμένες ώρες την ημέρα και καλό είναι να έχετε ένα μικρό πολύμπριζο.

·         Μην ξεχάσετε να φέρεται μαζί σας τον προς πώληση μεταχειρισμένο αστρονομικό σας εξοπλισμό ώστε να μπορέσετε να τον πουλήσετε στο Bazar μεταχειρισμένων ειδών που θα διεξαχθεί το μεσημέρι του Σαββάτου στις 13:00 

·  Παρόλο που προβλέπεται καύσωνας την ερχόμενη εβδομάδα ο καιρός στο βουνό τις βραδινές ώρες μπορεί να είναι δροσερός , οπότε μην παραμελήσετε να έχετε μαζί σας κατάλληλα ρούχα. Επίσης κατά τις πρωινές ώρες καλό είναι να έχετε μαζί σας καπέλο και αντηλιακό !

Παρακαλούμε πολύ για την ομαλή διεξαγωγή  της εξόρμηση σας να σεβαστείτε του κανόνες παρατήρησης δίνοντας μεγάλη έμφαση, στην απαγόρευση λευκών φώτων, στο άναμμα φωτιάς και στην διατήρηση της καθαριότητας σε όλους τους χώρους της εξόρμησης.  

Σας περιμένουμε στον Πάρνωνα για ένα πλούσιο αστρονομικό τριήμερο  !

 

:-s
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ολα θα ειναι καλα, ομως θα εχει σκονη ολο το διαστημα. Αυτο θα ειναι πρόβλημα για όλους . Επισεις δεν πιστευω να μας σταματησουν λογω καυσωνα ανεβαινοντας πάνω, για τον κίνδυνο της πυρκαγιας. Να τονιστούν πάλι τα μετρα . 

:-s
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα!

Έχω κανονίσει για πρώτη φορά να έρθω στην 15η Πανελλήνια Εξόρμηση την Παρασκευή!

Επειδή θα έχω και την οικογένεια μαζί μου γυναίκα και δύο παιδιά και θα φέρω και το τηλεσκόπιο για αστοφωτογράφιση τα βράδια έχω κάποιες ανησυχίες που ίσως μπορείτε να μου κατευνάσετε!

Ξενοδοχείο έχω κλείσει στην Καστανίτσα 30 λεπτά μακριά και το βράδυ τα παιδιά πρέπει να τα πηγαίνω για ύπνο, λογικά θα κάθομαι στο ξενοδοχείο και θα φωτογραφίζω με σύνδεση απομακρυσμένα.

Το τηλεσκόπιο το αφήνετε στημένο μέχρι το άλλο βράδυ?

Μένετε εκεί στο σημείο?

Μπορώ να απουσιάζω το βράδυ ?  ή να έρθω αργότερα αφού γυρίσω τα παιδιά στο ξενοδοχείο…

Υπάρχει φύλαξη στον χώρο ή άτομα της επιτροπής που ελέγχουν τους εξοπλισμούς κλπ.. ?

Δεν έχω ξαναέρθει.. Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι αστροφωτογράφοι τα αφήνουν στημένα συνέχεια, τα σκεπάζουν απλά για τον ήλιο την ημέρα. Οι περισσότεροι συμμετέχοντες μένουν στο σημείο αλλά υπάρχουν και λίγοι που πηγαινοέρχονται. Άμα είσαι στο δάσος και κοιμάσαι σε σκηνή ή σε χωριό, δεν έχει και τόση σημασία από πλευρά πρακτικής. Μπορείς να τα αφήσεις και να λείπεις, δεν υπάρχει πρόβλημα. Φύλαξη με την αυστηρή έννοια δεν υπάρχει αλλά υπάρχει πολύς κόσμος στο σημείο και δεν έχουν γίνει ποτέ περιστατικά από όσο ξέρω.

Για το απομακρυσμένο έλεγχο, τώρα, δεν έχουν όλες οι εταιρείες κινητής καλό σήμα στο σημείο.

  • Μου αρέσει 1
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

14 hours ago, astrovox said:

Οι αστροφωτογράφοι τα αφήνουν στημένα συνέχεια, τα σκεπάζουν απλά για τον ήλιο την ημέρα. Οι περισσότεροι συμμετέχοντες μένουν στο σημείο αλλά υπάρχουν και λίγοι που πηγαινοέρχονται. Άμα είσαι στο δάσος και κοιμάσαι σε σκηνή ή σε χωριό, δεν έχει και τόση σημασία από πλευρά πρακτικής. Μπορείς να τα αφήσεις και να λείπεις, δεν υπάρχει πρόβλημα. Φύλαξη με την αυστηρή έννοια δεν υπάρχει αλλά υπάρχει πολύς κόσμος στο σημείο και δεν έχουν γίνει ποτέ περιστατικά από όσο ξέρω.

Για το απομακρυσμένο έλεγχο, τώρα, δεν έχουν όλες οι εταιρείες κινητής καλό σήμα στο σημείο.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γνωρίζω για τους υπόλοιπους , αλλά προσωπικά (ως η πρώτη πανελλήνια εξόρμηση στην οποία παρεβρίσκομαι από την αρχή ως το τέλος),μπορώ να πω ότι ήταν μια απίστευτη εμπειρία! Ελπίζω να σας ικανοποίησε και εσάς όσο ικανοποίησε και εμένα !  

  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα μεγάλο "ευχαριστώ" στην Αστρονομική Ένωση Σπάρτης και όλους τους ευθελοντές της ΠΕΕΑ, για την άψογη διοργάνωση και τη ζεστή φιλοξενία τους! Ανυπομονούμε για την επόμενη εξόρμηση!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καταυχαριστηθήκαμε! Ήταν μια καταπληκτική εκδήλωση που νομίζω τη χαρήκαμε όλοι! 

Το νωρίτερο που έπεφτα για ύπνο και τις 4 μέρες στον Πάρνωνα ήταν 4πμ, αλλά ήταν τέτοιος ο ενθουσιασμός όλων μας, που η κούραση δεν μάς βγήκε καθόλου, παρά μόνο όταν επιστρέψαμε πίσω και στις δουλειές μας!

Να δίνεις την ευκαιρία σε νέους ανθρώπους να δουν για πρώτη φορά Αφροδίτη, Άρη, Κρόνο, Ποσειδώνα, Δία, Ουρανό (και με γυμνό μάτι), Μ81, Μ82, Μ13, Μ51, Μ57, Μ22, Μ27, M31, Veil, διπλά, owl, NGC891, Double Cluster, μάς γέμιζε ενέργεια!

Αναμένουμε την επόμενη!! :wink:

Το επεξεργάστηκε ο alepohori
  • Μου αρέσει 1

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτή η πανελλήνια, μαζί με το συνέδριο αστρονομίας πέρυσι τον Οκτώβριο στην Πάτρα, ήταν τα 2 μεγάλα γεγονότα που έφεραν την ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα πάλι στην κανονικότητα (μετά την περίοδο covid).

Ελπίζω στις επόμενες πανελλήνιες να δραστηριοποιηθούν περισσότεροι οι νέοι σε ηλικία ερασιτέχνες αστρονόμοι. Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα πρέπει να περάσει στην επόμενη γενιά, οι <δεινόσαυροι> του χώρου σαν εμένα πρέπει να περιοριστούμε στο να προσέχουμε μην μας πέσει κανένας αστεροειδής στο κεφάλι. Σε πολλές εθελοντικές δραστηριότητες όπως η προετοιμασία του χώρου της πανελλήνιας, η διάθεση τηλεσκοπίων για το κοινό, η οργάνωση και επιμέλεια της εξόρμησης κ.λπ., οι περισσότεροι εθελοντές ήταν οι ίδιοι με δέκα χρόνια παλαιότερα. Τότε λειτουργούσαμε ως μια πολύ καλή παρέα φίλων που μας ένωνε η αστρονομία, αλλά σήμερα η δυναμική της ερασιτεχνικής αστρονομίας βρίσκεται σε άλλο επίπεδο. 

Ο Πάρνωνας είναι πράγματι το ιερό βουνό της ερασιτεχνικής αστρονομίας. Αν κάποτε γραφτεί ένα βιβλίο για την  ανάπτυξη της ερασιτεχνικής αστρονομίας στην Ελλάδα, ο Πάρνωνας θα είναι σίγουρα το σημείο αναφοράς του θέματος. 

 

  • Μου αρέσει 1
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης