Jump to content

Σεμιναρια/Μαθηματα Παρατηρησιακης Αστρονομιας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος αν προσφερονται/γινονται καπου σεμιναρια ή μαθηματα γενικα στην παρατηρησιακη αστρονομια στην Ελλαδα (κατα προτιμηση στη Θεσσαλονικη) καθως θα με ενδιεφερε να παρακολουθησω και να μαθω να κανω αστρονομικη παρατηρηση και ισως και φωτογραφιση. Ευχαριστώ.

Το επεξεργάστηκε ο Theodore1000
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Theodore1000 changed the title to Σεμιναρια/Μαθηματα Παρατηρησιακης Αστρονομιας

Η καλύτερη πρόταση είναι να γραφτείς σε κάποιο σύλλογο κοντά σου και να πηγαίνεις σε εξορμήσεις.

Σε αντίθεση με άλλες ασχολίες, που πρέπει να πληρώσεις κάποιον με αμφίβολο επίπεδο γνώσεων για να σου πει κάποια βασικά πράγματα, τους ερασιτέχνες αστρονόμους πρέπει να τους πληρώσεις για να σταματήσουν να σου μιλάνε....

Οι περισσότεροι ερασιτέχνες παρατηρητές και αστροφωτογραφοι στην Ελλάδα, έχουν εξαιρετικές γνώσεις πάνω στο αντικείμενο και τις μοιράζονται απλόχερα.

  • Μου αρέσει 3
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4 hours ago, diorip said:

Η καλύτερη πρόταση είναι να γραφτείς σε κάποιο σύλλογο κοντά σου και να πηγαίνεις σε εξορμήσεις.

Σε αντίθεση με άλλες ασχολίες, που πρέπει να πληρώσεις κάποιον με αμφίβολο επίπεδο γνώσεων για να σου πει κάποια βασικά πράγματα, τους ερασιτέχνες αστρονόμους πρέπει να τους πληρώσεις για να σταματήσουν να σου μιλάνε....

Οι περισσότεροι ερασιτέχνες παρατηρητές και αστροφωτογραφοι στην Ελλάδα, έχουν εξαιρετικές γνώσεις πάνω στο αντικείμενο και τις μοιράζονται απλόχερα.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Απλα ενω θελω πολυ να ξεκινησω την αστρονομικη παρατηρηση, δεν ξερω απο που να ξεκινησω και πως γινεται; π.χ. πως κανεις ενα alignment πως βρισκεις αντικειμενα στον ουρανο, χειρισμος του τηλεσκοπιου κλπ. Αυτα αν παω σε ενα συλλογο, μπορω να τα ρωτησω και να μου δειξει καποιος; φοβαμαι μη γινω φορτικος με τις ερωτησεις αυτες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ανταλλαγή γνώσεων/καθοδήγηση είναι από τους βασικούς σκοπούς κάθε συλλόγου.

Οπότε, χωρίς φόβο και πάθος πήγαινε στον ΟΦΑ (αφού θες στην Θεσ/νίκη).

  • Μου αρέσει 2
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5 hours ago, βολιωτης said:

Η ανταλλαγή γνώσεων/καθοδήγηση είναι από τους βασικούς σκοπούς κάθε συλλόγου.

Οπότε, χωρίς φόβο και πάθος πήγαινε στον ΟΦΑ (αφού θες στην Θεσ/νίκη).

Ηδη μιλησα μαζι τους. Ευχαριστώ πολυ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα!

Εκτός από τον δραστήριο Ο.Φ.Α που πολύ σωστά προτάθηκε,και γενικά την επαφή με ερασιτέχνες αστρονόμους που μεταλαμπαδεύουν ανιδιοτελώς πολύτιμες γνώσεις και εμπειρίες,υπάρχουν συμπληρωματικά και μερικά αξιόλογα βιβλία:

https://planitario.gr/gr/nightwatch-enas-praktikos-odigos-gia-na-deite-to-sympan-4i-ekd.html

Το παρακάτω είναι πληρέστερο:

https://planitario.gr/gr/the-backyard-astronomer-s-guide.html

Και το επόμενο είναι πιο προχωρημένο,αλλά πολύ κατανοητό για όσους έχουν ένα υπόβαθρο γνώσεων στα Μαθηματικά και Φυσική λυκειακού επιπέδου,και θέλουν να εμβαθύνουν περισσότερο:

https://planitario.gr/gr/paratirisiaki-astronomia-b-ekdosi-egchromi-beltiomeni-kai-sumpliromeni.html

Υπάρχουν στο Πλανητάριο Θεσσαλονίκης (το μεσαίο φαίνεται ότι έχει εξαντληθεί-προσωρινά ίσως).

Μπορείτε να τα δείτε από κοντά στο κατάστημα,αλλά και στην έκθεση βιβλίου που γίνεται το καλοκαίρι στη Θεσσαλονίκη και συμμετέχει και το Πλανητάριο.

Φιλικά-Κώστας🙂

 

 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η συγκεκριμένη έκδοση του The backyard astronomers guide έχει σταματήσει να κυκλοφορεί. Θα την βρείς μόνο μεταχειρισμένη. Έχει κυκλοφορήσει μία 4η έκδοση του βιβλίου, αλλά απότι βλέπω εως τώρα δεν έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά. 

  • Μου αρέσει 2
"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από μένα ..

Αν και ήδη πήρες τις απαντήσεις που έψαχνες ,  θα ήθελα να σχολιάσω το " φοβάμαι μην γίνω φορτικός " 

Αυτοί που ασχολούμαστε με την αστρονομία , είτε ερασιτεχνικά είτε επαγγελματικά  είτε το έχουμε ως χόμπι, στον περίγυρο μας ( φίλους , συγγενείς κτλ ) έχουμε ελάχιστους ανθρώπους που ασχολούνται με αυτό ..το πιθανότερο και κανέναν ..Οπότε το να μιλάμε για αυτό αποτελεί ευχαρίστηση και σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να γίνεις φορτικός σε κανέναν ..

Οπότε σου εύχομαι καλή αρχή ! 

  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
On 13/6/2023 at 7:07 ΜΜ, Theodore1000 said:

Ηδη μιλησα μαζι τους. Ευχαριστώ πολυ!

Καλησπερα. Ελπιζω το ποστ να μην ειναι παλιο και ενοχλω χωρις λογο. Ειμαι φοιτητης στη θεσσαλονικη και ενδιαφερομαι κι εγω να γραφτω στον ΟΦΑ και εχω απικοινωνησει μαζι τους για τις σχετικες πληροφοριες εγγραφης. Θα ηθελα αν μπορεις, αφου κι εσυ γραφτηκες εκει, να μου πεις αν υπαρχουν και φοιτητες μελη στον ομιλο κοντα στην ηλικια μου (ειμαι 21), γιατι κατι τετοιο θα με βοηθουσε πολυ σε ενδεχομενη εγγραφη μου στον ΟΦΑ, και στην προσαρμογη αλλα και στη συμμετοχη σε σχετικες δραστηριοτητες. Ελπιζω να μη σε βαζω σε κοπο. Σε ευχαριστω οπως και να εχει εκ των προτερων!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης