Jump to content

Skywatcher 150/750 Black Diamond EQ3-2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! :-D

Αγόρασα πριν 3 χρόνια (!!!) το Skywatcher 150/750 Black Diamond EQ3-2 ωστόσο με τούτα και με κείνα δεν εχω καταφέρει ακόμη να το βγάλω απο το κουτί. (Δεν θα εχει πάθει κάτι πιστεύω επειδή βρίσκεται στο κουτί τοσο καιρό σωστά;) 

Φέτος το καλοκαίρι θα αρχίσω να το χρησιμοποιώ και να εξερευνήσω τις δυνατότητες του κτλ. 

Έχω δυο ερωτήσεις...

Θεωρείται οκ το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο για έναν αρχάριο; 

Εκτός απο το Ειδικό Προσοφθάλμιο Ευθυγράμμισης Κατόπτρου που ήδη έχω αγοράσει υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να πάρω έτσι ώστε να κάνω την εμπειρία μου πιο ομαλή πχ, Barlow lens ή σετ φίλτρων; Ή μήπως "τρέχω" πολυ γρήγορα; Έγιναν τρεις οι ερωτήσεις τελικά.. :)

Ευχαριστώ πολύ,

Ανδρονίκη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλη Ανδρονίκη καλώς ήλθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!🙂

Το τηλεσκόπιο είναι πολύ καλό,χρειάζεται να μάθεις πώς να το τοποθετείς σωστά πάνω στην ισημερινή βάση που έχεις και τη χρήση γενικά των ισημερινών βάσεων.

Η αποθήκευση των οπτικών στο σκοτάδι αν υπάρχει και υγρασία,ενέχει τον κίνδυνο να αναπτυχθούν μύκητες...

Δες αν τα κάτοπτρα είναι απολύτως καθαρά,χωρίς "μουντζούρες" που μοιάζουν με γκρίζες στάμπες ή νημάτια.

Κάνε το ίδιο και στους δύο φακούς που συνοδεύουν το τηλεσκόπιο.

Προσοφθάλμιους φακούς πρέπει να πάρεις και ένας καλός barlow 2x θα είναι χρήσιμος.

Πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις;

Φιλικά-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου Κώστα!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την γρήγορη απάντηση! 
Αγχώθηκα λίγο, ελπίζω να είναι εντάξει το τηλεσκόπιο...  

Γενικά δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο ποσό στο μυαλό μου, οπότε οτι έχεις να προτείνεις, feel free!  :)

Μετέπειτα εχω σκεφτεί πως ίσως χρειαστεί να επενδύσω και σε ενα Go To, θα προσπαθήσω αρχικά χωρίς να δω πως θα πάει.. 

Και μια ερώτηση ακόμη! Προτείνεις συγκεκριμένες εταιρίες για αγορά αξεσουάρ ή όλες είναι καλές για Προσοφθάλμιους φακούς και Barlow Lens;

Και πάλι σε ευχαριστώω :) 

Ανδρονίκη


 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υποθέτω ότι το τηλεσκόπιο είναι το:

https://planitario.gr/gr/tilesk-skywatcher-150-750-eq3-2.html

Οπότε έχει εστιαστή 2",που σου επιτρέπει να βάζεις και φακούς 2" για να πάρεις μεγαλύτερο οπτικό πεδίο.

Ένας πολύ καλός φακός για να βλέπεις μεγάλα αστρικά πεδία και να βρίσκεις πιο εύκολα τους στόχους,είναι ο παρακάτω (θα τον χρησιμοποιείς σαν 2",διότι παρέχει τη δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί και σαν 1.25") :

https://planitario.gr/gr/hyperion-aspheric-72-modular-prosofthalmio-31mm.html

Ένας πολύ καλός ζουμ που δεν έχει τα προβλήματα προγενέστερων ζουμ,με πολύ καλή οπτική απόδοση και θα σε απαλλάξει από την αγορά αρκετών φακών,αλλά και από το βάλε-βγάλε συνέχεια φακούς στον εστιαστή είναι :

https://planitario.gr/gr/baader-hyperion-universal-zoom-mark-iv-8-24mm-eyepiece-1-2.html

Επειδή έχει ομαλή μετάβαση στις παρεχόμενες εστιακές δεν δίνει μόνο 5 φακούς,όπως αναγράφεται,αλλά και όλους τους ενδιάμεσους μεταξύ των click-stop.Έτσι θα έχεις πληθώρα φακών,που στις μικρές εστιακές 8-12mm είναι ευρυγώνιοι,περίπου 70-68ο φαινόμενο πεδίο (A.F.O.V).Θα δεις έτσι καλύτερα κάποια εκτεταμένα αντικείμενα,και θα μένει ο στόχος πιο πολύ χρόνο μέσα στο οπτικό σου πεδίο.

Τους δύο παραπάνω φακούς τους έχω,συνεργάζονται πολύ καλά με "γρήγορα" τηλεσκόπια f/5 όπως το δικό σου και δικά μου,και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.

Θα χρειαστείς και έναν καλό barlow 2x,που θα διπλασιάσει τους διαθέσιμους φακούς σου.Ο παρακάτω επειδή έχει χαμηλό προφίλ,δηλαδή έχει σχετικά μικρό μήκος,συνεργάζεται πολύ καλά και εστιάζει με πολλούς εστιαστές και μελλοντικούς προσοφθάλμιους που ίσως αγοράσεις:

https://planitario.gr/gr/barlow-x-cel-2x-o-31-8mm.html

Έτσι θα έχεις ένα πλήρες σετ φακών που θα σε καλύψει για πολλά χρόνια,για τα περισσότερα αντικείμενα.

Όταν θα αποκτήσεις παρατηρησιακή εμπειρία,και κατασταλάξεις τί είδους αντικείμενα θα παρατηρείς περισσότερο,μπορείς να αγοράσεις πιο εξειδικευμένους φακούς.

Να σημειώσω ότι οι παραπάνω φακοί,έχουν ζήτηση αν αποφασίσεις κάποτε να τους μεταπωλήσεις.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είδα ότι οι παρεχόμενου φακοί με το τηλεσκόπιο είναι οι SUPER PLOSSL 25mm,10mm.

Αν όντως είναι αλήθεια και δεν είναι οι απλώς SUPER,που συνοδεύουν πλέον τα SW είσαι τυχερή,διότι είναι καλής ποιότητας φακοί,σε αντίθεση με τους απλούς SUPER.

Αν διαθέτεις επιπλέον χρήματα μπορώ να σου συστήσω και πιο ακριβούς φακούς,αλλά νομίζω ότι για αρχή καλό είναι να ξεκινήσεις με τους φακούς που έγραψα παραπάνω,και στην πορεία αποφασίζεις για νέες αγορές πιο εξειδικευμένες.

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για φίλτρα που ρώτησες,χρειάζεται ένα φίλτρο Σελήνης,που θα κόψει την υπερβολική λαμπρότητά της,και θα κάνει πιο άνετη και ευχάριστη την παρατήρηση,ενώ θα αναδείξει και λεπτομέρειες της επιφάνειάς της.

Καλύτερη επιλογή είναι ένα πολωτικό φίλτρο που μεταβάλλει επιλεκτικά την λαμπρότητα της επιφάνειας,όσο χρειάζεται ανάλογα με τις φάσεις της,και θα συνεργαστεί καλύτερα με τη διάμετρο του τηλεσκοπίου σου,αλλά και μελλοντικών που ίσως αγοράσεις.

Πολωτικό φίλτρο Σελήνης:

https://planitario.gr/gr/metablito-polotiko-filtro-1-25.html

Ένα απλό φίλτρο Σελήνης:

https://planitario.gr/gr/filtro-selinis-1.html

Το παρακάτω είναι εξαιρετικό για παρατήρηση του πλανήτη Άρη,καθώς μειώνει την υπερβολική λαμπρότητα και κυρίως αυξάνει το κοντράστ,αναδεικνύοντας λεπτομέρειες της επιφάνειάς του (αν το επιτρέψουν οι αμμοθύελλες του Άρη και η διαύγεια και seeing της ατμόσφαιρας της περιοχής σου):

https://planitario.gr/gr/moon-skyglow-o31-8mm-1-1-4.html

Κάνει και σαν φίλτρο γενικής χρήσης μειώνοντας την φωτορύπανση,αυξάνοντας το κοντράστ αλλά μόνο αν η φωτορύπανση προέρχεται από φώτα "θερμών" δηλαδή πορτοκαλο-κοκκινο-κίτρινων αποχρώσεων.

Δυστυχώς λόγω της κυριαρχίας των λευκών led,το αποτέλεσμα μείωσης φωτορύπανσης περιορίζεται...Στον Άρη πάντως θα δουλέψει θεαματικά έτσι και αλλιώς.

Επίσης αντικαθιστά το φίλτρο Σελήνης όταν βρίσκεται στη φάση του μηνίσκου,επειδή κόβει αρκετά λιγότερο φως.

Ένα πολύ καλό φίλτρο νεφελωμάτων είναι (για νεφελώματα ιονισμένου οξυγόνου,όπως του Ωρίωνα),το παρακάτω:

https://planitario.gr/gr/o-iii-filtro-o-31-8mm-1-1-4.html

Προσοχή όμως...για το 6" τηλεσκόπιό σου δεν θα δουλέψει σε ουρανό με φωτορύπανση,αλλά μόνο σε αρκετά σκοτεινό ουρανό,επειδή κόβει πολύ φως!

Οπότε προς το παρόν αφησέ το για αργότερα αν πάρεις μεγαλύτερης διαμέτρου τηλεσκόπιο πχ.10",εκτός και αν παρατηρείς σε αρκετά σκοτεινό ουρανό.

Χρήσιμα για νεφελώματα είναι και φίλτρα γενικής χρήσης τύπου UHC:

https://planitario.gr/gr/baader-uhc-l-ultra-l-booster-filter-1.html

Το παραπάνω είναι νέο φίλτρο που διαδέχθηκε το Baader UHC-S,πιθανόν να είναι καλύτερο,και απο ό,τι λέει η εταιρία δεν κόβει πολύ φως,οπότε είναι μάλλον κατάλληλο και για το 6" τηλ.σου.

Με αυτά είσαι επαρκής,και ίσως αργότερα να πάρεις και φίλτρο Η-β που έχει πιο εξειδικευμένη και περιορισμένη χρήση.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα αλήθεια ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου και για το γεγονός οτι βρήκες ακόμη και τα links για τα αξεσουάρ. 

Θα διαβάσω αύριο προσεκτικά τα όσα έγραψες και ίσως κάνω και μια δυο αγορές. 

Προς το παρόν και πάλι σε ευχαριστώ και λογικά θα επανέλθω σύντομα με νέες απορίες!

Με εκτίμηση

Ανδρονίκη

 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να είσαι καλά Ανδρονίκη και να χαρείς το τηλεσκόπιο και τον εξοπλισμό που θα πάρεις!

Αν κάνεις μαζική αγορά μπορείς να ζητήσεις και καλύτερη τιμή για το σύνολο,από το να τα πάρεις αποσπασματικά.

Θα χρειαστεί βέβαια αρκετό-πλην ευχάριστο διάβασμα-στα βασικά της ερασιτεχνικής αστρονομίας,ώστε να κατανοήσεις κάποιες απαραίτητες έννοιες.

Χαρά μας των παλαιότερων μελών να βοηθάμε τους νεοεισερχόμενους,όπως βοήθησαν και εμάς οι παλαιότεροι!

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δύο βασικά εισαγωγικά βιβλία ερασιτεχνικής αστρονομίας:

https://planitario.gr/gr/nightwatch-enas-praktikos-odigos-gia-na-deite-to-sympan-4i-ekd.html

Το παρακάτω είναι πληρέστερο,αλλά προς το παρόν έχει εξαντληθεί.Μεταχειρισμένο ίσως το βρεις:

https://planitario.gr/gr/the-backyard-astronomer-s-guide.html

Επίσης για να μάθεις τον ουρανό και να εντοπίζεις τα ουράνια αντικείμενα,υπάρχουν αστρονομικά προγράμματα:

Σε windows δωρεάν στην πλήρη τους μορφή (και με μενού στα ελληνικά):

-Stellarium (το πιο εύχρηστο για αρχάριους)

-Hallo Nothern Sky (HNSky)

-Cartes du Ciel (έχει τις περισσότερες δυνατότητες).

Το καθένα έχει διαφορετικά πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα,οπότε μπορούν να χρησιμοποιηθούν συνδυαστικά.

Σε android:

-SkySafari 7 Pro (για android 10 και μεταγενέστερες εκδόσεις του).

-SkySafari 6 Pro (για android 9 και παλαιότερες εκδόσεις του).

Τα παραπάνω είναι τα καλύτερα αστρονομικά προγράμματα σε android αλλά δεν είναι δωρεάν.Περίμενε να βγουν σε προσφορά (κάποιες φορές τον χρόνο στη μισή τιμή).

Υπάρχουν και φθηνότερες εκδόσεις τους αλλά όχι στην πλήρη μορφή,είναι πιο απλές με λιγότερες δυνατότητες.

-Mobile Observatory Pro (MO Pro),δωρεάν είχα βρει την έκδοση ν.3.2.1

-Stellarium Mobile Plus,δωρεάν μεν αλλά πολύ φτωχότερο από την έκδοση σε windows.

Υπάρχουν και αστρικοί χάρτες,όπως οι παλαιότεροι έντυποι,σε μορφή pdf δωρεάν.

Όρεξη και χρόνο να έχεις για μελέτη...🙂

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

9 hours ago, fotodektis said:

Δύο βασικά εισαγωγικά βιβλία ερασιτεχνικής αστρονομίας:

https://planitario.gr/gr/nightwatch-enas-praktikos-odigos-gia-na-deite-to-sympan-4i-ekd.html

Το παρακάτω είναι πληρέστερο,αλλά προς το παρόν έχει εξαντληθεί.Μεταχειρισμένο ίσως το βρεις:

https://planitario.gr/gr/the-backyard-astronomer-s-guide.html

Επίσης για να μάθεις τον ουρανό και να εντοπίζεις τα ουράνια αντικείμενα,υπάρχουν αστρονομικά προγράμματα:

Σε windows δωρεάν στην πλήρη τους μορφή (και με μενού στα ελληνικά):

-Stellarium (το πιο εύχρηστο για αρχάριους)

-Hallo Nothern Sky (HNSky)

-Cartes du Ciel (έχει τις περισσότερες δυνατότητες).

Το καθένα έχει διαφορετικά πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα,οπότε μπορούν να χρησιμοποιηθούν συνδυαστικά.

Σε android:

-SkySafari 7 Pro (για android 10 και μεταγενέστερες εκδόσεις του).

-SkySafari 6 Pro (για android 9 και παλαιότερες εκδόσεις του).

Τα παραπάνω είναι τα καλύτερα αστρονομικά προγράμματα σε android αλλά δεν είναι δωρεάν.Περίμενε να βγουν σε προσφορά (κάποιες φορές τον χρόνο στη μισή τιμή).

Υπάρχουν και φθηνότερες εκδόσεις τους αλλά όχι στην πλήρη μορφή,είναι πιο απλές με λιγότερες δυνατότητες.

-Mobile Observatory Pro (MO Pro),δωρεάν είχα βρει την έκδοση ν.3.2.1

-Stellarium Mobile Plus,δωρεάν μεν αλλά πολύ φτωχότερο από την έκδοση σε windows.

Υπάρχουν και αστρικοί χάρτες,όπως οι παλαιότεροι έντυποι,σε μορφή pdf δωρεάν.

Όρεξη και χρόνο να έχεις για μελέτη...🙂

Εχω ηδη καποια βιβλια αλλα μαλλον θα αγορασω και το Nightwatch γιατι βλεπω πως πολλοι το εχουν.

Θα τις δω και τις εφαρμογες που ανεφερες γιατι μονο το Stellarium γνωριζα.

Εισαι καταπληκτικος! Σε ευχαριστω παρα πολυ! 


 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

22 minutes ago, angelos said:

Το σημαντικότερο είναι η εξοικείωσις με την βάση. Η ισημερινή δεν είναι ότι ευκολότερο για νέον ερασιτέχνη αστρονόμο.

Ελπιζω να τα καταφερω! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης