Jump to content

Αναβάθμιση τηλεσκοπίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω το αυτό το τηλεσκόπιο (φωτο1) με αυτό το προσοφθάλμιο (φωτό 2). Ότι καλύτερο μπόρεσα να φωτογραφήσω με το κινητό μου είναι αυτά (φωτό 3,4) Υπάρχει περίπτωση να δω κάτι καλύτερο και πως. Ευχαριστώ.

IMG_20230825_180631.jpg

IMG_20230825_180657.jpg

IMG_20230823_223855.jpg

IMG_20230823_224247.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Απόστολε καλώς ήλθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!🙂

Το τηλεσκόπιο είναι TOWA 114/1000 σχεδίασης Bird-jones,δηλ.εχει πραγματική εστιακή απόσταση/μήκος 500mm,καί με έναν φακό τύπου barlow 2x ενσωματωμένο στη βάση του εστιαστή,διπλασιάζει την εστιακή στα1000mm.Η οπτική ποιότητα τέτοιων τηλεσκοπιων, συνήθως δεν είναι καλή..Είναι φθηνά εισαγωγικά τηλεσκόπια μαζικής παραγωγής.

Για το δικό σου δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη,ίσως και να διαφέρει.

Έχεις ελέγξει την ευθυγράμμιση των κατόπτρων, έχεις ασχοληθεί με το θέμα;

Μόνο έναν προσοφθάλμιο 20mm έχεις;

Ο εστιαστής δέχεται προσοφθάλμια 1.25" ή να μικρότερα 0.96";

Θα χρειαστείς και άλλα προσοφθάλμια για παρατήρηση.

Καθοριστικό ρόλο στην ευκρίνεια των εικόνων,εκτός από την ποιότητα των οπτικών και την σωστή τους ευθυγράμμιση,παίζουν οι ατμοσφαιρικές συνθήκες (διαύγεια και seeing),του ύψος του στόχου, η φωτεινότητα και το κοντράστ του.

Φιλικά-Κώστας 🙂 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έχω άλλο ένα προσοφθάλμιο 6.5mm Af50 και ένα erecting eyipiece 1,5x με τα οποία όμως δεν έχω καθόλου καθαρά είδωλα. Νομίζω πως έκανα ευθυγράμμιση κατόπτρων με την τεχνική του ανεστίαστου άστρου, αλλά πιστεύω πως ο ενδιάμεσος φακός που έχει στον εστιαστή πρέπει να είναι κακής ποιότητας επίσης. Η υποδοχή του είναι περίπου 32mm όπως τη μέτρησα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έλεγξε αν τα κάτοπτρα είναι καθαρά.Λιγη σκονη δεν πειράζει.Αν έχουν όμως πολύ σκόνη κλπ.θελουν καθάρισμα (πλύσιμο με ειδική τεχνική και μεγάλη προσοχή,που μπορείς να βρεις εδώ και στο ίντερνετ γενικά).

Έλεγξε επίσης την ευθυγράμμιση,διότι χαλάει με τις αυξομειώσεις της θερμοκρασίας και τους κραδασμούς.

Χρησιμοποίησε έναν ευθυγραμμιστή  (collimator) έστω και κουτάκι του φιλμ.Υπάρχουν πολλά άρθρα και βίντεο σχετικά.

Είχα χρησιμοποιήσει παρόμοιο τηλεσκόπιο μέτριας ποιότητας και η εικόνα του δεν ήταν κακή.

Αυτό που χαλάει πιο πολύ την εικόνα σε τέτοια τηλεσκόπια,επειδή έχουν σφαιρικό κάτοπτρο,είναι το σφάλμα σφαιρικής εκτροπής,δηλ.μια περιοχή σε σχήμα δακτυλίου στα άκρα του οπτικού πεδίου είναι θολή,περίπου 10-15% του πεδίου.

Αν δεν αγορασεις αργότερα άλλο καλύτερο και μεγαλύτερο τηλεσκόπιο,και το παρόν δεν δινει  καλυτερη εικονα,παρ'όλες τις βελτιώσειςμην αγοράζεις προς το παρόν άλλα προσοφθάλμια.

Από μια γρήγορη έρευνα που έκανα,κάποιες γνώμες δεν το απαξιώνουν πάντως.

Λογικά έστω και μέτρια οπτική ποιότητα πρέπει να στην δώσει...

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 hours ago, ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ1635940972 said:

Κώστα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έχω άλλο ένα προσοφθάλμιο 6.5mm Af50 και ένα erecting eyipiece 1,5x με τα οποία όμως δεν έχω καθόλου καθαρά είδωλα. Νομίζω πως έκανα ευθυγράμμιση κατόπτρων με την τεχνική του ανεστίαστου άστρου, αλλά πιστεύω πως ο ενδιάμεσος φακός που έχει στον εστιαστή πρέπει να είναι κακής ποιότητας επίσης. Η υποδοχή του είναι περίπου 32mm όπως τη μέτρησα.

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πειραματιστώ λίγο παραπάνω με την ευθυγράμμιση και βλέπουμε. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το SW Dob Heritage 150/750 είναι ένα ελκυστικό τηλεσκόπιο,χάρη στη φορητότητά του.Εχει όμως συμβιβασμούς στην ποιότητα κατασκευής του,ιδιαίτερα στον κοχλιωτό εστιαστή του (helical).

Είναι σαφώς κατώτερο από το εξαιρετικό SW Dob 150/1200,κλασικό πλέον και δοκιμασμενο.

Πολύ καλό είναι και το αντίστοιχο της GSO.

Καλύτερες επιλογές είναι τα κλασικά SW Dob 8" (200/1200) και το SW Dob 10" (254/1200).

Ψάξε και στα μεταχειρισμένα,υπάρχουν συχνά πολύ καλές ευκαιρίες,πριν αποφασίσεις για καινούργιο.

Θέλεις βέβαια χρόνο και υπομονή για να πετύχεις κάποια καλή ευκαιρία.

Μη βιάζεσαι πάντως στις αγορές των αστρονομικών,τα λαθη κοστιζουν οικονομικά και ψυχολογικά.

Φιλικά-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει, περνάω σε αναζήτηση νέου Dob 6 ή 8 και μέχρι τότε πειραματίζομαι με το υφιστάμενο. Αν έχεις πρόχειρο κάποιο σύνδεσμο για ευθυγράμμιση με καπάκι φιλμ μου το στέλνεις. Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και εύχομαι να τα ξαναπούμε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποια στοιχεία που βρήκα,ανάμεσα σε πολλά που υπάρχουν,είναι:

 

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εδώ:

 

Αυτά προς το παρόν βρήκα,υπάρχουν αν ψάξεις πολλά άρθρα γενικά για ευθυγράμμιση κατόπτρων.

Αυτό το βίντεο είναι πολύ κατατοπιστικό:

Φιλικά-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης