Jump to content

Ποιο απο ολα αυτα τα καλουδια???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια ετοιμαζουμε ενα αγροκτημα που μαζι με ολες τις αλλες δραστηριοτητες που θα παρεχει θελουμε να προσθεσουμε και ενα τηλεσκοπιο για τους επισκεπτες. Καταθετουμε φακελο υποψηφιοτητας για επενδυτικο προγραμμα (οποτε μπορουμε να επιλεξουμε ενα μεγαλο και καλο ποιοτικα τελεσκοπιο). Επειδη η αγορα θα γινει μια φορα και επειδη ελπιζουμε μελλοντικα να συνεργαστουμε με τον "Ευδοξο" αποφασiσαμε να παρουμε οτι καλυτερο στην ταξη των 10000-15000 euros.

Σκοπος μας ειναι να γινει ενα μικρο αστεροσκοπιο και στο αμφυθεατρο που θα γινει διπλα να γινονται βιντεοπροβολες των οσων παρατηρουνται.

Εμεις δεν γνωριζουμε ακομη παρα ελαχιστα και για αυτον τον σκοπο θελουμε ρομποτικα συστηματα.

Ασχετα αν τους περισσοτερους μηνες η παρατηρηση θα γινεται απο εμας, ουσιαστικα θα πρεπει να καλυπτει τις αναγκες των ασχετων αλλα και των πολυ σχετικων και γνωστων της αστρονομιας.

Για ολους τους παραπανω λογους ζητω την βοηθεια σας ως προς την αγορα του οπτικου σωληνα, στηριξης, goto συστηματων και γενικα οτι νομιζετε οτι χρειαζεται για να λειτουργησει καλα απο τον ασχετο ως τον γνωστη.

Υ.Γ. οσο για το 4' apo tak εγω η ασχετη το γνωριζω σαν 4' αποχρωματικο takahashi και οχι με τη συντμηση του

Ταπεινα

κατερινα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού είναι έτσι τα πράγματα, θα μπορούσατε να σκεφτείτε και την περίπτωση δύο τηλεσκοπίων, κοινής χρήσης, ενός "μεγάλου" κι ενός "μικρού", ώστε νά εξυπηρετηθεί και πιθανή ώρα αιχμής, πχ επίσκεψη σχολείων κλπ, ή παράλληλες δρστηριότητες, όπως πχ επιδείξεις αστροφωτογράφισης κλπ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε αυτήν την περίπτωση Κατερίνα, τα ερωτήματα σου έχουν λογική βάση, και είμαι σίγουρος ότι θα βρείς πολλές απαντήσεις στα ερωτήματα σου.

Αφού λοιπόν έχετε τα χρήματα ρίξε μια ματιά στο site της RCOS. Εκεί μπορείς να δείς ενδεικτικές τιμές π.χ δες το : http://www.rcopticalsystems.com/10inchtruss.html

 

Εκτός όμως από το τηλέσκόπιο υπάρχουν και ένα σωρό άλλοι παράγοντες που πρέπει να λάβετε υπόψην σας! Μερικοί από αυτούς είναι:

 

1) Η τοποθεσία που θα στήσετε το παρατηρητήριο. Κακό seeing μπορεί να μεγάλο μειονέκτημα και να μην σας επιτρέψει να χαρείτε πλήρως το τηλεσκόπιο!

 

2) Τα έξοδα πέραν του οπτικού σωλήνα, μπορεί να μεγαλώσουν και να πέσετε έξω από τον προυπολογισμό σας. Η στήριξη είναι επίσης ακριβή (μερικά χιλιάδες ευρώ ανάλογα με τις ικανότητες στο βάρος που σηκώνει, και την ακρίβεια που έχει) . Αν θέλετε και μηχανισμούς GOTO βάλτε και άλλα έξοδα ! Τα εξαιρετικής ποιότητας προσοφθάλμια φτάνουν τις μερικές εκαντοντάδες ευρώ (πχ Televue).

 

3) Αν θέλετε να κάνετε και αστροφωτογράφηση, μια καλή αστρονομική CCD κάνει χιλιάδες ευρώ, σύν τα φίλτρα που είναι extra αλλά απαραίτητα!

 

Οπότε ψάξε καλά, βγάλε έναν καλό προυπολογισμό , και με βάση αυτόν κάνε την αγορά. Αλλα ΨΑΞΤΟ πρώτα καλά !!

 

Ελπίζω να βοήθησα λίγο

 

Φιλικά

Μιχάλης

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού είναι έτσι τα πράγματα, θα μπορούσατε να σκεφτείτε και την περίπτωση δύο τηλεσκοπίων, κοινής χρήσης, ενός "μεγάλου" κι ενός "μικρού", ώστε νά εξυπηρετηθεί και πιθανή ώρα αιχμής, πχ επίσκεψη σχολείων κλπ, ή παράλληλες δρστηριότητες, όπως πχ επιδείξεις αστροφωτογράφισης κλπ

Φοβαμαι οτι επειδη οι ανθρωποι που εγκρινουν χρηματοοικονομικες μελετες ειναι στενομυαλοι και απλα θελουν να "κοψουν" οτι θεωρουν μη απαραιτητο

κοπει ενα απο τα 2 ή και τα 2 αν το κοστος ειναι μεγαλο.

Πρεπει να παρουσιασω μια προταση που να ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΕΝΑ τηλεσκοπιο και αυτο με τη σειρα του να καλυπτει και απαιτιτικους και μη.

Με εκτιμηση

κατερινα

Υ.Γ. Οσο για την τοποθεσια ειμαστε στην ακρη του πουθενα με σχεδον μηδενικη φωτορυπανση το κοντινοτερο σπιτι ειναι σε αποσταση 5km και δεν το βλεπουμε κιολας και το κοντινοτερο χωριο ειναι μερικα σπιτια σε αποσταση 15km. το μεγαλυτερο χωριο στα 30km...

Υ.Γ. 2 Γιατι δυστυχως ο χρονος πιεζει πολυ και η μελετη πρεπει να κατατεθει συντομα τι να επιλεχω μεταξει οπτικων σωληνων Maede και Orion Optics?

 

14’’f/10 SCHMIDT CASSEGRAIN OTA with UHTC

16’’f/10 SCHMDIT CASSEGRAIN OTA with UHTC

14’’f/10 LX200R OTA with UHTC

16 f/10 lx200R OTA with UHTC

ORION OPTICS SPX 300 f/4

ORION OPTICS OMC 300 D

ORION OPTICS SPX 350 f/4,7

Στήριξη με αυτοματοποίηση go-to VIXEN ATLUX

Πυλώνας ή τρίποδο για τη στήριξη

 

Στήριξη Vixen - Sphinx με αυτοματοποίηση Go-To

Επισεις μπορω να προσαρμωσω οποια βαση επιλεξω σε οποιον σωληνα? (αναλογως κιλων)

Οποιο ρομποτικο ή στηριξη ασχετα αν η εταιρεια προτινει τα δικα της?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Κατερινα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό θα ήταν να μην θεωρείς τη φωτορύπανση ως το μόνο πρόβλημα.

Υπάρχουν και άλλα που επηρρεάζουν το seeing. Σκέψου και τα:

- Υγρασία (απόσταση από θάλασσα)

- Θαλάσσια αύρα & νυχτερινή απόγεια αύρα.

- συχνότητα νεφοκάλυψης-νεφοδημιουργίας.

- Εστίες θέρμανσης σε κοντινή απόσταση (πχ καμινάδα ψησταριάς ή οι θερμικές εκπομπές του ίδιου του συγκροτήματος που έχετε υπ'όψη σας να κατασκευάσετε)

κλπ

με ιδιαίτερη έμφαση στον προσανατολισμό του καλύτερου ουρανού (που για την Ελλάδα φρονώ ότι είναι ΝΑ-Ν-ΝΔ-Δ)

 

Φιλικά

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι για παρακολούθηση γρήγορων στόχων όπως αεροπλάνα, δορυφόροι κ.ο.κ

 

:lol: :lol: χεχε..φανταστείτε όλους τους μαστροβοξίτες μας από πάνω του με τον αρχηγό Max να το μεταρέπουν σε λίγο χρόνο σε ικανό για οδήγηση!! Μπήκα στο site,τα δυο κανόνια είναι 20ιντσα!!! Φαντάσου να το έχεις στο Πάρνωνα το καλοκαίρι,αραχτός μέσα σ' αυτό, να κάνει tracking, και με το ένα να βλέπεις και με το άλλο να φωτογραφίζεις!! ή ακόμα καλύτερα να το έχεις σε έναν ιδιωτικό θόλο!! 8-[ :mrgreen: :mrgreen: και μετά ξύπνησα..

 

Υ.Γ. Συγμώμη για το άσχετο της παρέμβασης!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aφού τα χρήματα υπάρχουν:

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=1-600-603-636-7835

ή ακόμα και

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=1-600-603-636-7837

Πάντως η αγορά τέτοιου εξοπλισμού και η χρήση του από ανθρόπους που δεν έχουν γνώσεις δεν είναι αρμοστή. Θα πρέπει να υπάρχει κάποιος που να ξέρει, έστω στην αρχή μέχρι να μάθουν κ οι υπόλοιποι. Καλή επιτυχία στο project σας. (Ελπίζω να μας καλέσετε για καμιά παρατήρηση

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: )

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο πυλωνας θα ενσωματωθει στο δαπεδο η τοποθετειται σε πλατφορμα?

 

Ο πυλωνας να μην ειναι μονοκομματος με το δαπεδο γιατι υπαρχει περιπτωση να μεταδιδονται δονησεις απο οσους περπατουν μεσα στο αστεροσκοπειο. Να μεσολαβει ενα μικρο κενο αναμεσα σε αυτον και το δαπεδο και να ειναι στερεωμενος στο εδαφος.

 

Οσο για τα τηλεσκοπια που αναφερεις εγω δεν θα επαιρνα κανενα απο αυτα!

Ενα dob 25"+ και θα μουν αρχηγος! Μεγαλυτερα πεδια, ευχρησια και φως, περισσοτερο φως!!!!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Κατερίνα και πάλι... Από ότι βλέπω ανέβηκε ο προυπολογισμός και χαίρομαι για αυτό! Από την άλλη μιας και είναι πολλά τα λεφτά, πιστεύω πως ένα test drive είναι πλέον απαραίτητο, ανεπιφύλακτα συνιστώ την συνάντηση από κοντά με κάποιο φορεά αστρονομίας και να δεις μέσα από μερικά τηλεσκόπια. Ασυζητιτί πρέπει να επενδύσεις σε μεγάλη διάμετρο και αν πριν από μερικές μέρες λέγαμε για 10"+ τώρα έχει πάει στις 15... Αυτό είναι καταπληκτικό, αλλά για το καλύτερο είναι δεις μέσα από τα τηλεσκόπια και να δεις πόσο ογκώδη είναι (γιατί από ένα σημείο και μετά δεν είναι μεταφέρσιμα) οπότε να βρεθεί η χρυσή τομή!

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο πυλωνας θα ενσωματωθει στο δαπεδο η τοποθετειται σε πλατφορμα?

 

Ο πυλωνας να μην ειναι μονοκομματος με το δαπεδο γιατι υπαρχει περιπτωση να μεταδιδονται δονησεις απο οσους περπατουν μεσα στο αστεροσκοπειο. Να μεσολαβει ενα μικρο κενο αναμεσα σε αυτον και το δαπεδο και να ειναι στερεωμενος στο εδαφος.

http://www.bbastrodesigns.com/tm/vibration.html

http://www.vibrostop.it/

Εδω θελει λιγο προσοχη το θεμα,

Στα ... high end συστηματα ηχου, χρησιμοποιουμε βασεις με αερα ή και ακιδες για επιτευξη μηχανικης αποζευξης !

Μη σας παραξενευει που το αναφερω!

Το κοστος ενος high end συστηματος ηχου ξεπερνα ανετα τις 30000 ευρω!!!

Δεν υπαρχουν και πολλα περιθωρια λαθους οπως καταλαβαινετε...

Η απλουστερη τεχνικη παντως ειναι η στερεωση πανω σε ενα στρωμα αμμου!

Γιωργο το βλεπω λιγο δυσκολο να στερεωθει στο εδαφος αν λαβουμε υποψιν οτι κατα πασα πιθανοτητα το οικημα δεν θα ειναι μονοοροφο.

Κατερινα θελεις να ψαξουμε το θεμα της χρησης αμμου???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο giorgosgr εχει δικιο. Πρεπει ο πυλωνας να ειναι ανεξαρτητος απο το υπολοιπο κτιριο. Δηλαδη να εχει δικα του θεμελια στο εδαφος. Πχ στο αστεροσκοπειο στη θεσσαλονικι αν και μικρο τηλεσκοπιο ειναι τελειως ανεξαρτητο δομικα με δικα του θεμελια που μαλιστα πρεπει να πηγαινουν αρκετα σε βαθος!!!

Γνωμη ειναι οτι αν κανετε το παραπανω δεν ειναι αναγκη να μεσολαβει κενο αναμεσα στον πυλωνα και το δαπεδο.

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τα συγκεκριμένα μοντέλα της Meade μπορούν να χρησιμοποιηθούν με ξεχωριστή βάση?

 

Γιατί η βάση που δίνει η Meade είναι αρκετά προβληματική και άν προσθέσεις και σφήνα, άστα να πάνε!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο πυλωνας θα ενσωματωθει στο δαπεδο η τοποθετειται σε πλατφορμα?

 

Ο πυλωνας να μην ειναι μονοκομματος με το δαπεδο γιατι υπαρχει περιπτωση να μεταδιδονται δονησεις απο οσους περπατουν μεσα στο αστεροσκοπειο. Να μεσολαβει ενα μικρο κενο αναμεσα σε αυτον και το δαπεδο και να ειναι στερεωμενος στο εδαφος.

http://www.bbastrodesigns.com/tm/vibration.html

http://www.vibrostop.it/

Εδω θελει λιγο προσοχη το θεμα,

Στα ... high end συστηματα ηχου, χρησιμοποιουμε βασεις με αερα ή και ακιδες για επιτευξη μηχανικης αποζευξης !

Μη σας παραξενευει που το αναφερω!

Το κοστος ενος high end συστηματος ηχου ξεπερνα ανετα τις 30000 ευρω!!!

Δεν υπαρχουν και πολλα περιθωρια λαθους οπως καταλαβαινετε...

Η απλουστερη τεχνικη παντως ειναι η στερεωση πανω σε ενα στρωμα αμμου!

Γιωργο το βλεπω λιγο δυσκολο να στερεωθει στο εδαφος αν λαβουμε υποψιν οτι κατα πασα πιθανοτητα το οικημα δεν θα ειναι μονοοροφο.

Κατερινα θελεις να ψαξουμε το θεμα της χρησης αμμου???

 

 

Χαιρετω απο μια ηλιολουστη επιτελους Κεφαλονια.

Ο οικισκος που θα φτιαχτει για το τηλεσκοπιο θα ειναι τελειως ανεξαρτητος απο αλλους χωρους και σε αποσταση 100μ απο το αμφιθεατρο. Το θεμα της αμμου ακουγεται ενδιαφερον για οποιον θα θελησει να παρατηρει μεσα απο τον οικισκο (μη φανταστητε πολλα τετραγωνικα). Παρ'αυτα δεν θελουμε να παμε σε ενα τερας 25' οπως ειπε ενας φιλος γιατι εστω και σπανια θελουμε να υπαρχει η δυνατοτητα μεταφορας του στο αμφυθεατρο για realtime βιντεοπροβολες.

Δεν εχω καταλαβει αν επιλεξω καποιο απο τα παρακατω

 

14’’ f/10 LX200GPS – SMT SCHMIDT CASSEGRAIN

16’’ f/10 LX200GPS – SMT SCH. CASS.

16’’ f/10 LX200 – SMT SCH. CASS.

 

14’’ f/10 LX200R ADV. RITCHEY CHRETIEN

16’’ f/10 LX200R ADV. RITCHEY CHRETIEN

 

αν μπορουν να τοποθετηθουν σε βαση Atlux και πυλωνα και με αλλο ρομποτικο goto απο αυτα που προτεινει η Meade?

Επισεις Altazimouthian ή ισημερινη?

Επισεις εχω ακουσει οτι τα Orion Optics ειναι καλυτερα ποιοτικα αλλα περαν του SPX 350 f/4,7 δεν εχω βρει μεγαλιτερης διαμετρου.

Αν σας φαινονται κουτες και ασχετες οι ερωτησεις μου συνχωρεστε με.

Δυστυχως μεχρι την Παρασκευη πρεπει να κατατεθει ο φακελος και εγω να εχω προταση τηλεσκοπικου συστηματος μεσα. Δεν φτανει ο χρονος για να τρεξω Πειραια & Θεσσαλονικη να τα δω απο κοντα. (αυτο θα γινει πριν την παραγγελια γιατι ευτυχως υπαρχει καποια ελαστικοτητα απο το προγραμμα αν δεν αλλαξει το κοστος να μπει καποιο αλλο στη θεση του προτεινομενου με την προθποθεση οτι εχει παρομιες προδιαγραφες. Φανταστειτε οτι ζητανε προτιμολογια και προσπεκτους και προδιαγραφες CE και χιλια μυρια για οτι μπενει στη μελετη.

Sorry αν για μια ακομα φορα σας ζαλισα.

Κατερινα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δική μου γνώμη Αtlux + Orion Optics 350mm. Φυσικά για μια τόσο σοβαρή απόφαση δεν θα ακούσεις τη δική μου γνώμη αλλά θα ήταν καλύτερα να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά με κάποιον από τους εμπειρους της παρέας για να συζητήσετε το θέμα. Εγώ απλά υποστηρίζω Orion Optics γιατί το τηλεσκόπιο μου είναι Orion και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικά με τη δυνατότητα μετακίνησης, τα LX200 των 14 και 16 ιντσών δεν μετακινούνται. Το 16ιντσο ζυγίζει 146 κιλά. Μόνο με σιδηροτροχίες μετακινείται. Αλλά τότε θα θέλετε και τρενάκι.

Πιο πριν αναφέρθηκε πως αναζητείτε ρομποτικούς μηχανισμούς ώστε να μπορούν να το χειριστούν και οι αδαείς. Δυστυχώς όμως, όσο πιο αυτοματοποιημένο είναι το τηλεσκόπιο τόσο πιο έμπειρος πρέπει να είσαι. GOTO τηλεσκόπια, CCD κάμερες, τηλεχειρισμοί, δεν είναι φιλικά προς το χρήστη. Το LXD200 δεν έχει τη φιλοσοφία των PCs. Εδώ που τα λέμε ποιός θα αφήσει έναν αδαή να ακουμπίσει κάτι που κόστισε όσο μια Cayenne; Και όταν χτίζουν αστεροσκοπία τα αναθέτουν σε σχετικούς. Ο τρόπος που πάει να στηθεί το πρότζεκτ είναι ο σίγουρος δρόμος για την αστρονομική αποτυχία (και με πάταγο) και οικονομική χρεωκοπία. Αν οι χρηματοδότες έχουν λεφτά για χάρισμα, ας χρηματοδοτίσουν το επόμενό μου τηλεσκόπιο (και ξέρω να το χρησιμοποιήσω). Α! Θέλω και μια CCD κάμερα της SBIG, την STL11000M και ένα Self-Guided Spectrograph της ίδιας εταιρίας. Δεν ξέρω γιατί τα πήρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως, επειδή θα σας είναι αδύνατο να χρησιμοποιήσετε οποιοδήποτε από αυτά τα καλούδια, ευχαρίστως θα αναλάβω εγώ την θέση εργασίας. Επάγγελμα: 365 μέρες το χρόνο αστρονομική παρατήρηση και έρευνα, με κορυφαίο εξοπλισμό που αγόρασαν άλλοι! (Jack Newton, David Levy κ ΣΙΑ ετοιμαστείτε να φάτε τη σκόνη μου). Να χρησιμοποιήσετε εσείς τον εξοπλισμό το αποκλείω, θα σας πάρει μια πενταετία να τον μάθετε, αν σας τα δείξει κανένας - και φημίζομαι ότι κρατώ τα επαγγελματικά μυστικά...Ακόμα δεν ηρέμησα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον Νίκο Κατσαμάκα. Η αγορά τηλεσκοπίου τέτοιου κόστους θέλει ψάξιμο και γνώσεις. Η χρήση του από μη έμπειρους είναι αδύνατη. Εδώ λέμε να αρχίσει κάποιος με κυάλια κ εδώ λέγεται η εγκατάσταση αστεροσκοπείου με τηλεσκόπιο 14" περίπου και η χρήση του από ανθρώπους χωρίς εμπειρία. Συγχωρέστε με αν κατάλαβα λάθος. Δεν ξέρω αν έχεται υπόψην κάποιον ειδικό συνεργάτη για τη χρήση του. Όσο για τη μεταφορά του, οτιδήποτε είναι πάνω από 14" είναι σχεδόν αμετακίνητο. Πάντως αν επειμένετε είμαι της άποψης ενός C14 της Celestron http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=1-600-602-900-4120 πάνω σε μια καλή στήριξη όπως η Losmandy TITAN http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=439-278-3177 με έναν πυλώνα http://www.optcorp.com/ProductList.aspx?uid=439-751-754 (είμαι υπέρ των pier tech σε αυτό το θέμα). Αυτός ο συνδιασμός είναι πάρα πολύ καλός και θα μπορούσε να πει κανείς ότι "μαθένεται σχετικά εύκολα". Κρατήστε μας ενήμερους.

Υ.Γ. Γιατί μόνο MEADE κ ORION ; Υπάρχουν πολύ καλύτεροι συνδιασμοί, όπως αυτός που αναφέρω.

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον Νίκο Κατσαμάκα. Η αγορά τηλεσκοπίου τέτοιου κόστους θέλει ψάξιμο και γνώσεις. Η χρήση του από μη έμπειρους είναι αδύνατη. Εδώ λέμε να αρχίσει κάποιος με κυάλια κ εδώ λέγεται η εγκατάσταση αστεροσκοπείου με τηλεσκόπιο 14" περίπου και η χρήση του από ανθρώπους χωρίς εμπειρία. Συγχωρέστε με αν κατάλαβα λάθος. Δεν ξέρω αν έχεται υπόψην κάποιον ειδικό συνεργάτη για τη χρήση του. Όσο για τη μεταφορά του, οτιδήποτε είναι πάνω από 14" είναι σχεδόν αμετακίνητο. Πάντως αν επειμένετε είμαι της άποψης ενός C14 της Celestron http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=1-600-602-900-4120 πάνω σε μια καλή στήριξη όπως η Losmandy TITAN http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=439-278-3177 με έναν πυλώνα http://www.optcorp.com/ProductList.aspx?uid=439-751-754 (είμαι υπέρ των pier tech σε αυτό το θέμα). Αυτός ο συνδιασμός είναι πάρα πολύ καλός και θα μπορούσε να πει κανείς ότι "μαθένεται σχετικά εύκολα". Κρατήστε μας ενήμερους.

Υ.Γ. Γιατί μόνο MEADE κ ORION ; Υπάρχουν πολύ καλύτεροι συνδιασμοί, όπως αυτός που αναφέρω.

Φιλε Παναγιωτη εισαι ισως ο μονος που απαντησε στην ερωτηση μου και για αυτο σε ευχαριστω ιδιαιτερως.

Φιλε Νικο Κατσαμακα , αν και τσουζουν οι απαντησεις σου σε ευχαριστω παρ'αυτα. Οπως ευχαριστω και οσους φιλους απαντησαν ειτε διαφωτιστικα ειτε οχι.

Χαιρετισμους απο μια συννεφιασμενη Κεφαλονια.

Κατερινα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητή Κατερίνα,

 

Καταρχάς συγχαρητήρια για την όλη σας ιδέα για τη δημιουργία αυτού του χώρου! Άλλος ένας λόγος να ερχόμαστε στο όμορφο νησί σας (αν και την τελευταία φορά, δεν την πάλευα με όλο το ταξίδι από τη Θεσσαλονίκη, αλλά anyway δεν κολλάμε σε λεπτομέρειες)

 

Ίσως σου πω κάτι που έχεις ήδη σκεφτεί ή/και κάνει, αλλά με το Νίκο το Σολωμό έχεις μιλήσει? Συντοπίτης σας είναι και ο άνθρωπος είναι φοβερός, έχει πολλές γνώσεις και πολύ προθυμία... Σίγουρα μπορεί να προσφέρει σημαντικότατη βοήθεια στην επιλογή, εγκατάσταση, εκμάθηση κλπ

 

Τώρα, στα πιο πρακτικά, δεν πιστεύω πως έχω κάτι ιδιαίτερα καινοτόμο να προτείνω όσον αφορά το τηλεσκόπιο. Είμαι υπέρ της μόνιμης βάσης με άμμους, τσιμέντα ή ότι άλλο. Αν θέλεις στείλε μου σε ένα προσ.μήν. κανά email σου για να σου στείλω φωτογραφίες από τη μόνιμη βάση που έχουμε (ως ΑΠΘ) στο Χολομώντα Χαλκιδικής...

 

Και κάτι τελευταίο. Συμφωνώ από τη μια με όσους υποστηρίζουν ότι μια απευθείας "βουτιά στα βαθιά" δεν είναι και ότι καλύτερο, αλλά θα διαφωνήσω και λίγο με την άποψη που βγήκε ότι τα goto τηλεσκόπια χρειάζονται... support astronomer για να λειτουργήσουν. Φίλε Νίκο, όχι και μια πενταετία για να μάθουν τον εξοπλισμό!

 

Φιλικά,

 

Στέλιος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητή Κατερίνα,

 

η ιδέα είναι πολύ καλή αλλά είναι απολύτως αδύνατο να παρθούν οι σωστές αποφάσεις σε τόσο λίγο χρόνο. (Για παράδειγμα και μόνο αναφέρω ότι η Ελληνογερμανική Αγωγή που φτιάχνει κάτι ανάλογο, έχει - ορθά - εμπλέξει ειδικούς μηχανικούς, αστρονόμους, αντιπροσώπους εταιριών, εταιρίες του εξωτερικού, για να καταφέρει να επιλέξει και να στήσει μόνιμα ένα Meade 16" σωστά. Η διαδικασία των επιλογών και μόνο ήταν πολύμηνη.

 

Ο τρόπος που το σχεδιάζετε ακούγεται ως εξής: "Δεν οδηγούμε αυτοκίνητο οι ίδιοι αλλά θέλουμε να επιλέξουμε μέχρι την Παρασκευή μιά Formula 1 για να τη βάλουμε σε μιά μικρή έκταση να μπορούν οι επισκέπτες να γνωρίσουν από κοντά τις συγκινήσεις της extreme-οδήγησης. Απλά δεν θα συμβεί όπως το σκέφτεστε. Ένα μεγάλο τηλεσκόπιο για να στηθεί μόνιμα, πρέπει τουλάχιστον ένας-δύο ικανοί αστρονόμοι (ερασιτέχνες ή όχι) να αφιερώσουν πολύ χρόνο, μήνες ίσως, στην επιλογή του και τη σχεδίαση του στησίματός του. Σε συνεργασία πάντα με την κατασκευάστρια εταιρία, και κάποιον πολιτικό μηχανικό (οι απειροελάχιστες δονήσεις του δαπέδου είναι καταστροφή στην αστρονομία).

 

Ενδεχομένως όμως θα προχωρήσετε στις αποφάσεις σας μέχρι την Παρασκευή (η επιδότηση είναι επιδότηση), οπότε απαντώ κι εγώ όπως-όπως:

 

-- Λόγω πίεσης χρόνου καταλήξτε κατευθείαν σε κάποια ολοκληρωμένη λύση, όπως (π.χ.) ένα Meade LX 200 10" ή 12" στην πιό ισχυρή βάση που μπορεί να σας προτείνει ο αντιπρόσωπος (μεγαλύτερο δεν νομίζω ότι θα αξιοποιηθεί ποτέ υπό αυτές τις συνθήκες). Η διάμετρος αυτή είναι ήδη πολύ σημαντική ακόμη και για έρευνα όταν χρησιμοποιηθεί από γνώστες του αντικειμένου.

 

-- Ξεχάστε ότι ένα μεγάλο τηλεσκόπιο μπορεί να μεταφέρεται και να ξαναστήνεται εκ νέου για ευκαιριακές παρουσίασεις αν δεν υπάρχει έμπειρος χειριστής/παρατηρητής. Ακόμη και τότε, είναι δουλειά που θα απαιτήσει κάποιες νυχτερινές ώρες για να γίνει. Μετά την πρώτη μετακίνηση η ιδέα της επανάληψης της θα εγκαταληφθεί. Οι live-προβολές με εικόνα από το τηλεσκόπιο (αν αυτό εννοείτε) δεν απαιτούν την εγγύτητα του τηλεσκοπίου. Αυτό μπορεί να βρίσκεται και σε άλλο κτίριο, απαιτείται όμως όλος ο κατάλληλος ηλεκτρονικός εξοπλισμός λήψης, μεταφοράς και προβολής της εικόνας.

 

-- Οι βάσεις της Vixen είναι από τις ποιοτικότερες που υπάρχουν, όμως για τηλεσκόπιο 10" και πάνω συζητάμε μόνο γιa τη Vixen Αtlux. H (υπέροχη) Sphinx στηρίζει αποτελεσματικά μικρότερα τηλεσκόπια. Ένας εξαιρετικός συνδιασμός για το μικρό σας αστεροσκοπείο (o ποιοτικότερος απ' όσα προτείνετε) θα ήταν:

Βάση: Vixen Atlux

Go-to: Vixen SkySensor

Τηλεσκόπιο (οπτικός σωλήνας): Orion Optics SPX 12" ή κάποιος από τα μεγάλα καταδιοπτρικά της Vixen (11" ή 13") ή της Celestron.

Προσοφθάλμιοι φακοί από τις TeleVue, Vixen, Baader Planetarium, Celestron (σειρά Ultima.)

 

--Προϋπολογίστε ένα ικανό ποσό για το θόλο που θα στεγάσει το τηλεσκόπιο. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να καταλήξετε και στον τύπο του (έτοιμος ανοιγόμενος ημισφαιρικός ή συρόμενος με σχετική ελευθερία στη σχεδίαση).

 

Εύχομαι να ξεπεράσετε τα εμπόδια και να πετύχετε τους στόχους σας.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης