Jump to content

Messier N-203


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και χαρά σε όλους.

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας (όσων τουλάχιστον το έχουν δουλέψει) για το Messier Ν-203.

 

Ευχαριστώ

Roben

:wink: Απλός παρατηρητής...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε το εχω δουλεψει αλλα μου φαινεται πολυ φθηνο αν οχι για τη διαμετρο του ακομη περισσοτερο για τη στηριξη του
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλα οπως κοκκινος φακος( ο οποιος ειναι παμθηνος) 2 ή 3 προσοφθαλμια ακομη και Barlow ο οποιος σιγουρα θα ειναι κακης ποιοτητας .Αν θυμαμαι καλα στα επιπλεον εχει και τον ερευνητη .Ουτως ή αλλως ειναι απαραιτητος και οι red dot ειναι κι αυτοι φθηνοι
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βολιωτη εχεις δικαιο..δεν το σκεφτηκα ετσι...ισως ο φιλος μας να ψαξει για ανωτερης ποιοτητας...π.χ celestron η skywatcher..παιρνεις παραπλησιο συστημα με τα ιδια σχεδον χρηματα...

 

www.aktistar.gr

www.astronomy.gr

 

Ψαξε εδω φιλε μας..

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ολα κινεζικα ειναι καποια ισως και απο το ιδιο εργοστασιο αλλα οπωσδηποτε θα προτιμουσα αυτες τις μαρκες απο ενα οποιδηποτε Messier .

Η μεγαλη διαμετρος και η μικρη τιμη ειναι παντοτε δελεαστικα αλλα ο σοφος μας λαος εχει προνοησει και μελετησει εις βαθος την αγορα τηλεσκοπιου.Για αυτο ας μη ξεχναμε :

Ο,τι δινεις παιρνεις

Οπου ακους πολλα κερασια δεν εχει τηλεσκοπια :mrgreen:

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Roben εχεις ελθει σε επαφη με την ντοπια Εταιρεια σας?

 

http://www.geocities.com/astrosky2000/EAX.html

 

Σιγουρα θα σε βοηθησουν

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας και πάλι.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Όλες αυτές οι σκέψεις είναι απόλυτα λογικές. Γι' αυτό έθεσα και το ερώτημα, ώστε αν κάποιος από τα μέλη του Forum το διαθέτει ή το διέθετε παλαιότερα έχοντας αποκτήσει επαφή με το συγκεκριμένο μοντέλο να μας έδινε τα σχόλιά και τις παρατηρήσεις του.

Απ' ότι φαίνεται θα χρειαστεί να επανέλθω με κάποιο νέο μοντέλο (πιθανή μελλοντική μου αγορά), γιατί δεν έχω σκοπό να προχωρήσω σε αγορά αν προηγουμένως δεν ακούσω γνώμες από κατόχους κάποιου τηλεσκοπίου.

 

Ευχαριστώ

Roben

:wink: Απλός παρατηρητής...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης