Jump to content

Παρατήρηση εντός Αττικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας μπορείτε να μου προτείνετε κάποια σημεία εντός Αττικής με την λιγότερη δυνατή φωτορύπανση; Επίσης ποιο απ όλα τα σημεία θεωρείτε το καλύτερο; Ευχαριστώ

Το επεξεργάστηκε ο Ιορδανης Π
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γραμματικο αν πας ειναι αρκετα καλυτερα τα πράγματα. 

Καλό ομως ειναι να εισαι με παρεα. 

Γενικά στην αττικη ειναι δύσκολα τα πράγματα. Επίσης αν απλά θες να δεις πλανήτες. Τοτε και από Αθήνα δεν έχεις κάποιο θεμα! 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα αδελφε ευχαριστω για την απαντηση, αυτο για τουϛ πλανητεϛ το γνωριζω γι αυτο κανω ερευνα εχω ενα 10 ιντσο και ειδικα απο αυτη την διαμετρο και πανω ξερειϛ πολυ καλα ποσο περιοριζεται η παρατηρηση μεσα στιϛ πολειϛ. Ουσιαστικα η πολη με τετοια διαμετρο ειναι κυριωϛ για σεληνη και πλανητεϛ ,εχω δει και αντικειμενα βαθεοϛ ουρανου αλλα αλλα καταλαβαινειϛ. Ενα τελευταιο Γραμματικο η Σουνιο;

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

6 hours ago, Ιορδανης Π said:

...εχω ενα 10 ιντσο και ειδικα απο αυτη την διαμετρο και πανω ξερειϛ πολυ καλα ποσο περιοριζεται η παρατηρηση μεσα στιϛ πολειϛ. Ουσιαστικα η πολη με τετοια διαμετρο ειναι κυριωϛ για σεληνη και πλανητεϛ ,εχω δει και αντικειμενα βαθεοϛ ουρανου αλλα αλλα καταλαβαινειϛ...Ενα τελευταιο Γραμματικο η Σουνιο;

Φίλε Ιορδάνη καλησπέρα!

Όσο μεγαλώνει η διάμετρος του κατόπτρου,αυξάνει η φωτοσυλλεκτικότητα και η διακριτική ικανότητα,δηλ.βλέπουμε περισσότερα αντικείμενα και με περισσότερες λεπτομέρειες!

Ωστόσο μαζί με την αύξηση της φωτεινότητας των αντικειμένων,ιδιαίτερα χρήσιμο για αντικείμενα βαθέως ουρανού (DSO),ενισχύεται και η φωτεινότητα της φωτορύπανσης,με αποτέλεσμα ιδιαίτερα στις μικρές μεγεθύνσεις να γκριζάρει ο ουρανός,να μειώνεται το κοντράστ και να γίνεται σύγχυση του γκριζαρισμένου ουρανού με τα αμυδρά αντικείμενα,όπως έχουμε παρατηρήσει όλοι.

Έχω και εγώ 10" και παρατηρώ πολλά χρόνια μέσα από περιβάλλον φωτορύπανσης.

Υπάρχει όμως μια λύση που δουλεύει σε ικανοποιητικό βαθμό,αν η φωτορύπανση προέρχεται κυρίως από φώτα "θερμών" χρωμάτων,δηλ.έχει κοκκινο-πορτοκαλο-κίτρινες αποχρώσεις.Τις αποχρώσεις της φωτορύπανσης τις βλέπεις στον ουρανό.

Είναι η χρήση κατάλληλων φίλτρων,όπως:

1) Baader Moon & Skyglow (Neodymium) ή κάτι αντίστοιχο άλλων εταιριών για γενική χρήση.

Με έχει βοηθήσει πολύ στην αναζήτηση και ανεύρεση αντικειμένων,ιδιαίτερα σχετικά αμυδρών κομητών και νεφελωμάτων που χάνονται στην γκριζάδα του ουρανού.

Έχει και εξαιρετικά αποτελέσματα στην παρατήρηση του πλανήτη Άρη,καθώς μειώνει την υπερβολική φωτεινότητα και αυξάνει θεαματικά το κοντράστ,αναδεικνύοντας περισσότερες λεπτομέρειες (ανεξάρτητα από τη φωτορύπανση).

2) UHC-γενικής χρήσης φίλτρο νεφελωμάτων.

3) OIII-εξαιρετικό για παρατήρηση νεφελωμάτων διπλά ιονισμένου οξυγόνου,όπως το Νεφέλωμα του Ωρίωνα.Η θέασή του βελτιώνεται εντυπωσιακά!

Επειδή αυτό το φίλτρο κόβει πολύ φως,λειτουργεί καλά με 10" ή μεγαλύτερης διαμέτρου μέσα από πόλη,ενώ με μικρότερης υπάρχει πρόβλημα.

3) Η-β για κάποια νεφελώματα ιονισμένου υδρογόνου,όπως της Κεφαλής του Αλόγου (Horsehead),στον Ωρίωνα κλπ.

Στην πόλη που μένω πολλά χρόνια,μέχρι πρόσφατα είχα την τύχη να έχω φωτορύπανση "θερμών" χρωμάτων και όλα τα φίλτρα λειτουργούσαν πολύ καλά.

Σε άλλες πόλεις που έχουν κυριαρχήσει τα λευκά led,υπάρχει πρόβλημα...τα φίλτρα μείωσης της φωτορύπανσης θα λειτουργήσουν λιγότερο ή και καθόλου.

Φιλικά-Κώστας 🙂

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

17 hours ago, fotodektis said:

Φίλε Ιορδάνη καλησπέρα!

Όσο μεγαλώνει η διάμετρος του κατόπτρου,αυξάνει η φωτοσυλλεκτικότητα και η διακριτική ικανότητα,δηλ.βλέπουμε περισσότερα αντικείμενα και με περισσότερες λεπτομέρειες!

Ωστόσο μαζί με την αύξηση της φωτεινότητας των αντικειμένων,ιδιαίτερα χρήσιμο για αντικείμενα βαθέως ουρανού (DSO),ενισχύεται και η φωτεινότητα της φωτορύπανσης,με αποτέλεσμα ιδιαίτερα στις μικρές μεγεθύνσεις να γκριζάρει ο ουρανός,να μειώνεται το κοντράστ και να γίνεται σύγχυση του γκριζαρισμένου ουρανού με τα αμυδρά αντικείμενα,όπως έχουμε παρατηρήσει όλοι.

Έχω και εγώ 10" και παρατηρώ πολλά χρόνια μέσα από περιβάλλον φωτορύπανσης.

Υπάρχει όμως μια λύση που δουλεύει σε ικανοποιητικό βαθμό,αν η φωτορύπανση προέρχεται κυρίως από φώτα "θερμών" χρωμάτων,δηλ.έχει κοκκινο-πορτοκαλο-κίτρινες αποχρώσεις.Τις αποχρώσεις της φωτορύπανσης τις βλέπεις στον ουρανό.

Είναι η χρήση κατάλληλων φίλτρων,όπως:

1) Baader Moon & Skyglow (Neodymium) ή κάτι αντίστοιχο άλλων εταιριών για γενική χρήση.

Με έχει βοηθήσει πολύ στην αναζήτηση και ανεύρεση αντικειμένων,ιδιαίτερα σχετικά αμυδρών κομητών και νεφελωμάτων που χάνονται στην γκριζάδα του ουρανού.

Έχει και εξαιρετικά αποτελέσματα στην παρατήρηση του πλανήτη Άρη,καθώς μειώνει την υπερβολική φωτεινότητα και αυξάνει θεαματικά το κοντράστ,αναδεικνύοντας περισσότερες λεπτομέρειες (ανεξάρτητα από τη φωτορύπανση).

2) UHC-γενικής χρήσης φίλτρο νεφελωμάτων.

3) OIII-εξαιρετικό για παρατήρηση νεφελωμάτων διπλά ιονισμένου οξυγόνου,όπως το Νεφέλωμα του Ωρίωνα.Η θέασή του βελτιώνεται εντυπωσιακά!

Επειδή αυτό το φίλτρο κόβει πολύ φως,λειτουργεί καλά με 10" ή μεγαλύτερης διαμέτρου μέσα από πόλη,ενώ με μικρότερης υπάρχει πρόβλημα.

3) Η-β για κάποια νεφελώματα ιονισμένου υδρογόνου,όπως της Κεφαλής του Αλόγου (Horsehead),στον Ωρίωνα κλπ.

Στην πόλη που μένω πολλά χρόνια,μέχρι πρόσφατα είχα την τύχη να έχω φωτορύπανση "θερμών" χρωμάτων και όλα τα φίλτρα λειτουργούσαν πολύ καλά.

Σε άλλες πόλεις που έχουν κυριαρχήσει τα λευκά led,υπάρχει πρόβλημα...τα φίλτρα μείωσης της φωτορύπανσης θα λειτουργήσουν λιγότερο ή και καθόλου.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Καλημέρα αδελφέ σε ευχαριστώ για την απάντηση. Κοίταξε αδελφέ τα περισσότερα από τα γραφόμενα σου τα γνωρίζω εκτός από τα θερμά χρώματα, έχω ένα φίλτρο νεφελωμάτων το οποίο όντων κόβει φώς και αφήνει να φανούν λεπτομέρειες πχ, το Μ27 το έχω δει μια φορά σε καλές συνθήκες μόνο με φίλτρο ενώ το M57 το έχω δει και χωρίς φίλτρο. Το άλλο πρόβλημα αδελφέ μου είναι το οικονομικό καλά όλα αυτά που μου προτείνεις και σε ευχαριστώ αλλά δεν υπάρχει ρευστό, επειδή έχω να ασχοληθώ πολλά χρόνια με το αντικείμενο κάποτε υπήρχαν χρήματα τώρα υπάρχει αυτός ο εξοπλισμός που είναι πολύ καλός. Απλώς το κάτι παραπάνω θα στο δώσει ο πιο σκοτεινός ουρανός σε σχέση πάντα με της Αθήνας. Πάντως μου κάνει εντύπωση που έχεις δει σκοτεινό νεφέλωμα και μάλιστα τόσο αμυδρό τα σέβη μου. 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Ιορδάνη καλησπέρα!

Σαφώς και ο σκοτεινός ουρανός είναι αναντικατάστατος,όσο πιο σκοτεινός τόσο το καλύτερο!

Επίσης πολύ σημαντικό ρόλο παίζουν και οι ατμοσφαιρικές συνθήκες που επικρατούν στην περιοχή που παρατηρούμε,και αυτό θα επηρεάσει δραστικά την οξύτητα των ειδώλων,όπως και την μεγέθυνση που θα βάλουμε για να έχουμε καθαρό είδωλο και να δούμε και κάποιες λεπτομέρειες,ιδιαίτερα σε φωτεινά αντικείμενα όπως οι πλανήτες.

Στα DSO αναγκαστικά λόγω πολύ μικρότερης φωτεινότητας και κοντράστ,περιοριζόμαστε σε μικρές-μεσαίες μεγεθύνσεις και στα τηλεσκόπια των 10".Σε μικρότερες διαμέτρους ακόμα πιο μικρές μεγεθύνσεις θα χρησιμοποιήσουμε.

Έχεις ένα τηλεσκόπιο 10",που είναι ένα πολύ καλό εργαλείο παρατήρησης για όλα τα αντικείμενα,η φωτορύπανση όμως δημιουργεί προβλήματα.

Στον ουρανό της πόλης που συνήθως παρατηρείς,κοίταξε την απόχρωση της φωτορύπανσης που έχεις.Αν είναι "θερμή" δηλ.κοκκινο-πορτοκαλο-κίτρινη,είσαι τυχερός και μπορείς να χρησιμοποιήσεις φίλτρα,με τα οποία θα δεις σημαντική διαφορά!

Αν όμως είναι γκρίζα-λευκή... προέρχεται από λευκά led και είναι δύσκολα τα πράγματα.

Το οικονομικό θέμα το καταλαβαίνω απόλυτα,οι περισσότεροι έχουμε δυσκολίες με την κρίση που υπάρχει!

Μπορείς να βρεις και μεταχειρισμένα φίλτρα σε καλή κατάσταση αν ψάξεις και έχεις υπομονή.

Και στον σκοτεινό ουρανό τα φίλτρα νεφελωμάτων θα δουλέψουν,καθώς θα κόψουν κάποιες συχνότητες και θα αφήσουν κάποιες άλλες,αναδεικνύοντας καλύτερα την δομή των νεφελωμάτων.

Στον δικό μου ουρανό δεν είχα το χάλι της Αθήνας,τόσο από άποψη φωτορύπανσης,όσο και ατμοσφαιρικών συνθηκών (διαύγειας και seeing).Έτσι είδα πολλά αντικείμενα με το 10".

Πχ.με αμυδρότερο παρατηρούμενο άστρο δια γυμνού οφθαλμού mag=+4.5 και καλές ατμοσφαιρικές συνθήκες,μπορούσα να βρω κομήτες με mag=+7.5 χρησιμοποιώντας υποχρεωτικά φίλτρο Baader Moon & Skyglow.

Χωρίς το φίλτρο,αντικείμενα τόσο αμυδρά χάνονταν στην γκριζάδα του ουρανού.

Ήμουν όμως τυχερός,διότι στο μεγαλύτερο μέρος της πόλης επικρατούσε φωτορύπανση "θερμών" χρωμάτων,οπότε όλα τα φίλτρα δούλευαν πολύ καλά και αποτελεσματικά.

Στην Αθήνα δεν έχω ζήσει,βλέπω όμως στην τηλεόραση πρόσφατα νυχτερινά πλάνα,στα οποία βλέπεις ένα δρόμο φωτισμένο με φώτα "θερμών" χρωμάτων (κιτρινο-πιρτοκαλί),και τον διπλανό παράλληλο να φωτίζεται από λευκά led...τί να πω!

Οπότε ψάξε στην περιοχή σου τί φωτορύπανση επικρατεί περισσότερο.

Και φυσικά σου εύχομαι να μπορείς να βγαίνεις σε σκοτεινότερους ουρανούς όσο πιο συχνά γίνεται.Υπάρχουν παρέες πάντως που βγαίνουν,καλό θα είναι να τους γνωρίσεις για να συναντιέστε και για την παρέα,αλλά και για λόγους ασφαλείας.

Φιλικά-Κώστας 🙂

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης