Jump to content

Φαινομενα δορυφόρων Δία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην σελίδα https://www.ofa.gr/google-calendar/ προστέθηκε ημερολόγιο με τα φαινόμενα των δορυφόρων του Δία (διαβάσεις, διαβάσεις σκιάς, αποκρύψεις και εκλείψεις) τα οποία είναι ορατά από την Ελλάδα. Οι χρόνοι είναι σε ώρα Ελλάδας

  • Μου αρέσει 5

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα. Είχα προσπαθήσει στο παρελθόν να δω το GRS με 8αρι αλλά δεν ήταν ξεκάθαρο και δεν μπορώ να πω ότι καταλάβαινα ότι το έβλεπα. Από το stellarium mobile (αν θεωρήσουμε ότι το δείχνει σωστά) ήταν αρκετά εκτός κέντρου την ώρα εκείνη και ίσως αυτό το κάνει πιο δύσκολο. Επίσης δεν ξέρω αν για αυτό το χαρακτηριστικό παίζει ρόλο και η φωτορύπανση (η παρατήρηση έγινε από Πεντέλη).

Οπότε θα ήθελα να ρωτήσω αρχικά αν
1. Μπορεί να φανεί από 8αρι και από αρχάριο μάτι;
2. Και επίσης τι φίλτρα μπορούν να βοηθήσου (αν υπάρχουν) για το χαρακτηριστικό αυτό

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, 0xDEADBEEF said:

Καλησπέρα. Είχα προσπαθήσει στο παρελθόν να δω το GRS με 8αρι αλλά δεν ήταν ξεκάθαρο και δεν μπορώ να πω ότι καταλάβαινα ότι το έβλεπα. Από το stellarium mobile (αν θεωρήσουμε ότι το δείχνει σωστά) ήταν αρκετά εκτός κέντρου την ώρα εκείνη και ίσως αυτό το κάνει πιο δύσκολο. Επίσης δεν ξέρω αν για αυτό το χαρακτηριστικό παίζει ρόλο και η φωτορύπανση (η παρατήρηση έγινε από Πεντέλη).

Οπότε θα ήθελα να ρωτήσω αρχικά αν
1. Μπορεί να φανεί από 8αρι και από αρχάριο μάτι;
2. Και επίσης τι φίλτρα μπορούν να βοηθήσου (αν υπάρχουν) για το χαρακτηριστικό αυτό

Καλησπέρα, 

Το 8αρι βεβαίως και μπορεί να σου δείξει την κηλίδα ακόμα και μέσα από την πόλη. Από φίλτρα βοηθάνε από baader το moon and skyglow και το contrast booster και από χρωματιστά το μπλε 80Α

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 11/12/2023 at 2:28 ΜΜ, 0xDEADBEEF said:

Είχα προσπαθήσει στο παρελθόν να δω το GRS με 8αρι αλλά δεν ήταν ξεκάθαρο και δεν μπορώ να πω ότι καταλάβαινα ότι το έβλεπα.

Οπότε θα ήθελα να ρωτήσω αρχικά αν
1. Μπορεί να φανεί από 8αρι και από αρχάριο μάτι;

Φίλε Γιώργο καλησπέρα!

Η Μεγάλη Ερυθρά Κηλίδα του Δία φαίνεται όχι μόνο με το 8" σου,αλλά και με μικρότερης διαμέτρου τηλεσκόπια πχ.4".

Ακόμα και με το μικρό μου 60/600 (2.4") την έχω δει πολύ οριακά,με πολύ καλές ατμοσφαιρικές συνθήκες όμως.

Χρειάζεται βέβαια και εξάσκηση της οπτικής αντίληψης για τόσο ακραίες θεάσεις.

Όμως ο πιο βασικός παράγοντας πέρα από τα οπτικά των τηλεσκοπίων,και τη δική μας προσοχή και εξάσκηση,είναι οι ατμοσφαιρικές συνθήκες (διαύγεια και seeing),που επικρατούν συνήθως στην περιοχή που παρατηρούμε.

Όσο πιο καθαρός και σταθερός είναι ο ουρανός,τόσο πιο εύκολα και καθαρά θα δεις την κηλίδα και άλλες δομές στην κατάλληλη μεγέθυνση.

Αν οι συνθήκες της ατμόσφαιρας είναι μέτριες και κάτω,τα είδωλα θολώνουν ανάλογα,οπότε ακόμα και τόσο χαρακτηριστικές και ευδιάκριτες δομές όπως η Κηλίδα,γίνονται δυσδιάκριτες.

Μελέτησε τον ουρανό σου,και βγες για παρατήρηση,όταν είναι πιο καθαρός.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα αστρονομικό πρόγραμμα που βοηθάει πολύ στην παρατήρηση των φάσεων των πλανητών και στις διαβάσεις των δορυφόρων τους,είναι το Cartes du Ciel (windows) στο laptop σου.

Μπορείς να κρατήσεις κεντραρισμένο τον πλανήτη και να επιλέξεις την περιστροφή του σε διάφορες χρονικές στιγμές,με πολύ καλή ποιότητα εικόνας.

Με το Hallo Nothern Sky (HNSky) (windows) μπορείς να κρατήσεις ακίνητα τα άστρα του υποβάθρου,και να βλέπεις τις μετατοπίσεις πλανητών-δορυφόρων,νάνων πλανητών,αστεροειδών,κομητών σε σχέση με τα άστρα και γενικά τα "ακίνητα" ουράνια αντικείμενα του υποβάθρου,σε διάφορες χρονικές στιγμές.

Τα παραπάνω προγράμματα είναι δωρεάν και στην πλήρη μορφή τους,όπως και το Stellarium.

Φιλικά-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Κώστα και Γιάννη.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Δυστηχώς ακόμα δεν έχω καταφέρει με οπτική παρατήρηση να το δω παρά μόνο μετα απο lucky imaging και stacking.

image.png.5b0ee7db1ec01974742731138013b2e3.png

 

Το αποτέλεσμα δεν είναι κάτι φοβερό αλλά στις συνθήκες που το έβγαλα νομίζω ικανοποιητικό.

Θα γίνουν προσπάθειες και από άλλες τοποθεσίες

To be continued... :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης