Jump to content

Τι φίλτρα να πάρω για παρατήρηση πλανητών και αν αξίζει ένα που βρήκα στο πλανητάριο μεταβλητό;


Nick.pap97

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα ξεκίνησα αυτό το χόμπι και έχω ενθουσιαστεί,μου έκανε δώρο η κοπέλα μου ένα celestron 70dx το έχω στηρίξει σε μια βάση από παλιό τηλεσκόπιο του πατέρα μου και αφού έλυσα το πρόβλημα της σταθερότητας τώρα,θέλω να μάθω τι φίλτρα θα έπρεπε να πάρω για να παρατηρώ το ηλιακό σύστημα καλύτερα.βρηκα ένα σετ με φίλτρα για τους πλανήτες και ένα ακόμα μου κίνησε το ενδιαφέρον που αλλάζει το ποσο φως μπλοκάρει περιστρέφοντας το.ποια η χρησιμότητα του;μπορεί να χρησιμεύσει ώστε να μην πάρω το σετ με τα χρωματιστά η να πάρω και τα δύο;είδα τον Δία αρκετά καλά σε μέγεθος δεδομένου το τηλεσκοπίου,χάρη σε ένα 4mm προσοφθάλμιο αλλά ήταν πολύ φωτεινό και δεν έβλεπα καθαρά την επιφάνεια του όπως και το φεγγάρι μου πόνεσε τα μάτια όταν το παρατηρούσα,το πράσινο φίλτρο σελήνης μου φάνηκε πολύ σκούρο και θέλω να δω τη σελήνη επίσης χωρίς αλλαγή χρώματος είναι καλή επιλογή το μεταβλητό; Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο και τις πολλές ερωτήσεις Ευχαριστώ προκαταβολικά 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η σεληνη ειναι ωραια να την κοιτας μεχρι 30% 35% φωτεινότητα γνωμη μου. 

Μετα κουράζεται πολυ το ματι. 

Οσο για πλανήτες εγω οσες φορες εχω δει αντε να έβαζα ενα uv/ir cut αν θυμαμαι καλα. Δεν έβαζα κατι αλλο. Απλά θελει καλη εστίαση καλο τηλεσκόπιο και εννοείται καλα προσοφθαλμια!! Προκειμένου να έχεις μια καλη εικονα στο μάτι σου. 

Απο ποια περιοχή εισαι και κανεις παρατήρηση;;; 

Αρκετοί προκειμένου το ματι να μην δέχεται φωτα απο γυρω βαζουν μεγαλη κουκουλα στο κεφαλι

Ωστε να καλύπτουν περιμετρικά φωτα

 

  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

7 hours ago, John.. said:

Η σεληνη ειναι ωραια να την κοιτας μεχρι 30% 35% φωτεινότητα γνωμη μου. 

Μετα κουράζεται πολυ το ματι. 

Οσο για πλανήτες εγω οσες φορες εχω δει αντε να έβαζα ενα uv/ir cut αν θυμαμαι καλα. Δεν έβαζα κατι αλλο. Απλά θελει καλη εστίαση καλο τηλεσκόπιο και εννοείται καλα προσοφθαλμια!! Προκειμένου να έχεις μια καλη εικονα στο μάτι σου. 

Απο ποια περιοχή εισαι και κανεις παρατήρηση;;; 

Αρκετοί προκειμένου το ματι να μην δέχεται φωτα απο γυρω βαζουν μεγαλη κουκουλα στο κεφαλι

Ωστε να καλύπτουν περιμετρικά φωτα

 

Είμαι από τα Γιαννιτσά Πέλλας δεν έχουμε τα φώτα των μεγάλων πόλεων,αν και ενοχλούν τα φώτα του κεντρικού στο σημείο που βρίσκομαι,το προσοφθάλμιο που παρατηρώ κυρίως είναι celestron Omni 4mm δεν ξέρω πόσο καλό η κακό είναι ήταν βέβαια από τα φθηνά που έχει το κατάστημα θα το δοκιμάσω αυτό με τηνκουκούλα σίγουρα όταν μας κάνει τη χάρη γιατί τελευταία έχει συννεφιά 😤

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Νίκο καλώς ήλθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!🙂

Το τηλεσκόπιό σου υποθέτω ότι είναι αυτό:

https://planitario.gr/gr/astromaster-70az-deluxe-edition.html

Επειδή έχει μικρή διάμετρο (70mm),να μην χρησιμοποιήσεις φίλτρα νεφελωμάτων,παρά όταν πάρεις τηλεσκόπιο άνω των 8" (200mm) διάμετρο,διότι κόβουν αρκετό φως και θα σκοτεινιάσει πολύ το είδωλο.

Τα φίλτρα πλανητών-ειδικά τα φθηνά-δεν προσφέρουν κάτι το ιδιαίτερο (έχω το βασικό σετ),πέρα από το να τονίζουν ελαφρά κάποιες περιοχές και να σκοτεινιάζουν κάποιες άλλες.Όχι όμως κάτι το ιδιαίτερο.

Αν και παρατηρώ πολύ Σελήνη και πλανήτες δεν τα χρησιμοποιώ,διότι δεν δίνουν κάποιο αισθητά καλύτερο αποτέλεσμα.Αν επιμένεις πάντως να πάρεις,πάρε της Baader,όχι πιο φθηνά τα οποία είναι χρωματιστά γυαλιά και δεν κάνουν δουλειά.

Ωστόσο ένα φίλτρο Σελήνης είναι απαραίτητο ακόμα και για μικρές διαμέτρους,για να μην πονάνε τα μάτια και να γίνεται η παρατήρηση πολύ πιο ξεκούραστη και άνετη.

Για να μην κόβει περισσότερο από όσο πρέπει φως το φίλτρο Σελήνης,πρέπει να προσαρμόζεται στη φωτεινότητά της (ανάλογα με τις φάσεις της) και στη διάμετρο (φωτοσυλλεκτικότητα) του τηλεσκοπίου σου.

Για το λόγο αυτό για το τηλεσκόπιό σου,αλλά και για άλλα μελλοντικά,το φίλτρο που χρειάζεσαι για την Σελήνη είναι ένα πολωτικό φίλτρο μεταβλητής πόλωσης,ώστε να γίνεται η προσαρμογή που ανέφερα παραπάνω.

Το φίλτρο αυτό κόβει επιλεκτικά-περιστρέφοντας το-το σεληνιακό φως το οποίο είναι πολωμένο,διότι προέρχεται από ανάκλαση του ηλιακού φωτός.

Είναι αυτό:

https://planitario.gr/gr/metablito-polotiko-filtro-1-25.html

Αν ασχολείσαι με τη φωτογραφία και έχεις ήδη πολωτικό φίλτρο,δεν χρειάζεται να αγοράσεις αστρονομικό,μόνο που πρέπει να το προσαρμόσεις μπροστά από το φακό,αν στο επιτρέπει το eye-relief του προσοφθάλμιου φακού που παρατηρείς.

Το αστρονομικό πολωτικό φίλτρο,το βιδώνεις κανονικά στο σπείρωμα για φίλτρα που έχει το προσοφθάλμιο.

Υπάρχει και ένα φίλτρο γενικής χρήσης που χρησιμοποιείται για μείωση της φωτορύπανσης,μόνο αν η φωτορύπανση προέρχεται από λάμπες κοκκινο-πορτοκαλο-κίτρινων αποχρώσεων και όχι λευκών!

Είναι αυτό:

https://planitario.gr/gr/moon-skyglow-o31-8mm-1-1-4.html

Εκεί όμως που βοηθάει πολύ (ανεξάρτητα από φωτορύπανση),είναι στην παρατήρηση του πλανήτη Άρη,περιορίζοντας το περίσσειο φως του (όταν πλησιάζει τη Γη κάθε 2 χρόνια),και κυρίως αυξάνοντας θεαματικά το κοντράστ της επιφάνειάς του.

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για παρατήρηση της Σελήνης όταν είναι σε φάση μηνίσκου.

Προσοχή όμως: το τηλεσκόπιό σου λόγω μικρής διαμέτρου δεν μπορεί να πετύχει παρά μικρές-μεσαίες μεγεθύνσεις:το πολύ μέχρι 120-140x και αυτό με πολύ καλές ατμοσφαιρικές συνθήκες (διαύγειας και seeing),που δεν γνωρίζω αν θα τις έχεις στον ουρανό που παρατηρείς.Ειδικά μέσα από πόλη τα πράγματα είναι δύσκολα!

Έτσι ακόμα και με 140x,αν υποθέσουμε ότι την πιάσεις (και αυτό σπάνια) δεν θα δεις λεπτομέρειες στην επιφάνεια του Άρη,παρά μόνο τους λευκούς πόλους του.

Η κάθε περιοχή έχει το μικροκλίμα της τις ιδιαίτερες ατμοσφαιρικές συνθήκες της,και ανάλογα θα επιτρέψει και τις εφικτές μεγεθύνσεις.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα είδα ότι χρησιμοποιείς προσοφθάλμιο 4mm που είναι τελείως ακατάλληλο για το τηλεσκόπιό σου.

Διότι σου δίνει μεγέθυνση (=εστιακή απόσταση τηλεσκοπίου/εστιακή απόσταση προσοφθάλμιου):

900mm/4mm=225x,που είναι πολύ μεγαλύτερη από την μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση του τηλεσκοπίου σου!Δεν θα δεις καθαρά τους στόχους σου,ακόμα και με ιδανικές ατμοσφαιρικές συνθήκες...

Μόνο στη Σελήνη τις πολύ καλές μέρες διαύγειας και seeing ίσως και να δεις κάπως...

Και στην επίγεια παρατήρηση επίσης μπορείς να δεις,λόγω πολύ μεγαλύτερης φωτεινότητας και κοντράστ των αντικειμένων,και πάλι αν οι συνθήκες διαύγειας και seeing είναι πολύ καλές (πχ.νωρίς το πρωΐ μετά από νυχτερινή βροχή και με καθαρό ουρανό).

Πρέπει η ατμόσφαιρα μπροστά σου να είναι πολύ καθαρή και χωρίς θερμικά ρεύματα (seeing).

Η θεωρητική μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση σε άριστες συνθήκες διαύγειας και seeing και σε φωτεινούς  στόχους με όσο γίνεται μεγαλύτερο κοντράστ (αντίθεση) είναι:

=> περίπου το διπλάσιο της διαμέτρου σε mm του πρωτεύοντος κατόπτρου ή αντικειμενικού φακού στα διοπτρικά,δηλ.στο δικό σου τηλεσκόπιο είναι max=2x70=140x.

Στην πράξη όμως λόγω ατμοσφαιρικών συνθηκών,σπάνια θα ξεπεράσεις τα 100-120x....

Οπότε αν γίνεται,άλλαξε το προσοφθαλμιό σου με ένα μεγαλύτερης εστιακής απόστασης,που θα σου δίνει μικρότερες εφικτές μεγεθύνσεις.

Μέχρι 9mm για να έχεις 100x.Με παραπάνω μεγέθυνση σπάνια θα δεις καθαρή εικόνα.

Αν έχεις την δυνατότητα πάρε έναν καλό zoom φακό,τον οποίο θα κρατήσεις και για μελλοντικό μεγαλύτερο τηλεσκόπιο,και θα σου δώσει πολλές εστιακές αποστάσεις σε ένα φακό,άρα και ευελιξία στις μεγεθύνσεις:

https://planitario.gr/gr/baader-hyperion-universal-zoom-mark-iv-8-24mm-eyepiece-1-2.html

Ο παραπάνω φακός είναι πολύ καλός όπως και ο παρακάτω:

-Vixen LV 8-24mm

Υπήρχε εδώ,αλλά μάλλον είναι σε έλλειψη:

https://www.skyandweather.gr/2-Αρχική

Εδώ υπάρχει από ό,τι βλέπω:

https://www.astroshop.eu/eyepieces/vixen-lv-eyepiece-zoom-8-24-mm-1-25-/p,5881

Εναλλακτικά είναι και αυτός:

https://www.skyandweather.gr/Αρχική/52-meade-8-24mm-4000-125.html

Και αυτοί εδώ:

https://planitario.gr/gr/prosofthalmio-zoum-9mm-27mm-1-25.html

https://planitario.gr/gr/prosofthalmio-zoum-7-2mm-21-5mm-1-25.html

Οι καλοί ζουμ φακοί (εγγυημένα πολύ καλοί είναι ο Baader και ο Vixen) πλέον δεν έχουν τα μειονεκτήματα που είχαν οι παλαιότεροι,και θα σε καλύψουν με πολύ καλή ποιότητα εικόνας,δίνοντας σου και εξαιρετική ευελιξία στις μεγεθύνσεις και στα οπτικά πεδία που θα έχεις.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα ευχαριστώ για την απάντηση σου ήταν πολύ χρήσιμη.Ξεχασα να γράψω ολόκληρο το όνομα χρησιμοποιω το travel scope 70dx με εστιακή απόσταση 400mm οπότε αγόρασα το 4mm για να πετύχω μεγενθυσεις 100x για αρχή σίγουρα θα πάρω το μεταβλητό φίλτρο και στη συνέχεια σίγουρα τα υπόλοιπα γιατί απ' ότι βλέπω οι τιμές τους είναι σαν του τηλεσκοπίου μου..😂 με προσοφθάλμια μεγαλύτερης εστιακής απόστασης βλέπω μόνο τη σελινη και τον Δία σαν άστρο ακόμα και με τον Barlow.Ως προς τα προσοφθάλμια,μου φάνηκε πολύ καλή η περιγραφή του πλανηταρίου για τα baaden classic ortho θα κάνουν διάφορα με τα απλά celestron που διαθέτω; Και ποια η διαφορά τους με τα άλλα που βλέπω με τιμές 100-200 ευρώ πάνω; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων -Νικος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Νίκο καλημέρα!

Εντάξει αφού έχεις το 70/400 και όχι το 70/900 που υπέθεσα στην αρχή!

Δηλαδή έχεις φακούς 4mm,10mm,20mm, και barlow2x.

Οπότε έχεις συνολικά και με τη χρήση του barlow : 2mm,4mm,5mm,10mm,20mm.

Τα 2mm=4mm/2x barlow ή ισοδύναμα: 400/4=100x2=200x είναι πάνω από το όριο ωφέλιμης μεγέθυνσης.Όπως έγραψα παραπάνω με πολύ καλές συνθήκες διαύγειας και seeing ίσως να μπορέσεις να δεις αξιοπρεπή εικόνα σε επίγεια παρατήρηση,σε αστρονομική μόνο στη Σελήνη σπάνια.Αμφιβαλλω βέβαια για την οπτική ποιότητα του barlow και των φακών 10,20mm που συνοδεύουν το τηλεσκοπιο.Συνήθως δεν είναι καλής ποιότητας και μάλλον πρέπει να αγοραστούν άλλοι.

Ο Omni 4mm αν είναι original (κυκλοφορούν σε παρτίδες και κατώτερης ποιότητας),είναι πολύ καλός φακός.

Και οι Baader  Ortho επίσης είναι πολύ καλοί φακοί.

Όμως με το μικρό σου τηλεσκόπιο δεν πρόκειται να δεις αισθητές διαφορές μεταξύ ποιοτικών φακών,και έχοντας στην κατοχή μου αρκετούς ποιοτικούς φακούς και τον Baader zoom Mark IV 8-24mm,θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με τον ανωτέρω zoom,τον οποίο θα έχεις σε χρήση για πολλά χρόνια και με μεγαλύτερα τηλεσκόπια,που κάποια στιγμή θα πάρεις.Αν έχεις κολλήσει με την αστρονομία,θα νιώσεις την ανάγκη να πάρεις αργότερα μεγαλύτερο τηλεσκόπιο,όπως κάναμε όλοι μας .🙂

Οπότε πάρε ένα καλό ζουμ τον Baader ή τον  Vixen και αργότερα όταν θα πάρεις μεγαλύτερο και καλύτερο τηλεσκόπιο,και κατασταλάξεις τί είδους αντικείμενα θα παρατηρείς περισσότερο,αποφασίζεις και τί εξειδικευμένους φακούς θα πάρεις.

Τώρα όμως θα σου είναι υπέρ αρκετός ο ζουμ μαζί με τον barlow 2x.Αν και ίσως χρειαστεί να πάρεις κάποιον καλύτερο barlow 2x.

Προσοχή εδώ όμως:ο barlow 2x όσο καλός και αν είναι,θα σου χρησιμεύσει στις μικρές εστιακές αποστάσεις φακών μόνο αν η ατμόσφαιρα της περιοχής που παρατηρείς σου επιτρέπει να βάλεις μεγαλύτερες μεγεθύνσεις.

Δες σε παρατηρήσεις που κάνεις πόσο συχνά μπορείς να χρησιμοποιείς τον 4mm και την μεγέθυνση 100x που δίνει σε φωτεινούς στόχους: Σελήνη,Δία Κρόνο,Άρη.Βεβαια τώρα δεν είναι καλή περίοδος παρατήρησης πλανητών μόνο Σελήνη μπορείς να δεις.

Επίσης να τονίσω ότι όταν ένα αντικείμενο,έστω και φωτεινό με κοντράστ είναι χαμηλά στον ορίζοντα,το είδωλο ΔΕΝ θα είναι καθαρό!

Η ατμόσφαιρα σε χαμηλες γωνίες θέασης κάτω των 30ο,δεν έχει καλό seeing παρά εξαιρετικά σπάνια!

Άρα μην παραξενευτεις αν δεν βλέπεις καθαρά πλανήτες που είναι στην "ανατολή" τους ή στην "δύση" τους.

Πρέπει να σηκωθούν πιο ψηλά από τις 30ο περίπου και οι ατμοσφαιρικές συνθήκες να είναι καλές για να βλέπεις καθαρά είδωλα.Και πάλι ακόμη και με μεγέθυνση 100x λίγες λεπτομέρειες θα δεις.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο καλησπέρα,

Αρχικά θα συμφωνήσω με τον fotodektis στο γεγονός οτι τα φίλτρα για τους πλανήτες αυξάνουν ελαφρώς το κοντράστ σε κάποιες περιοχές.  Στην ακόλουθη σελίδα θα δεις συνοπτικά τι είδους πλανητικά φίλτρα υπάρχουν 

https://www.astroshop.eu/filters/planetary-comet-filters/15_15_15

 

Προσωπικά, πήρα το σετ φίλτρων της Omegon εδώ και 1,5 χρόνο περίπου κα είμαι ευχαριστημένος. Από τα φίλτρα που έχει ο σύνδεσμος, εκτιμώ οτι τα ακόλουθα φίλτρα θα σου χρειαστούν σίγουρα για την πλανητική παρατήρηση :

  • Νο 12 > Κίτρινο Φίλτρο : Αν και στην άνω σελίδα γράφει πως είναι καλό για την παρατήρηση της Σελήνης, προσωπικά έχω δει διαφορά στον Ήλιο καθώς αυξάνει το κοντραστ στις κηλίδες και τους πυρσούς (ανοιχτόχρωμοι σχηματισμοί της φωτόσφαιρας που συχνά συνοδεύουν τις κηλίδες και είναι καλύτερα ορατοί στο ανατολικό η δυτικό χείλος του Ήλιου), ενώ μπορεί να παρατηρηθεί η κοκκίαση όταν το seeing είναι καλό.
  • Νο 21 > Πορτοκαλί φίλτρο αυξάνει το κοντράστ στις ζώνες του Δία και του Κρόνου, επίσης είναι αρκετά καλό για την παρατήρηση του Άρη γιατί αυξάνει το κοντράστ στις ανοιχτόχρωμες περιοχές.
  • Νο 25 > Κόκκινο Φίλτρο : Για την παρατήρηση τυ=ου Άρη, με ελαφρώς αύξηση του κοντράστ στις σκουρόχρωμες περιοχές του Άρη και τις πολικές περιοχές του !
  • Νο 47 > Ιώδες Φίλτρο : Χρησιμοποιείται κυρίως για την παρατήρηση της Αφροδίτης και του Ερμή, όταν φυσικά είναι σε καλή περίοδος για παρατήρηση !
  • Νο 56 > Πράσινο Φίλτρο : Χρησιμοποείται κυρίως για την παρατήρηση του Άρη και συγκεκριμένα για την παρατήρηση των πολικών περιοχών του.
  • Νο 82Α > Ανοιχτό Μπλε Φίλτρο : Αύξηση του κοντραστ στις ταινίες του Δία και του Κρόνου, ενώ στον Δία μέσω αυτού του φίλτρου είναι αυξημένο το κοντραστ στη Μεγάλη Ερυθρά Κηλίδα (όταν αυτή είναι ορατή).

Στον άνω σύνδεσμο, θα δεις επίσης οτι υπάρχουν τα άνω φίλτρα είτε μεμονωμένα (όπως πχ της Explore Scientific) η σε συσκευασία με 5 η 6 φίλτρα (όπως πχ η συσκευασία 6 φίλτρων της Omegon που έχω). Θα δεις επίσης οτι υπάρχουν σετ φίλτρων για τηλεσκόπια 4, 6 η 10 ιντσών (η Explore Scientific έχει τέτοια σετ) και ανάλογα με το τηλεσκόπιο σου αγοράζεις αντίστοιχα. Όσον αφορά την Σελήνη, λόγω της συνεχώς αυξανόμενης φωτεινότητας της (ειδικά μετά το Πρώτο Τέταρτο), συνιστάται η προσθήκη φίλτρου για ελαφρά μείωση της φωτεινότητας της. Παρακάτω σου παραθέτω μια σελίδα με προτεινόμενα φίλτρα Σελήνης :

https://www.astroshop.eu/filters/moon-filters-polarizing-filters/15_15_10

 

Εύχομαι να σε βοήθησα !

  • Ευχαριστώ 1

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο σχετικά με το κόστος των φακών,να έχεις κατά νου ότι οι καλοί φακοί που συνεργάζονται καλά με πληθώρα τηλεσκοπίων,αξίζει να αγοραστούν αφού θα χρησιμοποιούνται για πολλά χρόνια.

Είναι μια επένδυση σε βάθος χρόνου και δεν έχει σημασία αν κοστίζουν περισσότερο από το τηλεσκόπιο.Το τηλεσκόπιο είναι το μισό και ο φακός το άλλο μισό.

Όταν έχεις ενδιάμεσα και διαγώνιο κάτοπτρο ή πρίσμα παίζει και αυτό ισοδύναμο ρόλο!

Όλα τα οπτικά πρέπει να έχουν καλή ποιότητα,ώστε να συνεργάζονται αρμονικά και να δίνουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Δεν γνωρίζω τί διαγώνιο έχει το τηλεσκοπιό σου 45ο ή 90ο?

Στην φωτογραφία του καταστήματος το τηλεσκόπιο είναι με 45ο διαγώνιο,που συνήθως είναι πλήρως ανορθωτικό πρίσμα για επίγεια παρατήρηση.

Συνήθως τα φθηνά αυτά πρίσματα δεν έχουν ιδιαίτερα καλή ποιότητα και προορίζονται για επίγεια παρατήρηση, όπου οι στόχοι είναι πιο φωτεινοί και με μεγαλύτερο κοντράστ από τους αστρονομικούς.

Και βέβαια η παρατήρηση στόχων με διαγώνιο 45ο ιδιαίτερα αν είναι παρατεταμένη,δυσκολεύει την άνεση και αποδοτικότητα της παρατήρησης,όσο αυξάνει η γωνία θέασης.Πάνω από ένα όριο πχ.45-50ο αρχίζει η ταλαιπωρία του αυχένα,της μέσης κλπ.

Αυτό βέβαια εξαρτάται και από την ηλικία και την κατάσταση του μυοσκελετικού συστήματος του παρατηρητή,το αν θα έχει ταλαιπωρία στην παρατήρηση.

Έτσι η πιο ξεκούραστη και αποδοτική αστρονομική παρατήρηση,γίνεται με διαγώνια (κάτοπτρα ή πρίσματα) γωνίας 90ο στα διοπτρικά,SCT,Maksutov τηλεσκόπια.

Αν λοιπόν Νίκο δεις ότι σε κουράζει η θέαση μέσω του διαγωνίου (αν είναι 45ο),θα πρέπει να πάρεις κάποιο διαγώνιο κάτοπτρο 90ο,1.25".

Και να έχεις το διαγώνιο 45ο για επίγεια παρατήρηση για την οποία έχει σχεδιαστεί.

Προσωπικά στο διοπτρικό μου 102/500 που είχε διαγώνιο πρίσμα 45ο,έβαλα διαγώνιο κάτοπτρο 90ο,2" (έχει εστιαστή 2") και κάνω και αστρονομική και επίγεια παρατήρηση με αυτό.

Φιλικά-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ και τους δύο νομίζω κατέληξα ως προς τα φίλτρα.επισηςβπολυ χρήσιμες οι πληροφορίες και από τους δύο.Ναι αποφάσισα ότι θα ασχοληθώ πολύ με το αντικείμενο και ήδη ονειρεύομαι ένα τηλεσκόπιο πολύ μεγαλύτερο όπως ένα 10" dob αν και ακόμα δεν γνωρίζω καλά ποιο θα με εξυπηρετεί καλύτερα,θα φανεί στο μέλλον.Εχω ξεκινήσει και σεμινάριο αστρονομίας και αστροφυσικής Για να καταλάβεις το ποσό έχω ενθουσιαστεί με το αντικείμενο,Σας ευχαριστώ πολύ σίγουρα θα χρειαστώ τη βοήθεια σας στο μέλλον ξανά.

μακάρι καθαρός ουρανός!

Νίκος

 

 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαίρομαι που ενθουσιάζεσαι με την αστρονομία Νίκο!🙂

Πρόσεχε βέβαια στις αγορές,να αγοράζεις μετά από πολύ προσεκτική έρευνα,ώστε να μην μπεις στη διαδικασία "πούλα-αγόραζε" εξοπλισμό όταν κάτι δεν σε εξυπηρετεί.Ετσι θα χάνεις χρήματα και θα στεναχωριέσαι...

Η επιλογή ενός 10" Dob (SW ή GSO) είναι μια πολύ καλή επένδυση για το μέλλον,διότι διαθέτει επαρκή διάμετρο και καλή φορητότητα ακόμα και για μεγαλύτερες ηλικίες,δηλ.το έχεις για μια ζωή,και το μεταπουλάς εύκολα,διότι έχουν ζήτηση τα 8",10".

Ο Baader και ο Vixen zoom που σου πρότεινα,συνεργάζονται πολύ καλά και με τα "γρήγορα",δηλ.μικρού εστιακού λόγου τηλεσκόπια,όπως το δικό σου και τα 10",f/4.7.

Το μικρό σου 70/400 τηλεσκόπιο,δεν θα το παροπλισεις αργότερα,διότι έχει ένα σημαντικό πλεονέκτημα: μπορεί να δώσει μεγάλο οπτικό πεδίο με φακό μεγάλης εστιακής απόστασης άνω των 30mm.

Αυτό θα βοηθήσει μέσω της θέασης μεγάλων αστρικών πεδίων που προσφέρει (που και αυτά είναι ωραίο θέαμα) τον πιο εύκολο εντοπισμό αντικειμένων,την πιο άνετη και γρήγορη εκμάθηση του ουρανού με την συνεργασία αστρονομικών προγραμμάτων.

Μπορείς να κάνεις και έλεγχο του ουρανού (του seeing) με αυτό,πριν βγει το μεγαλύτερο και πολύ βαρύτερο τηλεσκόπιο άσκοπα.

Δηλαδή θα χρησιμοποιείται σαν βοηθητικός εξοπλισμός και όταν αποκτήσεις το 10" ή κάποιο άλλο τηλεσκόπιο.

Και φυσικά την παρατήρηση της φύσης.Αντικαθιστά μεγάλα κιάλια με καλύτερη οπτική ποιότητα για το ίδιο κόστος,και προσφέρει ασύγκριτη ευελιξία στις μεγεθύνσεις!

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης