Jump to content

Καταγραφή ολικής έκλειψης ηλίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας. Η ομάδα αστρονομίας - αστροφωτογραφιας του "Βενετοκλείου"  1ου ΓΕΛ Ρόδου θα μεταβεί στο Austin Texas για την παρακολούθηση και καταγραφή της ολικής έκλειψης ηλίου της 8/4/2024. Μαζί μας θα πάρουμε τη στήριξη Heq5 pro και το Lunt ls 50 ha. Αυτός ο εξοπλισμός θα χρησιμοποιηθεί για την καταγραφή της έκλειψης στη μερική της φάση. Η ολικότητα στο Austin TX θα κρατήσει 105 sec. Θέλω να σας ρωτήσω σχετικά με τον εξοπλισμό καταγραφής της ολικότητας. Θα έχω την κάμερα Olympus em1 mark iii με αισθητήρα 4/3 και crop factor 2. Έχω στη διάθεσή μου τους ακόλουθους φακούς και τηλεσκοπια:

1) m. Zuiko 40-150 mm f2. 8 με το converter 1.4 x.

2) mto 500 f 8 maksutov mirror lens. 

3) tair 3s 300 f4. 5

4) ts optics photoline 420/65.

Θα ήθελα την άποψη σας αρχικά πάνω στο ποιος φακός /τηλεσκόπιο είναι ο πιο κατάλληλος από άποψη εστιακής απόστασης και λειτουργικότητα για να καταγράψω το στέμμα κατά την ολικότητα και εν συνεχεία για τις ενδεικνυόμενες ρυθμίσεις ( iso, ταχύτητα, διάφραγμα) γι αυτό το σκοπό. Ευχαριστώ πολύ. 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις κάνει δοκιμές καδραρίσματος στον ήλιο; Δεν θα αλλάξει μέγεθος, 0.5°, χρειάζεσαι όμως περιθώριο για τη στεφάνη. Οι περισσότερες φωτογραφίες στο διαδίκτυο έχουν πεδίο 1° περίπου, εκτός αν θέλεις να συμπεριληφθεί και κάτι άλλο στο κάδρο. 

 

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το τηλεσκόπιο, το 420,έχω ελεύθερο χώρο 2,5 περίπου ηλιακές διαμέτρους στη διαγώνιο. 5 ηλιακές διαμέτρους εχω με το φακό Olympus και το converter. Μέχρι που εκτείνεται το στέμμα; 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

IMG_20240325_190950.thumb.jpg.d5f377b672413d781c183d6af0edbaae.jpgΥπάρχουν αρκετοί φωτογράφοι που μπορούν να απαντήσουν. Λόγω της ημέρας χρειάζεται υπομονή. Εγώ σου βάζω μια φωτογραφία από την έκλειψη του 2019.

Το επεξεργάστηκε ο kkokkolis

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 25/3/2024 at 9:34 ΠΜ, Iraklis said:

Καλημέρα σας. Η ομάδα αστρονομίας - αστροφωτογραφιας του "Βενετοκλείου"  1ου ΓΕΛ Ρόδου θα μεταβεί στο Austin Texas για την παρακολούθηση και καταγραφή της ολικής έκλειψης ηλίου της 8/4/2024. Μαζί μας θα πάρουμε τη στήριξη Heq5 pro και το Lunt ls 50 ha. Αυτός ο εξοπλισμός θα χρησιμοποιηθεί για την καταγραφή της έκλειψης στη μερική της φάση. Η ολικότητα στο Austin TX θα κρατήσει 105 sec. Θέλω να σας ρωτήσω σχετικά με τον εξοπλισμό καταγραφής της ολικότητας. Θα έχω την κάμερα Olympus em1 mark iii με αισθητήρα 4/3 και crop factor 2. Έχω στη διάθεσή μου τους ακόλουθους φακούς και τηλεσκοπια:

1) m. Zuiko 40-150 mm f2. 8 με το converter 1.4 x.

2) mto 500 f 8 maksutov mirror lens. 

3) tair 3s 300 f4. 5

4) ts optics photoline 420/65.

Θα ήθελα την άποψη σας αρχικά πάνω στο ποιος φακός /τηλεσκόπιο είναι ο πιο κατάλληλος από άποψη εστιακής απόστασης και λειτουργικότητα για να καταγράψω το στέμμα κατά την ολικότητα και εν συνεχεία για τις ενδεικνυόμενες ρυθμίσεις ( iso, ταχύτητα, διάφραγμα) γι αυτό το σκοπό. Ευχαριστώ πολύ. 

Καταρχάς καλή επιτυχία!! Εμείς από την ομάδα της Πάτρας θα βρεθούμε κοντά στο San Antonio. Προσωπικά θα φωτογραφίσω με full frame + φακό 400mm.

Γενικά φέτος περιμένουμε μεγάλο στέμμα λόγω δραστηριότητας ήλιου. Πιστεύω θα ανταμειφθούν και τα γενναία κάδρα. Μιας και έχεις ισημερινή και θα μπορείς να κάνεις μεγαλούτσικη έκθεση, Me crop factor 2x, τα 300mm που γίνονται 600mm είναι νομίζω ιδανικά. Τον κατοπρικό δεν θα τον δοκίμαζα.

Από εκεί και πέρα, θα έχεις και τα δύο σεταπ φορτωμένα; Πώς θα κάνεις την αλλαγή; Ο χρόνος της ολικότητας περνάει πάααααρα πολύ γρήγορα. Προσοχή μην χάσεις την ευκαιρία να δεις με τα ίδια σου τα μάτια εν μέσω αλλαγής φωτογραφικών setup.

 

  • Μου αρέσει 1
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

9 hours ago, astrovox said:

Καταρχάς καλή επιτυχία!! Εμείς από την ομάδα της Πάτρας θα βρεθούμε κοντά στο San Antonio. Προσωπικά θα φωτογραφίσω με full frame + φακό 400mm.

Γενικά φέτος περιμένουμε μεγάλο στέμμα λόγω δραστηριότητας ήλιου. Πιστεύω θα ανταμειφθούν και τα γενναία κάδρα. Μιας και έχεις ισημερινή και θα μπορείς να κάνεις μεγαλούτσικη έκθεση, Me crop factor 2x, τα 300mm που γίνονται 600mm είναι νομίζω ιδανικά. Τον κατοπρικό δεν θα τον δοκίμαζα.

Από εκεί και πέρα, θα έχεις και τα δύο σεταπ φορτωμένα; Πώς θα κάνεις την αλλαγή; Ο χρόνος της ολικότητας περνάει πάααααρα πολύ γρήγορα. Προσοχή μην χάσεις την ευκαιρία να δεις με τα ίδια σου τα μάτια εν μέσω αλλαγής φωτογραφικών setup.

 

Ευχαριστώ πολύ φίλτατε για τις πληροφορίες. Εύχομαι να έχουμε μια συγκλονιστική εμπειρία. Τελικά μάλλον θα προεστιάσω τον tair η το ts optics κι όταν δω τις χάντρες του Bailey θα κάνω μια αστραπιαία αντικατάσταση του τηλεσκοπίου με επαναζυγιση. Θα είναι τα πάντα προσημαδεμένα. Η ολικότητα στο Austin θα είναι 105 δευτερόλεπτα. Η Olympus θα κάνει bracketing 7 καρέ με αλλαγές μισού στοπ. Θα τραβήξω σετ των 7 σε ταχύτητες 1/5 ως 1/125 με iso 200. Διάφραγμα 6,4 η 8 ανάλογα με το τι θα χρησιμοποιήσω. Εγώ δε θα δω την έκλειψη. Θα τη δουν τα παιδιά. Ελπίζω να μη μάς τα χαλάσει ο καιρός. Το San Antonio είναι στη ζώνη ολικότητας; 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μετακινηθούμε τα ξημερώματα προς μέρος παρατήρησης στο πάρκο Lost Maples που είναι στο κέντρο του μονοπατιού.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης