Jump to content

Σημεία στην Αττική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας. Νεος παρατηρητης εδω!

Ξερω οτι εχει συζητηθει ξανα το θεμα απλως διαβασα τα threads και δεν εβγαλα ακριβως ακρη.

Υπαρχει καποιο σημειο εντος λεκανοπεδιου για ικανοποιητικη παρατηρηση ;( παντα με δεδομενα Αθηνας)

Προφανως περιοχες Γραμματικο,Σουνιο και αλλες εχουν προταθει παρολα αυτα αν εχετε πιο συγκεκριμενο σποτ παρακαλω μοιραστειτε το.

Επισης αν γινονται εξορμησεις και αναζητατε κοσμο θα ενδιαφερομουν.

Ευχαριστω πολυ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλώς ήρθες..

Στο Σούνιο δυστυχώς το σημείο δεν ενδείκνυται πλέον για παρατήρηση γιατί έβαλαν φώτα μέσα στην θάλασσα όπως ενημέρωσε ο κύριος Γιάννης που μας έμαθε το σημείο ..Ήταν αρκετά καλό σημείο για Αττική με πολύ καλό νότο .

Στο Γραμματικό έχω πάει μια φορά αλλά τελικά είχε συννεφιά και δεν μπόρεσα να δω πόσο καλό ουρανό έχει..Πάντως σύμφωνα με το sky pollution map έχει παρόμοιο με το Σούνιο...Άντε ελάχιστα χειρότερο ..

Οπότε το σημείο στο Σούνιο δεν έχει νόημα να σου πω που ακριβώς είναι..

Για το γραμματικό θα πατήσεις Ιερός Ναός Αγίας Τριάδος Γραμματικού και το σημείο είναι στον προαύλιο χώρο του Ναού.

Πάντως αυτήν την περίοδο μόνο αύριο Πέμπτη μπορείς να πας και οριακά αν περιμένεις μέχρι 11.30-12.00 να πέσει η σελήνη μπορείς και Παρασκευή ..Μετά λόγω της φωτεινότητας της σελήνης δεν έχει νόημα να πας κάπου μέχρι και το Πάσχα..

Εγώ σχεδιάζω να πάω εκεί μετά την Κυριακή του Πάσχα , κάποια μέρα ..Πχ Τρίτη ..Αν θέλεις να σε ενημερώσω 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

9 hours ago, tryf_math said:

Καλησπέρα και καλώς ήρθες..

Στο Σούνιο δυστυχώς το σημείο δεν ενδείκνυται πλέον για παρατήρηση γιατί έβαλαν φώτα μέσα στην θάλασσα όπως ενημέρωσε ο κύριος Γιάννης που μας έμαθε το σημείο ..Ήταν αρκετά καλό σημείο για Αττική με πολύ καλό νότο .

Στο Γραμματικό έχω πάει μια φορά αλλά τελικά είχε συννεφιά και δεν μπόρεσα να δω πόσο καλό ουρανό έχει..Πάντως σύμφωνα με το sky pollution map έχει παρόμοιο με το Σούνιο...Άντε ελάχιστα χειρότερο ..

Οπότε το σημείο στο Σούνιο δεν έχει νόημα να σου πω που ακριβώς είναι..

Για το γραμματικό θα πατήσεις Ιερός Ναός Αγίας Τριάδος Γραμματικού και το σημείο είναι στον προαύλιο χώρο του Ναού.

Πάντως αυτήν την περίοδο μόνο αύριο Πέμπτη μπορείς να πας και οριακά αν περιμένεις μέχρι 11.30-12.00 να πέσει η σελήνη μπορείς και Παρασκευή ..Μετά λόγω της φωτεινότητας της σελήνης δεν έχει νόημα να πας κάπου μέχρι και το Πάσχα..

Εγώ σχεδιάζω να πάω εκεί μετά την Κυριακή του Πάσχα , κάποια μέρα ..Πχ Τρίτη ..Αν θέλεις να σε ενημερώσω 

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!

Μαλλον θα πεταχτω σημερα να κανω μια αποπειρα. Ναι εννοειται να μου στειλετε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

12 hours ago, xristosxk said:

Εχεις καποιο συγκεκριμενο σημειο?

Ψαχνω για οτιδηποτε καλο🤣

37,8969371, 23,4165531

 

Εδώ πάνε για παρατήρηση ο σύλλογος της Σαλαμίνας!

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

 

 

On 11/4/2024 at 12:20 ΜΜ, fotispigi said:

37,8969371, 23,4165531

 

Εδώ πάνε για παρατήρηση ο σύλλογος της Σαλαμίνας!

https://www.google.gr/.../data=!3m1!1e3!4m6!3m5...

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

κοντά στην γνωστή περιοχή του Σουνίου (όχι πολύ κοντά, αλλά όχι και πολύ μακριά) παλιότερα είχα πάρει το αμάξι

και έψαχνα τους δρόμους προκειμένου να βρω κάτι καλύτερο από το παραλιακό μέρος απέναντι από τη βραχονησίδα.

επισυνάπτεται χάρτης. από κερατέα προς Πλάκα στο σημείο του βέλους, υπάρχει ένα γεφυράκι και  κάνουμε αριστερά.

 

όπως συνεχίζουμε είχα βρει ένα πολύ ωραίο σημείο στο οποίο "κοβόταν" ο όγκος της φωτορρύπανσης της Αθήνας.

Τέλειο σημείο ΔΕΝ ήταν, αλλά σίγουρα με πολύ πιο ξηρή ατμόσφαιρα και δυνατότητα για μεγάλες μεγεθύνσεις που μου αρέσουν, πραγματικά ωραίος ουρανός.

δεν θυμάμαι πλέον που ήταν καθώς το επισκέφτηκα το πολύ 3 φορές και μετά μετακόμισα Αθήνα.

Από μνήμης θα έλεγα 1000-1500 μέτρα από το γεφυράκι.

ΠΑΡ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ο κόκκινος κύκλος πιστεύω πρέπει να έχει τουλάχιστον 2-3 καλά σημεία αλλά θέλει ψάξιμο, δηλαδή

θέλει κάποιος με αμάξι να πάει για "αναγνώριση" την ημέρα όπως είχα κάνει, να προσδιορίσει 3-4 σημεία τα οποία φαίνονται καλά

και να γίνει επιπλέον επίσκεψη το βράδυ για να δουν πώς είναι το βράδυ και αν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες. Πιστεύω 1-2 σημεία καλά

θα βρεθούν. Παλιά είχα βρει και ένα αντίστοιχο σημείο στην Τριανταφυλλιά.

Δεν είναι αδύνατο, εάν υπάρχει επιμονή και κάποιοι διαθέσουν 2 ώρες οδήγηση σε αυτούς τους δρόμους να βρουν σημεία.

 

σ.σ. κάθε σημείο είναι ξεχωριστό με τα δικά του πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα αναλόγως τι το θέλουμε. 

παράδειγμα 1: σημείο έξω από την τριανταφυλλιά πολύ ωραίο το βράδυ δεν φαινόταν το πρωί ότι θα μπορούσε να είναι τόσο καλό

παράδειγμα 2: σημείο που φαινόταν πολύ καλό είχε 2 λάμπες στα 300 και 600 μέτρα και ήταν ενοχλητικό

παράδειγμα 3: σημείο που φαινόταν ήσυχο πέρναγαν αμάξια με φόρα από χωματόδρομο στα 30 μέτρα και σηκώναν σκόνη

παράδειγμα 4: σημείο που ήταν τέλειο, είχε σπίτι και δέντρα που εμπόδιζαν τον ορίζοντα ακριβώς πάνω στον γαλαξία που σημαίνει ότι κάποια

αντικείμενα δεν μπορούσες να τα δεις όλες τις ώρες. Για εμένα που πήγαινα για 1-2 ώρες ήταν ενόχληση.

 

Τα παραπάνω παραδείγματα τα αναφέρω γιατί είναι θέματα που ο καθένας μπορεί να τα αντιμετωπίσει, φυσικά οι περισσότεροι τα γνωρίζουν αλλά ποτέ δεν είναι κακή μία υπενθύμιση.

ελπίζω κάποιοι που μένουν σχετικά κοντά να βρουν ένα σημείο και να εξυπηρετηθούν χωρίς να χρειάζεται να πηγαίνουν μεγαλύτερες αποστάσεις.

ουρανος.jpg

Το επεξεργάστηκε ο tastro
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια καλή περιοχή είναι προς Χάρακα μεριά. Πριν μερικούς μήνες είχα πάει κοντά στα ιχθυοτροφεία στον δρόμο που είχε χώρο για πάρκινγκ και η όψη του γαλαξία ήταν εκαθμβωτικη + ότι η φωτορύπανση από την Αθήνα είχε μπλοκαριστεί από το βουνό από πάνω. Το μόνο αρνητικό είναι ότι περνούσαν αμάξια προφανώς αλλά θεωρώ πως εάν πας πάνω στον Χάρακα από ένα δρομάκι που έχει εκεί θα είσαι μια χαρά από όλες τις απόψεις. Τώρα εάν είναι μακριά καλύτερη επιλογή είναι η Ανάβυσσος (η περιοχή που μένω) αλλά μακριά από το χωριό προς Φεριζα. Θα έχεις φωτορύπανση σίγουρα περισσότερη φωτορύπανση διότι είναι Bortle 5 αλλά είναι πολύ καλύτερες οι συνθήκες σε σχέση με άλλες περιοχές (εξάλλου είναι προάστια)

Screenshot_20240611-192942_Google Earth.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Βασίλη Γεια σου.

Στον χάρτη κάτω που ανήρτησες,  είναι το μέρος για το οποίο γίνεται λόγος παρά πάνω.

Ο τίτλος της συζήτησης για το συγκεκριμένο μέρος είναι: «Λεωφόρος Σουνίου. Απέναντι από την βραχονησίδα Πάτροκλος»

Στον χάρτη σου, μέσα στην θάλασσα, αν τον μεγεθύνεις φαίνονται οι κλούβες από τα ιχθυοτροφία. Σε αυτές έχουν βάλει φώτα. Πλην όμως λόγο του μικρού λόφου που υπάρχει προς τον νότο δεν φαίνονται κατ’ ευθείαν από τον δρόμο. Όμως η διάχυση κάνει μεγάλη ζημιά. Ειδικά αν έχει υγρασία και η ατμόσφαιρα δεν είναι διαυγέστατη.

Αν λοιπόν η θέα του γαλαξία ήταν όπως την περιέγραψες, εκθαμβωτική, φαντάσου τι θα έλεγες αν πήγαινες  ένα με δύο χρόνια πριν. Είναι ο δεύτερος χρόνος που έβαλλαν φώτα στις κλούβες των ιχθυοτροφείων. Όσο για εμένα;

Αν μπορούσες να δεις τον νυχτερινό ουρανό της μνήμης μου, αυτόν που κουβαλώ από την ηλικία σου και ακόμα πιο μικρός, θα μου έλεγες «Αδύνατον. Αυτό είναι εικόνα από κάποιον άλλο πλανήτη.» Διότι στην μνήμη μου, ο Γαλαξίας μας, είναι τόσο Εκθαμβωτικά Φωτεινός, που μπορείς  να βλέπεις την αντανάκλαση του επάνω στο πέλαγος που ανοίγεται τεράστιο μπροστά σου. Ναι στα μέρη που τώρα εσύ περπατάς κι ανακαλύπτεις, κάποτε εγώ στην ηλικία σου έβλεπα τις νύχτες δύο Γαλαξίες. Ένα στον ουρανό, κι άλλο ένα στο πέλαγος. Κι όλα αυτά όχι σε κάποιον άλλο πλανήτη, αλλά στο ίδιο μέρος, του ίδιου πλανήτη που κι εσύ τώρα περπατάς.

 

Τέλος αν ξαναπάς να κατέβεις κάτω και να κάνεις αστροπαρατήρηση και να μην μείνεις επάνω στο παρκινγκ. Αν το κάνεις δεν θα σε ενοχλούν καθόλου τα αυτοκίνητα που πηγαίνουν και έρχονται προς το Σούνιο.

Επίσης επειδή μένω στην Σαρωνίδα, σου στέλνω σε πμ το τηλέφωνο μου για να με ρωτήσεις ότι θέλεις σχετικά με το άθλημα και για να πάμε για αστροπαρατήρηση αν θέλεις παρέα, ή να ψάξουμε και για κάποιο άλλο μέρος. Δεν νομίζω να βρούμε βέβαια τίποτα άλλο, αλλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.

Το επεξεργάστηκε ο giannis60

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, giannis60 said:

Φίλε Βασίλη Γεια σου.

Στον χάρτη κάτω που ανήρτησες,  είναι το μέρος για το οποίο γίνεται λόγος παρά πάνω.

Ο τίτλος της συζήτησης για το συγκεκριμένο μέρος είναι: «Λεωφόρος Σουνίου. Απέναντι από την βραχονησίδα Πάτροκλος»

Στον χάρτη σου, μέσα στην θάλασσα, αν τον μεγεθύνεις φαίνονται οι κλούβες από τα ιχθυοτροφία. Σε αυτές έχουν βάλει φώτα. Πλην όμως λόγο του μικρού λόφου που υπάρχει προς τον νότο δεν φαίνονται κατ’ ευθείαν από τον δρόμο. Όμως η διάχυση κάνει μεγάλη ζημιά. Ειδικά αν έχει υγρασία και η ατμόσφαιρα δεν είναι διαυγέστατη.

Αν λοιπόν η θέα του γαλαξία ήταν όπως την περιέγραψες, εκθαμβωτική, φαντάσου τι θα έλεγες αν πήγαινες  ένα με δύο χρόνια πριν. Είναι ο δεύτερος χρόνος που έβαλλαν φώτα στις κλούβες των ιχθυοτροφείων. Όσο για εμένα;

Αν μπορούσες να δεις τον νυχτερινό ουρανό της μνήμης μου, αυτόν που κουβαλώ από την ηλικία σου και ακόμα πιο μικρός, θα μου έλεγες «Αδύνατον. Αυτό είναι εικόνα από κάποιον άλλο πλανήτη.» Διότι στην μνήμη μου, ο Γαλαξίας μας, είναι τόσο Εκθαμβωτικά Φωτεινός, που μπορείς  να βλέπεις την αντανάκλαση του επάνω στο πέλαγος που ανοίγεται τεράστιο μπροστά σου. Ναι στα μέρη που τώρα εσύ περπατάς κι ανακαλύπτεις, κάποτε εγώ στην ηλικία σου έβλεπα τις νύχτες δύο Γαλαξίες. Ένα στον ουρανό, κι άλλο ένα στο πέλαγος. Κι όλα αυτά όχι σε κάποιον άλλο πλανήτη, αλλά στο ίδιο μέρος, του ίδιου πλανήτη που κι εσύ τώρα περπατάς.

 

Τέλος αν ξαναπάς να κατέβεις κάτω και να κάνεις αστροπαρατήρηση και να μην μείνεις επάνω στο παρκινγκ. Αν το κάνεις δεν θα σε ενοχλούν καθόλου τα αυτοκίνητα που πηγαίνουν και έρχονται προς το Σούνιο.

Επίσης επειδή μένω στην Σαρωνίδα, σου στέλνω σε πμ το τηλέφωνο μου για να με ρωτήσεις ότι θέλεις σχετικά με το άθλημα και για να πάμε για αστροπαρατήρηση αν θέλεις παρέα, ή να ψάξουμε και για κάποιο άλλο μέρος. Δεν νομίζω να βρούμε βέβαια τίποτα άλλο, αλλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.

Ευχαριστώ πολύ που με ενημερώσες για αυτό!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γιάννη καλημέρα,

 

πιο πάνω έχω γράψει για άλλα μέρη. τα έιχα ψάξει αφού είχα έρθει ένα βράδυ απέναντι από τη βραχονησίδα.

εγώ πλέον μένω Αθήνα, δεν έχω χρόνο ούτε τα ΣΚ για κάτι (δουλεύω 7/7) αλλά η εμπειρία που αποκόμισα ήταν πολύ θετική και γιατί να μην το εκμεταλλευτούν άλλοι;

εξήγησα πιο πάνω και τον τρόπο 1) πήρα όλους τους δρόμους ημέρα (πόση ώρα να κάνει κάποιος; 2 ώρες; 3 ώρες; με 20km/h να πηγαίνει θα κάνει

40-60km δρόμους) 2) σημείωσα τα μέρη που μου φάνηκαν καλά 3) πήγα ένα βράδυ και τα τσέκαρα.

νομίζω όποιος το κάνει, θα βρει 3-5 μέρη ανάλογα με το πόσο καλά θα ψάξει και το πόσους δρόμους θα καλύψει. υπάρχουν π.χ. μερικοί παράδρομοι που οδηγούν

σε χωράφια που μπορεί να αξίζουν αλλά να μην φαίνονται καλά ή να πούμε "ε καλά εκεί θα πάμε;¨ . αυτό είναι απλώς ένα παράδειγμα για να μην απορρίψει κάποιος κάτι καθώς

υπάρχουν ευ΄χαριστες εκπλήξεις. σημειωτέον ότι το βράδυ πέρασα από μέρη πολύ καλά που το πρωί

δεν μου πέρναγε καν από το μυαλό ότι μπορεί να έχουν τέτοιο ουρανό (όπως ένας δρόμος κοντά στην τριανταφυλλιά). Εάν υπάρχουν μερικές επιλογές,

νομίζω με συζήτηση αυτοί που θα είναι παρόντες θα βρουν τα 2 καλύτερα να υπάρχει και μία καβάντζα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για σε όλους, έχει πάει κάποιος  έξω από τον Αγ. Κωνσταντίνο στο https://www.google.com/maps/place/Έγκοιλο+Χάος/@37.7193326,24.0045736,5444m/data=!3m1!1e3!4m15!1m8!3m7!1s0x14a1f3d92773d7ff:0x400bd2ce2b97cc0!2zzpHOsy4gzprPic69z4PPhM6xzr3PhM6vzr3Ov8-CIDE5NSAwMA!3b1!8m2!3d37.7253766!4d24.0123313!16zL20vMDh5ajAz!3m5!1s0x14a1f3a32b943cf9:0x7820ac0cc85edbbb!8m2!3d37.7205844!4d24.0217452!16s%2Fg%2F11g72g6ny8?hl=el&entry=ttu

Σύμφωνα με τα λεγόμενα φίλου παρατηρητή, αστροφωτογράφου, αξίζει.

Σ.Σ. Εσύ Γιάννη;

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

είχα πάει μερικές φορές στο δρυμό. δεν θυμάμαι εάν η θέση εκεί λεγόταν αγ. κωνσταντίνος. αλλά αν θυμάμαι καλά (γιατί έχουν περάσει 6-7 χρόνια από την τελευταία φορά που πήγα)

το καλοκαίρι απαγορευόταν να μπεις σε κάποια σημεία μπορεί και να κάνω λάθος.

πάντως ο ουρανός ήταν καλός. δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα αλλά το τονίζω ότι μιλάμε μόνο για τη θέση που είχα πάει εγώ.

επειδή είναι μεγάλη περιοχή μπορεί να έχει πολύ καλύτερες θέσεις. το καλύτερο είναι να συμβουλευτείς το παιδί που είχε βρει τη συγκεκριμένη τοποθεσία.

γενικά αν είχα πάει π.χ. 5-6 φορές θα σου έλεγα ότι είχε σαφέστατα περισσότερη υγρασία σε σχέση με τις θέσεις που αναφέρω πιο πάνω.

παρ΄'όλα αυτά εγώ είμαι συνηθισμένος σε  ξηρά περιβάλλοντα για παρατήρηση καθώς τυχαίνει και το εξοχικό που έμενα είχε μόνιμα βοριά. κάποιος άλλος

μπορεί να μην καταλάβει καθόλου διαφορά όλα είναι θέμα συνήθειας και νύχτας φυσικά.

πάντως, γενικά μιλώντας, βλέπω ότι σε μία περιοχή ας πούμε 10 Χ 20 χιλιόμετρα που εξυπηρετεί την αστρονομία, το μικροκλίμα παίζει πάρα πολύ και το θέμα κυρίως είναι πόσο καλά κόβει το εκάστοτε σημείο τη φωτορρύπανση της Αθήνας και τι φώτα υπάρχουν τριγύρω.

 

Το επεξεργάστηκε ο tastro
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για σου Τάσο (tastro). Δεν το ήξερα ότι πια μένεις στην Αθήνα και έλεγα μα τι γίνεται ο Τάσος. Υπομονή.

Λοιπόν επειδή επάνω με ρώτησες την γνώμη μου αν κάνεις καλά που προτείνεις κάποια μέρη.

Και βέβαια κάνεις καλά. Με τίποτα δεν θα ήθελα η δική μου απογοήτευση να γίνει κάποιου είδους ανασταλτικός παράγοντας για αστροπαρατήρηση στη ευρύτερη περιοχή. Αν αυτό βγαίνει από τα επάνω γραπτά μου, ζητώ συγγνώμη. Ούτε κατά διάνυα το φαντάστηκα. Συγκινήθηκα και στην συνέχεια παρασύρθηκα από τον μικρό μας φίλο Βασίλη (Rend) ο οποίος στα 15 χρόνια του, μπορεί και βλέπει «εκθαμβωτική την όψη του Γαλαξία» στο μέρος εκείνο, που όταν εγώ ήμουν στην ηλικία του, ο Γαλαξίας μας ήταν πράγματι τόσο εκθαμβωτικός, που μπορούσε να καθρεφτίζεται στο πέλαγος. Αυτό εμένα κάτι τι το σημαντικό μου λέει και γι’ αυτό στο ξαναγράφω. Πολύ καλά κάνεις και εσύ και ο οποιοσδήποτε ψάχνει μέρη μέσα στην φωτορύπανση για να μπορεί να δει τ’ άστρα και παράλληλα εξηγεί και το πώς έκανε αυτή την προσπάθεια.

 

Δημήτρη. (Sevax)

Η επάνω περιοχή είναι στον Άγιο Κωνσταντίνο και λέγεται Χάος. Το τι είναι το Χάος φαίνεται κάπως στην φωτογραφία. Είναι μία Δολίνη.  Οι Δολίνες σχηματίζονται σε ανθρακικά ασβεστολιθικά ή δολομιτικά πετρώματα εξαιτίας της κατάρρευσης της οροφής υπογείων σπηλαίων. Αυτό βλέπουμε στην φωτογραφεία. Πράγματι είναι μία υπέροχη περιοχή που πρέπει κάποιος να την επισκεφθεί.

Όμως για αστροπαρατήρηση δεν ενδείκνυται για δύο τουλάχιστον λόγους. Πρώτον είναι πολύ κοντά στο χωριό (Άγιος Κωνσταντίνος) και δεύτερον ανατολικά εκτίνεται η πόλη του Λαυρίου. Φαίνεται καθαρά στον χάρτη.

Για εμένα η περιοχή αυτή, όσο αφορά την αστροπαρατήρηση, έχει την εξής ιστορία και κάποιος μεγεθύνοντας τον χάρτη που έστειλες, μπορεί να κάνει την εξής διαδρομή.

Κατ’ αρχήν. Ο δρόμος ξεκινά από τον Άγιο Κωνσταντίνο και έχει ευδιάκριτη ταμπέλα. Εάν τον τελειώσει όλον, φτάνει στο Σούνιο. Και εδώ είναι το ενδιαφέρον. Διότι κάποτε (μέχρι το 2009) είχε πολλά, και από αρκετά καλά, έως πολύ καλά σημεία για αστροπαρατήρηση και φωτογράφηση. Στην διαδρομή λοιπόν αυτού του δρόμου, το πρώτο μέρος που περνάς είναι το Χάος. Μετά μέσα στα δρυμό και τα πεύκα συναντάς ένα παλιό εκκλησάκι. Την Αγία Τριάδα. Συνεχίζοντας πιο νότια συναντάς  την περιοχή «Ερείπια οικισμού μεταλλωρύχων». Ένα ερειπωμένο χωριό μεταλλωρύχων το οποίο εγκαταλείφθηκε  στις αρχές του προηγούμενου Αιώνα. Είχαν βγει από αρκετούς πολύ ωραίες αστροφωτογραφίες ευρέως πεδίου με τα ερείπια κάτω από τ’ άστρα με το χωριό αυτό. Περνώντας και το χωριό αυτό με κατεύθυνση πάντα προς το νότο αρχίζουν (άρχιζαν) τα καλά. Διότι ο δρόμος αρχίζει και ανηφορίζει κι άλλο και βρίσκεται στην κορυφογραμμή των χαρακτηριστικών λόφων του Σουνίου. Την ημέρα η θέα είναι υπέροχη. Το Λαύριο βρίσκεται πια βορειοανατολικά. Το κύριο μέρος του ορίζοντα που βλέπεις περιλαμβάνει το Αιγαίο με τα νησιά του, Κυκλάδες και την νότια Εύβοια, το Μυρτώο και τον Σαρωνικό κόλπο. Αν κοιτάξεις προς τον νότο ο ορίζοντας συμπεριλαμβάνει μέχρι και την Σίφνο. Αν όμως την ημέρα η θέα είναι υπέροχη φαντάσου τι ήταν τις νύχτες. Να βλέπεις δηλαδή τον Γαλαξία να πατά επάνω στην μακρινή Σίφνο και να ανεβαίνει μέχρι επάνω στο ζενίθ του τόπου. Μπορούσες να νοιώσεις το πόσο αδιανόητα μεγάλος είναι ο νυχτερινός ουρανός. Εκεί λοιπόν είχα βρει κι εγώ ένα μέρος που το σημάδευαν ένα πεύκο και κάτι αγριοελιές και έκανα τις αυτοπαρατηρήσεις μου μέχρι το 2009.  Διότι το 2010 και με μία ταμπέλα στην παραλιακή Λεωφόρο Σουνίου(κάτω φωτογραφεία) ανακοινώθηκε η θανατική ποινή της νύχτας και με συνοπτικές διαδικασίες αποκεφάλισαν τ’ αστέρια. Έβαλαν φώτα από την Φώκαια έως και τα Λεγρενά.

Η τελευταία αστροπαρατήρηση που έκανα ήταν μια νύχτα του Νοέμβρη του 2010, διότι εκτός από τα φώτα, το καλοκαίρι που προηγήθηκε, μία πυρκαγιά είχε αποτεφρώσει την περιοχή, και πήγα γιατί ένοιωθα ότι κάποιος φίλος πέθανε κι εγώ δεν είχα πάει καν στην κηδεία του. Πήγα το απόγευμα που έδυε ο ήλιος και έφτασα στο μέρος προσπερνώντας αμέτρητους ξαπλωμένους κι όρθιους σκελετούς καμένων πεύκων. Έμεινα όλη την νύχτα και όταν μάζεψα τον εξοπλισμό μου, είχε αρχίσει να ξημερώνει. Μα την στιγμή που έβαλα το κλειδί στην μίζα για να φύγω, κοιτάζοντας έξω από το παράθυρο του αυτοκινήτου, συνειδητοποίησα ότι υπάρχει κάτι. Κάτι που το είδα ολοκάθαρα το απόγευμα που έφτασα και έστησα τον εξοπλισμό μου μόλις στα τέσσερα με πέντε μέτρα μακριά μου. Κάτι το οποίο υπήρχε δίπλα μου όλες αυτές τις ώρες και το οποίο εγώ δεν το έβλεπα και δεν του έδινα σημασία, μόνο και μόνο διότι ήταν πέρα για πέρα παράλογο να υπάρχει.

Απ’ όλο το δάσος που η φωτιά αποτέφρωσε, η συστάδα με τα λίγα πεύκα και τις αγριοελιές που σημάδευαν το μέρος που τόσα χρόνια εγώ έκανα αστροπαρατήρηση παρέα τους, δεν είχανε καεί. Είχανε γλυτώσει!!!!          

Σαν τρελός πετάχτηκα έξω από το αυτοκίνητο. Τόσο τρελός που εκσφενδονίζοντας πράγματα έξω από το Πορτ παγκάζ, προκριμένου να προλάβω να βρω την φωτογραφική μου μηχανή και το τρίποδα της, δεν λογάριαζαν αν αυτό που πετώ είναι το βαλιτσάκι με τα προσοφθάλμια μου ή κάτι άλλο. Έπρεπε να προλάβω το φώς της ημέρας που έρχεται. Έπρεπε να βγάλω αυτήν τη συστάδα με τα λιγοστά δέντρα κάτω από τα άστρα. Διότι ήταν αβάσταχτη η μοναξιά αυτής της ζωντανής συστάδας μιας χούφτας δέντρων μέσα στο αποτεφρωμένο δάσος. Και τρομαχτική η αγωνία που την κατείχε. Ένοιωθε ότι κάτω, πέρα μακριά, στο παραλιακό δρόμο με την μορφή των φώτων, να έχει ανάψει κι άλλη πυρκαγιά, η οποία απειλεί να κατακάψει και τα λιγοστά πια άστρα που της απόμειναν για να την συντροφεύουν.

Κάτω είναι η φωτογραφεία.

Όπως με την παραξενιά της τύχης που γλύτωσαν αυτά τα λίγα δέντρα, έτσι είχε γίνει και με το μέρος απέναντι από την βραχονησίδα Πάτροκλος. Εκεί λόγο του ακατοίκητου της περιοχής δεν έχουν βάλει ακόμα φώτα στον δρόμο. Όμως τώρα βάλανε φώτα μέσα στην θάλασσα στα ιχθυοτροφία. Εδώ είμαστε.

IMG_4547.JPG

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν χώραγαν και οι δύο φωτογραφίες σε μία ανάρτηση αλλά αυτή είναι η φωτογραφεία που τράβηξα τότε. βλέπουμε όμως κάτω το παραλιακό δρόμο και καταλαβαίνουμε του έκανε η επάνω ταμπέλα, και του τι εστί βάζω φώτα όχι για να βλέπω τα βράδια, αλλά για να με βλέπουν. Δυστυχώς με αυτό έχουμε να κάνουμε και από την στιγμή που το πράγμα είναι έτσι, δύσκολα ακαταπολέμητε.

δήγμα        4565.JPG

  • Μου αρέσει 1

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη χάρηκα που σε ξανά "άκουσα" μετά από τόσα χρόνια!!!

όχι δεν ρώτησα, απλώς την εξέθεσα την άποψη μου αλλά ούτως ή άλλως μην ανησυχείς, το σχόλιο το δικό μου ήταν καθαρά ξεχωριστό από τα υπόλοιπα απλώς εξέθεσα την εμπειρία μου από τις "βόλτες" που είχα κάνει ψάχνοντας για μέρη που να αξίζουν. Εξάλλου προς θεού αν δεν πεις εσύ που είσαι ο πλέον έμπειρος και ντόπιος εκεί γύρω ποιος θα πει; γιατί εγώ μπορεί να έκανα 2,3,4 ώρες βόλτες, εσύ κάποια μέρη μπορεί να τα ξέρεις σαν την παλάμη σου, εξάλλου συζήτηση κάνουμε γιατί αφορά όλους!

η φωτογραφία όντως σημαίνει και δείχνει πάρα πολλά! αν δεν είναι τίποτα τυχαίο στον ουρανό θα είναι στη Γη; τα δεντράκια αυτά ζούνε μάλλον από την αγάπη και την καλοσύνη που είχαν παρέα τόσο καιρό η άποψη μου...μάλλον ήθελαν να σε ξαναδούν!

δυστυχώς όσο περνάει ο καιρός τα φώτα πολλαπλασιάζονται, θα είναι όλο και πιο δύσκολο για τους αστρονόμους και επειδή από αυτή την πλευρά της Αττικής υπάρχει

μόνο αυτή η περιοχή και ελπίζω να μείνουν ένα δύο καλά σημεία να υπάρχουν για όλους τι να πω. Γιατί όλα τα υπόλοιπα μέρη για τους αστρονόμους της ΝΑ Αττικής είναι μακριά -κακά τα ψέμματα-. είτε πούμε για ΒΠ είτε προς Κόρινθο, πάμε για "ταξίδι" και όχι κοντινή βόλτα.

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους..Πέρασα μια βόλτα από το σημείο στον Πάτροκλο πριν κάνα δεκαήμερο για να δω αυτό που μας είπε ο Γιάννης .Αν και είχα δει ότι θα είχε πολύ αέρα εκείνη την μέρα ήταν η μόνη ευκαιρια να περάσω να το δω ..Τελικά όντως είχε πολλά μποφόρ και δεν ήταν καλή μέρα για παρατήρηση ..Αν και ούτως η άλλως ο μόνος λόγος που πήγα ήταν να δω κατά πόσο "καταστράφηκε" το σημείο ..

..Στην αρχή δεν είδα κάποια φώτα και σκέφτηκα από μέσα μου λες να τα βγάλανε ; Τελικά όταν σκοτείνιασε εντελώς και κοίταξα τον νότο κάτι δεν μου καθόταν καλά ..Ο Νότος στο σημείο αυτό  πραγματικά ήταν φοβερός και ο γαλαξίας φαινόταν έντονα..Τώρα ευτυχώς συνεχίζει να φαίνεται αλλά καμία σχέση με πριν ..Ενώ στο μάτι δεν φαίνεται κάποια ιδιαίτερη φωτορύπανση , υπάρχει και έχει κάνει μεγάλη ζημιά...Παραθέτω και την φωτογραφία που τράβηξα και φαίνεται πολύ έντονα αυτή η φωτορύπανση στον νότο ..

IMG_20240608_143626.jpg

  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τους αστρονόμους...<<Μαύρη είναι η νύκτα στα βουνά, στους κάμπους βάζουν φώτα>>

Για τον Γιάννη, φιλικά.🤒

  • Χαχα 1

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

.thumb.jpg.a4e603f6f53946c9cdff00c3c470a3dc.jpg 

και τώρα που ξανακοιτάω τον τίτλο του νήματος (πουμιλάει για ΑΤΤΙΚΗ), να προσθέσω και τον παραπάνω χάρτη.

με τα κόκκινα βέλη είναι οι οδικοί άξονες περίπου θα λέγαμε βορράς-νότος. τα όρια της αττικής είναι αν δεν κάνω λάθος η ανατολική πλευρά από τα Γεράνεια όρη.

σε αυτούς τους δρόμους ή σε παράδρομους αυτών υπάρχουν σίγουρα κάποια καλά σημεία. Παλιότερα είχα πάει με ένα άλλο παιδί

και είχαμε βρει ένα ωραίο σημείο σε ένα δάσος -πιθανόν προς Πευκενέα- (μάλλον από αυτά που κάηκαν αργότερα). εκεί ήταν ένας φαινομενικά ήσυχος χωματόδρομος.

για χιλιόμετρα δεν υπήρχε ψυχή. κατά τις 12 ή ώρα πέρασε ένα τρελός με 300.000km/h αλλά ράλλυ ακρόπολις και την γλυτώσαμε στο τσακ. τέσπα η βραδιά συνολικά

δεν ήταν άσχημη.

φαντάζομαι θα υπάρχουν αστρονόμοι στο astrovox που θα μπορούσαν να γνωρίζουν και σε αυτά τα μέρη καλά σημεία. στα Γεράνεια όρη είχα περάσει πριν 20 χρόνια (για βόλτα) είχα μαγευτεί πραγματικά, ήταν πολύ όμορφος ουρανός. Εάν κάποιοι γνωρίζουν και σε αυτές τις περιοχές σημεία καλό είναι να μοιραστούν την άποψη τους και τις εμπειρίες τους  διότι

για την ευρύτερη περιοχή της Αθήνας αυτά τα μέρη (που έχουν βέλη) είναι περίπου μία ώρα δρόμος.

 

θα έλεγα ότι αν βάλουμε σαν κέντρο την Αθήνα, πάνω κάτω Γραμματικό, Σούνιο (ή εκεί γύρω) και από μάνδρα μέχρι τις αρχές στα Γεράνεια πάνω από τους Αγίου Θεοδώρους -αυτές οι 3 περιοχές- ισαπέχουν στο περίπου σε χρόνο (όχι απαραίτητα απόσταση). για κάποιον που μένει ανατολικά ή βόρεια, δηλαδή πιο κοντά σε σημεία που υπάρχουν θέσεις προφανώς και δεν θα μπουν σε κόπο να πάνε σε ένα πιο μακρινό σημείο. όμως για τους ανθρώπους που μένουν κέντρο, δυτικά, νότια (από καλάμακι μέχρι φάληρο), ελευσίνα, ασπρόπυργο όλες αυτές οι περιοχές θα μπορούσαν να έχουν και μία τρίτη εναλλακτική.

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

9 hours ago, tastro said:

<< όλες αυτές οι περιοχές θα μπορούσαν να έχουν και μία τρίτη εναλλακτική.>>

Ναι στον Κιθαιρωνα, πανω απο τα Βιλια.

 

 

 

 

 

 

  • Ευχαριστώ 1

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστώ δεν την γνώριζα και απ ότι βλέπω είναι αρκετά καλή περίπτωση χρονικά.

όποιος είναι δυτικά λογικά σε 1:00-1:15 περίπου είναι εκεί. πώς είναι εκεί ο ουρανός σε σχέση με τη σαρωνίδα προ-φώτων;

έχει πάει κανείς και στα δύο για σύγκριση;

παρακάτω και ένα ποτ πουρί χρονικών αποστάσεων. εκκίνηση από καισαριανή. φυσικά τα δυτικά είναι μείον 25-30 λεπτά.

μάλλον από την...έλλειψη παρατήρησης το έφτιαξα😀 (σ.σ. κάποιες διαδρομές που φανερώνουν λίγη κίνηση προφανώς θα είναι πιο γρήγορες προ τη δύση του ηλίου)

 

ποτ πουρι.jpg

Το επεξεργάστηκε ο tastro
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

6 hours ago, tastro said:

 <<πώς είναι εκεί ο ουρανός σε σχέση με τη σαρωνίδα προ-φώτων;

έχει πάει κανείς και στα δύο για σύγκριση;>>

Ο Γιάννης θα σου απάντηση ποιο σωστά, εγώ θυμάμαι είναι το ίδιο, ο Κιθαιρών  έχει στην ανατολή την Αθήνα και μέχρι τις 30-40 μοίρες είναι λίγο  πρόβλημα.

Επίσης στον Κιθαιρώνα μπορείς να ανέβεις και στην κορυφή 1.340μ.

Η Ζήρεια (όλο άσφαλτο) όχι στο χιονοδρομικό έχει προβολέα, (εγώ πήγαινα σε άλλο σημείο),  έχει χώρο απέραντο αλλά έχει και ένα   κοπάδι άγρια άλογα, και μοσχάρια ελευθέρας βοσκής.

Ο Χελμός, τέλειος αρκεί να θέλεις να οδηγήσεις 7 χ.λ.μ. (μετά το χιονοδρομικό) σε κακοτράχαλο χώμα, μέχρι το αστεροσκοπείο στα 2350 μέτρα.

 

 

 

Το επεξεργάστηκε ο sevax
  • Ευχαριστώ 1

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ’ αρχήν η φωτογραφεία με τον Γαλαξία μας είναι από το ίδιο σημείο απέναντι από την βραχονησίδα Πάτροκλος με αυτήν του Αντώνη (Tryf_ math) επάνω. Φυσικά είναι πριν να βάλουν τα φώτα στης κλούβες των ιχθυοτροφιών.

Θυμάμαι ότι ήταν καθημερινή κι όχι Σαββατόβραδο (Άλλο ένα καλό που είχε το μέρος.) Έτσι είχαμε μαζευτεί καμιά δεκαριά άτομα με δύο τρία set up. Έτσι υπήρχαν και μερικοί φακοί και όσο εγώ τράβαγα αυτήν την τρίλεπτη έκθεση, αυτοί φώτιζαν τα τελευταία τριάντα δευτερόλεπτα τον λόφο μπροστά μας. Γι’ αυτό βγήκε και αυτός φωτισμένος. Είναι μία συλλογική φωτογραφεία, από μία παλιά μας εξόρμηση στο μέρος αυτό. Κατ’ επέκταση και με αυτήν την φωτογραφεία από τα παλιά, (όχι όμως πολύ παλιά) και με την πρόσφατη του Αντώνη επάνω μπορείτε να καταλάβετε για το περί τίνος πρόκειται.

Καλοκαιρινός Γαλ-3            8689.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιλήσαμε όμως και για τον Κιθαιρώνα.

Για εμένα κάποτε (κι όχι πολύ παλιά) το πράγμα είχε ως εξής. Αν ήθελα καλό ζενίθ έως  καλό νότο, η ευρύτερη περιοχή του Σουνίου ήταν η λύση. Αν πάλι ήθελα καλό ζενίθ έως βορρά η καλύτερη επιλογή ήταν ο Κιθαιρώνας. Έτσι λοιπόν από τα τέλη Μαρτίου έως και Νοέμβριο, μία φορά κάθε φεγγάρι, πηγαίναμε με την γυναίκα μου και την σκηνή μας για δύο (τουλάχιστον) βραδιές στον Κιθαιρώνα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα εκτός των κατοίκων (Βίλια Αιγόσθενα δασοπυροσβεστών κλπ) μας έμαθε και μας περίμενε με μεγάλη χαρά μία αγέλη σκύλων και μία αλόγων. Δεν μπορείτε να φανατιστείτε την χαρά που έκαναν μόλις ένιωθαν το αυτοκίνητο μας.

Κάτω στην φωτογραφεία βλέπεται μία φοράδα, η ακόμα καλύτερα Την Φοράδα της αγέλης, η οποία είχε ένα ελάττωμα. Μην έβλεπε τραπεζάκια και καρέκλες. Ήταν πολύ λαίμαργη. Σου στρογγυλοκαθόταν και δεν έφευγε μέχρι να τελειώσεις κι εσύ το φαγητό σου στο οποίο σε συντρόφευε μπουκιά την μπουκιά. Στην φωτογραφία λοιπόν διαδραματίζονται τα εξής: Η Γυναίκα μου την μαλώνει και προσπαθεί να την πείσει να απομακρυνθεί, διότι έχει εκλάβει τα προσοφθάλμια του φίλου μας στο βαλιτσάκι επάνω στο τραπέζι, ότι είναι εδέσματα και της τρέχουν τα σάλια, επειδή θέλει οπωσδήποτε να γευτεί κι αυτή ένα από αυτά. Επίσης βλέπουμε και δύο από τα 4 σκυλιά.

Έ.. αυτό και κάτι σαν αυτό ήταν τα μεγαλύτερα προβλήματα που θα μπορούσε να έχει κάποιος την εποχή εκείνη.

Τελευταία φορά που πήγαμε ήταν ένα ή δύο  καλοκαίρια πριν τον κορωναϊό. Δεν στήσαμε στο μέρος αυτό με το άλογο, αλλά στο επάνω, δίπλα στο καταφύγιο. Η φωτογραφία κάτω από το Giannis60 εκεί είναι. Δύο βράδια δεν έκλεισα μάτι. Δεν μπορούσα να κοιμηθώ από το πολύ φως του ουρανού. Ήταν σαν κάποιος να έχει στήσει την σκηνή του στην ύπαιθρο μια νύχτα με πανσέληνο και να προσπαθεί να κοιμηθεί. Τόσο ισχυρή έχει γίνει η φωταύγεια. Ήταν ένα αιώνιο δειλινό ή ξημέρωμα, κάνοντας σε αυτό το φωτεινό φόντο, να γράφονται μαύρες οι σιλουέτες των ελάτων κι απ’ όλα τ’ άστρα του ουρανού να φαίνονται μόνο τα λαμπρότερα.

Ο  μοναδικός λόγος για να ξαναπάμε εκεί είναι διότι μας λείπει το μέρος. Είναι χιλιάδες πια οι φωτογραφίες και οι αναμνήσεις μας από εκεί. Αλλά αν το ξανακάνουμε θα θέλαμε να είναι παράλληλα και άλλοι. Μία ακόμα μάζωξη.

Επομένως αν ανακοινωθεί εγκαίρως στο άστροβοξ το πιθανότερο είναι να έρθουμε κι εμείς.

Κιθαιρώνας  3-7-2013 4.JPG

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης