Jump to content

Σημεία στην Αττική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας. Νεος παρατηρητης εδω!

Ξερω οτι εχει συζητηθει ξανα το θεμα απλως διαβασα τα threads και δεν εβγαλα ακριβως ακρη.

Υπαρχει καποιο σημειο εντος λεκανοπεδιου για ικανοποιητικη παρατηρηση ;( παντα με δεδομενα Αθηνας)

Προφανως περιοχες Γραμματικο,Σουνιο και αλλες εχουν προταθει παρολα αυτα αν εχετε πιο συγκεκριμενο σποτ παρακαλω μοιραστειτε το.

Επισης αν γινονται εξορμησεις και αναζητατε κοσμο θα ενδιαφερομουν.

Ευχαριστω πολυ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλώς ήρθες..

Στο Σούνιο δυστυχώς το σημείο δεν ενδείκνυται πλέον για παρατήρηση γιατί έβαλαν φώτα μέσα στην θάλασσα όπως ενημέρωσε ο κύριος Γιάννης που μας έμαθε το σημείο ..Ήταν αρκετά καλό σημείο για Αττική με πολύ καλό νότο .

Στο Γραμματικό έχω πάει μια φορά αλλά τελικά είχε συννεφιά και δεν μπόρεσα να δω πόσο καλό ουρανό έχει..Πάντως σύμφωνα με το sky pollution map έχει παρόμοιο με το Σούνιο...Άντε ελάχιστα χειρότερο ..

Οπότε το σημείο στο Σούνιο δεν έχει νόημα να σου πω που ακριβώς είναι..

Για το γραμματικό θα πατήσεις Ιερός Ναός Αγίας Τριάδος Γραμματικού και το σημείο είναι στον προαύλιο χώρο του Ναού.

Πάντως αυτήν την περίοδο μόνο αύριο Πέμπτη μπορείς να πας και οριακά αν περιμένεις μέχρι 11.30-12.00 να πέσει η σελήνη μπορείς και Παρασκευή ..Μετά λόγω της φωτεινότητας της σελήνης δεν έχει νόημα να πας κάπου μέχρι και το Πάσχα..

Εγώ σχεδιάζω να πάω εκεί μετά την Κυριακή του Πάσχα , κάποια μέρα ..Πχ Τρίτη ..Αν θέλεις να σε ενημερώσω 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

9 hours ago, tryf_math said:

Καλησπέρα και καλώς ήρθες..

Στο Σούνιο δυστυχώς το σημείο δεν ενδείκνυται πλέον για παρατήρηση γιατί έβαλαν φώτα μέσα στην θάλασσα όπως ενημέρωσε ο κύριος Γιάννης που μας έμαθε το σημείο ..Ήταν αρκετά καλό σημείο για Αττική με πολύ καλό νότο .

Στο Γραμματικό έχω πάει μια φορά αλλά τελικά είχε συννεφιά και δεν μπόρεσα να δω πόσο καλό ουρανό έχει..Πάντως σύμφωνα με το sky pollution map έχει παρόμοιο με το Σούνιο...Άντε ελάχιστα χειρότερο ..

Οπότε το σημείο στο Σούνιο δεν έχει νόημα να σου πω που ακριβώς είναι..

Για το γραμματικό θα πατήσεις Ιερός Ναός Αγίας Τριάδος Γραμματικού και το σημείο είναι στον προαύλιο χώρο του Ναού.

Πάντως αυτήν την περίοδο μόνο αύριο Πέμπτη μπορείς να πας και οριακά αν περιμένεις μέχρι 11.30-12.00 να πέσει η σελήνη μπορείς και Παρασκευή ..Μετά λόγω της φωτεινότητας της σελήνης δεν έχει νόημα να πας κάπου μέχρι και το Πάσχα..

Εγώ σχεδιάζω να πάω εκεί μετά την Κυριακή του Πάσχα , κάποια μέρα ..Πχ Τρίτη ..Αν θέλεις να σε ενημερώσω 

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!

Μαλλον θα πεταχτω σημερα να κανω μια αποπειρα. Ναι εννοειται να μου στειλετε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

12 hours ago, xristosxk said:

Εχεις καποιο συγκεκριμενο σημειο?

Ψαχνω για οτιδηποτε καλο🤣

37,8969371, 23,4165531

 

Εδώ πάνε για παρατήρηση ο σύλλογος της Σαλαμίνας!

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

 

 

On 11/4/2024 at 12:20 ΜΜ, fotispigi said:

37,8969371, 23,4165531

 

Εδώ πάνε για παρατήρηση ο σύλλογος της Σαλαμίνας!

https://www.google.gr/.../data=!3m1!1e3!4m6!3m5...

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης