Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά σε όλους..χρονια πολλά!...Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το τι μπορώ να δω με το τηλεσκόπιο που έχω... Είναι ένα  Skywatcher 130/900 EQ2 με τα κλασσικά προσοφθάλμια 10 και 20 mm και τον barlow 2x.Εκτός από την σελήνη και μερικούς πλανήτες μπορώ να δω κάποια νεφελώματα και γαλαξίες; Ευχαριστώ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις τώρα, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣΜΗΛΑΣ said:

Γειά χαρά σε όλους..χρονια πολλά!...Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το τι μπορώ να δω με το τηλεσκόπιο που έχω... Είναι ένα  Skywatcher 130/900 EQ2 με τα κλασσικά προσοφθάλμια 10 και 20 mm και τον barlow 2x.Εκτός από την σελήνη και μερικούς πλανήτες μπορώ να δω κάποια νεφελώματα και γαλαξίες; Ευχαριστώ...

Η αστρικά σμήνη...;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα. Για παρατήρηση με τηλεσκόπιο ίσως ο πιο περιοριστικός παράγοντας είναι η φωτορύπανση. Γενικά αντικείμενα που είναι αχνά όπως νεφελώματα και γαλαξίες φαίνονται πολύ καλύτερα από μια σκοτεινή περιοχή ενώ μέσα από την πόλη διακρίνονται μόνο οι λαμπρότερες περιοχές τους. Τα αστρικά σμήνη επηρεάζονται λιγότερο, όμως πάλι από μια σκοτεινή περιοχή η μεγαλύτερη αντίθεση με το υπόβαθρο βελτιώνει την εμφάνισή τους. Αν η ερώτηση αφορά το μέγεθος των αντικειμένων δεν είναι πρόβλημα, καθώς υπάρχουν αντικείμενα όλων των μεγεθών, από μεγάλα έως μικρά. Ένας καλός κατάλογος αντικειμένων για να ξεκινήσεις είναι ο κατάλογος Μεσιέ. Καλές παρατηρήσεις.

  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρώτον, ας ξεκινήσουμε από τον εξοπλισμό σου. Με εξαίρεση τον οπτικό σωλήνα και τα προσοφθάλμια που το συνοδεύει (που για αρχή είναι καλά), η EQ2 πιστεύω ότι δεν είναι και η καλύτερη στήριξη καθώς είναι ελαφριά για το τηλεσκόπιο, ενώ το σημείο της στήριξης που μπορείς να βάλεις μοτερ οδήγησης 1 η 2 αξόνων (δηλαδή να περιστρέφει το τηλεσκόπιο είτε μόνο κατά Ορθή Αναφορά είτε κατά Ορθή Αναφορά & Απόκλιση) είναι άβολο καθώς κατά την κίνηση της στήριξης με τον σωλήνα να βρίσκει σε αυτήν ! Όσον αφορά την στήριξη, άποψη μου είναι να πας σε EQ 3-2 και να την αποκτήσεις είτε σκέτη με μοτέρ οδήγησης (αν σε ενδιαφέρει ο Ήλιος, η Σελήνη η οι πλανήτες η ακόμη και ο βαθύς ουρανός), η να την πάρεις στην go to εκδοση αν σε ενδιαφέρει στο μέλλον να κάνεις άστροφωτογραφία αλλά είναι πιο ακριβή.

Δεύτερον, όπως τόνισε ο dkate μπορείς να δεις πολλά αστρικά σμήνη, νεφελώματα & γαλαξίες σίγουρα έως 12ου μεγέθους ! Σε αυτό, παίζει ρόλο και η μεγέθυνση που παρατηρείς καθώς με το τηλεσκόπιο σου μπορείς να φθάσεις έως 260x, οπότε χρειάζεσαι και προσοφθάλμια ανάλογων εστιακών αποστάσεων που μπορούν να δώσουν μέχρι αυτήν την μεγέθυνση. Φυσικά, η φωτορύπανση επηρεάζει την παρατήρηση αυτών των αντικειμένων σε αντίθεση με τους πλανήτες, την Σελήνη και φυσικά τον Ήλιο που μπορείς να τους παρατηρήσεις ακόμη και από την πόλη.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

20 hours ago, Makis said:

Πρώτον, ας ξεκινήσουμε από τον εξοπλισμό σου. Με εξαίρεση τον οπτικό σωλήνα και τα προσοφθάλμια που το συνοδεύει (που για αρχή είναι καλά), η EQ2 πιστεύω ότι δεν είναι και η καλύτερη στήριξη καθώς είναι ελαφριά για το τηλεσκόπιο, ενώ το σημείο της στήριξης που μπορείς να βάλεις μοτερ οδήγησης 1 η 2 αξόνων (δηλαδή να περιστρέφει το τηλεσκόπιο είτε μόνο κατά Ορθή Αναφορά είτε κατά Ορθή Αναφορά & Απόκλιση) είναι άβολο καθώς κατά την κίνηση της στήριξης με τον σωλήνα να βρίσκει σε αυτήν ! Όσον αφορά την στήριξη, άποψη μου είναι να πας σε EQ 3-2 και να την αποκτήσεις είτε σκέτη με μοτέρ οδήγησης (αν σε ενδιαφέρει ο Ήλιος, η Σελήνη η οι πλανήτες η ακόμη και ο βαθύς ουρανός), η να την πάρεις στην go to εκδοση αν σε ενδιαφέρει στο μέλλον να κάνεις άστροφωτογραφία αλλά είναι πιο ακριβή.

Δεύτερον, όπως τόνισε ο dkate μπορείς να δεις πολλά αστρικά σμήνη, νεφελώματα & γαλαξίες σίγουρα έως 12ου μεγέθους ! Σε αυτό, παίζει ρόλο και η μεγέθυνση που παρατηρείς καθώς με το τηλεσκόπιο σου μπορείς να φθάσεις έως 260x, οπότε χρειάζεσαι και προσοφθάλμια ανάλογων εστιακών αποστάσεων που μπορούν να δώσουν μέχρι αυτήν την μεγέθυνση. Φυσικά, η φωτορύπανση επηρεάζει την παρατήρηση αυτών των αντικειμένων σε αντίθεση με τους πλανήτες, την Σελήνη και φυσικά τον Ήλιο που μπορείς να τους παρατηρήσεις ακόμη και από την πόλη.

Ευχαριστώ Makis !! Αυτό με το έως και 12ου μεγέθους δεν το γνώριζα...ούτε είχα υπ όψιν ότι πρέπει να πάρω αλλά προσοφθάλμια για να πετύχω μεγαλυτερη μεγέθυνση...για να δεις γαλαξίες και νεφελωματα όσο το δυνατόν πιο κοντά φαντάζομαι θες ισχυρή μεγέθυνση σωστά; Θα είναι όμως καθαρό το είδωλο η εξαρτάται και από την ποιότητα του προσοφθάλμιου;( Εκτός της φωτορύπανσης)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

Σε όλα τα τηλεσκόπια συνήθως δίνονται 2 προσοφθάλμια μαζί με έναν φακό Barlow 2x, που είναι βασικό σετ για αρχή. Μετά (ανάλογα με το είδος της παρατήρησης που προτιμά ο καθένας), αναβαθμίζει τον εξοπλισμό του αναλόγως. Οπότε στο μέλλον θα χρειαστεί κατά την γνώμη μου να αποκτήσεις περαιτέρω προσοφθάλμια για παρατήρηση, αλλά μην ξεφύγεις ! Δηλαδή να γνωρίζει τόσο την μέγιστη μεγέθυνση που θα σου δώσει το τηλεσκόπιο (στην περίπτωση 260x), όσο και για την ελάχιστη μεγέθυνση που την βρίσκεις μέσω του εστιακού λόγου. Δηλαδή, Μέγιστη Μεγέθυνση : διπλάσιο διαμέτρου σε χιλιοστά & Εστιακός Λόγος : Εστιακή Απόσταση / Διάμετρος σε χιλιοστά που πάλι για την περίπτωση βγαίνει 6,92 άρα χρειάζεσαι προσοφθάλμιο με εστιακή απόσταση έως 30mm περίπου. Όσον αφορά τα νεφελώματα όσο και τα πλανητικά νεφελώματα, συνιστώμενο είναι ένα αντίστοιχο φίλτρο νεφελωμάτων το οποίο αυξάνει το κοντραστ στην κεντρική περιοχή του νεφελώματος. Προσωπικά, ως κάτοχος φίλτρων νεφελωμάτων Explore Scientific UCH & Explore Scientific OIII είμαι ευχαριστημένος καθώς τα φίλτρα UCH & OIII (ανεξαρτήτως κατασκευαστή) είναι αυτά που χρειάζεσαι, αν και υπάρχει το φίλτρο Hydrogen B που παρότι δεν το έχω, γνωρίζω από άλλους ερασιτέχνες αστρονόμους ότι κάνει κάνει σε λίγα μόνο αντικείμενα όπως είναι το Barnard 33 (Horshead Nebula) και το NGC 1499 (California Nebula).

Όσον αφορά το φαινόμενο μέγεθος, στις περισσότερες διαφημίσεις τηλεσκοπίων αναφέρεται το μέγιστο φαινόμενο μέγεθος αστέρα το οποίο αναφέρεται στον αμυδρότερο αστέρα που θα είναι ορατός σε σκοτεινό ουρανό, που με το τηλεσκόπιο που έχεις ο αμυδρότερος αστέρας είναι 13ου μεγέθους. Οπότε, στην περίπτωση των γαλαξιών, των σμηνών και των νεφελωμάτων το αμυδρότερο μέγεθος είναι συνήθως 1 μέγεθος πιο κάτω, δηλαδή 12ου μεγέθους. Διαθέτω και εγώ τον ίδιο σωλήνα με σένα άσχετα αν εμένα μου αρέσει να παρατηρώ την Σελήνη και τους πλανήτες (η τον Ήλιο μερικές φορές).

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, Makis said:

Καλησπέρα,

Σε όλα τα τηλεσκόπια συνήθως δίνονται 2 προσοφθάλμια μαζί με έναν φακό Barlow 2x, που είναι βασικό σετ για αρχή. Μετά (ανάλογα με το είδος της παρατήρησης που προτιμά ο καθένας), αναβαθμίζει τον εξοπλισμό του αναλόγως. Οπότε στο μέλλον θα χρειαστεί κατά την γνώμη μου να αποκτήσεις περαιτέρω προσοφθάλμια για παρατήρηση, αλλά μην ξεφύγεις ! Δηλαδή να γνωρίζει τόσο την μέγιστη μεγέθυνση που θα σου δώσει το τηλεσκόπιο (στην περίπτωση 260x), όσο και για την ελάχιστη μεγέθυνση που την βρίσκεις μέσω του εστιακού λόγου. Δηλαδή, Μέγιστη Μεγέθυνση : διπλάσιο διαμέτρου σε χιλιοστά & Εστιακός Λόγος : Εστιακή Απόσταση / Διάμετρος σε χιλιοστά που πάλι για την περίπτωση βγαίνει 6,92 άρα χρειάζεσαι προσοφθάλμιο με εστιακή απόσταση έως 30mm περίπου. Όσον αφορά τα νεφελώματα όσο και τα πλανητικά νεφελώματα, συνιστώμενο είναι ένα αντίστοιχο φίλτρο νεφελωμάτων το οποίο αυξάνει το κοντραστ στην κεντρική περιοχή του νεφελώματος. Προσωπικά, ως κάτοχος φίλτρων νεφελωμάτων Explore Scientific UCH & Explore Scientific OIII είμαι ευχαριστημένος καθώς τα φίλτρα UCH & OIII (ανεξαρτήτως κατασκευαστή) είναι αυτά που χρειάζεσαι, αν και υπάρχει το φίλτρο Hydrogen B που παρότι δεν το έχω, γνωρίζω από άλλους ερασιτέχνες αστρονόμους ότι κάνει κάνει σε λίγα μόνο αντικείμενα όπως είναι το Barnard 33 (Horshead Nebula) και το NGC 1499 (California Nebula).

Όσον αφορά το φαινόμενο μέγεθος, στις περισσότερες διαφημίσεις τηλεσκοπίων αναφέρεται το μέγιστο φαινόμενο μέγεθος αστέρα το οποίο αναφέρεται στον αμυδρότερο αστέρα που θα είναι ορατός σε σκοτεινό ουρανό, που με το τηλεσκόπιο που έχεις ο αμυδρότερος αστέρας είναι 13ου μεγέθους. Οπότε, στην περίπτωση των γαλαξιών, των σμηνών και των νεφελωμάτων το αμυδρότερο μέγεθος είναι συνήθως 1 μέγεθος πιο κάτω, δηλαδή 12ου μεγέθους. Διαθέτω και εγώ τον ίδιο σωλήνα με σένα άσχετα αν εμένα μου αρέσει να παρατηρώ την Σελήνη και τους πλανήτες (η τον Ήλιο μερικές φορές

Καταρχήν σε ευχαριστώ για όλες αυτές τις πληροφορίες και για τον χρόνο...τώρα που είπες σελήνη....να φανταστώ ένα φίλτρο σελήνης είναι απαραίτητο έτσι; Γιατι όντως το μάτι μου πονάει και δακρύζει μετα από ένα σημείο...κάτι έχω διαβάσει για το πολωτικό που ρυθμίζεις πόσο φως κόβεις ...αξίζει; Να φανταστω μπροστά στο Dob 10 που έχεις τα άλλα είναι περιττά σωστά;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 7/5/2024 at 2:32 ΜΜ, dkate said:

Καλημέρα. Για παρατήρηση με τηλεσκόπιο ίσως ο πιο περιοριστικός παράγοντας είναι η φωτορύπανση. Γενικά αντικείμενα που είναι αχνά όπως νεφελώματα και γαλαξίες φαίνονται πολύ καλύτερα από μια σκοτεινή περιοχή ενώ μέσα από την πόλη διακρίνονται μόνο οι λαμπρότερες περιοχές τους. Τα αστρικά σμήνη επηρεάζονται λιγότερο, όμως πάλι από μια σκοτεινή περιοχή η μεγαλύτερη αντίθεση με το υπόβαθρο βελτιώνει την εμφάνισή τους. Αν η ερώτηση αφορά το μέγεθος των αντικειμένων δεν είναι πρόβλημα, καθώς υπάρχουν αντικείμενα όλων των μεγεθών, από μεγάλα έως μικρά. Ένας καλός κατάλογος αντικειμένων για να ξεκινήσεις είναι ο κατάλογος Μεσιέ. Καλές παρατηρήσεις.

Ευχαριστώ!

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Αλέξανδρε καλημέρα!

Από ποια περιοχή παρατηρείς συνήθως;

Έχεις πολύ φωτορύπανση;

Με τους δύο φακούς και τον barlow,έχεις δει καθαρά είδωλα πλανητών και σε ποιες μεγεθύνσεις;

Μεγέθυνση=εστιακή τηλεσκοπίου/εστιακή προσοφθάλμιου,δηλ.900/20  ή 900/10.

Όταν χρησιμοποιείς τον barlow 2x,πολλαπλασιάζεις το αποτέλεσμα της διαίρεσης επί 2.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Ευχαριστώ 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5 hours ago, fotodektis said:

Φίλε Αλέξανδρε καλημέρα!

Από ποια περιοχή παρατηρείς συνήθως;

Έχεις πολύ φωτορύπανση;

Με τους δύο φακούς και τον barlow,έχεις δει καθαρά είδωλα πλανητών και σε ποιες μεγεθύνσεις;

Μεγέθυνση=εστιακή τηλεσκοπίου/εστιακή προσοφθάλμιου,δηλ.900/20  ή 900/10.

Όταν χρησιμοποιείς τον barlow 2x,πολλαπλασιάζεις το αποτέλεσμα της διαίρεσης επί 2.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Καλημέρα fotodektis! Στην ταράτσα μου πηγαίνω...έχει λιγάκι φωτορύπανση εδώ ( 7 km από το κέντρο της Πάτρας ) . Είμαι όμως δίπλα από ένα λόφο 700 m που έχω άνετη πρόσβαση.Το τηλεσκόπιο το έχω ένα μήνα.Αυτο που έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής είναι μόνο η σεληνη. Με τον Barlow και τον φακό των 10mm η σελήνη ήταν λίγο θολή...δεν ξέρω αν έφτεγε η φωτορύπανση 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

15 hours ago, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣΜΗΛΑΣ said:

Καταρχήν σε ευχαριστώ για όλες αυτές τις πληροφορίες και για τον χρόνο...τώρα που είπες σελήνη....να φανταστώ ένα φίλτρο σελήνης είναι απαραίτητο έτσι; Γιατι όντως το μάτι μου πονάει και δακρύζει μετα από ένα σημείο...κάτι έχω διαβάσει για το πολωτικό που ρυθμίζεις πόσο φως κόβεις ...αξίζει; Να φανταστω μπροστά στο Dob 10 που έχεις τα άλλα είναι περιττά σωστά;

Ναι, ένα φίλτρο Σελήνης χρειάζεται ειδικά κατά την Πανσέληνο που το φως είναι έντονο. Τα συνηθισμένα φίλτρα Σελήνης έχουν πράσινο φως το οποίο αποκόπτει την λάμψη χωρίς ωστόσο να μειώνει το κοντραστ των χαρακτηριστικών στην σεληνιακή επιφάνεια. Στο dob 10 υπάρχει το φαινόμενο σε μικρότερο βαθμό βέβαια αν και δεν χρησιμοποιώ το φίλτρο συχνά σε αυτό απ'ότι στο 130/900 που έχω και εγώ. Όσον αφορά το πολωτικό φίλτρο Σελήνης, δεν έχω ούτε έχω παρατηρήσει με αυτό, σίγουρα πάντως τα πολωτικά φίλτρα σε φακούς DSLR μηχανών η αγορά τους πιστεύω οτι αξίζει τον κόπο ! Διαθέτω το ακόλουθο φίλτρο Σελήνης και τόσο στο 130/900 όσο και στο Celestron NexStar 102 SLT OTA και μειώνει αρκετά την λάμψη.

https://www.astroshop.eu/moon-filters-polarizing-filters/omegon-filters-moon-filter-1-25-/p,5085

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

6 hours ago, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣΜΗΛΑΣ said:

Καλημέρα fotodektis! Στην ταράτσα μου πηγαίνω...έχει λιγάκι φωτορύπανση εδώ ( 7 km από το κέντρο της Πάτρας ) . Είμαι όμως δίπλα από ένα λόφο 700 m που έχω άνετη πρόσβαση.Το τηλεσκόπιο το έχω ένα μήνα.Αυτο που έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής είναι μόνο η σεληνη. Με τον Barlow και τον φακό των 10mm η σελήνη ήταν λίγο θολή...δεν ξέρω αν έφτεγε η φωτορύπανση 

Ωραία Αλέξανδρε,έχεις δυνατότητα παρατήρησης από ουρανό με λιγότερη φωτορύπανση σε σχέση με τα κέντρα των μεγαλουπόλεων!

Την οξύτητα των ειδώλων την επηρεάζουν αρκετοί παράγοντες,με πιο συχνούς και μόνιμους την ποιότητα της ατμόσφαιρας,δηλ.το πόσο καθαρή-διαυγής είναι (Διαύγεια) και πόσο σταθερή,δηλ.απαλλαγμένη από θερμικά ρεύματα είναι (Seeing).

Αυτοί οι δύο παράγοντες-διαύγεια και seeing-μας εμποδίζουν συνήθως να δούμε καθαρά είδωλα και όσο μεγαλώνουμε τη μεγέθυνση,τόσο χειρότερο γίνεται το θόλωμα της εικόνας.

Έτσι η ατμόσφαιρα θέτει γρήγορα περιορισμούς στο πόσο μεγάλη μεγέθυνση θα χρησιμοποιήσουμε.

Το θεωρητικό μέγιστο για τη μεγέθυνση που μπορεί να επιτύχει ένα τηλεσκόπιο,είναι μεν το διπλάσιο της διαμέτρου του σε mm,αλλά αυτό ισχύει ΜΟΝΟ σε συνθήκες άριστης διαύγειας και seeing και ΜΟΝΟ σε ιδιαίτερα φωτεινά και με σχετικά μεγάλο κοντραστ αντικείμενα,δηλ.Σελήνη,Δία,Κρόνο,Άρη.

Στα αντικείμενα βαθέως ουρανού (DSO),λόγω αρκετά μικρότερης φωτεινότητας και κοντράστ τους,η μέγιστη εφικτή μεγέθυνση με την οποία φαίνονται καθαρά,περιορίζεται πολύ πιο κάτω από το 2Χ της διαμέτρου,ανάλογα με τη φωτεινότητα και το κοντράστ που έχουν,έστω και με ιδανικές ατμοσφαιρικές συνθήκες!

Στην καθαρότητα των ειδώλων παίζουν ρόλο φυσικά και η ποιότητα των οπτικών (και η σωστή ευθυγράμμισή τους) και η απουσία ανέμου,διότι σε μικρά τηλεσκόπια με ασταθείς βάσεις όπως η EQ-2 που έχεις,και ένα μικρό φύσημα αέρα αρκεί για να προκαλέσει ταλαντώσεις έστω και αδιόρατα στη βάση και να θολώσει ελαφρά το είδωλο.

Τα προσοφθάλμια που συνήθως δίνονται με τα SW πλέον τα τελευταία χρόνια,δεν είναι καλής ποιότητας (ειδικά ο 10mm),οπότε κάποια στιγμή στο μέλλον θα πρέπει να πάρεις καλύτερα.

Προς το παρόν μάθε τον ουρανό,έλεγχε την ατμόσφαιρα πριν βγεις για παρατήρηση,ώστε να έχεις σχετικά καλές συνθήκες παρατήρησης και ΜΗΝ περιμένεις να έχεις μεγάλες μεγεθύνσεις ούτε σε Σελήνη και φωτεινούς πλανήτες,αν οι ατμοσφαιρικές συνθήκες δεν το επιτρέπουν!

Οπότε να είσαι ευχαριστημένος αν βλέπεις κάποιες φορές καθαρά στα 150-200Χ τη Σελήνη και τους φωτεινούς πλανήτες...

Στα DSO υπάρχει ένας πρακτικός κανόνας,ότι η καταλληλότερη εστιακή απόσταση φακού είναι περίπου το διπλάσιο του εστιακού λόγου του τηλεσκοπίου,δηλ. 2xf=2x(900/130)=2x6.9=13.8.

Έτσι ένα προσοφθάλμιο εστιακής 14-15mm είναι συνήθως το καταλληλότερο για το τηλεσκοπιό σου για θέαση αντικειμένων βαθέως ουρανού,με καλές ατμοσφαιρικές συνθήκες πάντα.

Για εκτεταμένα αντικείμενα DSO (π.χ Νεφέλωμα του Ωρίωνα) είναι προτιμότερα τα ευρυγώνια προσοφθάλμια,που είναι όμως και ακριβότερα.

Πριν επιλέξεις νέα προσοφθάλμια,πρέπει να αποφασίσεις μετά από αρκετή παρατηρησιακή εμπειρία,τί είδους αντικείμενα θα παρατηρείς περισσότερο,δηλ.ηλιακό σύστημα ή βαθύ ουρανό.

Μη βιαστείς πάντως αγοράσεις,για να μην πετάς χρήματα άσκοπα.

Φιλικά-Κώστας 🙂

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 9/5/2024 at 1:00 ΠΜ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣΜΗΛΑΣ said:

να φανταστώ ένα φίλτρο σελήνης είναι απαραίτητο έτσι; Γιατι όντως το μάτι μου πονάει και δακρύζει μετα από ένα σημείο...κάτι έχω διαβάσει για το πολωτικό που ρυθμίζεις πόσο φως κόβεις ...αξίζει; Να φανταστω μπροστά στο Dob 10 που έχεις τα άλλα είναι περιττά σωστά;

1) Ένα φίλτρο Σελήνης θα σε βοηθήσει να παρατηρείς με περισσότερη άνεση,ασφάλεια για τα μάτια και αποτελεσματικότητα.

Ένα πολωτικό φίλτρο λόγω του ότι μπορεί να μεταβάλλει την μείωση της φωτεινότητας από 1% μέχρι 40% περίπου,έχει ευελιξία καθώς προσαρμόζεται στη διαφορετική φωτεινότητα των φάσεων της Σελήνης και στη φωτοσυλλεκτικότητα του τηλεσκοπίου σου.Έτσι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με άλλα τηλεσκόπια διαφορετικών διαμέτρων.

Αν έχεις ήδη πολωτικό φίλτρο (για φωτογραφική χρήση) δεν είναι απαραίτητο να αγοράσεις αστρονομικό.Θα πρέπει όμως να προσαρμοστεί με κατάλληλη ιδιοκατασκευή μπροστά από τον φακό,αν το επιτρέπει όμως το eye-relief του προσοφθάλμιου.

Με τις ίδιες προϋποθέσεις μπορούν πρόχειρα να χρησιμοποιηθούν και γυαλιά ηλίου,όχι όμως σε προσοφθάλμιους με απαγορευτκά μικρό eye-relief.

Αστρονομικά πολωτικά υπάρχουν σε διάφορες τιμές:

https://www.skyandweather.gr/Αρχική/425-omegon-125.html

https://planitario.gr/gr/metablito-polotiko-filtro-1-25.html

https://www.skyandweather.gr/Αρχική/611-lumicon-125.html

2) Ένα πολύ χρήσιμο φίλτρο γενικής χρήσης μείωσης της φωτορύπανσης και αύξησης του κοντράστ,που δουλεύει όμως ΜΟΝΟ αν έχεις φωτορύπανση "θερμών" χρωμάτων δηλ.κοκκινο-πορτοκαλο-κίτρινων αποχρώσεων και ΟΧΙ λευκών πηγών,είναι το:

https://planitario.gr/gr/moon-skyglow-o31-8mm-1-1-4.html

Κόβει αρκετά λιγότερο φως σε σχέση με άλλα φίλτρα,οπότε θα κάνει και για το 130mm τηλεσκόπιό σου και είναι εξαιρετικό στην παρατήρηση του πλανήτη Άρη!

Κόβει την υπερβολική φωτεινότητά του,και αυξάνει το κοντράστ αναδεικνύοντας κάποιες λεπτομέρειες της επιφάνειάς του.Αυτό βέβαια προϋποθέτει πολύ καλή διαύγεια και seeing στον ουρανό που παρατηρείς,ώστε να αυξήσεις την μεγέθυνση για να αναδειχθούν οι λεπτομέρειες.

3) Για φίλτρα νεφελωμάτων θα πρότεινα ένα UHC,που είναι πιο ευρυζωνικό και κατάλληλο για τα περισσότερα νεφελώματα.Δεν κόβει τόσο φως όσο ένα αποτελεσματικότερο μεν φίλτρο OIII για περιοχές νεφελωμάτων διπλά ιονισμένου οξυγόνου,αλλά είναι αρκετά σκοτεινότερο από τα UHC για το τηλεσκόπιο που έχεις.Το ΟΙΙΙ μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε αρκετά σκοτεινό ουρανό με το τηλεσκόπιό σου.Σε περιβάλλον φωτορύπανσης δουλεύει άψογα με μεγαλύτερης διαμέτρου τηλεσκόπια,όπως 10".Ίσως είναι καλύτερα να αφήσεις το ΟΙΙΙ για αργότερα αν πάρεις μεγαλύτερης διαμέτρου τηλεσκόπιο,εκτός αν παρατηρείς από αρκετά σκοτεινό ουρανό.

Επίσης να επισημάνω ότι τα φθηνά φίλτρα νεφελωμάτων συνήθως δεν κάνουν σωστή δουλειά,επειδή δεν είναι φίλτρα αποκοπής συχνοτήτων όσο πρέπει,ώστε κόβοντας επαρκώς κάποιες συχνότητες φωτός να αναδειχθούν άλλες ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες...Έτσι θα πρότεινα τα παρακάτω (όπως επίσης και τα παλαιότερα-προ δεκαετίας-Lumicon αν βρεις μεταχειρισμένα,που είχαν σταθερή και εξαιρετική ποιότητα):

https://planitario.gr/gr/filtro-uhc-l-ultra-l-booster-1-1-4.html

https://www.skyandweather.gr/Αρχική/588-astronomik-uhc-125.html

Η Baader και η Astronomik συνεχίζουν να παρέχουν πολύ καλή και σταθερή ποιότητα στα φίλτρα τους,για τις υπόλοιπες εταιρείες δεν είμαι σίγουρος,μπορείς να το ψάξεις πάντως για φθηνότερες εταιρείες,αν υπάρχει σε κάποια φίλτρα τους εγγυημένη πολύ καλή απόδοση,δεν γνωρίζω συγκεκριμένα να σου πω.

Φιλικά-Κώστας 🙂 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Ευχαριστώ 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης