Jump to content

ΑΓΟΡΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

 

Γραφω πρωτη φορα στο forum με αφορμη το παρακατω:

 

Ενας φιλος του ανδρα μου, πουλαει το Meade Lx200Gps 7".

δεν ειμαι τελειως αρχαρια,τον εχω δει πως το ευθυγραμμιζει,

πως ψαχνει ενας στοχο,και γενικα εχω περασει σχετικα πολλες

ωρες μαζι του (και με τον ανδρα μου μαζι) οταν φωτογραφιζε ενα

αντικειμενο στο ουρανο.

Απ' την αλλη ειμαι γνωστρια (μετρια) του ουρανου,αλλα

τελειως ασχετη με τα τηλεσκοπια οσον αφορα το ειδος τους.Αν θυμαμαι

καλα υπαρχουν πολλα ειδη τηλεσκοπιων.Η τιμη που μου κανει ειναι ομολογω

πολλη δελαστικη.

α)Τι λέτε αξιζει να το αγορασω? ειναι μεταχειρισμενο αλλα σε καλη κατασταση.

β)Μπορω με λιγα λεφτα παραπανω να παρω κατι καλυτερο ή μεγαλυτερο?

οχι απαραιτητα καινουργιο.

σαν hobby μου αρεσει παρα πολυ και με ενδιαφερει κυριως η

φωτογραφηση.

 

ευχαριστω πολυ

καλες παρατηρησεις

φιλακια σε ολους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Φωφώ και καλωσόρισες.

Ποια είναι η τιμή που πουλιέται το τηλεσκόπιο καινούριο και πόσο το έχεις βρει; Από εκεί εξαρτάται αν αξίζει η προσφορά ή όχι και τι μπορείς να πάρεις με τα ίδια χρήματα. Από τη στιγμή που έχεις δει το τηλεσκόπιο από κοντά και έχεις παρατηρήσει δε νομίζω πως ξέρεις τι παίρνεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tο είδος του τηλεσκοπίου που αναφέρεις στρέφεται κυρίως προς πλανητική παρατήρηση-φωτογράφηση. Πάντως η τιμή που σου το δίνει είναι αρκετά ως πολύ καλή και αν δεν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ η παρατήρηση deep-sky αντικειμένων τότε εγώ λέω να το πάρεις.

Στα ίδια χρήματα μπορείς να πάρεις ένα 10ιντζο νευτώνιο Orion Optics πάνω σε βάση Vixen gp-dx (μία από τις καλύτερες ισημερινές στηρίξεις στην περιοχή 1000-2000 ευρώ) που θα σου παρέχει και εξαιρετικές επιδόσεις στον βαθύ ουρανό. Το κακό είναι ότι δεν θα έχεις τα ηλεκτρονικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tο είδος του τηλεσκοπίου που αναφέρεις στρέφεται κυρίως προς πλανητική παρατήρηση-φωτογράφηση. Πάντως η τιμή που σου το δίνει είναι αρκετά ως πολύ καλή και αν δεν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ η παρατήρηση deep-sky αντικειμένων τότε εγώ λέω να το πάρεις.

Στα ίδια χρήματα μπορείς να πάρεις ένα 10ιντζο νευτώνιο Orion Optics πάνω σε βάση Vixen gp-dx (μία από τις καλύτερες ισημερινές στηρίξεις στην περιοχή 1000-2000 ευρώ) που θα σου παρέχει και εξαιρετικές επιδόσεις στον βαθύ ουρανό. Το κακό είναι ότι δεν θα έχεις τα ηλεκτρονικά.

Δηλαδή Σέργιε ενας πού έχει ένα LX 200 R 8" δέν βλέπει "Βαθύ ουρανό"? κάτι τέτοιο αφήνεις να καταλάβει κάποιος και μάλλον κάνεις λάθος.

Πέτρος

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Despet κάνε ένα search στο διαδίκτυο και γράψε:

Meade 7" Lx200GPS

Θα σου βγάλει ότι ο τύπος του είναι Maksutov Cassegrain.

 

Μετά ξανακάνε ενα search στο διαδίκτυο και γράψε Maksutov Cassegrain

Θα σου βγάλει ότι είναι ένας από τους ποιοτικότερους τύπους τηλεσκοπίων αλλά λόγω πολύ αργών εστιακών λόγων (f/15!!!! το συγκεκριμένο) στρέφεται προς την πλανητική παρατήρηση.

 

Επίσης τα καλά maksutov είναι ακριβά (πχ τα Μαksutov της Orion Optics στις 8" μαζί με τη στήριξη Vixen GP πωλούνται πάνω από 4000 ευρώ) και έτσι με τα ίδια λεφτά ένας που δεν στρέφεται προς πλανητική παρατήρηση καλό θα ήταν να πάρει ένα μεγαλύτερο Νευτώνιο ή Schmidt Cassegrain.

 

Εγώ δεν έγραψα πουθενά ότι το Meade 7" Lx200GPS δεν κάνει για παρατήρηση βαθέως ουρανού. Αυτό που εννοώ με αυτό που έγραψα είναι ότι δεν στρέφεται προς βαθύ ουρανό. Όταν είναι να δώσεις 2000 ευρώ για να αγοράσεις ένα όργανο, καλό θα ήταν να ξέρεις που έχει καλή απόδοση και που όχι.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα.

 

Y.Γ: Δεν βλέπω πουθενά στην προηγούμενη απάντησή μου να μίλησα για το 8" LX200 στο οποίο αναφέρεσαι και το οποίο είναι μια εντελώς διαφορετική ιστορία (τουλαχιστον όσο αφορά τα οπτικά) αφού είναι Scmidt Cassegrain.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να προσθεσω και κατι που θεωρω εξισου σημαντικο..αγαπητη φιλη μπορεις με πιο λιγα λεφτα να παρεις οχι μονο καλυτερο τηλεσκοπιο αλλα και διαφορα αξεσουαρ (προσοφθαλμια, barlow 2x) που θα πολλαπλασιασουν τις δυνατοτητες του τηλεσκοπιου..

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Despet κάνε ένα search στο διαδίκτυο και γράψε:

Meade 7" Lx200GPS

Θα σου βγάλει ότι ο τύπος του είναι Maksutov Cassegrain.

 

Μετά ξανακάνε ενα search στο διαδίκτυο και γράψε Maksutov Cassegrain

Θα σου βγάλει ότι είναι ένας από τους ποιοτικότερους τύπους τηλεσκοπίων αλλά λόγω πολύ αργών εστιακών λόγων (f/15!!!! το συγκεκριμένο) στρέφεται προς την πλανητική παρατήρηση.

 

Επίσης τα καλά maksutov είναι ακριβά (πχ τα Μαksutov της Orion Optics στις 8" μαζί με τη στήριξη Vixen GP πωλούνται πάνω από 4000 ευρώ) και έτσι με τα ίδια λεφτά ένας που δεν στρέφεται προς πλανητική παρατήρηση καλό θα ήταν να πάρει ένα μεγαλύτερο Νευτώνιο ή Schmidt Cassegrain.

 

Εγώ δεν έγραψα πουθενά ότι το Meade 7" Lx200GPS δεν κάνει για παρατήρηση βαθέως ουρανού. Αυτό που εννοώ με αυτό που έγραψα είναι ότι δεν στρέφεται προς βαθύ ουρανό. Όταν είναι να δώσεις 2000 ευρώ για να αγοράσεις ένα όργανο, καλό θα ήταν να ξέρεις που έχει καλή απόδοση και που όχι.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα.

 

 

 

 

 

 

 

Y.Γ: Δεν βλέπω πουθενά στην προηγούμενη απάντησή μου να μίλησα για το 8" LX200 στο οποίο αναφέρεσαι και το οποίο είναι μια εντελώς διαφορετική ιστορία (τουλαχιστον όσο αφορά τα οπτικά) αφού είναι Scmidt Cassegrain.

Σέργιε το ξέρω ότι είναι Maksutof-Cassegrain και επειδή έχω το ΕΤΧ-125 που έχει τον ίδιο εστιακό λόγο f/15 και έχω δει πάρα πολλά αντικείμενα Deep-sky από την Σύρο το περασμένο καλοκαίρι για αυτό είπα γιατί ένα 7" του ίδιου οπτικού σχεδιασμού,δεν θα έβλεπε και αυτό και μάλιστα ευκρινέστερα?

φιλικά,Πέτρος

Πέτρος Δεσύπρης

Corvus Eye Observatory

ATHENS / S Y R O S

 

http://www.pdesypris.com/

http://www.ceo-despet.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ είδα βαθύ ουρανό και με το Konustart 700. Δεν λέει κάτι από μόνο του αυτό. Άλλα πράγματα δείχνει ένα 10ιντζο νευτώνιο με εστιακό λόγο f/4 και άλλα ένα 7ιντζο makcassegrain με λόγο f/15. Eδώ δεν νομίζω να διαφωνείς.

Φιλικά Σέργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά και σωστά όλα αυτά που γράφετε. Απλώς θα πρέπει η αγαπητή φίλη να λάβει υπόψη και το θέμα του μεγέθους και της ευκολίας στησίματος. Ένα 10" Νευτώνιο σε ισημερινή στήριξη και χωρίς ηλεκτρονικά, αν και πολύ πιο καλό τηλεσκόπιο για παρατήρηση (ιδίως αν είναι Orion Optics) δεν έχει καμία σχέση σαν μέγεθος (βλ. μεταφορά) και ευκολία ευθυγράμισης με το Meade MC 7" LX200GPS.

 

Η τιμή των 2000 € είναι πολύ καλή για το μοντέλο αυτό, δεν παύουν όμως να είναι πολλά λεφτά για πρώτο τηλεσκόπιο. Επιπλέον, αν το δει κανείς για μελλοντική χρήση σε αστροφωτογράφιση, κάτι που υποτίθεται ότι είναι καλό το LX200GPS, το MC με f15 είναι μάλλον αργό και χρειάζεται πιο μεγάλες εκθέσεις, κάτι που έρχεται σε αντίθεση με την ανάγκη για μικρές εκθέσεις (για να αποφύγουμε την περιστροφική κίνηση πεδίου) λόγω του ότι η στήριξη είναι alt-az. Άρα δεν ξέρω γιατί είναι καλό το συγκεκριμένο μοντέλο. Ίσως σαν ένα hi-tech compact τηλεσκόπιο μόνο.

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας άλλος παράγοντας που μάλλον πρέπει να λάβεις υπόψιν σου είναι το βάρος του τηλεσκοπίου. Είχα κάποτε διαβάσει σε ένα review - νομίζω υπάρχει στο www.cloudynights.com - που έλεγε ότι το 7ιντσο της meade είναι αρκετά βαρύτερο από το 8ιντσο LX200GPS (SCT) μοντέλο της, το οποίο ούτως ή άλλως είναι βαρύ. Σαν οπτικά, ποιότητα μοτέρ κλπ. πρέπει να είναι εξαιρετικό.

Ότι και αν αποφασίσεις, καλές παρατηρήσεις :)

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης