Jump to content

Νέος παρατηρητής από Αθήνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά. Με λένε Γιάννη και είμαι νέος εδώ. Ενδιαφέρομαι πολύ να βρω παρέα για αστροπαρατήρηση τα ΣΚ κάπου στην Αττική. Έχω πάρει και το πρώτο μου τηλεσκόπιο (Celestron AstroFi 102) αν και ακόμα δεν κατάφερα να το ευθυγραμμίσω…
 

Εάν υπάρχει κάποιος ερασιτέχνης με καλή διάθεση (και λίγο υπομονή) θα χαρώ πολύ. 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιάννη καλώς ήλθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!🙂

Στην Αττική υπάρχουν πολλοί που ασχολούνται και κάποιοι κανονίζουν παρέες παρατήρησης σε διάφορα σημεία.

Εδώ μπορείς να βρεις κάποιες πληροφορίες:

Το τηλεσκόπιό σου είναι αυτό;

https://planitario.gr/gr/astrofi-102.html

Φιλικά-Κώστας 🙂 

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4 hours ago, fotodektis said:

Φίλε Γιάννη καλώς ήλθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!🙂

Στην Αττική υπάρχουν πολλοί που ασχολούνται και κάποιοι κανονίζουν παρέες παρατήρησης σε διάφορα σημεία.

Εδώ μπορείς να βρεις κάποιες πληροφορίες:

Το τηλεσκόπιό σου είναι αυτό;

https://planitario.gr/gr/astrofi-102.html

Φιλικά-Κώστας 🙂 

Γεια σου Κώστα! Ναι είδα το εν λόγω thread, ίσως θα πρέπει να ρωτήσω και εκεί. 

Ναι αυτό είναι το τηλεσκόπιο και δεν μπορώ να το ευθυγραμμίσω με τίποτε, το έχω ψάξει πολλές ώρες και στο ίντερνετ και βλέπω ότι πολλοί έχουν πρόβλημα. Υποτίθεται ότι πρέπει να βρω 3 αστέρια για να ευθυγραμμιστεί αλλά η εφαρμογή είναι κακή και αρκετά παλιακή και πρέπει να επιλέξεις στο χάρτη της ποιο αστέρι επέλεξες και δεν είμαι σίγουρος ποιο είναι ποιο. Στο τέλος λέει απλώς alignment failed. Μου κάνει εντύπωση η celestron να έχει τόσο κακό app (Skyportal). Καταλαβαίνω ότι έχω να μάθω πολλά, και έχω πολλή όρεξη, αλλά δεν βοηθάει καθόλου.

Όπως και να χει, εάν υπάρχει κάποιος που ενδιαφέρεται να πάμε καμιά βόλτα με τα τηλεσκόπιά μας ένα βράδυ, θα χαρώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη αν το τηλεσκόπιό σου είναι αυτό:

https://planitario.gr/gr/astrofi-102.html

τότε είναι τύπου Maksutov-Cassegrain που δύσκολα χάνει την ευθυγράμμισή του απ'όσο γνωρίζω,χωρίς να είμαι σίγουρος όμως.

Εκτός αν έχει πρόβλημα εκ κατασκευής,οπότε μάλλον πρέπει να απευθυνθείς στο κατάστημα από όπου το αγόρασες.

Είσαι σίγουρος ότι έχει πρόβλημα ευθυγράμμισης;

Φιλικά-Κώστας 🙂 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 minutes ago, fotodektis said:

Γιάννη αν το τηλεσκόπιό σου είναι αυτό:

https://planitario.gr/gr/astrofi-102.html

τότε είναι τύπου Maksutov-Cassegrain που δύσκολα χάνει την ευθυγράμμισή του απ'όσο γνωρίζω, χωρίς να είμαι σίγουρος όμως.

Εκτός αν έχει πρόβλημα εκ κατασκευής,οπότε μάλλον πρέπει να απευθυνθείς στο κατάστημα από όπου το αγόρασες.

Είσαι σίγουρος ότι έχει πρόβλημα ευθυγράμμισης;

Φιλικά-Κώστας 🙂 

Δεν πιστεύω ότι είναι ελαττωματικό - απλώς είναι δύσκολο. Το χειρίζεσαι μέσω app και το app είναι δυσλειτουργικό. Έχω δοκιμάσει 3 φορές μέχρι τώρα. Εάν έχει κάποιος το ίδιο τηλεσκόπιο ας μου στείλει!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα κατάλαβα (έτυχε να γράφουμε ταυτόχρονα...).Είπες ευθυγράμμιση και νόμισα στην αρχή ότι εννοείς ευθυγράμμιση οπτικών δηλ.collimation.

Εσύ εννοείς alignment (ευθυγραμμία-λέγεται και ευθυγράμμιση στόχου),που είναι η σωστή και ακριβής στοίχιση-στόχευση του τηλεσκοπίου σε έναν στόχο.

Δυστυχώς δεν χρησιμοποιώ αυτόματες βάσεις για να σε βοηθήσω,παρά μόνο dob και AZ.

Υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα που γνωρίζουν,ελπίζω να σε βοηθήσουν άμεσα.

Στο λινκ που έδωσα πιο πάνω για σημεία παρατήρησης στην Αττική,μπορείς να επικοινωνήσεις με κάποια μέλη που γνωρίζουν το σχετικό θέμα,έχουν αυτόματες στηρίξεις.

Φυσικά πρέπει να ρωτήσεις και στο κατάστημα που το αγόρασες.

Φιλικά-Κώστας 🙂 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, fotodektis said:

Τώρα κατάλαβα...είπες ευθυγράμμιση και νόμισα στην αρχή ότι εννοείς ευθυγράμμιση οπτικών δηλ.collimation.

Εσύ εννοείς alignment (ευθυγραμμία-λέγεται και ευθυγράμμιση στόχου),που είναι η σωστή και ακριβής στοίχιση-στόχευση του τηλεσκοπίου σε έναν στόχο.

Δυστυχώς δεν χρησιμοποιώ αυτόματες βάσεις για να σε βοηθήσω,παρά μόνο dob και AZ.

Υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα που γνωρίζουν,ελπίζω να σε βοηθήσουν άμεσα.

Στο λινκ που έδωσα πιο πάνω για σημεία παρατήρησης στην Αττική,μπορείς να επικοινωνήσεις με κάποια μέλη που γνωρίζουν το σχετικό θέμα,έχουν αυτόματες στηρίξεις.

Φυσικά πρέπει να ρωτήσεις και στο κατάστημα που το αγόρασες.

Φιλικά-Κώστας 🙂 

Ναι σωστά, ευθυγράμμιση στόχου εννοούσα! Σε ευχαριστώ πολύ για όλα. Το αγόρασα από Θεσσαλονίκη (planitario.gr) και δεν θέλω τώρα να τους ενοχλώ τηλεφωνικά, τι να μου κάνουν κι αυτοί... :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

21 hours ago, Starboy said:

Ναι σωστά, ευθυγράμμιση στόχου εννοούσα! Σε ευχαριστώ πολύ για όλα. Το αγόρασα από Θεσσαλονίκη (planitario.gr) και δεν θέλω τώρα να τους ενοχλώ τηλεφωνικά, τι να μου κάνουν κι αυτοί... :)

Μη διστάσεις να τους ρωτήσεις ό,τι σου φαίνεται δύσκολο ή προβληματικό με το προϊόν που αγόρασες,όλες οι σοβαρές εταιρείες παρέχουν υποστήριξη μετά την αγορά.

Υπάρχουν τόσα τεχνικά θέματα που προκύπτουν,ένας αρχάριος δεν μπορεί να τα αντιμετωπίσει στην αρχή όλα μόνος του.

Μπορεί να υπάρχει κάποια δυσλειτουργία,συμβαίνει και στα καινούργια προϊόντα...

Όσο το προϊόν είναι μέσα στην εγγύηση,πρέπει να ελέγξεις και να ξεκαθαρίσεις τα πάντα.

Να είσαι καλά! Εύχομαι να επιλυθούν όλα τα ζητήματα!

Φιλικά-Κώστας 🙂 

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης