Jump to content

Ολα ξεκινησαν απο το φως...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το φως

Θα μπορουσε να χαρακτηρισθει η ... κατ'εξοχην προσωπικοτητα του εικοστου αιωνα.Τρελλανε τους ζωγραφους ,ενεπνευσε τους ποιητες αλλα κυριως διχασε τους φυσικους!

Οι δυο μεγαλες επαναστασεις στη φυσικη ειχαν ορμητηριο το φως.Η μια ειχε να κανει με τη φυση του και η αλλη με τη ταχυτητα του.Η κβαντομηχανικη εμφανισθηκε οταν η κυματικη θεωρηση της φυσης του φωτος αδυνατουσε να εξηγησει σωρεια πειραματων.Ο μεγαλος φυσικος Max Planck προωθησε την ιδεα των κβαντα φωτος ,επιχειρωντας να εξηγησει τα ανεξηγητα.Η θεωρια της σχετικοτητας απο την αλλη δεν ηταν παρα το ωριμο "θρεμμα" των "αποτυχημενων" πειραματων των Michelson-Morley.Για την ιστορια ,αναφερω οτι το πειραμα Μ-Μ ειχε να κανει με τη μετατοπιση των κροσσων συμβολης που παρηγαγαν κατα τη συμβολη τους δυο δεσμες μονοχρωματικου φωτος,η οποια μετατοπιση θα ειχε να κανει με τη διαφορα φασης αναμεσα στις δεσμες.

Λιγο πιο απλα:οι δυο επιστημονες επιχειρησαν να μετρησουν τη διαφορα στη ταχυτητα του φωτος λογω της περιστροφικης και οχι μονο κινησης της Γης!

Λοιπον φιλοι, η εκπληξη τους δεν ειχε προηγουμενο.Το φως εδειχνε να αδιαφορει πληρως!!!Οι δυο εκλεκτοι ερευνητες εμειναν... κοκκαλο!!!

Να, επανελαβαν το πειραμα με διαφορετικες γωνιες του συμβολομετρου τους,να το επανελαβαν σε διαφορετικες εποχες ,το φως το βιολι του! :-({|=

In simply ellinicos!!! η ταχυτητα του φωτος δεν αλλαζει οταν η φωτεινη πηγη κινειται...

Δηλαδη ,μπορει να ρωτησει καποιος,αν η πηγη κινειται με ταχυτητα V και το φως ως γνωστον με ταχυτητα C,εγω που ειμαι παρατηρητης δε θα μετρησω ταχυτητα C+V,ή C-V ???

Οχι φιλε μου,αυτα τα λεει η κλασσικη μηχανικη.

Θα μετρησεις ταχυτητα C !!!

Ωχ ! ! !

1945557957_!.jpg.5421a1e03c19ffe2d350b81e3e16791b.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 170
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

E pur si muove !!!

Ο Γαλιλαιος...

Ποιος δεν υποκλινεται μπροστα του.Εμεις ειδικα οι αστροβοξιτες τιμαμε και θα τιμαμε παντα τον μεγαλο δασκαλο!!! =D> =D> =D>

Ο Γαλιλαιος ειδε ... απλα τα πραγματα.

Εστω οτι εχουμε δυο συστηματα αναφορτας.

Ενα ειναι το Οχψz και ενα το Ο'χ'ψ'z'.

Το ενα κινειται ως προς το αλλο κατα χ.

Με ταχυτητα v.

Kατα χχ'.

Λεει λοιπον ο τυφλος σοφος:

Θα εχω διαφορετικη μετρησιμη τιμη κατα χ???

Φυσικα!

χ'=χ-v*t

Πειραζω τα ψ και z ???

Ουχι! Ουτε να το διανοηθειτε!

ψ'=ψ

z'=z

Kαι ... t'=t

Η παραδοχη οτι ο χρονος κυλαει με τον ιδιο ρυθμο , ανεξαρτητα απο τις τζαναμπετιες του συστηματος αναφορας, δεν αποτελει μονο βασικη αρχη της κλασσικης φυσικης.Προκυπτει αβιαστα και απο τη καθημερινη μας εμπειρια!

Εδω καπου νοιωθω να μου τραβανε το μανικι τα πειραματα M-M !!!

Oχι, δε προκειται για τις γνωστες καραμελες :)

"και με μας τί γινεται???"

Ξερω και γω ρε παιδια. :oops:

Ας ρωτησουμε τον ... Lorentz!!! :D

----------------------------

Πολλοι φιλοι ακουν για σχετικοτητα και ... νοωθουν λιγο αβολα.

Θα τους αφησουμε ετσι???

Επεται και συνεχεια λοιπον :shock:

577896118_Waytoglory!!!.jpg.2736d4431862e70a00589ccea20a8b7c.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Lorentz ... ο γερο - σοφος!

-----------------------------------

Δεν του αρεσαν καθολου οι μετασχηματισμοι του Γαλιλαιου!

Αν του δινοταν η ευκαιρια θα του τραβουσε ευχαριστως τη ... γενειαδα!

Λοιπον ,ο Lorentz ε χμμ... λιγα πραγματα "πειραζει" !

Αρχικα δε πειραζει τα ψ

Ο.κ. ουτε τα z πειραζει!

Εκφραζει ομως τις μικρες του διαφωνιες στα... χ

X'=γ*(χ-v*t)

Ενω δε του γλυτωνει ουτε ο χρονος

t'=γ(t-x*v/c^2)

Μπρααααβο

Καταφερες και μας εμπλεξες !!!

ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!

Ενα... γ πεταξα μεσα :?:

a.jpg.2bd9c637a311de913606364d6d28ef9c.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Βασίλη ομολογώ ότι ...με ξάφνιασες. Είναι Μεγάλη Πέμπτη νύκτα προς Μεγάλη Παρασκευή. Δεν πέρασαν ούτε έξι ώρες που τελείωσες με τα τελευταία φροντιστήρια στους μαθητές σου και να πάλι...δεν αντέχεις χωρίς να διδάσκεις φυσική !!! Τι να πω ! Φίλε μου, είσαι γεννημένος Δάσκαλος ! =D>

 

Προς στιγμή νόμισα ότι έκατσα πάλι στο θρανίο. Όμως ομολογώ ότι θα είναι πολύ χρήσιμο να υπάρχει στη βιβλιοθήκη μας μια τόσο όμορφη και απλή προσέγγιση-αναδρομή στη φυσική, ένας στην ουσία ύμνος της.

 

Ας κάνω λοιπόν κι εγώ στο σημείο αυτό ένα μικρό δώρο-συνδρομή. Μια φωτογραφία, γνωστή σε πολλούς, που κάθε φορά που την κοιτάω μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο από τους τιτάνες που εικονίζονται. Και τι δεν θά'δινα, φίλε, να ήμουν κι εγώ εκεί, κι ας ήμουν το παιδί του καφενείου που τους πήγαινε τους καφέδες τους...

 

einstein_albert_e3.jpg

ΚΒΑΝΤΟΜΗΧΑΝΙΚΗ (5η σύνοδος φυσικής)

Βρυξέλλες 24-29 Οκτωβρίου 1927

Κάτω σειρά (από αριστερά): I. Langmuir, M. Planck, M. Curie, H.A. Lorentz, A. Einstein, P. Langevin, C. Guye, C.T.R. Wilson, O.W. Richardson

Μεσαία σειρά (από αριστερά) : P. Debye, M. Knudsen, W. L. Bragg, H.A.Kramers, P.Dirac, A.H. Compton, L. DeBroglie, M. Born, N. Bohr

Πάνω σειρά (από αριστερά) : A. Piccard, E. Henriot, P. Ehrenfest, E. Herzen, T. de Donder, E. Schrodinger, J. E. Verschaffelt, W. Pauli, W. Heisenberg, R.H. Fowler, L. Brillouin

 

Βασίλη, συγγνώμη για την παρένθεση. Συνέχισε ! (με Lorentz υποθέτω...)

 

Ουπς, μέχρι να γράψω όλο αυτό, είχε πέσει και ο Lorentz. :oops: Πάμε στον ... μεγάλο τώρα (Ειδική Θ.Σ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Ο ανηψιος σας ειναι ηλιθιος?"

Κοψε κατι συναδελφε.

Εγω τον εχω για μεγαλο ... αλανι!

"Ενταξει ειναι μετριος"

Δε το ξανασκεφτεσαι?

"Χμμ, σαν κατι μπορει να κανει!"

Ελα τωρα δε θελω τσιγκουνιες!

" Ο.κ. λοιπον"

Φιλες και φιλοι

O Einstein...

Θελετε και το μικρο του?

Αλβερτος,Albert, η οπως προτιματε σε τελευταια αναλυση!!!

Μμμμ σιγα,ενας ασημαντος υπαλληλος σε γραφειο ευρεσιτεχνιων!!!

Τί να κανουμε ρε παιδια?

Τα προς το ζην βλεπετε!!!

Και λεει λοιπον ο ... υπαλληλακος

"Ποιους επιλεγουμε?"

Τους μετασχηματισμους του Γαλιλαιου ή αυτούς του Lorentz???

Το ζυγισε απο δω , το ζυγισε απο κει ...

Θα παρουμε τους... Lorentz με ολες τις συνεπειες που αυτοι συνεπαγονται!!!!!!!!

Και οι συνεπειες δεν ειναι ανωδυνες.

Θα πρεπει να αρνηθουμε οτι πρεσβευουν οι απλοι,οι αυτονοητοι νομοι της

κλασσικης φυσικης!

"ΣΟΒΑΡΟΛΟΓΕΙΣ?"

"Και περιμενεις να το δεχθουμε αυτο?"

Οχι παντου και παντα ρε παιδια!

Μονο για μεγαλες ταχυτητες!

Συγκρισιμες με αυτες του φωτος!

Λεει λοιπον ο... Αλβερτακος!

1)Η ταχυτητα του φωτος ειναι ιδια για ολα τα αδρανειακα συστηματα (σκοτιστηκαμε αν κινουνται!)

Και η μεγαλυτερη στη φυση (για το κενο,τον αερα)

2)Οι νομοι της φυσης ειναι ιδιοι σε ολα τα αδρανειακα συστηματα αναφορας!

Εκτακτα!!!

Ολα ειναι σχετικα???

ΟΟΟΟΧΙΙΙΙ !!!

Ουτε η ταχυτητα του φωτος ειναι σχετικη ,ουτε οι νομοι της φυσης!!!

b.jpg.79ee4078a886add0572c3fb4858fae7b.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας κάνω λοιπόν κι εγώ στο σημείο αυτό ένα μικρό δώρο-συνδρομή. Μια φωτογραφία, γνωστή σε πολλούς, που κάθε φορά που την κοιτάω μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο από τους τιτάνες που εικονίζονται. Και τι δεν θά'δινα, φίλε, να ήμουν κι εγώ εκεί, κι ας ήμουν το παιδί του καφενείου που τους πήγαινε τους καφέδες τους...

solvay.jpg.c7547fd04b1dc52fd4fe5666b81445ce.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

EΝ ΑΡΧΗ ΗΝ Ο ΛΟΓΟC. ΚΑΙ O ΛΟΓΟC ΗΝ ΠΡΟΣ ΤΩ ΘΕΩ ΚΑΙ ΘΕΟC ΗΝ Ο ΛΟΓΟC...

 

.....ΚΑΙ ΕΙΠΕΝ Ο ΘΕΟC:

max-light.gif

 

 

ΚΑΙ ΕΓΕΝΕΤΩ ΦΩC

 

 

μπράβο Βασίλη, συνέχισε!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θυμάμαι σε μία παλιά βιογραφία του Αινσταϊν που είχε ο πατέρας μου έγραφε στην εισαγωγή:

 

"και ο Θεός είπε

- γεννηθήτω Νεύτων

και εγένετω φως

όμως ο διάβολος επανέφερε το σκοτάδι ουρλιάζοντας

- γεννηθήτω Αινσταϊν"

 

(αυτή ήταν η αντίληψη που επικρατούσε σχετικά με το δυσκολονόητο της

θεωρίας της σχετικότητας)

 

max άναψε το φως

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

EΝ ΑΡΧΗ ΗΝ Ο ΛΟΓΟΣ. ΚΑΙ ΛΟΓΟΣ ΗΝ ΠΡΟΣ ΤΩ ΘΕΩ ΚΑΙ ΘΕΟΣ ΗΝ Ο ΛΟΓΟΣ...

 

.....ΚΑΙ ΕΙΠΕΝ Ο ΘΕΟΣ:

max-light.gif

 

 

ΚΑΙ ΕΓΕΝΕΤΩ ΦΩΣ

 

 

μπράβο Βασίλη, συνέχισε!

 

Χεχε, το έχω κάνει αφίσα και το έβαλα πάνω από το γραφείο μου! :cheesy: Με βυζαντινή γραφή και τις εξισώσεις σε ολοκληρωτική μορφή... Όποιος μπαίνει, καταλαβαίνει τις εξισώσεις αλλά όχι τα λόγια... Όταν το είχα στο σπίτι μου, ο κόσμος καταλάβαινε τα λόγια, αλλά όχι τις εξισώσεις. :wink:

 

Αναμένω εναγωνίως τη συνέχεια...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παει η αθροιση ταχυτητων...

Μεχρι εδω ητανε!

Ναι,αλλα γιατι?

Εστω οτι ενα σωμα κινειται κατα χχ'.

Σε ενα συστημα αναφορας Οχψz.

Μετραμε τη ταχυτητα του και τη βρισκουμε Vx.

Ελα ομως που μας ενδιαφερει η ταχυτητα του ως προς το αλλο συστημα αναφορας ,το Οχ'ψ'z' !!!

Και γιατι αυτο παρακαλω???

1)γιατι ... ετσι μας αρεσει!

2)ποτε δεν ξερεις πού θα βρεθεις και ως προς ποιο συστημα θα κανεις τους

υπολογισμους σου!

3)ετσι ειναι αυτα τα μυστηρια οντα ... οι επιστημονες!Οι γυναικες τους το καταλαβαν.Και επαψαν να τους ενοχλουν με προβληματα της μορφης "να αλλαξεις λαμπα στο διαδρομο","ποτε θα παμε τα δωρα στους κουμπαρους",ή το φρικτοτερο ολων..."η βρυση στο μπανιο τρεχει" !!!

Πισω λοιπον στα συστηματα και στην ... ησυχια τους :D

Το Οχ'ψ'z' κινειται με ταχυτητα V ως προς το Oxz.

Αρα η ταχυτητα του σωματος στο νεο συστημα θα ειναι:

 

V'x=x'/t'.

"Δεν αλλαξε τίποτε,δεν αλλαξε τίποτε" σαν να ακουω τα χαρουμενα τραγουδακια!!!

Λιγο τη προσοχη σας.

χ'=γ(χ-Vt) και t'=γ(t-xV/c^2)

Αla uno,ala due ,ala tre,

1740876012_E!!!.jpg.a620208dffb173bd02e89c9872dcd44c.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλα ε

Για το φως δε μιλαγαμε???

Ας δουμε τί γινεται και με το φως.

Το φως λοιπον κινειται με ταχυτητα C ως προς το πρωτο συστημα και με ταχυτητα C' ως προς το δευτερο.

Εφαρμοζουμε τη πιο πριν σχεση και ....

419905898_!!!.jpg.1712b7e98f83c341e0c96bbb7fe30390.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρατηρουμε λοιπον οτι με τη βοηθεια των μετασχηματισμων του γερο-Lorentz,η ταχυτητα του φωτος παραμενει σταθερη και αμεταβλητη σε καθε αδρανειακο συστμα αναφορας.οι νομοι του ηλεκτρομαγνητισμου ... τη γλυτωσαν!!!

Και ενα μικρο μυστικο:ολη η προπσαθεια του Lorentz δεν αποσκοπουσε παρα στη διασωση των νομων του ηλεκτρομαγνητισμου!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

- Για σταθείτε ρε παιδιά ... καλά τα λέτε φως και φως και φως. Κι απ την άλλη λέτε ότι όλα είναι σχετικά. Κι όλες αυτές οι εξισώσεις... Τελικά, δηλαδή, τί είναι το φως;

 

Εεε, το φως είναι κάτι που κινείται, δηλαδή... είναι κάτι επειδή ...κινείται, νά, σαν κύμα. Και κινείται και πάντα και παντού το ίδιο γρήγορα. Κατάλαβες;

 

-Γρύ. Στάσου, στάσου. Είναι «κάτι», δηλαδή ένα σωματίδιο ας πούμε ή είναι όπως κι ο ήχος, δηλαδή «κύμα»;

 

Τώρα μάλιστα. Νά’ξερες τί ρώτησες....

 

Παιδιά, είπε ο Αλβέρτος, για να μην παλαβώνετε, σας λέω ότι μπορεί να είναι και σωματίδιο και κύμα !!! και κουβαλάει και ενέργεια ! και μάλιστα, ανάλογα με το τι χρώμα έχει, δηλαδή όσο πιο μεγάλη είναι η συχνότητά του, τόσο πιο πολύ ενέργεια κουβαλάει ! Κι ακριβώς αυτή η ενέργεια είναι που το κάνει και σωματίδιο !!!

 

- Τώρα μάλιστα ! Καλά, πάρε ένα νομπελάκι εσύ Αλβέρτο, αλλά τώρα είναι που παλαβώσαμε ! Δηλαδή εγώ που κάθομαι στο σπίτι μου μέσα από το τζάμι του παραθύρου μου, πως καταλαβαίνω το φώς; Σας σωματίδιο ή σαν κύμα;

 

Εεεμ, εδώ σε θέλω ! Πότε έτσι και πότε αλλιώς !

 

Αυτά άκουσαν κι ο Bohr κι ο Heisenberg, ότι το φως τελικά είναι «διχασμένη προσωπικότητα» και έψαξαν να αποδείξουν πότε και πώς γίνεται αυτό, για να μην το βγάλουν και τρελλό... Γεμίσαν κι ένα τσουβάλι με μαθηματικά.

 

Κι αυτός ο ντε Μπρολί; Αυτός να δεις που σκέφτηκε : «γιατί να είναι πότε έτσι και πότε αλλιώς, και να μην είναι συγχρόνως και έτσι και αλλιώς;» Μάλιστα λοιπόν. Νά το. Το ηλεκτρόνιο είναι έτσι. Είναι και κύμα και μάλιστα αυτό το κύμα μικραίνει σε μήκος, όσο πιο πολύ «ορμητικό» είναι το ηλεκτρόνιο !

 

- Μάλιστα. Πάρε κι εσύ ένα νομπελάκι φίλε Λουί, κι αν τη βγάλω εγώ σήμερα έξω απ΄το Δρομοκαϊτειο να μου γράψετε...

 

Άκουσε κι ο Σρόντιγκερ το Λουί (όχι τον Τρεντινιάν ρε παιδιά ! Τον ντε Μπρολί) και για να μπορούμε να «βλέπουμε» κιόλας το άτομο και τα ηλεκτρόνιά του μας έφτιαξε την κυματική μηχανική ! Αλλά βρέθηκε και με τον Μπόρ και τον Χάιζενμπεργκ (κάπου στη Δανία) και αποφάνθηκαν ότι πρέπει να μας τα πούν λίγο καλύτερα. Κάπως να τα συμμαζέψουν. Τα μάζεψαν! Ο Jordan με τον Dirac και μας το’παν «κβαντομηχανική».

 

- Και τι μας λέει αυτή τώρα ρε παιδιά; Να δούμε, θα καταλάβω τίποτα; Που είναι το φως όταν το βλέπω;

 

Χε χε ! όταν το βλέπεις εκεί είναι. Αλλά θεωρητικά είναι ....παντού ! Κάπου εδώ, γύρω γύρω ! Λίγο , να , απλωμένο ! Μάλιστα, είναι το ίδιο πιθανό να είναι κι εδώ κι εκεί . Κατάλαβες;

 

- Άντε πάλι ρε παιδιά. Πάνω που συνερχόμουν, μου δώσατε μια ακόμα, και κάτω !

 

Ρε παιδιά, είπε ο Αλβέρτος. Μήπως έχει δίκιο ο φίλος μας και μπερδεύεται; Τι προσπαθούμε να του εξηγήσουμε; Εδώ το φως, εκεί το φως, πού’ναι το φώς; (οεο); Τον παπά παίζουμε; Τι του λέμε δηλαδή; Ότι «ο Θεός παίζει ζάρια;». [-X

Χμμ ! Θέλω να μάθω πως σκέφτεται ο Θεός ! , είπε ο Αλβέρτος. :shock:

 

Άφησα, προς το παρόν, τις ελπίδες μου σ’συτόν τον τελευταίο που, αν και μάλλον είναι ο πιο αλαζόνας (αν όχι τρελλός), μου φάνηκε ότι μίλησε πιο λογικά απ'όλους.... Όμως ρε παιδιά. Έχω μπερδευτεί, όχι αστεία ! Άσε το άλλο : Ίδια ταχύτητα παντού το φως ! Όπως κι αν κινείται η πηγή, όπως κι αν κινούμαι εγώ που το βλέπω ! Χα ! σε λίγο θα μας πείτε ότι μετράμε κι αλλιώς το χρόνο ! Οτι πρέπει να φοράμε ρολόγια που μετράνε διαφορετικά, για να συγχρονιζόμαστε !!! Πάει το μυαλό μου...:-k

 

Ααααααα :idea: , το βρήκα. Ξέρω ποιός μπορεί να μου τα εξηγήσει να τα καταλάβω!!! Θα φωνάξω το φίλο μου το Βασίλη !!!!

 

ΒΑΣΙΛΗΗΗΗΗ, ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ !

 

:oops: :oops: Ούπς, εδώ ήσουνα, κι εγώ φωνάζω !!! Sorry, σκεφτόμουν και δεν σε άκουγα !!! Σε διέκοψα κιόλας. Με συγχωρείς πολύ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καπου εδω αρχιζουν και τα γλεντια!

Ενας φιλος μου ερχεται στη Λαρισα.

Καθ'οδον μου τηλεφωνει

"Ελα φιλε ,σε καμμια ωριτσα εφτασα!Ετοιμασε τα σχετικα!"

Ετοιμαζω και γω λοιπον ενα λιτο γευμα για τον κουρασμενο οδοιπορο.

Λιγο κοντοσουβλι,λιγο κεμπαπ πεντ'εξη σαλατικα!!!

Και περιμενω....

Και περιμενω....

Το βραδακι ,νατος ο λεβεντης.

"δεν αργησα ε"

"Καλα" ρωταω "με ποσα ερχοσουνα?"

Ο φιλος μου ετρεχε με 0,98C!!!

Γι'αυτον περασε μια ωρα.Για μενα ομως... πολυ περισσοτερο!

Διαστολη του χρονου???

Πεστε κι ετσι!

Το πως θα το βαφτισουμε λιγο μας ενδιαφερει.

Η φοβερη και τρομερη σχεση ειναι: Δt=Δt' * γ

Ο ακινητος παρατηρητης μετραει χρονικο διαστημα Δt ,ενω ο κινουμενος Δt'.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συστολη του μηκους

---------------------------

Νομιζετε οτι πηρατε καποια παραπανισια κιλα?

Ανοιγετε διαρκως νεες τρυπες στη ζωνη σας προς τα εξω?

Θελετε να φαινεστε λεπτος αλλα μισειτε τις διαιτες?

Η Ειδικη Θεωρια της Σχετικοτητας εχει τη λυση!!!

Κινηθειτε

Αλλα οταν λεμε "κινηθειτε" εννοουμε "τρεξτεεεεε"!

Τι συμβαινει λοιπον?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

L=Lo*γ

 

Το μήκος μας,δηλαδή η διάσταση κατά τη διέυθυνση της κίνησης μας συστέλετε...

 

Το τέλειο σώμα... :D

 

Καλά τα λέω δάσκαλε??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν όρισα:

 

όπου L το μήκος του κινούμενου σώματος

και όπου Lo το μήκος που έχει όταν η ταχύτητα του είναι μηδέν..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευγε Τηλεμαχακο!!!!!!!!!

Ακριβως

Φυσικα,πολλες παρεξηγησεις δημιουργουνται!

Αν για παραδειγμα ο κινουμενος παρατηρητης κραταει ενα ομορφο πασχαλινο αυγο στα χερια του,ο ακινητος θα το περασει για... λουκανικο!!!

Κατα τη διευθυνση της κινησης και μονο το μηκος που μετρα ο ακινητος,ειναι πολυ μικροτερο!!!

κι εγω "βγαινω" καπως ετσι...

Κουκλος!!!

325518531_!.jpg.e6d46715105352d35a3561b78fc6e65c.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απορια!

 

Το ιδιο ισχυει και για τα ουρανια σωματα? Φαινονται ,δηλαδη , "λεπτοτερα" απο οτι ειναι στην ουσια?

 

:shock: (η μηπως κατι δεν καταλαβα σωστα..?)

 

αλλα τωρα που το σκεφτομαι..ουτε εμεις ειμαστε ακινητοι...χμμμ...

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης