Jump to content

Ολα ξεκινησαν απο το φως...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα συνειδητοποιησα και τον ως ανω παρατιθεμενο χαρακτηρισμο "παιδικη χαρα"

Τί εννοειτε κυριε?

Οτι η προσεγγιση που επεχειρησα υστερει σοβαροτητας?

Δηλαδη κατα την αποψη σας τί θα επρεπε να αναφερω σε καποιον που λογω συμπτωσεων της ζωης και ουχι λογω δεικτη νοημοσυνης δεν "κοινωνησε" τις εννοιες αυτες?

Toυς Levi-Chivita???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 170
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητέ maxplanck

 

Τα περί «παπαγαλίας» ήταν ειλικρινής εξομολόγηση μέλους του asrtovox σε προηγούμενη ανάλογη συζήτηση και όχι δική μου. Πάντως ο σερ Έντιγκτον εκφράστηκε χειρότερα! Διότι σε ερώτηση δημοσιογράφου του BBC «είναι αλήθεια κύριε Έντιγκτον ότι μόνο τρεις άνθρωποι στον κόσμο κατάλαβαν την Θεωρία της Σχετικότητας» και επειδή αυτός σιωπούσε ο δημοσιογράφος τον ξαναρώτησε «γιατί δεν απαντά», αυτός είπε: «Ψάχνω να βρω τον δεύτερο» (πέρα από τον εαυτό του και τον Αϊστάιν).

Γι΄ αυτό αν συνεχίσεις αυτού του είδους τις παραθέσεις, τότε είναι που θα κοιμηθούνε όλοι και γω μαζί. Τόχουμε ξαναπεί ότι τα μαθηματικά μοντέλα στηρίζονται σε μια άγνωστη για τους πολλούς φυσική πραγματικότητα και δεν είναι ιδέες όπου πάνω τους «κολλούν» ως δια μαγείας τα φυσικά φαινόμενα. Γι’ αυτό ας αρχίσουμε από τα πιο απλά και βατά.

Άσε που έχω πρόβλημα και με το scanner!

 

Φιλικά Μάκης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν εσείς δεν καταλαβαίνετε τη θεωρία ή εφευρίσκετε κενά δε σημαίνει ότι έχει αδυναμίες!

 

Αλήθεια, να τις κατανοήσουμε τις αδυναμίες (που μόνο εσείς έχετε διαπιστώσει...) "σε βάθος"??? Γιατί δεν έρχεστε να μας διδάξετε στο Πανεπιστήμιο? Τί πληρώνουμε άλλους καθηγητές???

 

Ο Vegan με εκφράζει απόλυτα: ΕΛΕΟΣ πια με όλους που έχετε "λυσάξει" ενάντια στη Σχετικότητα... Δηλαδή το ότι χρησιμοποιείται στην πράξη δε σας λέει τίποτα???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kυριε Μαυρουδη

Για μενα υπαρχουν δυο γλωσσες

Α)η απλη κατανοητη γλωσσα μεταδοσης βασικων εννοιων.

Γλωσσα στην οποια επεχειρησα να ειδικευτω εδω και εικοσι συναπτα ετη.

Και την οποια αδικως χαρακτηρισατε "παιδικη χαρα"

Β)Η γλωσσα του νευροχειρουργου!!!

Το καυχημα των μαθηματικων

Το λεπτεπιλεπτο νυστερι

Ο ΤΑΝΥΣΤΙΚΟΣ ΛΟΓΙΣΜΟΣ...

-----------------------------------------------------------------------------

Θα κοιμηθουν μερικοι ειπατε?

Η παραθεση βασικων αρχων της γεωμετριας Riemann εγινε για οσους μεινουν ξυπνιοι.

Το scaner σας εχει προβλημα?

Φυσικα και δε θα συνεχισω τοτε.

Θα ηταν αδικο απο μερους μου ( το δικο μου λειτουργει!)

-----------------------------------------------------------------------------

Επιτρεψτε μου ομως να μη σας ακολουθησω στη μεση οδο που προτεινετε.

Κατ'εμε δεν εχει νοημα.

Για τις εννοιες αυτες ή μιλαμε γενικα ή φτανουμε το ταχυμετρο στο τερμα.Τανυστες.

-----------------------------------------------------------------------------

Καντε μου και και μια χαρη παρακαλω

Ανοιξτε ενα αλλο θεμα και παρουσιαστε τις αποψεις σας.

Τοσο κοπο εκανα για το "ολα ξεκινησαν απο το φως"

Θα στεναχωρηθω αν καταληξει ερμαιο παραλληλων μονολογων....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κυματοσυναρτησεις???

Κυματοδεματα???

Πυκνοτητες πιθανοτητας ???

Τί ειναι αυτα ρε παιδια???

Ας κανουμε μια...light βολτουλα!

Κι αυτος ο Schrodiger ,ποιος ειναι παλι???

Kαι γιατι ερχονται στο μυαλο μας... γατες! οταν ακουμε το ονομα του??? :D

902331239_....gif.00a4cf0368cbed31624e42fd680054d8.gif

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ maxplanck

 

Η φράση «παιδική χαρά» σε καμία περίπτωση δεν σας αφορά. Αντίθετα μάλιστα, το συγγραφικό – ποιητικό σας ύφος και η ευχάριστη παιδαγωγική παρουσίαση δύσκολων θεμάτων βοηθάει να κρατηθεί σε υψηλό επίπεδο το forum. Ο χαρακτηρισμός αφορά ορισμένες παρεμβολές που διακωμωδούν χωρίς να προάγουν ένα θέμα ή τρόπο σκέψης, πράγμα που και σας ενόχλησε στο πρόσφατο παρελθόν. Ίσως και να είμαι λίγο υπερβολικός γιατί μάλλον ορισμένα μέλη είναι γνωστοί ή φίλοι και συνομιλούν με μια συνθηματική οικειότητα.

Και τώρα το πρώτο απόσπασμα πανεπιστημιακού συγγράμματος που σας υποσχέθηκα και θα χρησιμοποιηθεί για να συνδεθεί με τα υπόλοιπα δύο.

pict.1.jpg.b56e7d919bb2f8738f21f96402bd320f.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια εφευρεση το scaner.

Μου αρεσει ολο και πιο πολυ.

Πριν σχολιασω την αναγκη μηδενισμου του Α...

να σας ρωτησω κατι :

Γνωριζετε τις παραδοχες που χρησιμοποιουμε για την αποδειξη της κατα πολυ απλουστερης σχεσης p=d*(Vrms^2)/3 στη κινητικη θεωρια???

Η ερωτηση μου εχει να κανει με την καποια υπερβαση που παρατηρειται στον συντελεστη 1/3 απο μερικους.

Η εξισωση ομως ισχυει...

1003.thumb.jpg.dbb908117d2936b18e850586934d037f.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για ποιο λογο λοιπον δυσκολευομαστε να αντιληφθουμε τη διττη συμπεριφορα των σωματιων?

Ειναι απλο φιλοι!

Το σωματιο το θεωρουμε σαν μια ... οντοτητα εντοπισμενη στο χωρο,ενω το κυμα ως μια εκτεταμενη διαταραχη.

Συνηθως βεβαια οταν ακουμε για κυμα, το πρωτο που μας ερχεται στο μυαλο ειναι ενα πολυ χαριτωμενο ημιτονοειδες κυμα!

Ενταξει,ας το χρησιμοποιησουμε λοιπον!

Ας αθροισουμε πολλα ημιτονοειδη κυματα τα οποια διαδιδονται στην ιδια διευθυνση.Με καταλληλα πλατη και ... μηκη (κυματος) εχουμε ενα πανεμορφο ΚΥΜΑΤΟΔΕΜΑ

Το οποιο μαλιστα δειχνει να ειναι και "σαφως" εντοπισμενο στο χωρο! :shock:

Τί εγινε ρε παιδια???

Βγαλαμε σωματιο??? :)

2028645195_....jpg.7952604142e34ac9ad0d6d64a26b2b57.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με λιγο καλη τυχη και πολυ προσοχη προχωραμε στο ραντεβου μας με τη μυστηριωδη κυρια που λεγεται ΚΥΜΑΤΟΣΥΝΑΡΤΗΣΗ

355497841_WHATASTYLE.jpg.e5fc8cd32d49731dd4a557c86df6de54.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν λέτε ότι η εξίσωση ισχύει προφανώς εννοείται ότι κάποια πειραματικά δεδομένα την επαληθεύουν στο περίπου. Συνεχίστε.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"την επαληθευουν στο περιπου"??????? :shock:

 

Κυριε Μαυρουδη θα μου επιτρεψετε να μη συνεχισω.

Να με συγχωρειτε πολυ αλλα αν δεν καταλαβαινετε το τεχνασμα σε μια απλουστατη αποδειξη της β' Λυκειου και το αναγετε και αυτο στην αναγκη πειραματικης επιβεβαιωσης, τοτε αναρωτωμαι ποιος ο λογος να παραθετω βαρυτατο τανυστικο λογισμο.

Θα μου επιτρεψετε να συνεχισω τη μικρη βολτιτσα στη Κβαντομηχανικη.

Χαρηκα τη συζητηση μας.

Να ειστε καλα.-

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απάντησα στο ερώτημά σας όσον αφορά την σχέση στην κινητική θεωρία και όχι για τη δευτεροβάθμια εξίσωση του συγγράμματος που παρέθεσα.

Δεν κατανοώ την παραίτησή σας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείτε σας παρακαλώ πολύ να μου εξηγήσετε που έγκειται η διαφωνία σας όσον αφορά το σύγγραμα που παραθέσατε?

Και κατα πού αυτά που λέω εγώ έρχονται σε σύγκρουση με το σύγγραμα?

 

Φιλικά

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Γιάννη

 

Επειδή το θέμα που έθεσε ο maxplahck αφορά το φως και την Ειδική Θεωρία Σχετικότητας, προσπάθησα να πω την άποψή μου επικαλούμενος μια βασική αρχή της θεωρίας ότι το φως σε όλα τα αδρανειακά συστήματα έχει το ίδιο μέτρο. Έγραψα την σχέση c^2= κ.λ.π με στόχο να επικαλεστώ την πηγή που παρέθεσα και ειδικότερα την σχέση (Α 7.4) γιατί βρήκα την αποδεικτική διαδικασία ενδιαφέρουσα για τους προβληματισμούς που μπορεί να γεννήσει, κάτι που επιχείρησα και παλαιότερα, αλλά πέρασε τότε «στο ντούκου».

Αντί αυτού εσύ την σχολίασες λες και ήταν προσωπικό μου δημιούργημα λέγοντας ότι «τα παραπάνω δεν ισχύουν ούτε μαθηματικά, ούτε έχουν φυσική υπόσταση». Ο maxplanck συμφωνώντας προφανώς μαζί σου αμφέβαλε για την σχέση και ζήτησε αποδείξεις κάνοντας μάλιστα και υπαινιγμούς για «φτηνά scanner». Αυτό ήταν όλο.

Μόνο που δεν είδα κανένα σχολιασμό πάνω στην (Α 7.4) αν και είναι η ίδια με την δική μου σχέση (2) που τόσο σας εξόργισε.

 

Φιλικά Μάκης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προτιθεται καποιος φιλος να ασχοληθει με light παρουσιαση των κυματοσυναρτησεων ή θα επωμισθω το "δυσαρεστο" φορτιο???
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου ειμασταν υποχρεοι....

 

Ευχαριστω πολυ για τις 3 φωτο με τους τανυστες,με βοηθησες παρα πολυ!!! =D>

 

Νικος

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΥΜΑΤΟΣΥΝΑΡΤΗΣΕΙΣ (κ.μ.)

-------------------------

Εχουμε να κανουμε με ενα ελαστικο ή ενα ηλεκτρομαγνητικο κυμα?(η/μ)

Τα πραγματα ειναι ευκολα!

Στα μεν ελαστικα κυματα η κ.μ περιγραφει την αποσταση των δομικων μοναδων του υλικου μεσου -εντος του οποιου διαδιδεται το κυμα-απο τη θεση ισορροπιας ,ενω στα η/μ κυματα περιγραφει την ενταση του ηλεκτρικου και του μαγνητικου πεδιου.

Ωραιααααα!

Μεχρι εδω φανταζομαι τον αναγνωστη μου ,να

1) συμφωνει ευτυχης

2) διαφωνει με αυτους που θεωρουν περιπλοκη και μυστηρια την ολη υποθεση.

Ε... χμμ.... κι αμα εχουμε να κανουμε με τα υλικα κυματα De Broglie που προαναφεραμε?

Παιδια, οι ... πολεμοι αναμεσα στα μελη επιστημονικων κοινοτητων δεν υπολειπονται ουτε σε παθος ουτε σε ενταση των συγκρουσεων που ταλανισαν και ταλανιζουν το ανθρωπινο ειδος!!!

Τελικα απο οσο γνωριζω επικρατησε η αποψη της "σχολης της Κοπεγχαγης"

Ο Max Born προτεινει οτι η κυματοσυναρτηση δεν εχει ακριβως φυσικη σημασια.

Εκφραζει κατα καποιο τροπο την πιθανοιτητα ανα μοναδα ογκου να συναντησουμε το σωματιο!!!

958511640_.thumb.jpg.8f93bf625de606c45d27c1ae7d3276c1.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και σκεφτεται λοιπον ο φιλος μου ο Αργυρης:

Δε φτανει που καταργηθηκε η αθροιση ταχυτητων παρα ερχεται τωρα και το χτυπημα υπ'αριθμ.2 !!!

Ενω με τη κλασσικη μηχανικη ειχαμε μια πολυ ωραια και σαφως καθορισμενη τροχια για καθε κινητο ερχεται αιφνης η κυματοσυναρτηση να παιξει το ρολο της "ομιχλης" του Καρπεντερ!!!

Απαπα δε μου αρεσει διολου.

Δεν εισαι ο μονος φιλε μου.

Ο Einstein δε μπορεσε μεχρι το θανατο του να συμβιβασθει με τη πιθανοκρατικη ερμηνεια του μικροκοσμου που εισηγαγε ο Max Born.

Γραφει λοιπον σε επιστολη του προς αυτον:

 

"Πιστευετε σε εναν Θεο που παιζει ζαρια,ενω εγω σε πληρη ταξη και νομοτελεια του αντικειμενικου κοσμου.Ακομη και η αρχικη μεγαλη επιτυχια της κβαντικης θεωριας δε με κανει να πιστευω σε εναν πιθανοκρατικο κοσμο, αν και ξερω καλα οτι οι νεωτεροι συναδελφοι σου αποδιδουν την εμμονη μου σε γεροντικη ανοια"

 

Τί θα μπορουσε να κρατησει καποιος απο οσα μολις ειπαμε ?

Μα τι αλλο ? τα δυο σφοδρα χτυπηματα: τον πρωτο νομο της Ε.Θ.Σ. και τις κυματοσυναρτησεις...

τα πραγματα ομως δεν ειναι και τοσο τραγικα...

58233587_.jpg.aad05fec55f06d77418018bbc130be56.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για ιστορικούς λόγους στο σημείο που βρισκόμαστε (κόντρα Einstein με τους Κβαντομηχανικούς) θα πρέπει να αναφέρουμε το φαινόμενο EPR ή όπως είναι σε πλήρη μορφή Einstein - Podolski - Rosen. Ήταν από τα βασικά σημεία που στηρίχθηκε ο Einstein για τις "κατηγορίες" του.

 

Δεν θα αναπτυχθώ περισσότερο, να μη χαλάσω τον ειρμό του Βασίλη...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε θα μπορουσε να λειπει...

Η ΕΞΙΣΩΣΗ ΤΟΥ SCHRODINGER

-----------------------------------------

Στη κλασσικη φυσικη η κατασταση ενος σωματος οριζεται πληρως απο τη θεση του και τη κινητικη του κατασταση μια δεδομενη χρονικη στιγμη.

Στον μικροκοσμο αυτο δεν ισχυει.

Η κατασταση ενος σωματιου "προσδιοριζεται" απο κυματοσυναρτησεις με τη βοηθεια των οποιων οριζεται η πιθανη θεση, ταχυτητα και ενεργεια του.Πώς προσδιοριζεται ομως η κυματοσυναρτηση ενος σωματιου ή ενος συνολου σωματιων?

Απο την εξισωση Schrodiger.

Kαι η οποια αποτελει αρχη , δηλαδη εχει αξιωματικη ισχυ στη Κβαντομηχανικη!

Για να γινω αντιληπτος αρκει να αναφερω οτι οι τρεις νομοι του μεγαλου Newton στη κλασσικη Φυσικη δεν αποδεικνυονται,δε στηριζονται σε καποιες αλλες αρχες.Απλα επιβεβαιωνονται πειραματικα και γι αυτο γινονται αποδεκτοι.Η υπαρξη αξιωματων δε πρεπει να μας ξενιζει.Οποιος γνωριζει στοιχειωδη Ευκλειδεια Γεωμετρια καταλαβαινει τί εννοω.

 

Το ιδιο συμβαινει και με την εξισωση του Schrodiger, η οποια κατορθωσε να συνοψισει ολες τις επιμερους υποθεσεις που ειχαν γινει για να ερμηνευσουν τη συμπεριφορα του μικροκοσμου (π.χ. κβαντωση της στροφορμης των ηλεκτρονιων,κβαντωση της ενεργειας των αρμονικων ταλαντωτων...).

Προκειται δε,για εξισωση αρκετα περιπλοκη ακομη και σε απλα προβληματα.

Ακολουθει η πλεον απλη μορφη (μονοδιαστατη και ανεξαρτητη του χρονου) της εν λογω εξισωσης.

Τα Ε και U ειναι η ολικη και η δυναμικη ενεργεια(λογω θεσης ή καταστασης !) των σωματιων αντιστοιχα.

Τη παραθετω γιατι εκρινα οτι αξιζε να μας περιμενει στο τερμα του μικρου οδοιπορικου μας στη Κβαντομηχανικη !!!

1776308774_Schrodigersequation.jpg.21c519555dd2c1961e57a806b3ddc610.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΕΝΑΣ ΜΙΚΡΟΣ ΕΠΙΛΟΓΟΣ

------------------------------

Δε ξερω ποσα χρονια πριν ξεκινησε η πορεια του ανθρωπινου ειδους.

Πιθανως αυτο να συνεβη τη στιγμη που καποιος προ-προ-προγονος μας σταθηκε στα δυο του ποδια.Μπορει να συνεβη τη στιγμη που καποιος απο αυτους σηκωσε μια πετρα για να αντιμετωπισει ενα θηριο.Η τη στιγμη που εχωσε ενα κομματι ξυλο στο δεντρο που χτυπηθηκε απο κεραυνο και σηκωσε ψηλα το φωτεινο δαυλι.

Αν η απαρχη μας ειναι αγνωστη το μελλον και ο προορισμος μας ειναι πολλαπλασια αβεβαιος.

Θα ξεφυγουμε απο την μανια αλληλοκαταστροφης ?

Θα μας εκδικηθει το περιβαλλον?

Αγνωστον.

Στο δρομο μας δεν ειμαστε μονοι μας.Εχουμε εναν ισχυρο φιλο και συμμαχο : την επιστημονικη σκεψη,τη διαννοηση ,τον Νου αν προτιματε.

Η επιστημονικη σκεψη δοκιμαστηκε εντονα κατα τη διαρκεια του εικοστου αιωνα.

Υμνηθηκε οσο τιποτε αλλο αλλα και κατηγορηθηκε αμειλικτα ως μητερα ολων των κακων.Δε μπορεις να ζητησεις απο ενα κοριτσακι της Χιροσιμα να χειροκροτησει την διασπαση του ατομου.

Διχασε κοινοτητες αλλα και διχαστηκε η ιδια.

Η σχετικη βιβλιογραφια γεμιζει τομους ολοκληρους με τους τιτλους της και μονο.Το φως,οπως ανεφερα και στην αρχη βρεθηκε στο επικεντρο του σεισμου που αλλαξε τη πορεια ενος ειδους...

Του δικου μας ειδους.Του ανθρωπινου ειδους.

Η Σκεψη εμελλε φυσικα να δεχθει την επιθεση ολων αυτων που επανειλημμενως μας εφεραν ενα βημα πριν τη καταστροφη.

Του φανατισμου,της μισαλλοδοξιας ,του στρουθοκαμηλισμου ,του παρωπιδισμου(!), της θρησκευτικης μονομανιας (και ουχι της θρησκειας) ,

των συμφεροντων ,της αρχομανιας των ισχυρων,.........

Εκφραστης και φορεας των ελπιδων μας στη μαχη που δινεται ειναι φυσικα ο νεος κοσμος.

Τα παιδια με τα σκουλαρηκια ,τα παιδια με τα "καρφακια" ,τα παιδια με τα Mp3, τα παιδια με τα κινητα στα χερια...

Τα ιδια παιδια που σημερα γεμιζουν τα πανεπιστημια και τα ερευνητικα ιδρυματα προετοιμαζομενα να αναλαβουν τα ηνια μεθαυριο...

Τα παιδια που προσεχουμε σαν τα ματια μας.Τα φυντανια μας.

Ειθε να επαληθευθουν οι ελπιδες και οι προσδοκιες μας.....

 

 

Υ.γ. Οχι,δεν υποτιμω ΚΑΘΟΛΟΥ τα παιδια που για καποιους λογους εχουν ηδη ριχθει στη βιοπαλη.

256567454_T.jpg.bf05f82f2baebcabcefead303c553e6b.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... KAI KΑΠΟΙΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ

-----------------------------------------------

Δυσκολο θεμα...

Πρεπει να συνδυασει κανεις την επιστημονικη ακριβεια με την προσεγγισιμοτητα των εννοιων.

Δε με φοβιζε ομως αυτο.

Πιο πολυ με ανησυχουσε η τυχη που ειχαν πολλα παραπλησια θεματα.

Εντονες διαφωνιες ,καυγαδες και τελικα κλειδωμα.

Χαιρομαι που οι φοβοι μου διαψευσθηκαν. :D

 

Και μια προσωπικη ευχη

 

Ειπα αρκετα,μιλησα αρκετα

Τωρα περιμενω τους νεους να διδαξουν

Να καθησω πανευτυχης στα θρανια και παλι

Και να διδαχθω απο αυτους

Τις νεες σκεψεις

Τις νεες ιδεες

Τα συγχρονα ρευματα ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και τώρα που ο αγαπητός maxplanck ολοκλήρωσε χωρίς απρόοπτα θα ήθελα να θέσω στον ίδιο ή οποιονδήποτε αλλο φίλο έναν μικρό προβληματισμό και να ρωτήσω αν μας απασχόλησε. Όλη η κβαντική θεωρία βασίζεται στην ασυνέχεια της λεγόμενης ενέργειας, αποψη που αποδέχομαι. Η ασυνέχεια αυτή πρέπει λογικά να συνεπάγεται και ασυνέχεια (άλματα) σε μιά σειρά φυσικών μεγεθών, όπως είναι οι μετατοπίσεις. Άρα οι τροχιές των μικροσωματιδίων δεν είναι συνεχείς γραμμές. Μοιάζουν με σκαολοπάτια ή το πολύ - πολύ με μικρές χορδές όπως οι πλευρές ενός πολυγώνου. Αν τα πράγματα έχουν έτσι τότε όταν παραγωγίζουμε τι ακριβώς κάνουμε και όταν πέρνουμε τετράγωνα τέτοιων μεγεθών τι τιμές βρίσκουμε; Δεν είναι εύλογη η απορία;

 

Φιλικά Μάκης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης