Jump to content

απογοήτευση από dobsonian


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω εδω και 1 χρονο εχω που κολησα την αγιατρευτη ασθενεια,ο Γιατρος μου ειπε οτι δεν εχω πλεον ελπιδες.................και ετσι πρεπει :mrgreen:

 

Μην βιαζεσαι φιλε dobby,εγω το πρωτο πραγμα που ειδα οταν ειχα παρει το πρωτο μου τηλεσκοπιο ηταν ενα τιποτα με μπολικο καθολου.

Ουτε καν ηξερα οτι πρεπει να στριψω εκεινο το ροδακι,εκει διπλα στην οπη για τα προσοφθαλμια,για να δω και τιποτα.

Πρωτη βραδια...................τζιφος,δευτερη βραδια.................τζιφος(τι στο διαολο,χαλασμενο ειναι;GRRRRRRRRR).

Μετα σκευτικα να ανοιξω το εγχειριδιο του τηλεσκοπιου :D

Τριτη βραδια(μετα απο 2 μηνες βροχης).....σχεδον τζιφος.

Χρειαζωταν ρυθμηση,αλλα εγω που να το ξερω;

Αντε παλι στο ινερνετ,διαβασα χιλια δυο φορουμ,μεχρι που μπηκα στο νοημα!

Εμαθα να κανω και ρυθμηση!

Τελικα μπορεσα να δω την σεληνη και απο τοτε σεληνιαστικα :cheesy:

 

Οσο για την μεταφορα,δεν ειναι προβλημα,πιστεψε με,υπαρχουν πολυ χειροτερα(τερατα)

 

Υπομονη θελει,αν νομιζεις πως δεν την εχεις,τοτε μαλλον λαθος χομπυ διαλεξες.

Αν την εχεις,τοτε καλες προσπαθειες και καθαρους ουρανους!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1) Καλωσηρθες και Χριστος Ανεστη!

2) Το τηλεσκοπιο σου δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ δυσχρηστο! (μπορει να μην εισαι του dob αυτο ειναι ολο... :mrgreen: )

3) Αν το δωσεις και παρεις Mak-cas θα χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο απο την μ...κια που εκανες...να ετσι ](*,)

4) Παρε μια ισημερινη βαση με μοτερ (η και go-to) π.χ. HEQ5/AS-GT αν σε ενδιαφερει η φωτογραφηση...κρατα το σωληνα ομως!!!! ενα 8ιντζο νευτωνειο δεν το δινεις πισω για mak-cas! Αμαρτια! :mrgreen:

 

Κανονισε να βρεθεις με "συναδελφους" !!! Θα σου δειξουν παρα πολλα !

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπομονη θελει,αν νομιζεις πως δεν την εχεις,τοτε μαλλον λαθος χομπυ διαλεξες.

Αν την εχεις,τοτε καλες προσπαθειες και καθαρους ουρανους!

Ηλια,

 

Πολυ καλα τα λες. Οσον αφορα αστροφωτογραφηση, βαλε και ΕΠΙΜΟΝΗ η αλλιως θα θαυμαζεις φωτογραφιες αλλων. :oops:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ετσι ειναι ακριβως. Θυμαμαι μια βραδια οταν ειχα παρει το C14 σε μεγεθυνση 700+ στον Κρονο κατω απο καταπληκτικες συνθηκες ... και ακομα εχω το ειδωλλο στο νου μου (ηταν Νοεμβριος/2003! ). Λες και μπορουσα να απλωσω το χερι μου ωστε να αγγοιξω τον Κρονο ... τοσο καλο ηταν το ειδωλλο.

 

Το να δω τον Κρόνο με 700χ μεγένθυνση σε άριστες συνθήκες με την καλύτερη δυνατή ευκρίνεια ,είναι ενα μεγάλο όνειρο :!:

Νικο,

 

Να μια φωτογραφια κατω απο αρκετα καλες συνθηκες ... το μονο που ξεχασα να βαλω το σωστο φιλτρο (Baader IR-Cut) η αλλιως θα ηταν πολυ καλυτερη: http://www.perseus.gr/Astro-Planet-Sat-20041107b.htm ... η συγκεκριμενη βραδια που αναφερω ποιο πανω ηταν ακομα καλυτερη.

 

Θυμαμαι και μια αλλη βραδια οπου παρατηρησα ενα δορυφορο το Δια να εκλειψει δευτερο δορυφορο ... μαλιστα εστειλα ενα email στο S&T και το δημοσιευσανε.

 

Τελικά το 2003 ήταν το καλύτερο έτος για σένα (Βόρειο Σέλας,καταπληκτικές αστροφωτογραφίες,άψογες παρατηρήσεις...) :wink:

Για να ειμαι ειλικρινεις, καθε χρονος ειναι και καλυτερος. Σε εξι εβδομαδες με την αφιξη της νεας βασης απο την Astro-Physics (δυο βασεις μαλιστα), τα πραγματα θα "εκτοξευθουν". \:D/

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι είναι πραγματικά υπέροχη η φωτογραφία :) Αναμένουμε λοιπόν έξι βδομάδες για πράγματα που θα "εκτοξεύσουν" εμάς :mrgreen:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και κατι ακομη

Τον πρωτο που θα πει οτι δε βοηθαμε τα νεα μελη

Τον πρωτο που θα πει οτι αγνοουμε τις εκκλησεις τους

ΠΕΡΑΣΕ ΤΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟ DOBSON ΚΟΛΑΡΟ!!!

Εδω στο αστροβοξ δεν βοηθατε τα νεα μελη και ουτε απαντατε στις εκκλησεις τους!!!!!

Περιμενω το κολαρο, το κατοπτρο να μην παθει τιποτα

:D :D :D :D

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδω στο αστροβοξ δεν βοηθατε τα νεα μελη και ουτε απαντατε στις εκκλησεις τους!!!!!

Περιμενω το κολαρο , το κατοπτρο να μην παθει τιποτα :D :D :D :D

=D> :lol:

Βασίλη, μόλις έχασες ...το πρώτο dobson !!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλ΄ς μας ήρθες και απο μένα. :D

Και εν συντομία θα πώ dobsonian, dopsonian, dopsonian. \:D/ Εάν δεν σε ενδιαφέρει η φωτογράφηση (όπου είναι ο μόνος τρόπος για να δεις χρώματα) η ισημερινή στήριξη δεν σε εξυπηρετει σε τίποτα. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν έχεις κάνει χρήση ισημερινής στήριξης και γιαυτό τα λες αυτά. η ντοπ είναι η πιό απλή στο στήσιμο και σε χρήση στήριξη, μόνο για οπτική παρατήρηση, να το ξαναπούμε.

Εγώ έχω και ισημερινή και ντοπ. απο τότε που πήρα το ντοπ... έγινα άλλος εραστής της αστρονομίας. τόσο πολύ άλλαξα που πλέον λέω να τα πουλήσω τα ισημερινά και κρατήσω μόνο Ντοπ... :^o

Πήγαινε με τα παιδιά στο βουνό και θα δείς φως... \:D/ μετά ξαναπές μας την γνώμη σου. :cheesy:

Μέχρι τότε διάβαζε και πάρε το ζευγάρι κυάλια απο το lidl, εάν δεν έχεις κυάλια, άστα μέσα στο αυτοκίνητο και όταν πηγαίνεις κάπου πιό σκοτεινά βγάλε και προσπάθησε να βρείς αντικείμενα απο αυτά που είναι ορατά με μικρά κυάλια. το night wantch στους χάρτες του δίνει αρκετά στοιχεία...

αντε και καλές ανακαλύψεις...

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...ρε παιδια...λετε να φτιαξω καμια βαση dob ετσι για πλακα? :mrgreen:

 

αν,σου πώ ότι έχω έτοιμα τα σχέδια για μια dob για το 6ιντσο μου.....δεν προλαβαίνω να την υλοποιήσω όμως μάλλον το καλοκαίρι...

 

πάντως η κατασκευή και οι υπολογισμοί φαίνονται απλά.... :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο,τι και να πω ειναι λιγο για εσας, οχι απλα απαντησεις δωσατε αλλα ανταποκριθηκατε σε βαθμο που δεν το ειχα διανοηθεί! Σας ευχαριστώ πολυ, ειστε καταπληκτικοι. :wink: :wink: :wink:

 

Τελικά με βλεπω να το κρατάω!

 

Θέλω να πάρω και εναν Barlow, εμαθα οτι υπαρχουν και χ3.

 

αυτο που είδα σε σελίδες του εξωτερικού ειναι οι χαμηλές τιμές σε κιτ προσοφθαλμίων πχ celestron. Εχει κάνει καποιος αγορές απο το εξωτερικό η να ψάξω εδώ?

 

Το Nightwatch το αγόρασα, ειναι πολύ καλό για αρχη., απ ότι κατάλαβα το δυνατό σημείο του 8΄΄ είναι η φωτεινότητα ε? Τα λέμε συντομα και σας ευχαριστώ κα πάλι :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον σωσαμε και αυτον....mission accomplished !!! :mrgreen:

 

P.S. Το 8ιντζο και τα ματια σου ε..? \:D/

 

barlow χ3 δεν θα το συνηστουσα γιατι θα σου δινει γενικα ψηλες μεγεθυνσεις που σπανια θα χρησιμοποιας πρωτον λογω ασταθειας της ατμοσφαιρας και δευτερον λογω του οτι το dobsonian δεν μπορει να ακολουθει αυτοματα το στοχο του και ετσι θα σε δυσκολευει...Προτιμισε καλυτερα να παρεις ενα βαλιτσακι-σετ με διαφορα προσοφθαλμια και barlow 2x..

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάλι για προσοφθάλμια θα σου έλεγα να μην πάρεις του σωρού ή αν θέλεις της βαλίτσας. καλύτερα λιγότερα και καλύτερα ποιοτικά προσοφθάλμια, παρά όλη την σειρά και λιγότερο ποιοτικά.

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης