Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπάθησα πάλι χτες να χρησιμοποιήσω το τηλεσκόπιο μου αλλά η εμπειρία με απογοήτευσε πάλι λιγάκι. :( Μέχρι στιγμής τα μόνα αντικείμενα που έχω δει είναι η Σελήνη, ο Κρόνος και ο Δίας. :shock: Χτες προσπάθησα για κάτι παραπάνω και συγκεκριμένα για τα M81, M82, M56, M57 αλλά η προσπάθεια δεν ευδοκίμησε. Θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος να μου πει τι λάθος κάνω.

 

Έχω ένα Skywatcher 130 EQ1. Τα προσοφθάλμια που χρησιμοποίησα ήταν 20, 10, 7mm και έναν Barlow. Η τοποθεσία παρατήρησης ήταν δυστηχώς αρκετά φωτεινή. Πίσω μου υπήρχε μια λάμπα της ΔΕΗ που έκανε το μέρος τόσο φωτεινό ώστε να μπορώ να διαβάσω τις σημειώσεις μου :shock: αλλά παρ’ όλα αυτά με γυμνό μάτι έβλεπα πολλά αστέρια.

 

1. Ανύψωσα το τηλεσκόπιο στο γεωγραφικό μου πλάτος (36ο)

2. Με το Dec στις 90ο έστριψα το αζιμούθιο μέχρι να βρω τον πολικό αστέρα.

3. Την ώρα της παρατήρησης ο Δίας ήταν στο RA 14h50 και Dec -16,02. Το βρήκα στο προσοφθάλμιο μου εύκολα και ρύθμισα τον τροχό της RA στο 14h50. Το κόλλησα με σελοτέιπ για να είναι σταθερό γιατί παρατήρησα ότι στις μικρορυθμίσεις του τηλεσκοπίου όταν το κουνάω κατά RA κουνιέται και αυτός.

4. Μετά έστρεψα το τηλεσκόπιο στις συντεταγμένες των αντικειμένων (πχ Μ81 RA~9h56, Dec=69ο 4’) και έψαξα εκεί γύρω αλλά τίποτα. Η στρέψη πάντως του τηλεσκοποίου φαινόταν να είναι προς της σωστή κατεύθυνση!

 

Δεν θα έπρεπε να βλέπω τα αντικείμενα μέσα από το 20mm ακόμα και σε τόσο φωτεινό περιβάλλον;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδη χρησιμοποιησες τους δακτυλιους ουρανογραφικων συντεταγμενων

που ειναι ενσωματωμενοι στο τηλε?

Αν ναι,φιλε μου ειναι εντελως αναξιοπιστοι!

Η καλυτερη τεχνικη ειναι με χαρτη ή εξομοιωτη και μικρα αλματα απο γνωστα αστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή θα κουνάω ταυτόχρονα τις βίδες μικρορυθμίσεων (και τις 2) σιγά σιγά μέχρι να βρω αυτό που θέλω. Θα το προσπαθήσω. Thanks!

Πάντως με το declination δακτύλιο το τηλεσκόπιο έπεσε ακριβώς πάνω στον Δία!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδη χρησιμοποιησες τους δακτυλιους ουρανογραφικων συντεταγμενων

που ειναι ενσωματωμενοι στο τηλε?

Αν ναι,φιλε μου ειναι εντελως αναξιοπιστοι!

Η καλυτερη τεχνικη ειναι με χαρτη ή εξομοιωτη και μικρα αλματα απο γνωστα αστρα.

 

Το σφάλμα των settings circles, δυστυχώς οφείλεται σε κακή κατασκευή των γραναζιών απο τον κατασκευαστή (κινεζικα :evil: :twisted: για λόγους οικονομίας :-note ).Εχω διαπιστώσει προσωπικά αποκλίσεις της τάξης της 0,5 μοίρας (άρα σταμάτησα να τα χρησιμοποιώ) και δεν υπάρχει τρόπος να διορθωθεί κάτι (παρά τις απέλπιδες προσπάθειες μου,λύσιμο καλύτερη λείανση των οδόντων των γραναζιών με γυαλόχαρτο χρήση γράσσου θαλάσσης για λίπανση κλπ, επανατοπέθητηση), παρά μόνον με την κατασκευή νέων γραναζιών σε μηχανουργείο (δηλαδή φέξε μου και γλίστρησα).

Η μοναδική αξιόπιστη λύση είναι αυτή που περιγράφει ο Βασίλης.

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης