Jump to content

Αγορά Εξοπλισμού - Νέος !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα σας,

 

Καταρχήν, συγχαρητήρια για την υπέροχη παρέα σας. Είμαι φρέσκος στο αντικείμενο και ως εκ τούτου δεν σας κρύβω ότι έχω πολύ μικρή εμπειρία στην παρατήρηση του ουρανού (αν και τον έχω απολαύσει πολλές φορές στο απόλυτο σκοτάδι δια γυμνού οφθαλμού) και επομένως είμαι άσχετος σε θέματα εξοπλισμού.

 

Μετά από παρακολούθηση των συζητήσεών σας αγόρασα το Nightwatch (σας ευχαριστώ για αυτό) και θα επισκεφθώ και το Lidl για εκείνα τα κιάλια που λέγατε (σας ευχαριστώ επίσης).

 

Προσανατολίζομαι στην αγορά 8" Dob μεσαίου εστιακού λόγου f/7-9 (για συνδυασμό πλανητικής & deep-sky παρατήρησης) γνωρίζοντας ότι δεν μπορώ να έχω τρελές απαιτήσεις και χωρίς να με ενδιαφέρει προς το παρόν η αστροφωτογράφιση αλλά περισσότερο η φορητότητα και βέβαια μια κάποια σχετική ποιότητα του εξοπλισμού. Επίσης, υπάρχει περίπτωση αυτός ο σωλήνας να μπεί αργότερα σε ισημερινή κλπ? Ως προς τους προσοφθάλμιους, σας παρακαλώ πολύ για τα φώτα σας επίσης.

 

Ελπίζω σε εύλογο χρονικό διάστημα να μπορώ να συνεισφέρω και εγώ περισσότερο στο αντικείμενό μας. Σας ευχαριστώ.

 

Α...άντε και καθαρούς ουρανούς!!!

 

Τάσος.

"...το μη δυνόν ποτε πως αν τις λάθοι;"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Τασο καλωσηρθες!

 

Βεβαιως και μπορεις να βαλεις τον σωληνα του τηλεσκοπιου σε ισημερινη βαση! Με αυτο τον τροπο θα εχεις ξεκινησει με ενα πολυ δυνατο σωληνα να μαθαινεις τον ουρανο και αργοτερα αν τον συνδυασεις με μια καλη βαση θα εχεις ενα ολοκληρωμενο, σοβαρο συστημα!

 

Οσο για προσοφθαλμια (προσωπικα) συνηστω 2-3 απο 32mm μεχρι 6mm (π.χ. ενα 32αρι ενα 15αρι και ενα 6αρι) συν οπωσδηποτε ενα φακο barlow 2x για αυξηση των μεγεθυνσεων. Κατα καιρους βρισκεις προσφορες τυπου σετ σε βαλιτσουλα με διαφορα προσοφθαλμια, φιλτρα, barlow κ.λ.π. Για τον τυπο των προσοφθαλμιων αυτο εναποκειται σε σενα. Σε γενικες γραμμες ομως ολοι ξεκιναν(μ)ε με Plossl απλου τυπου.

 

Καλωσηρθες και ρωτα οτι θες!

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Αγάπιε ευχαριστώ πολύ,

 

Σίγουρα θα ρωτάω πολλά!!! Ευχαριστώ.

 

Τάσος

"...το μη δυνόν ποτε πως αν τις λάθοι;"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσήλθες λοιπόν φίλε Τάσο και να ξέρεις ότι είμαστε όλοι στη διάθεσή σου, ο καθένας με τις πολλές ή λιγότερες γνώσεις και εμπειρίες του.

 

Ο φίλος Αγάπιος (foehammer) από την όμορφη Κύπρο, στα είπε περίφημα.

 

Σου εύχομαι λοιπόν κι εσένα να αποκτήσεις όσο το δυνατόν περισσότερες και αξέχαστες εμπειρίες παρέα με τον ουρανό !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

από την όμορφη Κύπρο

 

Ευχομαι μονο να εβλεπα κι αλλους Κυπριους να ενδιαφερονται για το αντικειμενο...ειναι κριμα τετοιο ουρανο να τον απολαμβανω μονο εγω.. :mrgreen:

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρεται

 

θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με την αγορα ενος τηλεσκοπιου

εχω ηδει βαλει στο "ματι" ενα skywatcher 1309SQ2 D:130mm F:900mm

τη παρελκομενα πιστευεται οτι θα χρειαστουν επιπλεον,περαν την αγορα του τηλεσκοπιου,για εναν "πρωταρη" ερασιτεχνη

 

ευχαριστω πολυ προκαταβολικος

 

Υ.Γ. Πολυ καλο το φορουμ..τα συνχαρητηρια μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ορισες φιλε

Χαιρομαστε που σου αρεσει το φορουμ μας :)

Το τηλεσκοπειο που προτεινεις εχει "φορεθει" πολυ!

Ενα εισαγωγικο τηλεσκοπειο ειναι.

Το ποσο θα το αξιοποιησεις, φυσικα και εξαρταται απο ... εσενα !

Πολυ καλη ειναι και η προσφορα του 8" Dobson

http://www.astronomy.gr/ προσφορες...

Εδω μαλλον θα συμφωνησουν καθολικα τα μελη!

Διαβασε ,ενημερωσου ,περιηγησου και ... εδω ειμαστε :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι Τάσο και zero καλώς ήρθατε !!

Πολυ καλη ειναι και η προσφορα του 8" Dobson

http://www.astronomy.gr/ προσφορες...

Διαβασε ,ενημερωσου ,περιηγησου και ... εδω ειμαστε :D

Το ιδανικό ξεκίνημα για μερικα χρόνια συντροφιάς και ευχαρίστησης

Οσο για φακούς Αν προκειται να έχετε και barlow τότε δεν χρειάζεται ο

6 mm. Νομίζω απο 32-εως - 10 ειναι καλά

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Οσο για προσοφθαλμια (προσωπικα) συνηστω 2-3 απο 32mm μεχρι 6mm (π.χ. ενα 32αρι ενα 15αρι και ενα 6αρι) συν οπωσδηποτε ενα φακο barlow 2x για αυξηση των μεγεθυνσεων.

 

Επιπλέον:

 

Καλό είναι, όταν ο ενδιαφερόμενος επιλέγει να αγοράσει κάποια προσοφθάλμια και να τα χρησιμοποιεί σε συνδυασμό με κάποιο (καλής ποιότητας) barlow, να μην συμπίπτουν οι μεγεθύνσεις των προσοφθαλμίων με αυτές που προκύπτουν από τον συνδυασμό τους με τον barlow. Δηλαδή, στην προηγούμενη παράθεση του φίλου Αγάπιου, αν πρόκειται για barlow 2x (το συνηθέστερο), τότε, αν επιλεγούν προσοφθάλμια 32 και 15mm, o barlow, συνδυαζόμενος με τον 32mm, θα δίνει μεγέθυνση όση κι ένας 16mm προσοφθάλμιος, η οποία θα είναι μη χρήσιμη, αφού θα υπάρχει κι ο 15mm προσοφθάλμιος.

 

Φιλικά

 

PapGeo

----------------

Υ.Γ. Φίλοι Τάσο και zero καλώς ήρθατε κι από μένα!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Για την θερμή σας υποδοχή και τις προτάσεις σας.

 

Μου αρέσουν οι λύσεις που έχουν φορεθεί μιας και είναι δοκιμασμένες για αρχάριους. Ξεκινώ λοιπόν σιγά-σιγά!

 

Σας ευχαριστώ και πάλι.

 

Φιλικά,

 

Τάσος.

"...το μη δυνόν ποτε πως αν τις λάθοι;"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Τασο προσεξε λιγο το θεμα της φορητοτητας. Επειδη ειπες οτι σε ενδιαφερει θα πρεπει να σε ενημερωσω ενα 8'' dob δεν ειναι wash n go. Το τηλεσκοπιο ειναι μεγαλο και βαρυ....
12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Stratos διαφωνώ. [-X

 

Σωλήνας μέχρι 9 kg

Βάση το πολύ 11-12 kg

 

Mεταφορα ;

 

Tube (άνετα στο πίσω κάθισμα)

Base (εύκολα στο πορτ μπαγκαζ )

 

Στήσιμο σε 1 λεπτο [έβγαλες βάση -έβαλες επάνω το τηλεσκόπιο και!! ..πίνεις καφε παρακολουθώντας τους άλλους ( EQράδες :mrgreen: ) να στήνουν!!!

Αρα ένα 8" Dob ειναι Take it and go :wink:

"blackjanuaryout"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Τασο προσεξε λιγο το θεμα της φορητοτητας. Επειδη ειπες οτι σε ενδιαφερει θα πρεπει να σε ενημερωσω ενα 8'' dob δεν ειναι wash n go. Το τηλεσκοπιο ειναι μεγαλο και βαρυ....

 

Ουτε εγω θα συμφωνησω μονο κα μονο επειδη εχω το ιδιο και το εχω μεταφερει αρκετες φορες.

 

Για την αποδοση του συμφερει με 1000!!!!!!!! :D

 

Ακομη αν το ανεβασει αργοτερα σε μια ισημερινη θα ειναι τρελλα ](*,) ](*,) ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακομη αν το ανεβασει αργοτερα σε μια ισημερινη θα ειναι τρελλα

 

Το αντιθετο ειναι τρελλα: απο ισημερινη σε dob, το τηλεσκοπιο γινεται πολυ πιο ευχρηστο απο καθε αποψη!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι σας ευχαιστώ όλους, :D

 

Ευτυχώς η σωματική μου δομή πιστεύω θα μου επιτρέπει την μεταφορά και στήσιμο του 8" Dob όπως επίσης και η ύπαρξη αυτοκινήτου ευτυχώς χωρίς οικογενειακά βάρη (ακόμα!!!). Οπότε το βλέπω να γίνεται φορτηγάκι το κακόμοιρο!!!

 

Νομίζω παρ'όλα αυτά ότι θα με δυσκολέψει αργότερα η αγορά (από οικονομικής άποψης!!!) ισημερινής βάσης. Αλλά τότε βλέπουμε, κάτσε να μαθουμε πρώτα τα βασικά!

 

Αρχικά μου έχει "κάτσει" αυτό το Οrion Optics 200mm f/6 με την στήριξη με τους δακτύλιους. Οικονομικά το "παίζω". Υπάρχει κάποιος που έχει αντίρηση ως προς την ποιότητα του οργάνου ή της βάσης?

 

Παρακαλώ για τα φώτα σας!!!!!!!!!

 

Τάσος.

"...το μη δυνόν ποτε πως αν τις λάθοι;"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πότε μην κοιτάς το θέμα ενός τηλεσκοπίου οικονομικά γιατί το πιο φτηνό μπορεί να σου βγει και πιο μάπα από άποψη ποιότητας!!Έτσι ένα καλό τηλεσκόπιο όπως είναι το DOB ειδικά τώρα με την προσφορά τον 299Ε είναι ότι πρέπει!!Και βάση αργότερα μία ΕQ6 skyscan σε συνδυασμό με ένα laptop θα σου φτιάξει ένα πραγματικό αστεροσκοπιό!!Και αν αρχισεις τώρα να βάζεις κάτι στην άκρη σε λίγο καιρό θα το έχεις!!
!Μ΄ένα τηλεσκόπιο κι εγώ ψάχνω το δρόμο να βρω το μακρινό!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρχικά μου έχει "κάτσει" αυτό το Οrion Optics 200mm f/6 με την στήριξη με τους δακτύλιους. Οικονομικά το "παίζω". Υπάρχει κάποιος που έχει αντίρηση ως προς την ποιότητα του οργάνου ή της βάσης?

 

Ως προς την ποιότητα των Orion UK όχι. Ως προς την στήριξη EQ σε σχέση με χρήση νευτώνειου τηλεσκοπίου ίσως. Κι αυτό γιατί, οι φίλοι αυριανοί «dobsonάδες», που σκέπτονται μεθαύριο να γίνουν με τον ίδιο σωλήνα «EQράδες», θα πρέπει να λάβουν υπόψη τους μια επιπλέον παράμετρο:

 

Ναι, μπορεί η στιβαρή EQ στήριξή τους να τους παρέχει αυτόματη παρακολούθηση του στόχου, ή να τους δίνει δυνατότητες φωτογράφησης, σε αντίθεση με την dobsonian, αλλά οι θέσεις που θα παίρνει ο σωλήνας σε σχέση με τον focuser, καθώς θα στροβιλίζεται γύρω από την στήριξη, θα τους αναγκάζει να χαλαρώνουν κάθε τόσο τα δακτυλίδια συγκράτησης του νευτώνειου σωλήνα και να στρίβουν τον τελευταίο, προκείμενου να φέρνουν τον focuser (= το προσοφθάλμιο = το μάτι τους) σε μια πιο άνετη θέση παρατήρησης…

 

Δεν έχω παρόμοια εμπειρία παρατήρησης, αλλά έχω δει ερασιτέχνες να παρατηρούν με τέτοια όργανα και μου φάνηκε κάπως κουραστικό σαν διαδικασία. Ίσως, κάποιος φίλος από το φόρουμ, που χρησιμοποιεί τέτοιο τηλεσκόπιο, να μπορούσε να συνεισφέρει στην κουβέντα.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου,

 

Έβαλα εχθές την παραγγελία μου για το Skywatcher 8" Dοb με €299.

 

Θα πρέπει να περιμένω μέχρι αρχές Ιουλίου απ' ότι φένεται. Μέχρι τότε κιάλια, Nightwatch, κανένας χάρτης και ΠΟΛΥ ASTROVOX!!!!!

 

61 και σήμερα...!!! :P

"...το μη δυνόν ποτε πως αν τις λάθοι;"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και μην ξεχνάς η επιθυμία και η λαχτάρα για κάτι αυξάνεται όταν ξέρουμε πως μας ανήκει και σε λίγο καιρό θα το απολαύσουμε!!Η απόλαυση γίνεται πολύ μεγαλύτερη όταν αυτή η επιθυμία είναι εξίσου μεγάλη!!!

 

 

Ελπίζω να έχεις ωραίες στιγμές παρατήρησης όταν το παραλάβης!!Α!!και πάνω απ΄όλα ΚΑΘΑΡΟΥΣ ΟΥΡΑΝΟΥΣ!!!

!Μ΄ένα τηλεσκόπιο κι εγώ ψάχνω το δρόμο να βρω το μακρινό!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πρέπει να περιμένω μέχρι αρχές Ιουλίου απ' ότι φένεται. Μέχρι τότε κιάλια, Nightwatch, κανένας χάρτης και ΠΟΛΥ ASTROVOX!!!!!

 

Φίλε Τάσο,

 

Δεν ξέρω πως νιώθεις μέσα σου αλλά… το ποτήρι μπορεί να φαίνεται μισοάδειο, μπορεί όμως να είναι και μισογεμάτο. Τι εννοώ: Σου παρουσιάζεται μια πολύ καλή ευκαιρία να μάθεις με ορθόδοξο τρόπο τον ουρανό, δηλαδή, πρώτα με κιάλια, μετά με τηλεσκόπιο.

 

Take your time

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι,

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση και τις πολύτιμες συμβουλές και προτάσεις.

 

Πράγματι, τα κιάλια και ένας χάρτης είναι ΥΠΕΡ-ΑΡΚΕΤΑ για αρχή για να με κρατήσουν αρκετό καιρό απασχολημένο.

 

Ίσως φανεί αστείο στους περισσότερους...εχθές έβαλα τα κιάλια στα μάτια εστιάζοντας στην Σελήνη :shock: ...μετά από μερικά δευτερόλεπτα & το πρώτο σοκ από την συγκίνηση που μου προσέφερε ο ταπεινός αυτός εξοπλισμός κατάλαβα ότι με περιμένουν πολλές ώρες απολαυστικών ουράνιων διαδρομών!!! :)

 

Καλά, είναι δυνατόν να είναι τόσο κοντά!!?????

 

Φιλικά, Τάσος

"...το μη δυνόν ποτε πως αν τις λάθοι;"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά, είναι δυνατόν να είναι τόσο κοντά!!?????

 

Αν σου αρεσε το 10χ....που εισαι ακομα...Εχεις να δεις 50χ..100χ...200χ...αντε και καμια φορα να σπασεις τα 250/300χ...για πιο πανω καλυτερα μετακομιζεις στην επιφανεια, στηνεις το σπιτακι σου καθεσε στην βεραντα και μας γνεφεις! :mrgreen:

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου,

 

Έβαλα εχθές την παραγγελία μου για το Skywatcher 8" Dοb με €299.

 

Θα πρέπει να περιμένω μέχρι αρχές Ιουλίου απ' ότι φένεται. Μέχρι τότε κιάλια, Nightwatch, κανένας χάρτης και ΠΟΛΥ ASTROVOX!!!!!

 

61 και σήμερα...!!! :P

 

Και εμένα αυτό το αρχές Ιουλίου με χάλασε να πω την αλήθεια. Αλλά τουλάχιστον έχουμε αρκετό χρόνο να δούμε τι extra προσοφθάλμιους να πάρουμε και καμιά καλή προσφορά.

38° 05' 01,77" , 23° 48' 56,79"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης