Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους

Μετά από αρκετούς μήνες ασύστολης παρακολούθησης του forum, σας χαιρετώ και εγώ σήμερα με την ελπίδα ότι θα συμμετέχω και θα ανταλλάζω γνώμες και απορίες.

Έχω πεταχτεί -άστοχα θα έλεγα- κανα δυό φορές με post , αλλά βοηθάει καλύτερα να παρουσιάζεται κανείς και επισήμως.

Το ξεκίνημά μου σαν αστροπαρατηρητής –όχι αστρονόμος- έγινε απλά και τελείως συνηθισμένα.

Ένα πρωί μπήκα Κωτσόβολο και έπεσα πάνω σε μία ντάνα stock 10Χ5 μέτρα με τηλεσκόπια BUSHNELL.

Και αφού σκέφτηκα σοφά, πήρα ένα μονόκυαλο καθότι οι τιμές ήταν τζάμπα. Χωρίς να το καταλάβω ο σοφός, ξαναπήγα και βρέθηκα με ένα διοπτρικό 60mm, μεγέθυνση 845 φορές το δευτερόλεπτο!!!

Αυτό ήταν, μέσα σε δύο ώρες έβλεπα μπροστά μου δύο πατάτες.

Θυμήθηκα ευθύς , ο απροετοίμαστος, ότι είμαι χρήστης internet πάνω από δέκα χρόνια και αμέσως πήρα φόρα.

Ήταν θετικό ότι έπεσα πάνω στο Astrovox σχεδόν αμέσως.

Οι επόμενες κινήσεις ήταν ραγδαίες

BUSHNELL πάπαλα, καπουτ. Βάση και βαρίδια για ξύλινη παραλληλόγραμμη κατασκευή σε κυάλια. Θα σας στείλω photo για κριτική.

Εξωτερικό, Θεσσαλονίκη, Astrovox, Θεσσαλονίκη, Θεσσαλονίκη, Astrovox, Astrovox……ήταν απίστευτο πώς οι ίδιες πληροφορίες αλλάζαν χαρακτηριστικά μέσα σε λίγες ώρες ……..απίστευτες μέρες, θα τις θυμάμαι εσαεί. Ειδικά εκείνη η ορμή!

Και μετά οι αγορές κατά σειρά εμφανίσεως , και φυσικά………….. ανάποδα!!

CELESTRON C6-N

VIXEN LANTHANUM 4

BAADER HYPERION

ΜΕΡΙΚΑ ΑΚΟΜΑ ΠΡΟΣΟΦΘΑΛΜΙΑ

BARLOW ULTIMA

ΦΙΛΤΡΑ ΠΛΑΝΗΤΩΝ, ΣΕΛΗΝΗΣ, IR CUT, HCH, V POWER, BP ULTIMATE κλπ.

TOUCAM PRO II

Κυάλια NIKON ACTION VII 10x50 (τα έχει το αδερφάκι μου τώρα)

Κυάλια VIXEN ULTIMA 9x63

Και τέλος……………..το NIGHTWATCH.............Λέμε εντελώς έτσι.

Ξέχασα επίσης το SKYLUX και τα σημερινά κυάλια από Lidl καθώς και τα κυάλια από Plus (θαυμάσια) που τα έχει πλέον το ανηψάκι μου 10 χρονών και ορκίζεται ότι είδε δύο δορυφόρους μαζί να περνάνε από μπροστά του!!!!!…..ένα βράδυ……… που νομίζω ότι κάτι του κόλησα.

 

Τώρα πλέον μπορώ να πώ ότι είμαι fully πολυεπιστρωμένος και έχω αρχίσει ήδη να κατακτώ μία βασική προυπόθεση που χρειάζεται και έχει να κάνει με την ΔΙΑΥΓΕΙΑ που απαιτείται.

Διαβαθμίσεις του seeing στον εγκέφαλο. Άλλο, το βλέπω με τα μάτια μου και άλλο το βλέπω ‘’ΕΓΩ’’

 

Σε ότι αφορά τον εξοπλισμό, αυτός δεν είναι το ζητούμενο. Στην ηλικία – εμπειρία- μου, μπορώ πλέον να επαναφέρω την σωστή σειρά όπως πρέπει , και όχι μόνο σε αυτό το θέμα και χωρίς νευροψυχοπαραλητικά φαινόμενα. Η σωστή σειρά όμως θα πρέπει να μεταδοθεί στα νέα παιδιά. Η σωστή σειρά απαιτείται και για ένα και μοναδικό όργανο και θα είναι η χρονική σειρά μέσα από την χρήση του.

Εγώ το ''παιχνίδι'' αυτό το απόλαυσα και το απολαμβάνω. Και όπως στους περισσότερους, χωρίς να λείπουν τα οικονομικά προβλήματα. Έχει ‘’προ-οπτική’’ το πράγμα και υπεραξία.

 

Συμπληρωματικά, είμαι μουσικός και ζωγράφος τα τελευταία 20 χρόνια και οι 5 πρόσφατες εκθέσεις μου αφορούν τον μικρόκοσμο. Γράφω μουσική και δοκίμια και τα χρησιμοποιώ στην ζωγραφική . Θα σας στείλω ένα δείγμα έργου, όπως και μία photo σελήνης που τράβηξα με την toucam και μετά registax, για μία σχετική κριτική.

Με βάση τις καταδύσεις μου στον ψυχικό μικρόκοσμο, η ενασχόληση με τον ‘’χώρο’’ ευρύτερα και γενικότερα, εκτός από απαραίτητη φαίνεται να είναι και αναπόφευκτη.

 

Τέλος, μπορώ να πώ ότι για όλους όσους ασχολούνται με την αστροπαρατήρηση και την ερασιτεχνική αστρονομία, το AstroVox είναι ένα υπέροχο εργαλείο.

 

Να είστε όλοι καλά

 

Σωτήρης Σωτηρίου........γιαυτό και Sotiris2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Σωτήρη,

 

καλωσήλθες* στην παρέα μας, με τη δυναμική σου διάθεση και το δυνατό σου λόγο !

Ω, υπέροχο astrovox !!!

 

Όλοι εδώ είμαστε στη διάθεσή σου ν'ακούσουμε και ν'απαντήσουμε στις απορίες σου.

Επιπλέον, με χαρά περιμένουμε τις γνώμες και τις σκέψεις σου !

 

Φιλικά

Γιάννης

 

*κι ας είσαι δυό μηνών μέλος (βρέφος όπως κι εγώ!)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ θερμά για το καλωσόρισμα.

Αναφερόμουν βέβαια Max για θέματα αρχικού εξοπλισμού και εισαγωγής στην τέχνη της αστροπαρατήρησης, όπως λέμε τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα. Όμως με ιδιαίτερη χαρά και πίστη, αφού το έχω βιώσει πλήρως μέσα στο AstroVox.....έχω δεί και αίμα δηλαδή και το εννοώ, θα το επαναλάβω και εγώ για να ενισχυθεί ακόμα περισσότερο.

Το AstroVox πράγματι είναι Εμβιον Όν.

Λειτουργεί εγκεφαλικά και έχει έντονη προσωπικότητα.

Αυτή η ενέργεια να βγούν τα σώψυχα τελείως μερικές φορές, δεν μοιάζει με λαμαρίνα, ούτε με φακό, ούτε είναι go to.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Σωτηρη γεια σου!

Και εγω ειμαι καινουριος εδω στο astrovox , ολοι ειναι προθυμοι να μας βοηθησουν οπως βλεπεις , υπαρχει μια ζεστασια κ φιλικοτητα απο ολα τα παιδια που εμενα μου εχει κανει εντυπωση!!Ειμαστε και κοντοσειρες στην ηλικια κ με τις ιδιες ανησυχιες( μουσικη , ζωγραφικη , συμπαν κλπ) κ χαιρομαι να βλεπω ανθρωπους με ποιοτητα κ λογο σαν τον δικο σου!

Καλως ηλθες κ πολλες αστροευχες...!!!!

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ειρθες φιλε μου σου ευχωμαι καθαρους ουρανους και οχι μονο ..

:D Ειμαι και εγω μουσικος και δουλευω βραδυα....και τραβαω και μικροκοσμο με την φωτο

IMG_3351.thumb.JPG.01ec810a26c894c3f8e8eda973368ace.JPG

:D [DARK DARK SKY BY DARK NEBULA

http://www.spartastronomy.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε dark nebula επειδη το επιπεδο των φωτογραφων στο forum ειναι ιδιαιτερο υψηλο, θα ηθελα να πληροφορησεις τους χρηστες σε ποιο πλανητη βρισκετε το σκαθαρι που τραβηξες και με τι εξοπλισμο...
12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα φίλοι, ευχαριστώ πολύ για την υποδοχή.

Επειδή αναφέρθηκα στο αρχικό μου post, στέλνω ένα δείγμα από τα έργα μου.

Λάδια, ακρυλικά, σπάτουλες, μικρόκοσμος, νεφελώματα, ......και όσα συσχετίζονται.

Ένας Δίας προχτές, super.......Από την βεράντα Δίας....από το μπαλκονάκι Κρόνος......καταμεσίς στο Αιγάλεω....βρε δεν περνανε απο το χωλ να βγώ από την άλλη μεριά ....ρε κυρα Στέλλα κλείσε το φώς ....κόρες τραβάτε το έπιπλο να βγώ από την μεριά σας.......τι τραβάμε τώρα γέροι άνθρωποι!!!

 

Super

30.jpg.f019644d2b957e9049f7fc690947eb1b.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε strato το σκαθαρι αυτο τραβηχτηκε στον πλανητη ΓΕΑ με canon eos 350d και με φακο 70-300 κλειδωμενο στο micro ...... :D εχω και αλλα ζουζουνια τραβηξει.. (εκτος τα παιδια μου) :mrgreen: :mrgreen:

:D [DARK DARK SKY BY DARK NEBULA

http://www.spartastronomy.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης